Водограй, що об’єднує людей!

Водограй, що об’єднує людей!

Україна, Дніпропетровська область, м. Дніпро, пр-т Д. Яворницького 72а

Один з найбільших світломузичних фонтанів у Європі і «найстарший» у місті Дніпро, біля якого мешканці відпочивають і милуються різнобарвною водою.

Багато століть тому було помічено, що місця, у яких розливаються фонтани, притягують людей, мов магнітом і стають особливим культурним центром народу. Фонтани від самого початку використовувалися лише як джерело прохолодної води, якою можна втамувати спрагу літніми спекотними днями і вечорами. Пізніше вони стали витворами мистецтва, що постають у різних чудернацьких формах з елементами цікавих архітектурних рішень та скульптурних ідей. Однак, ще одним важливим чинником є шум води, який притягує до нього людей. Усе це робить фонтани великими міськими центрами, які стають своєрідними об’єднуючими елементами для городян.

Наше століття видозмінює сутність самого фонтану й перетворює його не тільки в місце естетичного задоволення, а й у феноменальний центр єднання людей.

На сьогодні у місті Дніпро більш ніж десять фонтанів, проте тільки старожили пам’ятають народження найпершого з них — «Музи». Його було споруджено ще в 1974 році біля Дніпровського академічного театру опери та балету. Однак, цю дату можна вважати лише першим народженням цього красеня, бо він мовчав понад двадцять років. Але сталося диво, і 8 травня 2003 року, у старого-нового фонтану з’являється комп’ютерна система регулювання подачі води та музикальний супровід. Це було друге народження найбільшого зі світломузичних фонтанів Європи, яке супроводжує класична музика. Не зважаючи на велику кількість водограїв у місті, «Муза» залишається найкрасивішим і найпотужнішим, він грає небаченими кольорами й мелодіями, фонтан тепер не «виконує», а «говорить і показує» тільки класику.

Головним архітектором цього культурного надбання є Ігор Богданов, а майстром, що повернув «Музу» «до життя» — Богдан Водолажченко. Проте, мало хто знає, що до створення скульптури безпосередньо причетний робітник заводу металургійного обладнання Іван Галактіон, якому до 200-річчя нашого міста було доручено з гіпсової моделі відомого дніпровського скульптора Ю. П. Павлова відлити цю прекрасну бронзову скульптуру.

Фонтан «Муза» складається із 6 каскадів, 190 струменів, обсяг його 672 м3, а кожну годину в небо злітає 3,5 т води, що переливається різними кольорами. «Муза» перебуває на балансі комунального підприємства «Адміністративне архітектурно-будівельне управління», як і всі інші фонтани міста. Всередині фонтану, мов у ложі, велично представлена театральна муза, яка тримає у своїх руках загадкову маску, а поряд із нею, наче глядачі її вистав, під шквал аплодисментів вириваються величні струмені води.

Хоч спочатку фонтан і був частиною системи кондиціонування театральних приміщень та був усього лише частиною всієї композиції, проте зараз це неймовірне видовище, яке захоплює подих і тримає біля себе протягом годин. На повну потужність водограй починає працювати увечері, й о 21 годині починається справді яскраве дійство води.

Для багатьох дніпровців і гостей міста площа біля цього фонтану улюблене місце для відпочинку, особливо в літню пору, коли бризки освіжають, а у вечірній час грають усіма кольорами веселки, наче навколо танцюють дивовижні вогники. «Муза» — це місце улюбленої тусовки молоді, яка не тільки милується краєвидом, а й може здивувати.

Анастасія Дробіна
Бібліографія:

Слабышева, Я. Чудо возрожденного фонтана: [Возрожден фонтан возле Днепропетров. театра оперы и балета] [Текст] // Вісті Придніпров’я. — 2003. — 13 трав. — С. 3.
Разумный, А. Сбылась мечта народа: созерцать «цветную» воду: [Об открытии крупнейшего гор. цвето-музыкального фонтана возле оперного театра в Днепропетровске] [Текст] // Днепр вечерний. — 2003. — 13 мая.
Самый красивый фонтан города к зиме готов!: [О реставрации и консервации фонтана возле днепропетров. театра оперы и балета] [Текст] // Днепр вечерний. — 2002. — 14 дек.
Шруб, К. Многоцветьем огней заиграет фонтан: [О ремонте фонтана возле театра оперы и балета в Днепропетровске] [Текст] // Днепр вечерний. — 2002. — 4 сент.
Кокошко, Ю. Фонтаны, улицы, мосты — необычайной красоты: [Об итогах фотоконкурса «Днепропетровск — город европейский»] [Текст] // Днепр вечерний. — 2003. — 23 сент.
Юдина, О. Фонтаниссимо!: [С 2000 года производством и установкой фонтанов в Украине занимается днепропетровская фирма «Нова»] [Текст]: днепропетровск называют городом фонтанов не только благодаря мэру / // Горожанин. — 2011. — N 12. — С. 17
Фещенко, А. Фонтаны Днепропетровска радуют жителей, украшают город и дарят прохладу: [«Зоря» составила рейтинг фонтанов Днепропетровска] [Текст] // Зоря Город: Информационно-аналитическая газета. — 2015. — № 27(8.07). — С. 13: фот.
Санин, В. За русалку получил нагоняй, а за музу — премию: [Об Иване Галактионове — изготовителе бронзовой скульптуры Музы у театра оперы и балета] [Текст] // Наше місто. — 2004. — 30 берез. — С. 3
https://ua.igotoworld.com/ru/poi_object/62878_musa-fountain.htm Фонтан «Муза»
http://images.dniprorada.gov.ua/fountains Фонтани — Місто твоїх мрій
http://restplace.com.ua/ru/placeofculture/fontany-v-dnepropetrovske Фонтаны в Днепропетровске
https://all-ukraine.com.ua/ru/object.html?id=3176 Фонтан Муза, Днепропетровск. Описание, фотографии, цены и отзывы
https://gorod.dp.ua/tema/persons/?pageid=331 Феномен Днепропетровского фонтана
https://styler.rbc.ua/rus/zhizn/dnepre-paren-pryatalsya-prohozhih-tsentre-1531339595.html В Днепре парень прятался от прохожих в центре огромного фонтана
https://dnepr.comments.ua/article/2018/07/20/151054.html Самые красивые фонтаны Днепра
Створено: 19.10.2018
Редакція від 05.10.2020