Водограй, що об’єднує людей!

Водограй, що об’єднує людей!

Один з найбільших світломузичних фонтанів у Європі і «найстарший» у місті Дніпро, біля якого мешканці відпочивають і милуються різнобарвною водою.

Багато століть тому було помічено, що місця, у яких розливаються фонтани, притягують людей, мов магнітом і стають особливим культурним центром народу. Фонтани від самого початку використовувалися лише, як джерело прохолодної води, якою можна втамувати спрагу літніми спекотними днями і вечорами. Та пізніше вони стали витворами мистецтва, що постають у різних чудернацьких формах з елементами цікавих архітектурних рішень та скульптурних ідей. Однак, ще одним важливим чинником є шум води, який притягує до нього людей. Усе це робить фонтани великими міськими центрами, які стають своєрідними об’єднуючими нішами для міщан.

Наше століття видозмінює сутність самого фонтану й перетворює його не тільки в місце естетичного задоволення, а й у феноменальний центр єднання людей.

На сьогодні у місті Дніпро більш ніж десять фонтанів, проте тільки старожили пам’ятають народження найпершого з них — «Музи». Його було споруджено ще в 1974 році біля Дніпровського академічного театру опери та балету. Однак, цю дату можна вважати лише першим народженням цього красеня, бо він мовчав понад двадцять років. Але сталося диво, і 8 травня 2003 року, у старого-нового фонтану з’являється комп’ютерна система регулювання подачі води та музикальний супровід. Це було друге народження самого найбільшого, тепер уже, світломузичних фонтану Європи, яке супроводжувала класична музика. Не зважаючи на велику кількість водограїв у місті, «Муза» залишається найкрасивішим і найпотужнішим, він грає небаченими кольорами й мелодіями, він тепер не «виконує», а «говорить і показує» тільки класику.

Головним архітектором цього культурного надбання є Ігор Богданов, а майстром, що повернув «Музу» «до життя» є Богдан Водолажченко, директор фірми «ПП Нова». Проте, мало хто знає, що до створення скульптури безпосередньо причетний робітник заводу металургійного обладнання Іван Галактіон, якому до 200-річчя нашого міста було доручено з гіпсової моделі відомого дніпровського скульптора Ю. П. Павлова відлити цю прекрасну бронзову скульптуру.

Фонтан «Муза» складається із 6 каскадів, 190 струменів, обсяг його 672 м3, а кожну годину в небо злітає 3,5 т води, що переливається різними кольорами. «Муза» перебуває на балансі комунального підприємства «Адміністративне архітектурно-будівельне управління», як і всі інші фонтани міста. Всередині фонтану, мов у ложі велично представлена театральна муза, яка тримає у своїх руках загадкову маску, а поряд із нею, наче глядачі її вистав, під шквал аплодисментів вириваються величні струмені води.

Хоч спочатку фонтан і був частиною системи кондиціонування театральних приміщень та був усього лише частиною всієї композиції, проте зараз це неймовірне видовище, яке захоплює подих і тримає біля себе протягом годин. На повну потужність водограй починає працювати увечері, й о 21 години починається справді яскраве дійство води.

Для багатьох дніпровців і гостей міста площа біля цього фонтану улюблене місце для відпочинку, особливо в літню пору, коли бризки освіжають, а у вечірній час грають усіма кольорами веселки, наче навколо танцюють дивовижні вогники. «Муза» — це місце улюбленої тусовки молоді, яка не тільки милується краєвидом, а й може здивувати. Якось раз цей фонтан допоміг молодій людині сховатися від кривдників. Оскільки фонтан і сама муза мають досить значні розміри, то парубок, що вирішив лицем до лиця познайомитися зі скульптурою, зник за її ликом. Шкода, що його вчинок не оцінили працівники поліції, яким довелося йти бродом, щоби врятувати потерпілого ідейника.

Фонтани в місті Дніпро, можуть бути не тільки корисними і красивими, а іноді і смішними, і рятівниками — усе в одній іпостасі. Жителі пишаються ними й захоплюються, адже не дарма Дніпро — це місто фонтанів.

Створено: 19.10.2018.
Редакція від 19.10.2018.
Анастасія Дробіна
Бібліографія:

Слабышева, Я. Чудо возрожденного фонтана: [Возрожден фонтан возле Днепропетров. театра оперы и балета] [Текст] // Вісті Придніпров’я. — 2003. — 13 трав. — С. 3.
Разумный, А. Сбылась мечта народа: созерцать «цветную» воду: [Об открытии крупнейшего гор. цвето-музыкального фонтана возле оперного театра в Днепропетровске] [Текст] // Днепр вечерний. — 2003. — 13 мая.
Самый красивый фонтан города к зиме готов!: [О реставрации и консервации фонтана возле днепропетров. театра оперы и балета] [Текст] // Днепр вечерний. — 2002. — 14 дек.
Шруб, К. Многоцветьем огней заиграет фонтан: [О ремонте фонтана возле театра оперы и балета в Днепропетровске] [Текст] // Днепр вечерний. — 2002. — 4 сент.
Кокошко, Ю. Фонтаны, улицы, мосты — необычайной красоты: [Об итогах фотоконкурса «Днепропетровск — город европейский»] [Текст] // Днепр вечерний. — 2003. — 23 сент.
Юдина, О. Фонтаниссимо!: [С 2000 года производством и установкой фонтанов в Украине занимается днепропетровская фирма «Нова»] [Текст]: днепропетровск называют городом фонтанов не только благодаря мэру / // Горожанин. — 2011. — N 12. — С. 17
Фещенко, А. Фонтаны Днепропетровска радуют жителей, украшают город и дарят прохладу: [«Зоря» составила рейтинг фонтанов Днепропетровска] [Текст] // Зоря Город: Информационно-аналитическая газета. — 2015. — № 27(8.07). — С. 13: фот.
Санин, В. За русалку получил нагоняй, а за музу — премию: [Об Иване Галактионове — изготовителе бронзовой скульптуры Музы у театра оперы и балета] [Текст] // Наше місто. — 2004. — 30 берез. — С. 3
https://ua.igotoworld.com/ru/poi_object/62878_musa-fountain.htm Фонтан «Муза»
http://images.dniprorada.gov.ua/fountains Фонтани — Місто твоїх мрій
http://restplace.com.ua/ru/placeofculture/fontany-v-dnepropetrovske Фонтаны в Днепропетровске
https://all-ukraine.com.ua/ru/object.html?id=3176 Фонтан Муза, Днепропетровск. Описание, фотографии, цены и отзывы
https://gorod.dp.ua/tema/persons/?pageid=331 Феномен Днепропетровского фонтана
https://styler.rbc.ua/rus/zhizn/dnepre-paren-pryatalsya-prohozhih-tsentre-1531339595.html В Днепре парень прятался от прохожих в центре огромного фонтана
https://dnepr.comments.ua/article/2018/07/20/151054.html Самые красивые фонтаны Днепра