BestRoboFest: свято науки та прогресу

BestRoboFest: свято науки та прогресу

Україна, Дніпропетровська область, м. Дніпро

Всеукраїнський науково-технічний фестиваль – ідеальний сімейний уїк-енд, де можна познайомитися з тенденціями розвитку робототехніки та штучного інтелекту.

Перше технологічне шоу 

Науковий світогляд, перейнятий природознавством 
і математикою, є найбільша сила не тільки 
сьогодення, а й майбутнього.

В.І. Вернадський

Світ знань не має меж, і перемоги вчених були й будуть предметом національної гордості країни. Наука – це справжнє джерело розвитку держави, своєрідний локомотив, який має посісти гідне місце у глобальній економіці та в соціогуманітарній сфері й гарантувати національну безпеку. Сучасні технології стали невід'ємною частиною нашого повсякденного життя. Вагомим фактором розвитку науки та стимулювання інноваційного розвитку економіки є популяризація науки в суспільстві. Фестивалі науки сьогодні роблять свій вагомий внесок у налагодження ефективної взаємодії між цифровими технологіями та громадою і сприяють залученню талановитої молоді до науки.

В Україні є низка подій, спрямованих на заохочення інженерних навичок і отримання досвіду в робототехніці. Всеукраїнський науково-технічний фестиваль «BestRoboFest», ініційований засновником ГО «Асоціація Ноосфера» Максом Поляковим, є однією з найбільших програмних платформ, де діти й дорослі можуть конкурувати з виробниками роботів і обмінюватися знаннями про останні тенденції різних сфер. Проведення масштабного фестивалю в галузі робототехніки досить складне завдання, але організатори пішли на ризик у 2016 році й отримали підтримку від усіх, кого захоплюють інжиніринг, програмування, 3D-друк і електроніка. Вже на самому початку фестиваль залучив 34 ентузіаста-винахідника у віці від 6 до 60 років і став першим сімейним науково-технічним заходом. А вже через декілька років у змаганнях із робототехніки взяли участь 309 учасників із 11 регіонів країни. Розширюючи масштаби та вдосконалюючи методи проведення фестивалю, організатори сприяють формуванню позитивного ставлення до науки, викликають інтерес та повагу до науки з раннього віку, підвищують престиж професії вченого в суспільстві.

«BestRoboFest» став частиною світового руху мейкерства, який об'єднує величезну кількість заходів зі всього світу. Рух зародився в Каліфорнії у 2006 році й за свою історію ніколи не змінював своїх основних принципів – надихати, впроваджувати інновації та навчати. Мейкерство являє собою цілу культуру, яка поєднує передові технології та творчість. Можна сказати, що мейкери – це учасники різних інженерних гуртків, політ фантазії яких дозволяє отримати на виході оригінальні розробки та творчі об'єкти. Вони створюють нові гаджети, будують інноваційні транспортні засоби та багато іншого. Мейкером може стати кожен, для цього лише необхідно цікавитися наукою та цифровими технологіями, а також володіти креативним мисленням. Варто відзначити, що участь у фестивалі інноваційних розробок безкоштовна, тому кожен охочий може стати частиною цього масштабного івенту та зробити особистий внесок у розвиток різних галузей в Україні. Наприклад, для студентів, у яких вже є ідеї, працює лабораторія Noosphere Engineering School, а для стартаперів щорічно проводиться конкурс Vernadsky Challenge, покликаний допомогти в масштабуванні продукту.

Фестиваль вже має свою історію й з кожним роком згуртовує навколо себе дедалі більше молоді, яка прагне пізнавати нове, цікавиться тим, як розвивається світ. Організатори інтерактивних розважально-пізнавальних виставок завжди в пошуку нових форм і методів взаємодії з громадою. Це сприяє розвитку діалогу між науковою спільнотою, державою та суспільством. 

Свято емоцій та технологій

Щоб здивуватися, досить однієї хвилини;
щоб зробити дивовижну річ, потрібні багато років. 

Я.  Гельвецій

Сьогодні для того, щоб стати успішним, необхідно бути технічно грамотною людиною. Світ інновацій розвивається неймовірними темпами, тож необхідно з дитинства розвивати здібності до засвоєння складного технічного матеріалу. Щорічний фестиваль робототехніки «BestRoboFest» – масштабне технологічне шоу Дніпра, яке об'єднує дослідників, підприємців, волонтерів та всіх, хто любить цікаво проводити вільний час. У межах проєкту презентуються роботи, які показують актуальні тенденції розвитку робототехніки, штучного інтелекту та систем навчання.

Цікаво, що всі технології виставлені у відкритому доступі, тож із роботами та трансформерами можна гратися, танцювати, розмовляти, керувати й навіть фотографуватись із ними для власного задоволення. Будь-який охочий навіть може зібрати свого робота разом із компанією Boteon. Юні робототехніки, які в душі ще й трохи модельєри, залюбки беруть участь у конкурсі дитячих костюмів-роботів і космічних костюмів. Маленькі модники дефілюють серед публіки, показуючи свої фантастичні творіння у всій красі.

