Культурно-діловий центр «Менора»

Культурно-діловий центр «Менора»

Україна, Дніпропетровська область

Духовність, культура і бізнес – три складові, закладені в проект під назвою «Менора».

Відкриття єврейського Центру

«Менора» – унікальна споруда і найбільший у світі єврейський комплекс, аналогів якому немає в світі. Унікальне архітектурне рішення будівлі, зручне місце розташування, високі стандарти обслуговування разом із сучасним технічним оснащенням формують фундамент для успішного бізнесу, комфортного відпочинку і привітного прийому гостей. «Менора» – один із центрів життя і визначна пам’ятка міста.

Стратегічна ідея створення такого унікального Центру, ідеологія його структури та наповнення, що поєднують минуле, сьогодення і майбутнє єврейського життя Катеринослава-Дніпра, належать Президентові Дніпровської єврейської общини Геннадію Борисовичу Боголюбову та президентові Об'єднаної єврейської громади України, керівникові Європейської ради єврейської громади і Європейського єврейського союзу Ігорю Валерійовичу Коломойському.

Відкриття центру «Менора», 2012 (Коломойський і Боголюбов). Фото http://menorah-center.com/about

Вони узяли на себе фінансування будівництва і повну реалізацію проекту багатофункціонального центру «Менора». Духовність, культура і бізнес – три складові, закладені ними в цей проект, стали фундаментом центру. Боголюбов і Коломойський центр «Менора» передали в дар Дніпровській єврейській громаді. Головні цінності діяльності центру, закладені його засновниками, відкритість і повагу до кожного, віру в добро, сім’ю, свободу і мир продовжує втілювати Головний рабин Дніпра Шмуель Камінецький.

Однією з пріоритетних задач центру «Менора» є створення і підтримка умов для функціонування єврейських організацій, а також перерахування всіх коштів, отриманих від видів діяльності, на здійснення благодійних проектів громади.

Відкриття центру «Менора» відбулося 16 жовтня 2012 року. Для участі прибуло більше трьохсот почесних гостей, серед яких релігійні, державні, громадські та наукові діячі з України, Ізраїлю, США, Росії та інших країн.

Комплекс «Менора» складається з семи веж, що символічно являють Храмовий семисвічник. Цей символізм яскраво підкреслюється світловим рішенням, особливо величним у нічний час. Перші вежі, що виходять на вулицю Шолом-Алейхема і Успенську, площу, є семиповерховими, слідом за ними – дві дванадцятиповерхові вежі, далі – сімнадцятиповерхові, а замикає ці дві лінії кутова двадцятидвоповерхова вежа, найвища у всьому комплексі. Висота найвищої кутової вежі 77 метрів. Загальна площа центру понад 50 тыс. кв. метрів. «Менора» розташована в єдиному комплексі з Центральною синагогою «Золота троянда» і будівлями єврейської інфраструктури вже існуючими в цьому історичному єврейському кварталі міста. У відвідувачів центру буде унікальна можливість побачити хоральну синагогу «Золота троянда», побудовану в 1800 році, а також насолодитися чудовим видом на Дніпро з оглядового майданчика 18 поверху.

Інтер'єр і масштаб, а також спектр послуг і можливості центру заявляють про його унікальність. Щоб в цьому переконатися, досить тільки переступити поріг. Що ж розташовується усередині цього розкішного комплексу, назва якого символізує світло? У вишуканих галереях «Меноры» розташовані зручні для відвідувачів різні сервіси. А також найсучасніші дитячі культурні центри з ексклюзивними програмами навчання і дозвілля.

Інформаційно-туристичний центр

Інформаційно-туристичний центр – ексклюзивний сервіс, де можна отримати консультацію про можливості комплексу «Менора» і компетентну допомогу в організації дозвілля. Персонал туристичного центру допоможе підібрати екскурсійну програму по комплексу і місту відповідно до побажань кожного гостя комплексу. В залі інформаційно-туристичного центру розташована концертна каса, де можна дізнатися про найближчі міські заходи та придбати квитки. Найпопулярніша послуга центру – це прогулянка по «Менорі».

