Іванченко Світлана - художник декоративно-ужиткового мистецтва, техніка: піщано-мушляна мозаїка,  м. Дніпро

Іванченко Світлана
Іванченко Світлана - художник декоративно-ужиткового мистецтва, техніка: піщано-мушляна мозаїка, м. Дніпро

Україна, Дніпропетровська область

  • 1962 |
  • Місце народження: Дніпро |
  • художник декоративно-ужиткового мистецтва

Складна техніка піщано-мушляної мозаїки та рідкісний стиль виконання картин роблять Світлану Іванченко одним із найбільш оригінальних і самобутніх художників.

Творчість як сенс життя

Візьми привезену з моря мушлю і послухай її...
Стишено рокоче клекіт в черепашці знов і знову.
То її моря далекі викликають на розмову.

В. Романовський 

Світлана Іванченко народилася у 1962 році в Ялті, закінчила Глухівський педагогічний інститут ім. Сергєєва-Ценського за фахом образотворче мистецтво. Вже багато років разом із родиною живе у м. Дніпро. Глибоке враження на неї справила творчість кримського художника С. Бокаєва. Особливість картин і панно Світлани полягає в тому, що вони складаються тільки з натуральних матеріалів: від кварцового піску та мушель до корінців рослин і коралів. Незважаючи на те, що майстриня не використовує у своїх полотнах підфарбовування та ретуші, вони вражають глядача то мальовничістю, то тонкістю нюансу, то графічністю. За фарби автор використовує вже готову природну фактуру, створюючи нові обсяги, нові текстури, нові смисли.

Незвичайність виконання робіт частково пояснюється тим, що художниця народилася і виросла на березі Чорного моря і свою любов до сонця та пляжу відобразила на полотнах у вигляді піщано-мушляних шедеврів. Не випадково першу картину молода українська художниця назвала «Піна», а потім з’явилася серія морських етюдів: «Медуза», «Золота рибка», «Стихія», «Крим», «Мушлі». Роботи виграють усіма відтінками природних фарб, у них можна відчути свіжий запах моря та солоного вітру. Пляжний пейзаж «Кінець жовтня» відображає все буяння фарб Чорномор’я: золоте узбережжя, чисте море, зрілу хурму та виноград. У картині «Русалонька», яка виконана в людський зріст, молода красуня-русалка виринає з глибин моря і заманює глядача в казковий морський світ. Передати первозданне почуття свободи авторка зуміла в картині «Воля», де фантастично відобразила шляхетного коня, який біжить галопом, а з-під копит яскраво розсипаюся смарагди. Особливе значення для художниці мають портрети надзвичайних особистостей. Наприклад, головний герой картини «Імперія кохання» – полководець Наполеон, зображений майстринею втомленим і смиренним у трагічний момент свого життя, а ретельна обробка деталей і строга гармонія при створенні портрета О. Пушкіна викликають відчуття урочистої тиші.
Художній діапазон Світлани Іванченко охоплює різні жанри: портрети, ню, анімалістичні та флористичні мотиви – зображення тварин і квітів. Наразі вона є автором близько сотні картин, пронизаних добротою душі та кропіткою роботою.

Позитивна енергія природи

Покручена равлика мушля, важка;
Абияк азарт, і стремління: ого!
Шукає пригоду в гіллястих стежках,
А вітер дорогу колише його.

А. Гагін 

Добувати незвичайний матеріал для картин Світлані допомагають чоловік і діти, друзі та знайомі. Повертаючись із відпустки, вони привозять для неї мушлі, морські водорості, пісок, корінці. У маленькому будиночку в Орлівщині, майстриня терпляче та старанно відбирає матеріал для своїх майбутніх робіт. Матеріали, які пройшли ретельний відбір, художниця сортує за текстурою, кольором, відтінками. Пісок художниця, відбираючи голкою, ділить на чотири відтінки: бежевий, темно-бежевий, білий і чорний. Саме в цій колірній гамі виконані майже всі її картини. Ця кропітка робота вимагає багато сил і часу. Так, щоб зібрати для роботи одну столову ложку піску, доводиться витратити понад 8 годин.

Картини створюються протягом кількох місяців за принципом мозаїки. Після того, як наноситься попередній ескіз картини, кожна піщинка або мушля приклеюється на полотно. І вже нічим не виправити хибний штрих, бо ретушувати не в правилах майстрині. Щоб із роками роботи не тьмяніли, Світлана покриває їх лаком.

Приємно, коли будинок прикрашають такі незвичайні картини, тим більше, згідно Старокитайської філософії, мушлі володіють дуже потужною позитивною енергетикою – адже вони прийшли з води, ввібравши її енергію, пам’ять і знання. Тож бувають у художниці й індивідуальні замовлення: наприклад, деякі люди хочуть мати свої портрети, зроблені саме в піщано-мушляній техніці, з використанням коралів і самоцвітів. Докладаючи безмежної фантазії, вона може зробити масу різноманітних речей: фоторамки, крашанки, прикраси, фігурки, візерунки та інше.

Складна техніка та рідкісний стиль виконання картин роблять Світлану Іванченко одним із найбільш оригінальних і самобутніх художників. Майстриня виступає на телебаченні, де проводить майстер-класи. Ознайомитися з її незвичайною художньою технікою створення картин можна на персональних виставках, які організовують Дніпропетровський національний історичний музей ім. Д.І. Яворницького, Дніпропетровський художній музей, Дніпропетровська обласна універсальна наукова бібліотека ім. Первоучителів слов’янських Кирила і Мефодія. Художниця затребувана не тільки на Батьківщині, її картини можна зустріти в багатьох приватних колекціях європейських країн: Італії, Франції, Німеччини, Естонії, Португалії та в Сполучених Штатах Америки.

Оксана Шевченко
Бібліографія:

Басан Т. Гулкий топот копыт по застывшим холстам // Наше місто.– 2010.– № 19 (10.02).– С. 5.
Басан Т. Добро пожаловать в мир художника // Наше місто.– 2010.– № 34 (12.03).– С. 16.
Мартемянова, В. Нежность из жемчуга // Наше місто.– 2014.– № 26 (29.05).– С. 18.
Кокошко, Ю. «Афродиты», рожденные из пены // Днепр вечерний.– 2014.– № 68 (230.05).– С. 15.
Песочная живопись // Вести.– 2015.– № 211 (19.11).– С. 8.
Створено: 11.04.2017
Редакція від 07.09.2020