Меморіальний будинок-музей Д.І. Яворницького у м. Дніпро (відділ Дніпропетровського національного історичного музею ім. Д.І. Яворницького)

Меморіальний будинок-музей Д.І. Яворницького у м. Дніпро (відділ Дніпропетровського національного історичного музею ім. Д.І. Яворницького)

Україна, Дніпропетровська область, м. Дніпро, Площа Шевченка 5,

Меморіальний будинок-музей Д.І. Яворницького у м. Дніпро є відділом Дніпропетровського національного історичного музею ім. Д.І. Яворницького.

Втіленням образу та обличчям України, її візитною карткою називають музейну перлину, розташовану в затишному куточку м. Дніпра – «Незамайківський курінь козацького батька», а з 1988 р. – меморіальний будинок-музей Д.І. Яворницького (1855–1940). Засновник Дніпропетровського історичного та художнього музеїв Д.І. Яворницький – видатний український вчений-подвижник, культурний і громадський діяч, просвітитель, етнограф, літописець історії запорозького козацтва, академік ВУАН.

Історія створення музею

Будинок побудовано у 1905 р. Проектував архітектор Л.А. Бродницький, друг ученого. Площа фундаменту – 217 кв. м. Ідея створення музею в будинку вченого належала його дружині Серафимі Дмитрівні, та була підтримана рішенням виконкому Дніпропетровської міської Ради депутатів трудящих «Про передачу будинку покійного академіка Дмитра Яворницького на площі Шевченка, 5 Дніпропетровському історичному музею для відкриття філії музею Д.І. Яворницького» від 17.02.1941 р. Це було підтверджено 18.07.1946 р. рішенням № 1094 «Про відкриття філії історичного музею в будинку академіка Д.І. Яворницького». До 1963 р. у будинку мешкали сестри дружини вченого, з 1964 по 1974 рр. у будинку працювала кімната-музей Д.І. Яворницького (автор експозиції О.М. Огризкіна). В 1970 р. будинок взято на облік як пам’ятку історії місцевого значення. З 2001 р. будинок-музей став пам’яткою історії Національного значення (Постанова Кабінету Міністрів від 27.12.2001 р.). З 1982 по 1984 рр. було проведено ремонт будинку. 3 листопада 1988 р. було відкрито відтворений меморіальний будинок-музей Д.І. Яворницького (вестибюль, передпокій, кабінет, вітальня, їдальня, експозиція «Життя та діяльність Д.І. Яворницького», в якій з 2007 р. діє виставкова зала.) 

Меморіаліс (від грецьк.) – пам’ятний, такий, що увічнює, у даному випадку, 
пам’ять про вченого. В музейній літературі, музейному середовищі 
цим словом меморіалізація визначають напрямок у музейному будівництві, 
котрий передбачає реставрацію, відновлення втрачених об’єктів і відтворення 
побутового інтер’єру, характерного для того чи іншого меморіального приміщення

У 2005 р. відтворено кімнату відпочинку в мезоніні будинку. Архітектура історичного будинку зберіглась, інтер’єри кімнат відновлено на основі документів, фотографій, спогадів сучасників .

Експозиція будинку-музею

«…тут зберігається душа українського народу»

У музеї експонується 559 пам’яток, пов’язаних із життям і діяльністю Д.І. Яворницького. Серед них власні речі вченого, його праці, картини, ікони, фото, меблі, посуд, музичні  інструменти, рушники кінця ХІУ – початку ХХ ст. У вестибулі унікальні настінні розписи «Тарас Бульба з синами» (художник М. Струнніков, 1920 рр.) і «Сцени з козацького життя» (художник Т. Ткаченко, 1920 рр.). Автор експозиції будинку-музею А.І. Перкова, художник В. Юрченко. Протягом 1990–1995 рр. відтворено меморіальну садибу-музей: насаджено фруктовий сад, дерева, кущі, квіти, які росли за життя Д.І. Яворницького. І нині тут ростуть сосна і тополя, посаджені вченим у 1930-ті роки ХХ ст. Більшість із них оспівані в українських народних піснях і думах.

Наукове та просвітницьке життя будинку-музею

Будинок-музей сьогодні є науковим і просвітницьким центром. Його науковці працюють над дослідженням і виданням спадщини Д.І. Яворницького. Традиційно проводяться «Яворницькі читання» та наукові конференції, виставки, творчі погостини, концерти, зустрічі з видатними людьми м. Дніпра. Постійно відбуваються майстер-класи з ужиткових видів мистецтва (розпису, вишивки, килимарства, витинанки тощо).

«Працюй не чекаючи нізвідки й ні від кого ні нагороди, ні похвали, працюй доки служити тобі руки й доки б’ється живе серце у твоїх грудях, працюй на користь твого народу й на пожиток Батьківщини, яка тобі дорога…»

На різноманітних виставках представляються експонати про історію та культуру українського народу і багатогранну діяльність Д.І. Яворницького. Серед них виставки колекцій з фондів ДНІМ, започаткованих Яворницьким. Також у будинку-музеї представляють колекції різних музеїв України. Тут знайшли своє місце і персональні виставки.

Для жителів і гостей міста проводяться концерти народних ансамблів, творчих колективів, презентації нових книжкових видань, які пов’язані з діяльністю Д.І. Яворницького. Саме тут, в оселі Д.І. Яворницького, як колись, за життя вченого, можна почути кобзарський спів.

Будинок Д.І. Яворницького продовжує жити активним науково-просвітницьким життям. Як і сто років тому, актуальними є слова господаря: «Працюй не чекаючи нізвідки й ні від кого ні нагороди, ні похвали, працюй доки служити тобі руки й доки б’ється живе серце у твоїх грудях, працюй на користь твого народу й на пожиток Батьківщини, яка тобі дорога…»

Ірина Браславська
Бібліографія:

Абросимова С.В. Внесок Д. Яворницького у розвиток музейної справи в Україні // Музей на межі тисячоліть.– Дніпропетровськ: Вересень, 1999.– С. 8–10.
Перкова А. Будинок-музей Д.І. Яворницького: від минулого до сьогодення // Січеслав.–2012.– № 1.– С. 146–149.
Перкова А. Меморіальний будинок-музей академіка Д.І. Яворницького.– К., 1990.
Додаткові ресурси:

30 років музею
Будинок-музей
Створено: 05.09.2017
Редакція від 09.11.2020