Дозвольте запросити Вас на бал. Ч. 3. Сучасні Дніпровські бали

Дозвольте запросити Вас на бал. Ч. 3. Сучасні Дніпровські бали

Україна, Дніпропетровська область

Відроджується традиція балу. Бали дозволяють нам зупинитися в часі, відчути чарівність минулого і навіть… реабілітуватися.

Вальс, вальс, вальс,
Хвиля дніпрова грає,
Вальс, вальс, вальс,
В небо, мов птах, злітає,
Знов лунає, серце хвилює мені
І бринить, як тоді, навесні.

Валерій Курінський      
 Дніпровський вальс

Сьогодні на Дніпропетровщині відбувається відродження традицій бальної культури, зокрема проводяться губернські та студентські бали, в Дніпрі та Новомосковську започатковані віденські бали, дитячі та сімейні, з’явилися  інклюзивні: для дітей-інвалідів і учасників АТО й волонтерів, бали для підприємців, мистецької інтелігенції, випускників шкіл, організовуються тематичні бали-маскаради.

Бали поділяються на декілька категорій: історичні бали з танцями певної епохи та певними правилами дрес-коду; рольові бали, на яких кожен учасник може приміряти на себе образ героя з книги або фільму. В останні роки набувають популярності сучасні громадські бали. Вони мають вільнішу форму проведення і дрес-код, поділяються на благодійні, статусні (бали золотих медалістів, студентські тощо), святкові (Різдвяні, до урочистих подій, до подій міста), тематичні (осінні, латино-американських танців), сімейні та дитячі. Бали бувають відкритими і закритими. На перші можна купити квитка, на другий – потрапити тільки за запрошенням.

Сучасні бали отримали багато гарних оновлень у порівнянні з історичними. Перш за все, це нові танці, що з'явилися протягом 20-го століття: танго, фокстрот, латиноамериканські танці румба, самба, сальса, квік-степ, ча-ча-ча і навіть рок-н-рол, які користуються величезною популярністю серед учасників громадських балів. Проте їхня програма, як і в минулі часи, включає вальс, полонез, польки, народні танці та навіть контрданс.

Крім того сучасний бал відрізняється збереженням багатьох особливостей бального етикету. Це – певний дрес-код. Для кавалерів обов'язковий строгий костюм із краваткою чи метеликом. Для дам – ​​бальна або вечірня сукня. Також зберігаються всі правила поведінки кавалерів і дам – галантність і вишуканість манер у спілкуванні й поведінці.

Дозвольте Вас запросити на бали Дніпропетровщини!

Бал. Фото https://www.lankaf.com/novaya-stranica3

Громадські бали Дніпра

Проведення благодійних балів сьогодні не менш актуальне ніж у старі часи, і вважається одним із найкрасивіших елементів сучасного фандрейзингу для багатьох доброчинних і громадських організацій. У Дніпрі майже щорічно відбуваються благодійні губернські міські бали, спочатку Катерининські, потім – Дніпровські, бали-маскаради, студентські благодійні в стилі різних епох, бали для бійців АТО, дитячі та сімейні з елементами благочинства, а також започатковані віденські благодійні бали.

Дніпровські міські бали

Дніпровські міські благодійні бали відбуваються з вересня 2006 року. Започатковані з нагоди 230-ї річниці міста, стали традиційними за проектом «Катерининський бал». Задумка була –  відродити високу дворянську бальну культуру минулого Катеринославщини, розраховану на еліту, проте нащадки дворян виїхали за кордон, залишилася незначна кількість купецьких нащадків. Щороку такі бали проводилися за участю міського голови, представників місцевої влади, селебріті, vip-персон; запрошували гостей з-за кордону, «зірок» шоу-бізнесу, відомих танцмейстерів, співаків, ведучих, шоуменів й інших відомих в Україні та за кордоном осіб.

Перший Катерининський благодійний бал відбувся у вересні 2006 року в Потьомкінському Палаці, на якому виблискували зірки української естради та оперні співаки світового рівня. У вересні 2007 року палац приймав другий бал, гостями якого були представники культурної, ділової, політичної, економічної еліти України, посли іноземних держав і міжнародних організацій в Україні, представники Дніпропетровської міської та обласної рад, а також зірки шоу-бізнесу. 15 вересня 2008 року відбувся III благодійний Катерининський бал в культурному центрі «Опера», який організувало PR-агентство «Міленіум» за підтримки міського голови Івана Куліченка. В програмі були: виступи світових зірок, показ мод, майстер-класи відомих танцмейстерів, піротехничне шоу-спектакль. На минулих балах були представлені виставки голографічних і живих картин, петриківського розпису й антикварної зброї, театралізовані кавова та чайна церемонії. Кошти, зібрані на балу, передали  Дніпропетровському регіональному центру розвитку дітей-інвалідів при Національній металургійній академії. У вересні 2009 року ведучим четвертого балу був шоумен Кузьма «Скрябин». Бал відбувся в культурному центрі «Опера».

