Прогулянка вулицею Старокозацькою

Прогулянка вулицею Старокозацькою

Прогулятися вулицею Старокозацькою у м. Дніпро сподобається всім, хто цінує свою історію, стару архітектуру та любить наше місто.

Старокозацька – одна з найстаріших вулиць міста Дніпро. Спочатку вона називалась – Козача. Походження назви пов’язано з розміщенням в кінці вулиці козачих казарм. З роками змінювався і зовнішній вигляд: засипали частину канав, старі дерева замінили на нові, забрукували. У XIX сторіччі Козача доходила до Садової (сучасна вулиця Фабра) після якої був Острожний майдан (потім В'язницький майдан). Лише у XX сторіччі вона отримала продовження аж до Озерного базару. Для зручності на будинках розмістили таблички з назвою вулиці та номерами. В ті часи це вважалося неабияким прогресом. 

Перші дерев’яні будинки на цій вулиці з’явилися у 1792 році, але до нашого часу вони не збереглися. Найстаріша будівля тут на сьогодні – будиночок середини XIX століття. Колись вулицю перерізали дві річки і вона мала два мости, тут знаходились ательє, прибуткові будинки та синагога, а також міський витверезник. Словом, вирувало міське життя. Освітлення міста в ті часи ще не було. До урочистого святкування 100-річчя Катеринослава у 1887 році будинки прикрасили яскравими ліхтарями. Бруківка, напівкруглі вікна, ліпнина під дахами, цегла з іменним тавром сьогодні нагадують про старовину. 

1923 року вулиця Козацька перейменована на Комсомольську. У 2016 році їй дали назву Старокозацька.

Зараз архітектура будинків тут дуже різнобарвна: це і «катерининки», і сталінський ампір, і сучасні житлові споруди, довжина вулиці складає 2200 метрів. Вона залишається цікавою та привабливою для тих, хто мешкає на ній, ходить по ній щодня і цінує історію міста. 

Фото: С.Стойчан

Створено: 04.05.2023.
Редакція від 30.05.2023.
Світлана Стойчан
Бібліографія:

На зламі епох: альманах. № V: Катеринослав часів залізної лихоманки.– Дніпро: Арт-прес, 2020.– 32 с.
На зламі епох: альманах. № ІІ: Ранній Катеринослав до Олександра Поля: між ідеалом «Нових Афін» та «гоголівською» провінційністю.– Дніпро: Арт-прес, 2020.– 32 с.
Фото: Карта Катеринослава 1910 р. // Автор: https://reibert.info/attachments/plan-ekaterinoslav-1910-jpg.18493925/