«Верхньодніпровські обрії». Про краєзнавчий альманах, його авторів та героїв

Краєзнавчий альманах «Верхньодніпровські обрії» містить цікаві нариси про природу, історію, культуру, міста і села, видатних діячів Верхньодніпровщини.

«Залізна лихоманка» у Кривому Розі

Залізоносна земля Криворіжжя тисячоліттями таїла свої незліченні багатства, щоб відкритися одній людині та годувати мільйони.

«Золота Роза» на вулиці Шолома-Алейхема

Фото-прогулянка вулицею Шолома-Алейхема.

«Золотий рій» Олени Пчілки на Придніпров’ї

Імена Олени Пчілки, її доньок Лесі Українки та Олесі Зірки тісно пов’язані з історією і культурним розвитком міста Дніпро.

«Історична замітка по заселенню Катеринославського повіту» Григорія Залюбовського. Ч. 1.

Історія заснування стародавніх поселень Катеринославського повіту на місці козацьких зимівників від Нового Кодака до Новогригорівки.

«Історична замітка по заселенню Катеринославського повіту» Григорія Залюбовського. Ч. 2

Колишні козацькі землі після знищення Запорозької Січі протягом 1776–1778 років були роздані новим власникам «в рангову дачу і по чину особо».

«Історична замітка по заселенню Катеринославського повіту» Григорія Залюбовського. Ч. 3.

Свідчення Григорія Залюбовського про заснування і заселення м. Нікополя та с. Григорівки.

«Історія міст і сіл» – видання, яке не має світового аналогу

П’ятдесят років тому вийшло унікальне видання «Історія міст і сіл. Дніпропетровська область» – літопис краю, який і сьогодні не втратив цінності.

«Покровські марганцеві копальні»: народження рудника

Виникненню міста Покрова, центру марганцевої промисловості нашого краю, передували геологічні дослідження, сьогодні оповиті легендами.

«Професорське містечко» – забута сторінка архітектурної історії Дніпра

В офіційній історії Дніпра немає згадок про селище «Наукових працівників», розташоване майже у центрі міста. Про нього нині мало хто знає…

«Старий міст» – перший стаціонарний міст Дніпра

Перший постійний міст у Катеринославі, який надійно зв’язав лівий і правий береги Дніпра, відкритий 30 травня 1884 р.

«Це моє місто – в ритмі зі мною пульсує…»

Фото-проєкт галереї «Це моє місто – в ритмі зі мною пульсує» Центральної дитячої бібліотеки Нікополя відкриває незвичні ракурси знайомих будівель міста.

«Цегляна» історія Дніпра

Стрімкий розвиток Катеринослава у 1880–1900-х рр. дав поштовх широкому будівництву. Саме тоді й виникла основна цегляна забудова, яку ми можемо бачити сьогодні.

1910-й рік в історії Катеринослава: Виставка та довкола неї

У 1910 р. м. Катеринославі діяла Південно-руська обласна сільськогосподарська, промислова і кустарна виставка, організована губернським земством.

Адам Гуммель не думав про багатства та почесті

Історія міського парку, що нині має назву «Парк ім. Лазаря Глоби», і садівника Адама Гуммеля, котрий зробив парк витвором рослинного мистецтва.

Адамівка: Історія стоїть коло дороги

Село Адамівка має давню і багату історію, славиться своїми мешканцями і старовинною церквою, що збереглася з 1834 року.

Адміністративно-територіальні історії Дніпропетровщини

1932 року постановою Президії ЦВК СРСР в Україні було створено п’ять нових адміністративно-територіальних одиниць, серед них і Дніпропетровська область.

Апостолівський район. Частина 1. Історія від початку часів до кінця XIX ст.

Територія Апостолівського району була заселена з давніх-давен. Особливо бурхливий розвиток почався за часів козацтва.

Апостолівський район. Частина 2. Історія від початку XX ст. до 1941

Перша третина XX ст. на Апостолівщині позначилася економічним зростанням, соціальними змінами, боротьбою за владу, голодоморами.

Апостолівський район. Частина 3. Історія від 1941 до наших днів

Друга світова війна, відбудова господарства, затоплення десятків сіл Каховським морем, будівництво міста Зеленодольська… Життя району продовжується.

Арнольд Дік родом із Катеринославщини

Відомий у Північній Америці та Німеччині менонітський письменник Арнольд Дік народився на Катеринославщині й ніколи не забував своєї малої Батьківщини.

Бабайківка – любов моя… Історія села. Частина 2.

Історія села Бабайківки XX століття це – революції, війни, голод; людські драми, трагедії, подвиги; звитяжна праця і поступ у майбутнє.

Бабайківка– любов моя… Історія села. Частина 1.

Історія села Бабайківка Царичанського району – маленька частинка великої історії нашого краю.

