Марганецька центральна міська бібліотека

Марганецька центральна міська бібліотека

Україна, Дніпропетровська область, м. Марганець

Бібліотека – це не тільки сховище літератури, це – цілий світ, відкритий кожному, хто любить книгу.

Міська бібліотека постала з попелу в 1944 році після звільнення міста від німецько-фашистських загарбників 6 лютого 1944 року. Фонд створили з книг, брошур, плакатів, листівок, газет і журналів, які приносили марганчани в будівлю в центрі міста по вул. Єдності, де зараз знаходиться церква «Нове покоління». Одна з перших завідувачок бібліотеки – Ніна Михайлівна Кудряшова, бібліотекарка-професіоналка, упорядкувала книжковий фонд і започаткувала «Інвентарну книгу №1». 

До 1959 року бібліотечний фонд складав 32 516 одиниць, і бібліотека обслуговувала 3 131 читача. У 1960 році бібліотека переїхала на перший поверх житлового будинку в центрі міста по вулиці Палацова, 1 (де і розташовується по сьогодні). На абонементі читачам надали повний відкритий доступ до літератури. Бібліотечну роботу спрямували на виховання висококультурної особистості, на освічену людину з широким світоглядом. 

 

Особливо в 60-ті роки бібліотекарям приємно було спілкуватися з молоддю. Разом проводили вечори книги, бесіди, бібліографічні огляди, малювали бібліотечні плакати. Молодь вирізнялася своїм романтизмом, великими планами на майбутнє, спрагою підкорення космосу, хотіла завернути річки назад, освоїти північ. А в 70-ті роки бібліотекарі широко пропагували технічну літературу, літературу на допомогу виробництву, робітничим масовим професіям. Наприклад, у бібліотеці та на підприємствах проводили Дні технічної книги, Дні фахівця, Дні винахідника та раціоналізатора, Дні новатора, Дні наставника, місячники літератури на допомогу виробництву. Бібліотека розширювала обслуговування книгою політінформаторів, агітаторів, пропагандистів, втілювала метод комплексної популяризації літератури з різних галузей знань, виписувала з інших міст потрібні читачам книги за міжбібліотечним абонементом. У ці роки в бібліотеці працювали: Гобан Т.О., Терещенко З.О., Френкель Г.М., Бєлоус В.І. на чолі із завідувачкою Гайдар Л.І. Бібліотекарки популяризували книгу на агітмайданчиках, у міському парку, на підприємствах міста, двох пунктах видачі літератури, контролювали роботу дев’яти пересувок. У 1979 році бібліотека обслуговувала більше шести тисяч користувачів, а бібліотечний фонд складав понад 83 тисяч книг. Місто Марганець вже в обличчя знало сильні бібліотечні кадри, що зросли в міській бібліотеці: Мельникову Л.Р., Павлову Н.М., Бондаренко В.С.

1 грудня 1979 року у місті була створена Марганецька міська централізована бібліотечна система. Центральна міська бібліотека стала методичним і бібліографічним центром у місті. В ці роки директорка ЦБС Лідія Іванівна Гайдар навчила професії та виховала бібліотекарів: Пономарьову Л.В., Терещенко В.М., Усенко І.М., Клуннік Т.Ф., Беспалу Ю.М. Ці фахівчині брали участь у створенні в місті культурно-спортивного комплексу. Міська бібліотека була його частиною. Вся робота будувалася в тісній співпраці з товариствами «Знання», книголюбів, винахідників, раціоналізаторів, охорони природи, пам’ятників, з музичною школою, музеєм, парком, молодіжним кафе «Юність», книжковими магазинами, кінотеатром, Палацом культури гірників. Бібліотекарки проводили масові заходи на підприємствах, в установах, навчальних закладах, на дискотеках, у гуртожитках. 