Під час фестивалю проводиться велика кількість заходів, розрахованих на різні категорії учасників: змагання з робототехніки, виступи провідних учених із популярними лекціями, інтерактивні виставки, презентації інноваційних розробок, тощо. Вітчизняні наукові та технічні підприємства, навчальні заклади, ентузіасти-винахідники представляють на розсуд публіки власні передові досягнення, які вражають і дивують відвідувачів. Наприклад, улюбленцем глядачів став робот-волонтер на ім'я Добробот, якого виготовили спеціально для фестивалю. Ріст залізного велетня – 2 м 17 см, вага – понад 180 кг. Він складається з 782-х металевих деталей. У машину вбудований купюроприймач, і після того, як Добробот приймає гроші,  він розповідає короткий цікавий факт або жарт. На другий день фестивалю металевий добряк був занесений до Книги рекордів України як перший та найвищий робот, який займається благодійністю. Улюбленцями публіки стали робот-гуманоїд Nao, популярний герой «Зоряних війн» робот R2-D2, робот-міношукач, який перебуває на службі СБУ.

Сучасні діти проводять більшу частину свого часу в Інтернеті, захоплюючись створенням технологічних іграшок, написанням кодів і самоосвітою. Тож не дивно, що організатори технологічного шоу об'єднали різні види розваг і відпочинку, такі як захопливі роботизовані битви, ігри на відкритому повітрі, лекторії та багато іншого. Для допитливих відвідувачів фестивалю працюють експо та артзони, де діти і дорослі мають можливість створити космо-робо-графіті в режимі реального часу, пограти в «Космічний твістер» та яскраво розфарбуватися. Тут діти дізнаються про космічні тіла та закони гравітації, для них проводяться майстер-класи з ракетомоделювання. Найменші гості натхненно малюють роботів 3D ручками, збирають термальну мозаїку та освоюють бізіборди. 

Найпопулярнішими у глядачів фестивалю стали перші в Україні перегони дронів Copter Race. У них взяли участь 11 пілотів, які показували майстерність пілотування. Досвідчені інженери могли випробувати свої нові винаходи, запускаючи дрони якомога вище в небо та акуратно повертаючи їх на землю. Кожен відвідувач міг відчути себе справжнім пілотом і піднятися «в небо» завдяки атракціону «очі дрона» – шолому віртуальної реальності, за допомогою якого керують коптером.

Найбільш потужною частиною фестивалю стала виставка-конкурс машин MonsterCars UA, на якій інженери-аматори продемонстрували свої неординарні твори. Траки, седани, електромобілі, мотоцикли та електровелосипеди – всі ці транспортні засоби були незвично спроєктовані та оформлені. На експозиції конкурсанти представили автомобілі Honda, Audi, Жигулі та інші. Треба зауважити, що автопарк Monster Trucks щорічно поповнюється новими дизайнерськими автомобілями, які відрізняються високою потужністю й безпекою.

Родзинкою «BestRoboFest» гості фестивалю вважають легендарну португальську космічну виставку про життя на Місяці. Для відвідувачів експонувалися макети планет сонячної системи, точна копія космічного телескопа, 12 моделей космічних апаратів різноманітні супутники, гігантський костюм астронавта висотою 3,5 метра та багато іншого. Найменші гості послухали цікаві лекції про космос у стилізованій ракеті. 

Гості технопікніка завжди мають можливість не тільки зануритися в незабутню атмосферу свята цифрових технологій, а ще й скуштувати смачні ласощі на фуд-кортах та взяти участь у конкурсі на швидкісне поїдання бургерів. Для них організовується шоу від чирлідинг-клубу, концерти відомих вокальних і танцювальних колективів міста. Завдяки цікавій програмі захід дає відвідувачам величезну кількість добрих усмішок, позитивного настрою, непідробних радісних емоцій! У межах фестивалю люди знайомляться з навколишнім світом, знаходять відповіді на питання, що їх цікавлять, долучаються до технічного прогресу. Наукові локації сприяють розвитку мислення, уяви, логічних і творчих здібностей, а також допомагають спілкуванню батьків із дітьми. Успішне проведення Всеукраїнського науково-технічного фестивалю демонструє великий інтерес громадськості до таких заходів і актуальність популяризації науки для розвитку суспільства.

Оксана Шевченко
Бібліографія:

Бои роботов в Днепре // Наше місто.– 2018.– № 23 (7.06).– С. 32.
Долгаева А. Форум гениев // Днепр вечерний.– 2015.– № 28 (31.03).– С. 10: фот.
Душкова А. В Днепре собрались лучшие роботы со всей Украины // Днепр вечерний.– 2016.– № 42(9.06).– С. 5.
Сопільняк М. У Дніпрі на подіум вийшли роботи // Вісті Придніпров'я.– 2019.– № 69 (10.09).– С. 4.
Тихонов С. Ярмарка талантов // Горожанин.– 2019.– № 37 (19–25.09).– С. 15.
Створено: 03.06.2020
Редакція від 10.09.2020