Багатий палац на площі Бєдного

Розкішний особняк на Успенській площі колись належав родині купців Пчолкіних. Згодом тут перебували різні установи. Нині це – пам’ятка архітектури.

Богданівка: з історії звичайного села

Саме з історією звичайного села Богданівка пов’язані події трагічного Павлоградського селянського повстання 1930 року.

Брати Бінкевичі: Юнацьке захоплення, яке стало сенсом життя

Уся родина Бінкевичів складається з багатогранних особистостей, прикладом того є Володимир Бінкевич, вчений-металург і відомий краєзнавець.

Братські могили солдатів

Вони нагадують про раптовий напад ворожих піхотинців та звитяжний подвиг наших бійців на житловому масиві «Кам’янський».

Брянський завод: промисловий перформанс Дніпра

Бурхлива історія Дніпровського металургійного заводу Євраз, промислового гіганта Дніпра, в минулому – Брянського заводу налічує вже понад 130 років.

Будівля головного банку Дніпра

Історія будівлі головного банку Дніпра цікава і багата подіями – він пережив махінації, руйнування, пограбування, переїзди, зміну валюти та назв самої установи.

Вдаримо Коцюбинським по куркулю! Історія театру

Дніпропетровський театр імені Коцюбинського працював на… хлібозаготівлях і агітував за створення колгоспів, висміював i викривав куркулів.

Верхньодніпровськ. Повітове місто на Дніпрі

Верхньодніпровськ виник на місці слободи Новогригорівки, яку 1785 року було передано до казенного відомства і призначено для поселення відставних солдатів.

Веселі Терни: серпанками й легендами овіяне село

Сучасні історики та краєзнавці поглиблюють погляд на далеке минуле і сьогодення селища Веселі Терни та визначають його значення в історії Криворіжжя.

Визволення м.Дніпропетровська. Жовтень 1943 року

25 жовтня 1943 року після тяжких кровопролитних боїв місто Дніпро було звільнене від фашистських загарбників.

Військове кладовище у Кам'янці та Ломівці

Ломівський плацдарм – надзвичайно важкі бої точилися тут більше місяця.

Військові оркестри та капельмейстери Катеринославщини початку ХХ ст.

У кінці ХІХ – на початку ХХ ст. військові духові оркестри та капельмейстери відігравали певну роль у культурному середовищі та розвитку музичної освіти краю.

Вільне: живий пам’ятник старовини

Село Вільне – справжнє привілля для ока, де історія і досі дихає на кожному кроці.

Вільногірськ: мандрівка чарівним степовим містом

Столиця титанової промисловості України вражає барханами білосніжного піску, глибокими озерами з блакитною водою та людьми, які працюють на майбутнє.

Водогін для дерев’яного Катеринослава

Наприкінці 1869 року в Катеринославі почав працювати водогін. Відро води коштувало чверть копійки, бочка на 40 відер – 6 копійок.

Водограй «Арка закоханих» - обручка міста на Дніпрі!

Один з водограїв м. Дніпро, який прославився своєю красою та романтичністю.

Воїнський меморіальний комплекс

Оборона й звільнення Дніпра – гірка сторінка пам'яті.

Всесвятське: сторінки історії села на Присамар’ї

Село Всесвятське на Присамар’ї має давню історію, яку лише почали досліджувати.

Вулиця Січових Стрільців

Вулиця Січових Стрільців — вулиця у Шевченківському районі Дніпра у межах давніх районів Половиці та Млинів.

Герман Бергман – катеринославський землевласник і громадський діяч

Одним із найуспішніших представників менонітської спільноти Катеринослава був великий землевласник Г.А. Бергман, відомий меценат, філантроп і громадський діяч.

Гнєдінське ремісниче училище: унікальний навчальний заклад

Важливою віхою в історії економічного розвитку Покровщини стала поява одного з перших ремісничих училищ краю – училища, заснованого філантропом Дмитром Гнєдіним

Гортаючи сторінки життя cела Горянівське

Сторінки історії села Горянівське склалися зі спогадів його мешканців.

Гостинна брама міста: вокзал «Кривий Ріг-Головний»

«Кривий Ріг-Головний» – головна брама міста – гостинно приймає всіх. Його архітектура, історія, сьогодення є віддзеркаленням життя Криворіжжя.

Григорій Надхін та його історична повість «Каленик». Витоки легенди

Народні легенди, записані у місті Новомосковську в ХІХ ст., лягли в основу історичної повісті «Каленик» дослідника історії козацтва Григорія Надхіна.

Група з трьох братських могил

На гранітних плитах викарбувані імена тих, хто ціною власного життя приніс визволення нашому краю.