У 90-х роках змінювалась Україна, змінювалися читацькі запити, змінювалась і сама бібліотека. Її колектив і користувачі завжди були разом і були сучасними. Виділявся головний напрямок в роботі – краєзнавство. Бібліотека сприяла консолідації людей на основі суспільно-людських цінностей та інтересів. Користувачам подобалися експрес-виставки, виставки однієї книги, виставки-запитання, виставки полеміки, літературні лабіринти, презентації книг, постійно діюча арт-галерея місцевих художників (на сьогоднішній день в ній представлено більше 40 картин). Бібліотекарі запрошували на зустрічі з читачами православних священників, пасторів, настоятелів храмів. В її стінах виступали поети: Саглаєв І., Хвостик В., Кисла А., Пугач В., Антоненко А., Мельник А., Овчаренко М., Яковіткіна О., Алієва Л.; художники: Кириленко Г., Саглаєв О., Скорік С., Барнаш І.; композитори: Морщавка О., Боброва Т., Третяк Ю. В бібліотеці працювали (і зараз працюють) Марганецьке міське літературне об’єднання «Віра», «Школа жіночої чарівності». У 90-х роках Марганецька міська центральна бібліотека була не просто закладом культури, але й культурою в широкому розумінні цього слова. В 1993 році користувачі разом із бібліотекарками раділи першому комп’ютеру, який був і першим у бібліотеках міста. З 1997 по 2011 рік центральна міська бібліотека надавала платні бібліотечні послуги. В цей час до бібліотеки прийшли працювати: Беспала Ю.М., Жданова В.В., Рак О.В., Фіалковська В.В. 

У 2000-ні роки головними напрямками роботи бібліотеки були боротьба з наркоманією, захист екології, вшанування пам’яті жертв голодомору, боротьба зі СНІДом, історія козацтва, вшанування імені Тараса Шевченка, вивчення мови та культури рідної України, краєзнавство.

 

Завдяки обласному депутату Пугачу В.Х. центральна міська бібліотека придбала у грудні 2005 року три комп’ютери, принтер і сканер. А в 2006 році відкрила Інтернет-центр, де працювала і дуже плідно працює й сьогодні провідний бібліограф ЦБС Забенько О.В.

У 2010-ті роки робота бібліотеки була спрямована на подальший розвиток фонду, інформаційно-довідкового апарату, створення «Інформаційно-консультативної служби», де працюють і сьогодні спеціалісти юстиції, Центру зайнятості, Пенсійного фонду, управління праці та соціального захисту.

Бібліотекарі продовжували працювати в напрямку: «Бібліотека – влада – громада: співпраця»; популяризації української мови, історії, патріотизму, культури, народних ремесел, спорту та здорового способу життя, права, моральності, духовності, краєзнавчої роботи.

Провідний бібліограф Марганецької міської ЦБС Забенько О.В. створила в 2011 році сайт (http://bibl-ostr.ucoz.ua/),  в 2012 році – першу марганецьку бібліотечну віртуальну газету «Марганець бібліотечний» (http://bibliotekaostrovsk.wordpress.com/), постійно відображає діяльність Марганецької міської центральної бібліотеки в соціальних мережах. У ті роки почали свою роботу: кінозал, прес-кафе, Книжковий дворик, Бібліотечний майданчик, Бібліотечна тераса, постійно діюча виставка ляльок бібліотекарки Олени Василівни Рак. А у 2013 році бібліотека виграла в четвертому раунді програми «Бібліоміст», написавши проєкт «Бібліотека – доступний Інтернет для тебе», 5 комп’ютерів і надала своїм користувачам можливість безкоштовно працювати в Інтернеті.

Марганецька центральна міська бібліотека брала участь у регіональних конкурсах ДОУНБ ім. Первоучителів слов’янських Кирила та Мефодія: «Бібліо-пані» (2013 р.), в Шевченківському літературному фестивалі «От де, люде, наша слава, слава України» (2014 р.), читацькому марафоні «Пам’ять – нескінченна книга» (2015 р.); у регіональному проєкті бібліотек Дніпропетровщини «Читаємо разом»: «Дніпропетровщина читає Олеся Гончара» (до 95-річчя від дня народження письменника) (2013 р.),  «Дмитро Яворницький – ім’я, овіяне легендами» (2016 р.), «Улюблені поети Придніпров’я» (2017 р.), «Павло Загребельний – письменник, якого читають» (2018 р.), «Віктор Веретенников: погляд на життя» (2019 р.); у регіональних проєктах зі створення електронного каталогу, краєзнавчої бази «Дніпропетровщина»,  порталу «ДніпроКультура».

