«Золота Роза» на вулиці Шолома-Алейхема

«Золота Роза» на вулиці Шолома-Алейхема

Фото-прогулянка вулицею Шолома-Алейхема.

Сучасна вулиця Шолома-Алейхема, розташована у самому центрі міста, бере початок від вулиці Барикадної та переходить у вулицю В'ячеслава Липинського. У минулі часи мала назву Єврейська вулиця, і не випадково. Вулицю почали заселяти на початку XIX ст., це був великий єврейський квартал, на території якого тоді розміщувалося чотири дерев’яні синагоги. Загалом же на 1916 р. у Катеринославі було близько 70-ти синагог.

Як тоді, так і сьогодні, центром цієї вулиці є синагога, розташована за номером 4. Кам'яну будівлю хоральної синагоги, що стала однією з перших хоральних синагог у тодішній імперії, було побудовано у 1852 р. При її будівництві дві башти, купол і люстру для неї подарував тодішній губернатор Катеринославщини.

Після Жовтневого перевороту, у 1929 р., синагогу забрали у єврейської громади і передали на баланс міського комунгоспу. Спочатку це був клуб єврейських робітників. Потім будівлю передали швейній фабриці ім. Володарського. Поступово споруда руйнувалася, її дуже перебудували, башти і купол знесли. На жаль, жодних світлин інтер’єру синагоги того часу не збереглося.

У 1996 р. будівлю повернули єврейській громаді. Почалася реконструкція будівлі за проєктом та під керівництвом архітектора О.Т. Дольника, закінчилася у 2000 р. З 2001 р. синагога функціонує як релігійна споруда.

Сьогодні синагога разом із культурно-діловим центром «Менора» відома як культурний комплекс «Золота Роза», або «Золота Троянда», в якому розміщено громадський центр, музейно-історичний комплекс, бібліотеку, благодійні та інші заклади. Назву синагога отримала в пам'ять про синагогу кінця XVI ст. «Золота Роза» («Турей Захав», «синагога Нахмановича»), пам'ятку архітектури ренесансу, споруджену у 1582–1596 рр. італійським архітектором Павлом Щасливим за участі Амвросія Прихильного та Адама Покори у Львові.

Центральна синагога у Дніпрі побудована з мармуру та граніту в класичному стилі. В ній збережені всі ознаки ортодоксальної будівлі. Головна зала розрахована на 450 осіб. Із синагоги, не виходячи на вулицю, можна перейти до комплексу «Менора», який відкрив свої двері 16 жовтня 2012-го року. Автор проєкту – архітектор О. Сорін. Комплекс складається із семи веж, що поєднуються у символічний Храмовий семисвічник «Менору». Загальна площа центру – понад 50 тис. кв. м. Найвища вежа – 20-поверхова, заввишки 77 м.

Музей «Пам’ять єврейського народу та Голокост в Україні», що входить до складу культурного центру – найбільший в нашій державі, третій за розміром у світі. З 2001 р. – це громадська організація, яка займається збором і науковим аналізом відомостей про життя євреїв на території нинішньої України, починаючи з XVII-го ст. Музей має чотири зали – «Світ, знищений Голокостом» і «Голокост» з постійними експозиціями, «Пам’ять про Голокост. Відродження єврейського життя після Шоа (Голокосту)». У четвертій залі постійна виставка унікальної колекції старовинних годинників і картин, подарованих Дніпропетровській єврейській громаді. Там же відведена велика площа для тимчасових художніх виставок і експозицій різних музеїв. https://www.facebook.com/jmhum.org/

16 грудня 2022 р. відбулася урочиста церемонія відкриття мініскульптури «Золота Роза», присвячена єврейський громаді Дніпра. Назва скульптури однойменна центральній синагозі. Її розташували на парапеті перед входом до релігійної споруди. Автор мініскульптури – скульптор Владислав Кириченко з Херсона. Скульптура символізує мультикультурність Дніпра, багатоконфесійність і комфортність проживання та розвитку для будь-якого мешканця чи гостя нашої країни.

Створено: 23.03.2023.
Редакція від 23.03.2023.
Віра Піскун