Даманський – острівочок рідної криворізької землі

Мікрорайон Даманський – острівець серед степу, який за сучасними багатоповерхівками і потужними підприємствами приховує історичні таємниці та природні дива.

Де гримів колись поріг Вовниг

Село Вовніги над Дніпром – походження назви. Місцеві жителі – творці історії свого села.

Дім пролетарського студентства

Історія створення молодіжної комуни у м. Дніпрі та життя студентства в 1920-х роках.

Дніпро – місто-патріот

У найнесподіваніших місцях великого міста можна зустріти маленькі і великі форми стінопису – від муралів до невеличких малюнків.

Дніпро: сторінки історії міста.  Сторінка друга – імперська

Катеринослав завдячує розвитком відкриттю наприкінці XIX ст. на Криворіжжі покладів залізної руди. Почалося стрімке економічне та культурне зростання міста.

Дніпро: сторінки історії міста.  Сторінка перша – козацька

м. Дніпро виникло на місці козацьких зимівників, займищ і слобід. Дата заснування міста поглибилась завдяки дослідженням сучасних археологів та істориків.

Дніпро: сторінки історії міста.  Сторінка третя – радянська

Початок XX століття приніс Катеринославу великі зміни, перетворивши його на арену страшних трагедій і великих досягнень.

Дніпро. Стінопис на ґанку

Жар-птиці, півні, павичі, журавлі та лебеді в стилі петриківського розпису прикрашають будинка на житловому масиві Парус у Дніпрі.

Дніпропетровське швейне об’єднання імені Володарського

Історія швейної фабрики ім. Володарського, згодом – фірми «Мрія», нині – ТОВ «Швейна фабрика Файна мода України» – частина історії міста Дніпра.

До історії катеринославського заводу І.Я. Езау

Одне з найстаріших підприємств Придніпров'я, «Дніпропетровський комбайновий завод», у 1895 році заснував талановитий інженер І.Я. Езау як сталеливарний завод.

До історії кустарного відділу на виставці 1910 року в Катеринославі

Кустарні промисли Катеринославщини та справжній український хутір – окраса виставки 1910 року.

Допомога біженцям в Катеринославі в часи Першої світової війни

На початку Першої світової війни Катеринослав став місцем перебування великої кількості вимушених переселенців, які прибували з прифронтових губерній імперії.

Євдокія Таран: перший голова Підгородного

Євдокія Василівна Таран – неординарна людина, була причетна до історії створення м. Підгородне. Людина-легенда, людина, яку пам’ятають та шанують.

З історії дозвілля та культурного життя Верхньодніпровщини на початку ХХ ст.

Верхньодніпровськ на початку ХХ ст. активно розвивався і був центром суспільного життя краю, головним організатором дозвілля і культурного відпочинку населення.

З історії церкви в ім’я Архангела Михаїла в Гологрушівці

Архітектори та краєзнавці по крихтах збирають інформацію про втрачену церкву в ім’я Архангела Михаїла в слободі Гологрушівці, відновлюють її історію.

Забута школа садових робітників у маєтку Макаренків

На початку ХХ ст. у маєтку землевласників Макаренків заснована практична школа садових робітників, яка готувала кадри для садівничих і городницьких господарств.

Загадки Жовтоводської битви. Частина 1. Місце осади польського табору.

Авторська версія локалізації битви на Жовтих Водах 1648 року.

Загадки Жовтоводської битви. Частина ІІ. Кам’яний Затон

Краєзнавча розвідка щодо місця переходу реєстрових козаків на сторону Богдана Хмельницького.

Загадкова Вежа

Загадкова Вежа, яка залишилася від німецьких колоністів у місті Підгородне, має свою історію та легенди.

Задивилась набережна у Дніпро …

Мальовничі краєвиди набережної міста Дніпро.

Започаткування Катеринославського Вищого Гірничого Училища

1899 року було засновано перший вищий навчальний заклад нашого краю – Катеринославське вище гірниче училище.

Зелена Долина: спогади очевидця

Нарис-спогад Марії Порфирівни Капусти про історію чарівної Зеленої Долини.

Зниклі храми Покровського

Завдяки давнім мапам і фотографіям, які збереглися в архівах і музеях, можемо нині реконструювати місце розташування зниклих храмів і їхній зовнішній вигляд.

Зойки непритомної доби

Спогади про голодомор 1932-33 років у Дніпропетровську жителів міста.

Іван Коваль — телеметрист із Байконуру

Іван Васильович Коваль — наш земляк людина-легенда з м. Підгородне, що стояв у витоків космобудування.

Ігрень: історія та легенди селища

Які тільки події не відбувались у Старій Ігрені, які тільки народи, племена, рідкісні тварини не жили та розвивались на території міста Дніпра.