Завдяки перемозі в конкурсі проєктів місцевого розвитку «Громадський бюджет», в бібліотеці в 2018 р. з’явилися новенькі пластикові вікна.

 Задля популяризації проєвропейської інформації в бібліотеці працює Пункт європейської інформації «Все про Європу».

Колектив бібліотеки поповнився такими особистостями, як: методист ЦБС Кандала  І.О., бібліотекарі Мащенко І.І. та Рубан С.О.

Фахівці бібліотеки постійно підвищують свою бібліотечну компетенцію на практикумах, тренінгах, майстер-класах, міських і обласних семінарах бібліотечних працівників тощо. А провідний бібліограф Марганецької міської ЦБС Забенько О.В. підвищує свою бібліотечну кваліфікацію шляхом участі і в конференціях, що проводилися в Києві, Львові, Харкові, а також у Литві та Польщі. 

Сьогодні Марганецька центральна міська бібліотека змінюється, розвивається, надає користувачам широкий спектр послуг, працює так, щоб бути потрібною марганецькій громаді та стати справжнім інформаційним, соціокультурним центром в нашому місті.

Лідія Пономарьова
Бібліографія:

В читальном зале городской библиотеки... // Днепровская правда.– 1973.– 18 лют.– С. 2.
Пономарьова Л.В. Служимо книжковій справ: [інтерв'ю] / розмовл. В. Демидов // Шахтар Марганця.– 1992.– 24 листоп.– С. 2.
Ткач В. Міській книгозбірні – 45 років // Шахтар Марганця.– 1992.– 1 груд.– С. 4.
Пономарьова Л.В. «Економія на культурі – це найвірніший засіб самогубства народу» / розмов. А. Ткаченко // Шахтар Марганця.– 1995.– 21 жовт.– С. 3
«Душ человеческих добрые лекари...» / Л.В. Пономарьова; А. Попова // Шахтар Марганця.– 1997.– 17 жовт.– С. 2.
Женщины – «Маршалы книжные» // Марганчанка.– 1997.– 29 листоп.– С. 2.
Морщавка О. Духовне джерело міста // Марганчанка.– 2000.– 26 серп.– С. 8.
Пономарьова Л.В. Їх супроводжують в житті книжкових сторінок перлини: [інтерв'ю] / взяла С. Сулаєва // Шахтар Марганця.– 2001.– 3 лют.– С. 6.
Лебедєва С. Прочитав книгу – зустрівся з другом. Зустрічаймося частіше! // Шахтар Марганця.– 2001.– 29 верес.– С. 6.
Пономарьова Л. «Бібліотечні люди» ХХІ століття // Шахтар Марганця.– 2003.– 26 верес.– С. 1, 5.
Пономарёва Л.В. Люди дела книжного: 60-летию горбиблиотеки им. Н. Островского посвящается.– Марганец: ЦГБ им. Н. Островского, 2004.– 144 с.
Пономарева Л. Профессионал с большой буквы // Марганчанка.– 2004.– 5 черв.– С. 4.
Назовем всем поименно: городской библиотеке им. Островского – 60 // Марганчанка.– 2004.– 25 верес.– С. 4; 2 жовт.– С. 4; 9 жовт.– С. 5.
Мархасина Т.С Любовью к библиотеке // Горняцкий вестник.– 2005.– 21 янв.– С. 2.
Пономарева Л.В. Профессия на все времена: [интервью] / бесед. Т. Чепелянская // Шахтар Марганця.– 2006.– 29 верес.– С. 3.
