Улюблені бульвари Дніпра

Улюблені бульвари Дніпра

Україна, Дніпропетровська область

Запрошуємо прогулятися цікавими та привабливими пішохідними бульварами міста Дніпра, за своєю архітектурою схожими з європейськими, – Кельнськім і Південним.

У центрі Дніпра, на межі Шевченківського та Соборного району, між проспектом Дмитра Яворницького та вулицею Тараса Шевченка, розташувався красивий і вражаючий Кельнський бульвар.

З початку XIX століття ця частина міста належала до вулиці Заводської. Зі встановленням радянської влади вулицю перейменовували на Виконкомівську. А на початку 2000-х років від неї відділили частину для будівництва бульвару. І в 2004 році, саме на День міста, відбулось урочисте відкриття Катеринославського бульвару. Та минуло майже двадцять років, і бульвар було перейменовано на Кельнський, на честь дружби та співпраці з німецьким містом Кельн.

На сьогодні це – справжній європейський куточок Дніпра, з повністю пішохідною зоною, оригінальною бруківкою, кам'яними лавами, ліхтарями, алеями та фонтанами. З обох боків бульвару розміщені кам'яні кулі, в народі їх прозвали «яйцями дракона». Ввечері бульвар набуває особливого магічного шарму, коли вмикається оригінальна ілюмінація та підсвічування. Яскраво освітлений бульвар перетворюється на дивовижно казкове місце, в якому так приємно проводжати згасаючий день. У 2014 році для комфортних літніх прогулянок тут встановили спеціальну систему вуличного охолодження повітря, що підвищує рівень вологості та знижує ступінь запиленості.

З дня появи бульвару було збудовано багато оригінальних об'єктів, деякі з них уже стали легендарними. У 1870-х роках навпроти управи було зведено двоповерховий будинок, який зберігся до наших днів і є на сьогодні найстарішою спорудою на Кельнському бульварі.

Уздовж бульвару височіють гарні та знакові об'єкти архітектури, серед них багатофункціональний комплекс Cascade Plaza та бізнес-центр Босфор. Відомі у місті торгові центри забезпечують культове місце Дніпра необхідною інфраструктурою, тому на бульварі можна ще і пройтися по магазинах. Тут також є безліч кафе і ресторанів.

У 2012 році на бульварі з'явилася скульптура дніпропетровського бізнесмена та мецената Геннадія Аксельрода, убитого того ж року. Є прикмета, якщо присісти на коліна «олігархові», то за короткий час на вас чекає весілля. А якщо ще й потерти в руці сигарету, то гроші у вас не закінчаться.

Кельнський бульвар   Кельнський бульвар

Відкритий на початку вересня 2020 року Південній бульвар, став продовженням Кельнського і втіленням європейського куточка у самому серці Дніпра. Таким чином було створено ланцюг пішохідних просторів, які пов'язують проспект Д. Яворницького та Довгу балку.

Розташований на одному з найпопулярніших прогулянкових маршрутів міста, пішохідний бульвар Південній являє сучасну та комфортну зону для приємних прогулянок і відпочинку з усією необхідною інфраструктурою. Саме тут призначаються побачення, насолоджуються часом із родиною та друзями, милуються гармонійністю архітектурного ансамблю міста.

Бульвар поділяється на три зони: вздовж лінії забудови – транзитні шляхи, у центрі – поліфункціональна зона (дитячий майданчик, зона для публічних виступів, зони тихого відпочинку).

На перетині двох бульварів перехожих зустрічає унікальна 7-метрова бронзова статуя Атланта, яка символізує внутрішню свободу та звільнення від стримуючих кайданів, зустріч минулого і майбутнього, що й являють собою два відомі бульвари. Фігура Атланта стала найбільшою скульптурою у місті та її пізнаваним символом.

По сусідству з Атлантом є ще один арт-об'єкт – дві фігури, що сидять поруч. Цією інсталяцією скульптор хотів наголосити, що всі люди схожі між собою і, головне, що нас відрізняє один від одного – це знання.

Неймовірною окрасою пішохідної зони на вул. Південній став струмок, що пролягає крізь увесь бульвар. Його особливість полягає в тому, що це найдовший штучний струмок в Україні. Він символізує підземну річку Жабокряч, яка протікає просто під бульваром.

На сьогодні ці два красивих бульвари правомірно вважаються одними з улюблених місць відпочинку в Дніпрі, а також найпопулярнішою міською локацією для фото. Особливо красиво тут у Новорічні свята, коли встановлюють яскраву ялинку. Тож запрошуємо на прогулянку.

Фото авторки

Світлана Стойчан
Бібліографія:

Лазебник В. І. Символ міста. Міський будинок / В. Лазебник, В. Старостін.– Дніпро: Gerda, 2021.– 112 с.: іл., фот.
***
Букреєва А. Дніпро – європейський мегаполіс // Вісті Придніпров'я.– 2017.– № 50.– С. 4.
Створено: 27.12.2023
Редакція від 28.12.2023