Інна Пилипівна Євецька: і все на світі треба пережити…

Історія життя та діяльності Інни Євецької, членкині правлінь багатьох губернських товариств опікунства, нагородженої за заслуги золотою медаллю.

Історична прогулянка Волоським

Мальовниче село Волоське, яке розкинулося на крутих дніпровських пагорбах, має багату історію і приваблює туристів численними пам’ятками та краєвидами.

Історичні місцевості Криворіжжя:село Новопілля

Мальовниче село Новопілля – кращий пам’ятник тим, хто йде вперед, кидає виклик долі, намагаючись, не зважаючи ні на що, будувати майбутнє.

Історичні перехрестя Нового Кодака

Існування козацького містечка Новий Кодак дає підстави вважати час його функціонування першим періодом в історії розвитку міста Дніпра.

Історії кохання в селі Коханівка

Історія села Коханівка в долях його мешканців.

Історія Криничанського району. Ч. 1. Від початків до середини XIX століття

Землі Криничанського району були заселені з глибокої давнини. На середину ХІХ ст. тут налічувалися сотні поселень.

Історія Криничанського району. Ч. 2. Від середини XIX ст. до 1917 року

Протягом другої половини XIX ст. на території майбутнього Криничанського району засновані численні села, виникли промисловість і залізничне сполучення.

Історія Криничанського району. Ч. 3. Бурхливий початок XX століття

Від Першої світової війни до розкуркулення і голоду – таким був шлях Криничанського району на початку XX століття.

Історія Криничанського району. Ч. 4. Від 1930-х років до наших днів

Історія Криничанського району за останнє століття.

Історія німецької лютеранської колонії Біллерфельд – села Олександрівка. Частина 1

Нинішнє с. Олександрівка в Дніпровському районі засноване як німецька лютеранська колонія Біллерфельд. Історія поселення від заснування до радянського періоду.

Історія німецької лютеранської колонії Біллерфельд – села Олександрівка. Частина 2

Історія німецької лютеранської колонії Біллерфельд, нині села Олександрівка Дніпровського району Дніпропетровської області за часів радянської влади.

Історія німецької лютеранської колонії Йозефсталь. Частина I

Селище Самарівка, нині у межах м. Дніпра, засноване у XVIII ст. як колонія німців-лютеран Йозефсталь. Його історія від заснування до середини 20-х рр. XX ст.

Історія німецької лютеранської колонії Йозефсталь. Частина II

Історія колонії німців-лютеран Йозефсталь – селища Самарівки у 1920–1940 рр.

Катеринославське товариство бджільництва

З 1899-го і до початку 1917 року Катеринославське товариство Бджільництва розвивало пасічництво в краї та сприяло його широкій популяризації.

Катеринославське Товариство порятунку на водах

1873 року в Катеринославі створено Товариство порятунку на водах, яке переймалося організацією спасіння жертв корабельних трощ і транспортних пригод на Дніпрі.

Катеринославський дитячий притулок

14 грудня 1840 року в Катеринославі відкрито спеціалізований дитячий притулок, в якому на кошти міської влади та благодійників утримувалися міські сироти.

Катеринославський ярмарок: «з’їзд дворянства і простого люду»

Ярмаркування на Катеринославщині було надзвичайно яскравим і майже святковим дійством зі своїми особливостями та традиціями.

Керносівка. Цвіте весна садами молодими

Історія села Керносівка, де було знайдено славетну археологічну знахідку – Керносівського ідола.

Китайгородські церкви: лебедина пісня козацької душі

Китайгородський історико-архітектурний комплекс увічнений у народних казках і давніх літописах.

Козацькі зимівники і зелена енергетика: розвиток Покровського

Розташування, спосіб господарювання і природні умови вплинули на економічний розвиток Покровського та його інфраструктуру: від першопоселенців до більшовиків.

Колективізація та розкуркулювання в місті Підгородньому Дніпропетровської області

Трагедія розкуркулення та колективізації в місті Підгородньому за документами та свідченнями очевидців.

Колонія німців-лютеран Рибальське – Фішердорф

Селище Рибальське, яке нині у складі міста Дніпра, виникло з колонії німців-лютеран Фішердорф, заснованої 1783 року.

Концертне турне кобзарів Україною

На початку XX століття кобзарі-просвітяни їздили з концертами по містах і селах краю та інших регіонів, популяризуючи кобзарське мистецтво.

Котики-воїни в Молодіжному парку «Новокодацький»

Котовоїни: яскраві, войовничі, завзяті, вони втілюють усіх українців, котрі стали на захист своєї держави.

Котівка: перлина степової України

Люди і невблаганний час знищили чудовий маєток Алексєєвих у Котівці, лише фото та архівні свідчення повертають із небуття цю перлину придніпровського краю.

