Тетяна Фурса: творець шкіряних 3D картин

Тетяна Фурса: творець шкіряних 3D картин

Україна, Дніпропетровська область

  • Роки життя 2 травня 1964 |
  • Місце народження: м. Кривий Ріг, Дніпропетровська обл. |
  • Народна художниця

Незвичні картини притягують погляд, зворушують душу та спонукають замислитись.

Буває мить якогось потрясіння,
побачиш світ, як вперше у житті.
Звичайна хмара, сіра і осіння,
пропише раптом барви золоті. 
Ліна Костенко

Нерозгадане чудо творчої душі

Вона не має високих регалій, почесних звань і нагород, але цей факт не відміняє її яскравого самобутнього таланту. Роботи Тетяни Фурси, виконані з натуральної шкіри, незвичайні, сюжетні і несуть у собі могутній заряд позитиву та духовності. Вони змушують мислити, шукати розгадку глибокого філософського сенсу, відчувати їхню красу, гармонію та витонченість. Роздивлятися картини можна нескінченно і кожної миті знаходити в них щось нове...

«Ми родом з дитинства...»

Біографія Тетяни Петрівни Фурси непроста: в її житті було багато не тільки світлих подій, але й гіркоти, образ і розчарувань. «З самого початку з родиною не склалося – мене залишили в пологовому будинку, – з журбою згадує Тетяна Петрівна. – Все, що мені вдалося дізнатися про себе, – це слова лікаря: «Бережіть дівчинку – вона з благородної родини». Оце так «благородні» люди позбавилися дитини. З прийомними батьками теж не пощастило. З тринадцяти років мене виховувала бабуся Анюта. Ми жили в селі на її маленьку пенсію. Було складно, але тоді вперше я була щасливою, тому що відчула любов та турботу.

Бабуся була рукодільницею. На великому ткацькому верстаті вона ткала собі та людям на замовлення доріжки. Також вона в'язала гачком і гарно вишивала. А я з величезним зацікавленням спостерігала та слухала її захоплюючі розповіді про молодість і життя в роки війни. Тоді разом із бабусею я і почала рукодільничати, навчилась вишивати хрестиком та намагалася шити».

Після закінчення середньої школи Тетяна  вступила до будівельного технікуму. Потім вона отримала направлення на далекий Сахалін. Там її вразила сувора, але незвичайно гарна природа – сопки, могутні сосни і буйна зелень за коротеньке літо. Саме північна природа пробудила в дівчини бажання відобразити її красу. І Тетяна почала робити свої перші замальовки. Також завжди багато шила та вишивала. Свої вироби дарувала місцевим жителям, які милувалися гарними серветками та мережками української дівчини.

І все ж таки туга за рідним краєм примусила її повернутися до України, в місто Кривий Ріг, де вона народилась. Незабаром Тетяна вийшла заміж за коханого чоловіка і народила двох чудових доньок.

Повертатися до будівельної сфери вона не схотіла, тому що відчула гостре бажання творити.

  

Магія її картин

Все, що буде, було і що є на землі,
і сто тисяч разів уже бачене й чуте,
сірі вузлики ранку – твої солов'ї,
все це тільки одне нерозгадане чудо.
Ліна Костенко

Тетяна закінчила курси крою та шиття, машинної вишивки, отримала професію закрійника і почала працювати в ательє. Тоді ж в неї і з'явилася ідея створювати роботи зі шкіри. Спочатку це були квіти і невеличкі прикраси, потім вироби ускладнювалися. І незабаром їй захотілось вчитися новому, рухатися далі. З розвитком комп'ютерної техніки Тетяна почала втілювати в життя свої творчі задуми, вигадувати цікаві сюжети, незвичайні техніки і вдихати в них життя. Свою першу маленьку картину вона назвала «Душа». Спроба виявилась вдалою, і це надихнуло Тетяну на подальшу працю. «Я використовую натуральну шкіру і акрилові фарби, – ділиться секретами Тетяна Петрівна. – Мені подобається, що саме в цьому виді творчості картини виходять об'ємними, немов ефект 3D. На полотно викладаються шматочки шкіри, котрі, завдяки складкам та зморшкам, перетворюються в квіти або силуети людей. Терміни виготовлення кожної картини різні. Все залежить від матеріалу, наявності вільного часу, натхнення і розміру. Картина середніх розмірів створюється протягом трьох тижнів». 

Всього в колекції майстрині – близько сімдесяти робіт. В них вона вкладає душу, почуття, висловлює через них своє ставлення до життя. Тому розлучається з ними вона неохоче. «Дуже сумую за ними, коли вони експонуються на виставці. Ось зовсім недавно картини знову повернулися в мій будинок, і таке відчуття, що стіни ожили. І я ожила разом з ними. Можна сказати, що це шкіра, якою я живу», – ділиться  Тетяна Петрівна.

Надихнути на цікавий сюжет майстриню може гарний фільм, несподівано почута фраза. Буває, що натхнення знаходить її саме, ідеї з'являються, здається, з повітря. Або, коли відбуваються значні події, які зворушують та хвилюють душу. Дивлячись на кожну свою картину, Тетяна згадує, як саме зробила її, звідки прийшов той чи інший образ. Вони такі різні – за кольором, настроєм, змістом, технікою виконання. І в кожної своя історія... 