Галерея

На перших двох поверхах центру «Менора» розташована Галерея, що з’єднує всі сім веж будівлі. Вона виконана в стилі старовинного Катеринослава – прольоти стін зроблені у вигляді фасадів відомих будівель міста, в яких функціонували різноманітні благодійні та духовні єврейські інституції.

Музей «Пам`ять єврейського народу і Голокост в Україні. Фото http://menorah-center.com/about/siritual-life/jewish-memory-holocaust-ukraine

Що може бути цікавіше від променаду по місту двох епох? Старовинний Катеринослав і сучасний Дніпро знайшли своє відображення в неповторному дизайні інтер'єрів «Менори». Фахівці інформаційно-туристичного центру розкажуть історію старовинних фасадів міста, відтворених на стінах галереї, а також історію та про багатовікові традиції єврейського народу. Особливу атмосферу Галереї надає декор із мармуру та єрусалимського каменю, який є символічним «продовженням» Стіни плачу. Завдяки цьому Галерея в «Менорі» отримала статус своєрідного центру паломництва.

У Галереї можна знайти сувенірні магазини, кафе, творчі майстерні, туристичні агентства, відділення банків і багато іншого. Також у Галереї проводяться культурні та святкові заходи як міського, так і всеукраїнського масштабу.

Перша вежа з боку вулиці Шолом-Алейхема, і частина другої та третьої веж відведені переважно під музейні приміщення.

Музей «Пам’ять єврейського народу і Голокост в Україні»

Не всі жертви були євреями,
Відкриття в центрі «Менора» музею Голокосту. Фото http://menorah-center.com/aboutале всі євреї були жертвами

Е. Візель

Центр «Менора» орієнтований на активну сучасну людину для якої значимі поняття духовності, вірності традиціям історії. 

Саме тут розташований Музей «Пам’ять єврейського народу і Голокост в Україні» – третій у світі за величиною меморіальний комплекс, присвячений Голокосту. Музей розташований на трьох поверхах центру і складається з чотирьох основних залів. Загальна площа експозиції становить близько чотирьох тис. кв. м. Перший зал Музею складається з двох частин і присвячений традиціям юдаїзму, а також особливостям життя євреїв у містах і селах. Найбільший зал присвячений Голокосту, ця експозиція займає більше 800 кв. м.

За залом історії Голокосту слідує «Зал пам’яті – зал імен», присвячений пам`яті шести мільйонів загиблих євреїв знищених нацистами. Відвідувачів не можуть залишити байдужими розповідь про духовний подвиг Митрополита Андрея Шептицького та Омеляна Ковча, історія спасіння родини Вайса та інші. Одним із емоційно кульмінаційних частин Музею є діорама «Бабин Яр. Бабині Яри України» – страшні свідчення масового знищення євреїв – речі та їхні історії, нацистські накази і зафільмовані кадри розстрілів. Біля виходу з Музею гості можуть побачити інсталяцію «Розлом світу», що нагадує про катастрофу цивілізації після приходу нацистів до влади.

Відмінною особливістю Музею «Пам’ять єврейського народу і Голокост в Україні» є те, що в експозиціях окрім традиційних вітрин з експонатами, використовуються мультимедійні інсталяції, голограми, трансляція відео- й аудіозаписів.

…бібліотека, інститут, концертний зал, арт галерея, сервіси…

Також у Музеї передбачені зали тимчасових експозицій, інформаційний центр, навчальні аудиторії, бібліотека, відкрита при музеї в 2014 році. Сьогодні її фонд налічує 2,5 тис. документів. Література зібрана переважно історичної тематики. Джерелами комплектування фонду є благодійні пожертви, закупівля книг за власні кошти, література, що надходить через книгообмін від інших бібліотек тощо.