Крадіжка століття в Народному музеї Катеринослава

Пограбування Народного музею (колишнього імені Поля) в Катеринославі – одна з найбільш резонансних крадіжок XX століття.

Кривий Ріг: витоки і пращури

Як у степу Кривий Ріг з’явився. Місто від печенігів і скіфів до військового поселення.

Кривий Ріг: родовід міста з залізним характером

Історична мандрівка Криворіжжям довжиною в дві з половиною сотні років: відкриємо таємниці рудної столиці разом.

Лихівка: сторінки історії села на річці Омельнику

На півночі П’ятихатського району Дніпропетровщини розташоване мальовниче селище міського типу Лихівка з незвичайною історією.

Личкове: тут коріння нашого народу

Українське село Личкове – одне з найстаріших приорільських сіл Новомосковського району, в якого своя цікава історія з її неповторними мешканцями.

Лікарня для душі – сторінка з  історії Ігрені

Історія створення лікарні для душевнохворих на житловому масиві Ігрень м. Дніпро. Довгий шлях від колонії до сучасної обласної психіатричної лікарні.

Літопис Жовтих Вод: від рудників до Уранограду

Історія міста Жовті Води тісно пов’язана з відкриттям покладів залізної та уранової руд, створенням промислового центру з переробки урану.

Локалізація дворянської садиби Урусових в міському просторі Павлограда

Спроба локалізації дворянської садиби Урусових кінця XVIII – поч. XX ст. на лівому березі Вовчої поблизу Павлограда.

Магдалинівка: заснування і початки розвитку

Селище міського типу, райцентр Магдалинівка, виникло на землях Протовчанської паланки наприкінці XVIII століття.

Малі скульптурні форми Дніпра

Місто Дніпро прикрашене численними пам’ятниками видатним діячам і подіям, які нагадують сучасним містянам про його давню і багату історію.

Марганець – місто козаків і шахтарів

Місто славетних козаків і мужніх шахтарів – так коротко можна охарактеризувати Марганець. З невичерпним потенціалом і особливою енергетикою.

Меморіал «Захисникам міста» і братська могила

Вони боролися пліч-о-пліч з дорослими вояками – курсанти Дніпропетровського артучилища.

Меморіал пам'яті захисників України

У центрі Дніпра з’явився меморіал пам'яті полеглих захисників і захисниць України.

Мерефо-Херсонський міст: залізобетонне мереживо над Дніпром

Залізобетонне мереживо Мерефо-Херсонського мосту – символ індустріалізації першої половини ХХ століття в житті міста Дніпра та регіону.

Микитин Ріг – Нікополь: з чого починалося місто

Історія міста Нікополя почалася з переправи на Микитиному Розі, яка мала стратегічне значення в часи українського козацтва.

Мирослав Жуковський: Наповнене невтомним пошуком життя

Джерелом здобутків Мирослава Жуковського на ниві історії та краєзнавства є любов до України і Нікопольщини.

Місто Верхньодніпровськ: з минулого в майбутнє

Верхньодніпровськ – одне з найстаріших міст області з унікальною історією, цікавою сучасністю, талановитими людьми, які жили, працювали і прославляли його.

Місто Дніпро – патріотичний форпост нашої країни

Житловий мікрорайон міста Дніпра Червоний Камінь останнім часом прикрашено муралами, які увічнюють пам’ять про полеглих у російсько-українській війні.

Місто Дніпро: цифри і факти

Дніпро – місто сили і краси. Щоб краще зрозуміти рідне місто, подивимося на нього крізь цифри та факти.

Місто Зеленої Долини: Зеленодольськ

Зеленодольськ – молоде місто півдня Дніпропетровщини на прадавніх степах України.

Місто Нікополь: голоси із давніх літ

Минуле не можна забути, воно часто кличе нас у гості, на кожному кроці нагадує про себе. І ми повертаємось до нього…

Місто Нікополь: на вулицях твоїх історія живе

У старій частині Нікополя збереглися пам’ятники історії та культури, які можуть стати об’єктом національних і міжнародних туристично-екскурсійних маршрутів.

Місто Павлоград і район із незвичною назвою «Горвєтка»

Уже близько ста років у Павлограді є район із незвичною назвою «Горвєтка». Що це означає і чому виникло?

Місто Покров – зберегти і примножити

Покров – місто, де минуле і сучасність сплелися воєдино у славетній історії, що від скіфів та запорозьких козаків дорогоцінним скарбом плекають нащадки.

Моя мала батьківщина – Веселі Терни

Веселі Терни – частина сучасного індустріального велета Кривого Рогу, старша самого міста. Маленьке селище з багатою історією.

Найстаріші вулиці Дніпра

Непросто назвати найстарішу вулицю Дніпра. Адже місто виникло на місці багатьох козацьких слобід і поселень.