Сулаева С. О тех, кто помогает извечное понять // Горняцкий вестник.– 2006.– 8 дек.– С. 4.
Пономарева Л. Библиотекарь – это состояние души // Шахтар Марганця.– 2007.– 28 верес.– С. 9.
Чепелянська Т. Справжнє свято творчих душ // Шахтар Марганця.– 2007.– 7 груд.– С. 4.
Горный Э. Навигатор книжной Вселенной / Эдуард Горный; Л.В. Пономарева // Горняцкий вестник.– 2008.– 15 авг.– С. 8.
Лебедева С. О главной публичной библиотеке // Шахтар Марганця.– 2009.– 2 окт.– С. 10.
Пономарьова Л.В. Професія – ріднити людей з книгою // Шахтар Марганця.– 2010.– 9 груд.– С. 10.
Чекубаш А. О тех, кто остаётся за кадром // Шахтар Марганця.– 2011.– 14 лип.– С. 9.
Калина К. Библиотека // Горняцкий вестник.– 2013.– 31 мая.– С. 7.
Димашок, В. В збереженні традицій – перспектива майбутнього // Шахтар Марганця.– 2013.– 31 трав.– С. 3.
Чекубаш О. Сімдесят років – шляхом пропаганди книжкових скарбів // Шахтар Марганця.– 2014.– 14 берез.– С. 3.
Забенько О. У колі друзів // Шахтар Марганця.– 2014.– 14 берез.– С. 3.
Лопатюк Л. Библиотека: [стихотворение] коллективу центральной городской библиотеки им. Н. Островского посвящается // Шахтар Марганця.– 2014.– 14 берез.– С. 3.
Чекубаш О. За покликом серця, за велінням душы // Горняцкий вестник.– 2014.– 14 берез.– С. 7.
Учаєва Я. «Книгою призначена зустріч» // Шахтар Марганця.– 2014.– 30 трав.– С. 3.
Чепелянська Т. Причетність: [вірш, присвяч. колективу Марганецької ЦМБ] // Шахтар Марганця.– 2015.– 25 верес.– С. 8.
Очаг культуры // Горняцкий вестник.– 2016.– 26 февр.– С. 7.
Рак О. Лабораторія читацької творчості // Шахтар Марганця.– 2016.– 1 квіт.– С. 8.
Рак О. Бібліотека – осередок творчості // Шахтар Марганця.– 2016.– 29 квіт.– С. 7.
Ткаченко А.І. Нехай здійсняться добрі побажання // Шахтар Марганця.– 2016.– 17 черв.– С. 2.
Антоненко А. По заслузі // Шахтар Марганця.– 2016.– 22 лип.– С. 7.
Рак, О. «Магія творчості» починає працювати // Шахтар Марганця.– 2016.– 16 верес.– С. 7.
Морозова Ю. С Верой в сердце // Горняцкий вестник.– 2016.– 23 сент.– С. 7.
Димашок В. Бібліотека – сполучення тисячоліть людської думки // Шахтар Марганця.– 2016.– 7 жовт.– С. 2.
Нам є чим пишатися // Шахтар Марганця.– 2017.– 24 лют.– С. 7.
Илющенко Н. Талантливые люди о родном городе... // Горняцкий вестник.– 2017.– 6 жовт.– С. 7.
Пономарьова Л. Сучасний осередок знань // Шахтар Марганця.– 2018.– 13 квіт.– С. 4: ил.
Коронный Юбилей // Горняцкий вестник.– 2019.– 22 марта.– С. 1.
Кандала І. З ювілеєм, рідна бібліотеко! // Шахтар Марганця.– 2019.– 29 берез.– С. 5.
Кандала І. Більше, ніж просто творчість // Шахтар Марганця.– 2019.– 19 квіт.– С. 4.
Забенько О. Ніч в Марганецькому музеї // Шахтар Марганця.– 2019.– 24 трав.– С. 3.
Створено: 17.12.2019
Редакція від 21.09.2020