Пам’яті трагедії житлового масиву Перемога-6

Пам’яті трагедії житлового масиву Перемога-6

14 січня 2023 р. війська рф крилатою ракетою варварськи зруйнували житловий будинок на житловому масиві Перемога-6 у Дніпрі. Загинули та поранені десятки людей.

Перемога – житловий район Дніпра, розташований уздовж берега Дніпра у південно-східній частині міста. Величезний район простягся між старовинними поселеннями – Мандриківкою та Лоцманською Кам'янкою (Лоц-Кам'янкою).

Забудова житлового масиву розпочалася наприкінці 1960-х – на початку 1970-х рр. і тривала до початку 1990-х рр. Мандриківський житловий масив почали будувати 1969 р., частково на кварталах Мандриківки, частково – на місці колишнього русла Дніпра шляхом намиву. А житловий масив Лоцманський вирішили будувати на місці, де раніше, до пуску Дніпрогесу 1932 р., були дніпровська затока та болота.

У 1971 р. з'явився перший житловий будинок. Найактивніша забудова масиву тривала у 1970 – на початку 1980-х рр. Наразі район складається з шістьох житлових масивів, які позначаються Перемога-1, 2, 3, 4, 5, 6, або перша, друга, третя, четверта, п'ята, шоста Перемога. Перші три – невеликі однакові комплекси будинків уздовж набережної з’явилися у 1969 р. А четвертий, п’ятий і шостий масиви – саме ті, за які їхні автори отримали Державну премію, – зводили з 1971 до 1983 рр.

Спочатку масиви 1–3 називалися «Мандриківський», а 4–6 – «Лоцманський». Назву «Перемога» житловий масив отримав на честь 30-річчя перемоги (1975 р.) у Другій світовій війні.

Нині Перемога – 1, 2, 3 – ділянки багатоповерхівок уздовж набережної Перемоги від Інституту фізкультури до так званого кола – Площі Перемоги. Проспект Героїв до бульвару Слави розтинає забудову на Перемогу-4 (західна частина) та Перемогу-5 (східна частина). П’ятий і шостий масиви розділяє широкий бульвар Слави. Перемога-6 – останній масив, забудова між бульваром Слави та провулком Добровольців. Житловий масив забудований переважно типовими 9–16-ти поверховими великопанельними житловими та громадськими будівлями. Пізніше з’явилися дві висотні будівлі з 26 та 28 поверхами, збудовані з керамзитобетону з ковзаною опалубкою. Район Перемоги налічував на той час близько сотні споруд.

14 січня 2023 р., о 15:30 за місцевим часом, військами рф було здійснено ракетний удар по житловому масиву Перемога-6, а саме по житловому будинку за адресою вулиця Набережна Перемоги, 118. Ракетним ударом було знищено два під'їзди (2 і 3 корпуси) – 72 квартири багатоквартирного житлового будинку а також 164 квартири було пошкоджено. Площа пожежі під зруйнованими конструкціями становила 70 м кв. Біля багатоповерхівки знищено щонайменше 15 приватних автомобілів. Навколо будинку порушено мережі опалення та водогону. Район був дегазифікований, знеструмлений і повністю відключений від систем життєзабезпечення. Після влучання ракети негайно розпочалася рятувальна операція. До робіт із розбору завалів було залучено понад 230 осіб і 67 одиниць техніки, серед яких 30 самоскидів, які здійснювали вивезення уламків, 4 крани, 6 екскаваторів, 8 муніципальних автоевакуаторів, які вивозили пошкоджені транспортні засоби мешканців району, та інша комунальна техніка. Навколо зони влучання були організовані 3 пункти тимчасового розміщення, які працювали цілодобово. Рятувальна операція тривала 69 годин. Офіційна кількість жертв – 46 осіб. Серед загиблих 5 дiтей. Найменшій дитині – хлопчикові, не було й року. Ще 9 осіб вважаються зниклими безвісти. Крім того, 80 людей були поранені. 39 чоловік врятовані. На вшанування пам’яті загиблих у місті 15, 16 та 17 січня було оголошено траур.

Як було встановлено, у будинок поцілила крилата ракета типу Х-22. П’ять крилатих ракет цього типу були випущені з п’яти дальніх бомбардувальників Ту-22м3. Пуски здійснювались з Курської області та з акваторії Азовського моря. Маса бойової частини ракети Х-22 – близько 950 кг. Максимальна дальність – до 600 км. При застосуванні з великих відстаней відхилення від цілі може становити сотні метрів. Атаку проводив 52-й гвардійський важкий бомбардувальний авіаційний полк. М. Шайківка ТУ-22М3. в/ч 33310.

Дніпряни близько до серця сприйняли горе своїх співгромадян, допомагали, чим могли, несли теплий одяг, їжу, ліки постраждалим. І покладали квіти в память загиблих. Це неможливо забути…

Світлини авторки, а також з мережі за посиланням: https://dp.informator.ua/uk/yak-u-dnipri-viglyadaye-budinok-zruynovaniy-vorozhim-udarom-foto-z-miscya-tragediji

Створено: 14.07.2023.
Редакція від 14.07.2023.
Віра Піскун