Найстаріші кінотеатри міста: «Колізей», «Модерн», «Вулкан»

Кінотеатри Катеринослава-Дніпра – цікава сторінка історії краю, яка стала вже легендою, бо жоден із цих закладів не витримав тиску нових часів і конкуренції.

Невідомі генерали Громадянської війни в Катеринославі

Написана ще одна сторінка історії Катеринослава в роки Громадянської війни 1917–1920 рр. і відкриті імена військових діячів цього періоду.

Незакінчена війна Володимира Дубовика

Наполегливо і невтомно Володимир Дубовик досліджував історію підпільної антифашистської організації Амур-Нижньодніпровського району в окупованому Дніпропетровсь

Незвичайна вулиця міста на Дніпрі: над парком та без будинків

Найнезвичайніша вулиця міста Дніпро, безсумнівно, – Нова. Над озером у парку Глоби та без будинків.

Нікополь: історія вулиці Віктора Усова

Багато вулиць Нікополя своїми назвами зобов’язано історичним подіям, іменам людей, життя яких, часто було коротке, але сповнене подвигу та героїзму.

Нікопольський завод феросплавів

Історичній спадщині Нікополя позаздрить кожен, саме промисловість стала головним маркером міста, де впроваджують маршрути по об’єктах індустріального туризму.

Новий Кодак. Місто-привид чи першооснови Дніпра?

Катеринослав розбудовувався, спираючись на старовинне місто Новий Кодак, перша згадка про яке сягає 1645 року.

Об’єкт № 906: створення, розвиток і занепад уранового проєкту

Завод № 906 із переробки уранових руд у м. Дніпродзержинську був у свій час потужним хімічним підприємством, потрапити туди на роботу було дарунком долі.

Обухівка. Надихає героїзм предків і сучасників

Село Обухівка поблизу міста Дніпро має давню і багату історію, славиться своїми мешканцями, а ще приваблює чарівними краєвидами.

Олександр Бельгард. Він був поетом лісу

Українська земля, місто Дніпро стали рідними для юнака-литовця, де відбулося його становлення як визначного вченого-лісознавця, талановитого педагога.

Олександра Риндовська: подвижниця жіночої освіти в Катеринославі

Ця неординарна жінка все своє життя віддала дітям. Упро­довж 40 років (1865–1905) вона очолювала Маріїнську жіночу гімназію.

Опіка над дітьми-сиротами Катеринослава в часи Першої світової війни

Під час Першої світової війни у Катеринославі були організовані численні притулки для дітей-сиріт.

Отамани Бабайківки у визвольних змаганнях 1919–1921 рр. Ч. 1. Петро Самарський-«Красіля».

1919–1921 роки в історії країни позначились вибухом повстань під національно-визвольними гаслами. Не залишилось осторонь старовинне козацьке село Бабайківка.

Отамани Бабайківки у визвольних змаганнях 1919–1921 рр. Ч. 2. Отаман Омелян Пасічний

Омеляна Пасічного отаманом загону повстанці обрали не випадково. Він відзначався красномовством і запалював людей до спротиву більшовицькій владі.

Отамани Бабайківки у визвольних змаганнях 1919–1921 рр. Ч. 3. Отаман Афанасій Левенець

Десятки років небуття зазнав отаман повстанців Бабайківки Афанасій Левенець. Влада все робила, щоб стерти з пам’яті українців ім’я її жертовного героя.

Отамани Бабайківки у визвольних змаганнях 1919–1921 рр. Ч. 5. Отаман Давид Киприч

Давид Киприч був останнім отаманом повстанців із Бабайківського загону Самарського-Пасічного-Левенця. Він був непохитним у спротиві й вірним побратимом.

Отамани Бабайківки у визвольних змаганнях 1919–1921 рр. Ч. 6. Никандр Дудка

Никандр Дудка, ад’ютант кількох бабайківських отаманів фактично був начальником штабу, в загоні мав незаперечний авторитет, користувався великою повагою в селі.

Пам’яті трагедії житлового масиву Перемога-6

14 січня 2023 р. війська рф крилатою ракетою варварськи зруйнували житловий будинок на житловому масиві Перемога-6 у Дніпрі. Загинули та поранені десятки людей.

Пам’ятник воїнам-односельцям

Ніколи не згасне пам'ять про земляків, що ціною власного життя боронили рідну землю.

Парк влади у Дніпрі

Колись на Тюремній площі на околиці Катеринослава заклали сквер, нині він опинився біля будинку Дніпропетровської обласної ради.

Пастерівська станція в Катеринославі на початку XX століття

Діяльність Пастерівської станції, провідного центру боротьби зі сказом в Катеринославській губернії, врятувала не одне життя мешканців міста та регіону.