Наприклад, під час подій на майдані в Києві вона створила картину «Майдан». Барикади, палаючі шини, чорні шоломи і священик з Біблією і срібним хрестом між воюючими людьми як символ рівноваги, який намагається примирити непримиренне. Тепер це наша історія, яка втілилась у картині.

Зворушлива картина – це образ українки в квітковому вбранні зі сльозою на щоці.  Точніше і не скажеш про наш час. І знову затремтіла душа.

На противагу цій картині романтичне радісне полотно «Весна...». На ній образ ніжної дівчини-весни в яскравих квітах, який пробуджує в закоханих серцях пристрасть. Філософський зміст закладений у роботі «Янгольська скрипка». Своєю чарівною грою янгол пробудив квітку-душу, а інші глибоко сплять. Їхній час ще не настав...

Якось художниця захопилася трипільською культурою. Поринула у магічний світ трипільських орнаментів, фігурок, горщиків і «біноклів». Так з'явилася картина «Від пращурів до нащадків» – своєрідний зв'язок поколінь.

Є серед її робіт мініатюри, які потребують тонкої ювелірної праці. Майстриня малює їх на маленьких камінцях (гальці), а потім обережно оформлює їх у шкіру.

Минулого року Тетяна відвідала декілька майстер-класів з петриківського розпису і була в захваті. Згодом надумала поєднати петриківку і своє традиційне шкіряне. Для цього довелося вигадувати нову техніку. Так народилися «Дерево роду», «Берегиня», «Писанка». Одна з останніх робіт Тетяни Фурси – картина «Сварог», присвячена слов'янському богу Сонця, символу нового життя й очищення. У цій техніці художниця планує працювати і далі.

У колекції робіт майстрині присутні не лише картини, а й декоративно оздоблені пляшки, стильні сумки та неймовірної краси жіночі прикраси: намиста, браслети, сережки. 

  

Доторкнутись до краси

Я хочу створювати не тільки красиве, але й духовне.
Тетяна Фурса

За чотири роки активної плідної творчості у Тетяні Петрівни з'явилася велика кількість справжніх прихильників її унікальних робіт. Яскраві змістовні виставки художниці не залишають людей байдужими. Відгуки глядачів сповнені щирого захоплення та вдячності майстру:

«Майстерність автора вражає! «Іриси» як живі. Виникає бажання доторкнутися до пелюсток. «В саду», «Друзі», «Сестри» – ніжно, зворушливо. «Мудрий» – немов погляд з іншої реальності. Триптих «Лебеді» – сімейні цінності. Дякую!»

«Ви даруєте людям незабутні почуття і гарний настрій!»

«Шедевральні картини зі шкіри виконані в яскравій кольоровій гаммі. Ми вражені!»

«Не можу відірвати погляд від незвичайних картин Тетяни Фурси! Краса неземна!»

«Виставка зворушлива! Всі роботи виконані з великім смаком!»

«Новий і незвичний жанр мистецтва. Від картин неможливо відірватися, дуже цікаві композиції, чудові кольорові поєднання. Неймовірно витончено!»

Тетяна Фурса сповнена творчих планів і нових яскравих задумів. «Я хочу створювати не тільки красиве, але й духовне, додавати в свої роботи тепло, мудрість, філософію. Саме в цьому бачу завдання будь якої творчої людини, яка володіє талантом. Дуже радію, коли люди відчувають ту позитивну енергетику, котру я вкладаю в свої роботи. 

Свою першу виставку я назвала «Рух душі».  Завжди намагаюсь уявити, що відчуває людина, дивлячись на мою роботу. Чи  торкнеться це її душі?»

Створено: 09.06.2023
Редакція від 12.06.2023
Олена Миколаївна Доценко
Бібліографія:

«Душі криницю» відкрила у бібліотеці №24 криворізька художниця Т. Фурса [Електронний ресурс].– Режим доступу: https://rudana.com.ua/tags/dushi-krinicya.– Назва з екрану.
Красовицкая, С.В Кривом Роге художница «рисует» картины из натуральной кожи [Электронный ресурс].– Режим доступа: http://krivbass.city/news/view/v-krivom-roge-hudozhnitsa-risuet-kartiny-iz-naturalnoj-kozhi-fotoreportazh.– Название с экрана.
Криворожанка создает 3D картины из кожи [Электронный ресурс].– Режим доступа: https://1kr.ua/news-29222.html.– Название с экрана.
Руденко, И. Жительница Кривого Рога создает картины из необычного для художников материала [Электронный ресурс].– Режим доступа: https://dnepr.web2ua.com.– Название с экрана.
«Світ душі». Тетяна Фурса (художниця) [Електронний ресурс].– Режим доступу: https://newsvideo.su/video/3625545 .– Назва з екрану.
Татьяна Фурса – художник [Электронный ресурс].– Режим доступа: https://www.youtube.com . – Название с экрана.
Татьяна Фурса – художница [Электронный ресурс].– Режим доступа: https://www.youtube.com. – Название с экрана.