У Музеї «Пам'ять єврейського народу і Голокост в Україні» проводяться регулярні екскурсії.

Поряд з Музеєм працює великий дослідницько-просвітницький центр, український інститут вивчення Голокосту «Ткума», що збирає дані й артефакти, організовує наукову роботу, проводить наукові конференції та семінари, здійснює видавничу діяльність..

За короткий період існування інституту за сприяння директора І.Я. Щупака та колективу співробітників видана низка цікавих наукових, науково-популярних, навчальних видань: колективне 2-х томне наукове видання «Холокост в Украине» (О. Круглов, А. Уманський, І. Щупак ), два видання монографії О. Давлєтова «Підготовка «покоління вовків»: вишкіл майбутніх виконавців Голокосту», вісім випусків наукового видання «Возрождение памяти: воспоминания свидетелей и жерт Холокоста», десять випусків реферованого щорічного журналу «Проблеми історії Голокосту: український вимір» та інші.

«Сінай». Фото http://menorah-center.com/ru/conference-service/sinai-hallТакож у «Менорі» розташований концертний зал «Сінай» – універсальне приміщення, в якому створені ідеальні умови для організації різних офіційних і культурно-розважальних заходів. Зал розрахований на 320 посадочних місць і оснащений найсучаснішим звуковим і освітлювальним обладнанням для проведення концертів, конференцій, кінопоказів, театральних постановок.

У концертному залі «Менори» відбувалися творчі вечори актриси Ади Роговцевої, Якова Левінзона, виступ хасидського співака Авраама Фріда, концерт класичної і традиційної камерної латино-американської музики композитора Хосе Луіс Мерліна та інші.

Особлива атмосфера панує у виставковому залі Арт-галереї, де представлені картини і фотографії, як професійних майстрів так і молодих талановитих авторів. Тут були презентовані дві нові виставки – психологічного живопису Маргарити Гуревич і «Світло-Дніпро-Тінь» Дмитра Іткіна, персональна виставка фотографій Михайла Кублика «Вулиці старого міста», експозиція «Годинники, які бачили минуле», виставки «Синагоги Катеринослава» та віршів Пауля Целана.

Чи то конференція, семінар чи тренінг, що відбуваються в залі «Дому Пчьолкіна», стають продуктивним початком бізнесу. Розкішний зал у стилі ренесансу місткістю 60–120 осіб, дозволить відвідувачам відчути епоху старовинного Катеринослава. Ліпнина, інші унікальні елементи декору інтер’єрів, що збереглися та були ретельно відновлені, вражають уяву. У такій атмосфері будь-який захід стане незабутнім.

«Менора» – зручний майданчик для відпочинку і ділових зустрічей. Гостей із різних куточків планети привітно зустрічають чотиризірковий готель міжнародного рівня «MENORAH HOTEL», молодіжний хостел «Менора», новий готель економ-класу розрахований на комфортне розміщення 120 чоловік. Візитівкою є масштабний ресторанний комплекс. Крім того, тут розташовуються усі служби й інфраструктура, яка обслуговує гостей єврейської громади.

Окрім основних семи башт до комплексу «Менора» примикає велична будівля «Menorah Grand Palace» з багатьма ресторанами і залами для урочистостей і заходів, у тому числі й величний зал урочистостей «Menorah Grand Hall», розрахований на 1250 гостей. У ньому передбачається все необхідне для проведення весіль, ювілеїв, свят, урочистих обідів, інших заходів на найвищому рівні. Ретельно розроблена і вся інфраструктура величезного комплексу: від водопостачання та каналізації до системи кондиціонування і високошвидкісних  ліній телекомунікацій. Під будівлями розташовуються технічні приміщення і підземний паркінг. Безшумні швидкісні ліфти доставляють відвідувачів на верхні поверхи башт. Особлива увага приділяється системі безпеки і життєзабезпечення такого значного комплексу.