Переселенці: як це було в Першу світову війну

У роки Першої світової війни Верхньодніпровський повіт Катеринославської губернії прийняв багато біженців, яким організовували всебічну допомогу.

Перше казенне підприємство м. Дніпра

Один із корпусів шовково-панчішної фабрики Катеринослава ще й нині можна бачити на проспекті Д. Яворницького.

Перший загальний перепис населення Російській імперії

1897 року проведено Перший загальний перепис населення Російської імперії. Населення Катеринослава нараховувало 112 839 чоловік.

Перший післявоєнний пам’ятник у Дніпропетровську

Пам’ятник визволителю Дніпропетровська генерал-лейтенанту Юхиму Пушкіну став першим у місті пам’ятником воїнам, загиблим у Другій світовій війні.

Перший ювілей Катеринослава

1887 року у м. Катеринославі урочисто відзначили 100-річний ювілей міста.

Підгородне 1941–1943: війна в пам’яті, біль у серці

Історія м. Підгородного в часи окупації та долі Підгороднян у роки Другої світової війни.

Плавання – приємна розвага та спорт

На початку ХХ століття у Катеринославі працювала школа плавання для дітей, проводилися змагання на звання чемпіона міста з плавання.

Подвижники жіночої освіти Єлизавета й Іван Грекови

Міський голова Катеринослава Іван Греков та його дружина Єлизавета були одними з под-вижників жіночої освіти нашого краю.

Поетичне слово Костянтина Дуба

За проєктом «Слово на стіні» на житловому масиві Парус створено панно з цитатами з поетичного доробку Костянтина Дуба.

Почино-Софіївка: нарис історії села

Майже три століття минуло відтоді, коли на берегах Кільчені оселилися предки сучасних мешканців села Почино-Софіївки.

Прогулянка вулицею Старокозацькою

Прогулятися вулицею Старокозацькою у м. Дніпро сподобається всім, хто цінує свою історію, стару архітектуру та любить наше місто.

Прогулянка по Лівобережному-3

Мальовничі куточки природи в Індустріальному районі м. Дніпро.

Пустощі гімназистів на початку XX століття

Педагоги та гімназисти Катеринославської класичної чоловічої гімназії.

Ріка життя

Зазирнемо в історію Підгородного: в давні часи, козацькі звичаї та родовід підгороднян.

Родина Алексєєнків в історії міста Катеринослава

Родина найзаможніших купців Катеринослава стала однією з найбільш знакових в історії міста.

Розкриті таємниці Богородицької фортеці

Не так давно Богородицька фортеця не мала своїх географічних координат. Завдяки краєзнавцям, історикам, археологам нині вона відкриває свої таємниці.

Святкування 100-літного ювілею  О.С. Пушкіна у Катеринославі в 1899 р.

Літопис літературно-мистецьких подій з нагоди святкування 100-літного ювілею О.С. Пушкіна у Катеринославі в 1899 році.

Святкування 100-річчя Катеринослава – формування імперської легенди

Дата святкування 100-річного ювілею Катеринослава 1887 року з’явилася на штучно підтримку імперського міфу про заснування міста Катериною II.

Свято-Покровський храм на портреті Григорія Крем’янського

Портрет настоятеля Нікопольської Покровської церкви Григорія Крем’янського зберіг не лише ім’я художника, а й первинний задум будівників святині XVIII ст.

Свято-Тихвинський жіночий монастир: сторінки історії

Свято-Тихвинский жіночий монастир у місті Дніро має багату і бурхливу історію.

Селище Покровське: стародавні мапи свідчать

Про історію та розвиток давнього козацького селища Покровське та села Олександрівка розповідають стародавні мапи.

Сергій Колачевський: Нобель півдня України

Непересічна особистість Колачевського яскраво виявлялась у всьому – в медицині, науці, підприємництві, видобутку руди, благочинних справах.

Серед степових просторів України

Місто Кам’янське сформувалося з козацьких поселень. Його історичним попередником було село Кам’янське, перша письмова згадка про яке датується 1750 р.

Слобода Половиця за літературними та картографічними джерелами

Численні літературні та картографічні джерела ХVIII–XX cтоліть дають можливість уявити, якою була слобода Половиця – історичний центр м. Дніпра.

Слобода Таромське: картографічно-топонімічний детектив

За допомогою історичних карт і співставлення їх із сучасною топографією можна зазирнути у давні часи козацького селища Таромського, овіяного міфами та легендами

Соціальна опіка військових інвалідів на Катеринославщині

Під час Першої світової війни на Катеринославщині створена і діяла система соціальної допомоги та медичної реабілітації військових інвалідів.

Спасо-Преображенський собор – духовне серце Нікополя

Дивовижним храмом Нікополя, який дійшов до нас із давніх часів, є Спасо-Преображенський собор.

Створення земських установ у Катеринославській губернії

Перше засідання Катеринославського губернського земського зібрання відбулося в урочистій обстановці 15 вересня 1866 року.

Степанівка: з минулого сучасність пророста

Історія села Степанівки, що славиться своїми сосновими лісами та повноводними озерами.

Степова гавань контрадмірала Коцебу

Історична оповідь про неймовірні родинні хитросплетіння колишніх землевласників із родини Петра Коцебу у селі Пальмирівка на Дніпропетровщині.

Студентське товариство «Спорт-Клуб» Катеринославського Гірничого інституту

Навесні 1908 року в м. Катеринославі організоване Товариство «Спорт-клуб» Катеринославського гірничого інституту, затверджено його Статут.

Сурсько-Литовське: друга батьківщина вимушених переселенців

Історія виникнення села Сурсько-Литовського тісно зв’язана з історією заснування в Катеринославі у 1794 р. казенної суконної фабрики.

Тест «Дніпро – місто гармонії та контрастів»

Тест про особливості та факти, які вирізняють місто Дніпро серед інших міст України та Європи.

Тест «Історія краю у назвах вулиць Дніпра»

Тест допоможе згадати імена деяких видатних осіб, які залишили свій слід в історії міста Дніпра й іменами яких названі вулиці.

Тест: "Що, де, коли в Катеринославі"

В історії Катеринослава багато призабутих фактів та маловідомих сторінок. Згадати їх вам допоможе історично-пізнавальний тест.

Тетянинський комітет з надання допомоги біженцям

Під час Першої світової війни Катеринославське відділення Тетянинського комітету надавало допомогу постраждалим від воєнних бід.

Токівське – мегалітичне культове місто

У селищі Токівському на Апостолівщині знайдено пам’ятку археології доби середньої бронзи – раннього залізного віку. Це – культове місце степових племен.

Томаківка – козацька сторона. Вона нам найрідніша, вона у нас одна!

Історію козацької Томаківки збирали по краплинах різні люди у різні часи.

Торгові бренди Нікополя ХІХ – початку ХХ століття

Їх вважали особливим вишуканим святковим частуванням. Існували навіть місцеві святкові традиції, безпосередньо пов’язані з нікопольськими пряниками.

Трамвай у Катеринославі: чудо технічного прогресу

У червні 1897 року в Катеринославі відбулось урочисте відкриття першого трамвайного маршруту.

Трек довжиною в століття

У 1893 році в Катеринославі було створено Товариство циклістів-аматорів, яке згодом отримало офіційну назву «Катеринославське товариство велосипедистів».

Туристичними стежками. Шульгівка

Історія села Шульгівка поблизу смт Петриківка, що має козацьке походження, через розповіді та спогади його мешканців.

Улюблені бульвари Дніпра

Запрошуємо прогулятися цікавими та привабливими пішохідними бульварами міста Дніпра, за своєю архітектурою схожими з європейськими, – Кельнськім і Південним.

Унікальна виробнича акція кінця XVIII ст.

Одне з перших великих промислових підприємств України – казенна суконна фабрика – з`явилося в Катеринославі наприкінці літа 1794 р.

Флешбук «Усна оповідь колишнього запорожця Микити Коржа»

Спогади легендарного козака присвячені історії, звичаям і традиціям Запорозької Січі, заснуванню міста Катеринослав та інших населених пунктів.

Фонтан-водоспад «Поріг ревучий» – «заповіт» великого Кобзаря!

Єдиний штучний водоспад на України, який було відтворено за заповітом Т. Г. Шевченка.

Фотомандрівка «Дніпровською політехнікою»

Цікаво прогулятися територією НТУ «Дніпровська політехніка», тут можна побачити багато історичних і сучасних стінописів.

Центральний міст Дніпра – шлях довжиною в півстоліття

Понад півстоліття тому береги Дніпра з’єднав міст, без якого неможливо уявити собі сучасний вигляд нашого міста.

Чи існував на Монастирському острові монастир?

Легенда про існування в прадавні часи на Монастирському острові християнського монастиря давно і міцно увійшла в свідомість мешканців Дніпра.

Шошинівка (Сошинівка): до історії зниклого поселення та храму

Немає більше Сошинівки, територія старого поселення вся пішла під воду. А на місці церкви залишилися лише руїни.

Що тобі сниться, будинок Бродського?

Історія старовинного будинку на розі Соборної площі та сучасної вулиці Яворницького у м. Дніпрі.

Щорічник «Придніпров’я»: живі сторінки міста

Книга, що дозволить зануритися в життя Катеринослава 1914 року.

Яків Вєснік: в авангарді металургії

Яків Вєснік – будівничий криворізького металургійного гіганту, який віддав за нього своє життя.