Багатофункціональний центр «Менора» зведений завдяки злагодженій і згуртованій роботі багатьох людей і організацій. Назвемо лише деяких із них: розробником концепції «Менори» і керівником будівництва був Геннадій Ілліч Аксельрод. Автор проекту – Олександр Овсійович Сорін. Генеральний проектувальник – ТОВ НПП «Студія 7». Генпідрядник – ТОВ «Рубікон Трейдінг», директор Григорій Борисович Козінський та інші.

Центр «Менора» є своєрідним мостом для культурного обміну, розвитку зв'язків у сучасному суспільстві на основі толерантності та взаємної поваги. Він має довгостроковий план розвитку. Втілення плану відбувається завдяки чітко поставленим цілям, широким можливостям і професійній команді співробітників. Двері «Менори» завжди відкриті для усіх жителів і гостей міста на Дніпрі.

 

Таїсія Козак
Бібліографія:

Менора.– [б.м.: б.в.], б.р.– 27 с.
Музей «Пам`ять єврейського народу та Голокост в Україні».– Дніпропетровськ: [ б.в.], б.р.– 14 с.
***
Бабенко Ю. При поддержке надёжных друзей и партнёров: [история создания и деятельности еврей. культ. центра] // Наше місто.– 2013.– № 110 (8.11).– С. 15.
Блитштейн Ю. Международный день музеев в "Меноре" // Шабат шалом.– 2016.– № 7.– С. 6.
Боглевская О. Четыре зала истории скорби: музей «Менора» // Сегодня.– 2012.– №16.– С. 5.
Бондарчук О. В «Меноре»: музей Холокоста и офисы // Сегодня.– 2011.– № 19 (27.01).– С. 9.
В Днепропетровске открыт крупнейший в мире еврейский центр // ТН Экспресс.– 2012.– № 44 (1.11).– С. 2.
Гинер П. От старой синагоги – к «Меноре» // Шабат шалом.– 2013.– № 10.– С. 6.
Евштейн Е. Зажглись свечи «Меноры» // Шабат шалом.– 2012.– № 11.– С. 1.
Ермакова С. Светлана Ермакова: «Менора» – центр стабильности в центре города [Интервью] / С. Ермакова; провела Е. Чередниченко // Вісті Придніпров'я.– 2014.– № 45 (17.06).– С. 1,7: фот. цв.
Кокошко Ю. Геноцид не имеет национальности: [музей «Память еврейского народа и Холокост в Украине»] // Днепр вечерний.– 2017.– № 28 (20.04).– С. 14: фото.
«Менора претендує на звання "Кращої пам'ятки України"» // Зоря.– 2014.– № 23 (4.04).– С. 3: фот.
На Дніпропетровщині створені всі умови для розвитку та утвердження самобутності всіх національних громад регіону: [відкрито духовно-культур. Євр. центр «Менора» та музей «Пам'ять єврейського народу та Голокост в Україні»] // Зоря.– 2012.– № 106 (19.10).– С. 2.
Пшеничникова А. О гражданском обществе: [состоялась сессия по разработке стратегии граждан. общества в Днепропетр. обл.] // Горожанин.– 2016.– № 35 (1–7.09).– С. 14.
Рыжков В. Жителям Днепропетровска подарили «Менору» // День (укр.).– 2012.– №188 (18.10).– С. 2.
Стец М. Молодые и амбициозные: [в КДЦ «Менора» состоялся Междунар. конгресс] // Наше місто.– 2016.– № 16 (21.04).– С. 2.
Тахтерина Э. Учиться никогда не поздно: [Воскресный университет центра] // Наше місто.– 2013.– № 5 (16.01).– С. 8: фот.
Чехут І. Храмовий семисвічник // ДІІТ сьогодні.– 2013.– № 9 (28.10).– С. 5.
Створено: 24.06.2019
Редакція від 30.09.2020