Міські бали запроваджені з метою залучити меценатів для розвитку благодійності в нашому місті, зокрема надання грошової допомоги інвалідам та онкохворим людям, на утримання єдиного в Україні на той час Дніпропетровського регіонального центру освіти інвалідів Національної металургійної академії України, а також збору коштів на лікування учасників АТО. Традиційно бал проводиться під девізом «Свято – успішним, допомога – тим, хто потребує».

Бали спочатку були Новорічними та Різдвяними, згодом влаштовувалися до Дня міста і проводилися в культурно-розважальному центрі «Опера» (2008), готельно-ресторанному комплексі «Хутір» (2011, 2018), ресторані LeGrand (2012), бенкет-холі «Люсія» та інших бенкетних залах міста за підтримки Міської ради, міського голови, піар-компанії «Міленіум» та інших організацій. На балах існував дрес-код: дами в сукнях повної довжини, кавалери – в класичних костюмах із метеликом (або смокінгу).   

Новорічний благодійний бал-маскарад у 2011 році відбувався в ГРК «Хутір». Програма складалася з льодяних фігур, кави на піску, вишуканого гала-фуршету; в ній брали участь хостеси у вбраннях новорічної тематики, виступали переможці телевізійних шоу «Танцюють всi», «Україна має таланти», «Ти-Зiрка», були показ бальної моди, благодійний аукціон, лотерея, бальні ігри, танці.

9 вересня 2018 року, в межах святкування Дня міста, відбувся 13-й традиційний Дніпровський бал за підтримки міської ради та «АБК Дніпро». Організатор заходу медіа холдінг «Мілленіум». На танцмайданчику було 13 пар, які виконали вальс, бачату та полонез. Ведуча балу – відома телеведуча Лілія Ребрик.  

Афіша 7-го Катерининського благодійного балу, 2012. Фото https://s.056.ua/section/afisha_event/upload/pers/14/img/afisha/000/000/045/cisafisha134563864992_5949188c07f88.jpg  Афіша 10-го Катериненського балу, 2015. Фото http://www.sobytie.dp.ua/blog/8185#prettyPhoto[8185]/0/  Афіша 13-го Дніпровського міського балу, 2018. Фото https://www.facebook.com/milleniumra/photos/gm.247926702577508/1820603898024598/?type=3&theater

Студентські бали

Традиції святкування студентських балів у Палаці культури студентів ДНУ (в минулому Потьомкінський палац) більше 20 років. Перший святковий бал відбувся на початку минулого століття на честь відкриття Катеринославського університету. Ця традиція була відроджена на початку ХХІ століття. Організовуються бали з нагоди ювілейних дат, наприклад, до 100-річчя ДНУ, до Міжнародного Дня студента, також тематичні або історичні бали відбуваються з благодійною метою в Concert Hall Opera, в культурно-діловому центрі Meнoрa, розважальному центрі «Хутір». У жовтні 2018 року відбувся студентський бал, приурочений до 100-річчя Дніпропетровського національного університету ім. Олеся Гончара.

Спочатку відбулася урочиста частина – нагородження кращих студентів університету – лауреатів стипендії й активістів. Друга частина – танці: полонез, вальс і більш сучасні: танго, квік-степ, рок-н-рол, сальса. Виступали випускники консерваторії, демонструвалися модні наряди.

Костюмовані тематичні бали теж до вподоби молоді. Так, сьомий бал «Стиляги» для студентів ДНУ відбувся 22 листопада 2017 року у Палаці студентів. Його організував Департамент освіти і науки Дніпропетровської обласної державної адміністрації спільно з молодіжним центром «Освіторіум» за підтримки Дніпровської обласної ради.

Мета заходу – популяризація свободи слова, неформальності думки, індивідуального стилю, змістовного дозвілля та креативності молодого покоління через аналогію з субкультурою «стиляги». Реконструкція молодіжної культури 60-х і 80-х років спрямована на те, щоб віддзеркалити схожість і відмінність молоді тих часів і сучасності. Схожість – прагнення самовдосконалюватись, індивідуальність і неординарність, відмінність – у ставленні молоді до влади. У програмі виступи вокальних і танцювальних колективів, конкурси, вікторини, цінні подарунки, обрання короля та королеви балу, фотозона.

Афіша студентського балу, 2018. Фото http://sobitie.com.ua/sites/default/files/styles/full_post/public/field/image/studbal_stilyagi.jpg?itok=YQQ9M6Qv  Студентський бал «Стиляги», 2017. Фото https://dniprocity.info/wp-content/uploads/2018/11/40921737c8cb9c9d808d35b733c0016b.jpg

У 2013 році в Дніпрі відбувся третій театралізований бал-маскарад: венеціанський бал в стилі Казанови. До цього відбулося два стилізованих бали: за романом Булгакова «Майстер і Маргарита», та за «Маленьким Принцем» Антуана де Сент-Екзюпері. Програма балу складалася з театральної постанови, джазу, блюзу, живої музики, азартних ігор, професійних фокусів, феєричних ритуалів, сюрпризів, імпровізації. Звісно, діяв дрес-код у стилі тих епох.

Студентські бали з благодійною метою проводяться з 2014 року. Так, п’ятий тематичний благодійний студентський бал «Епоха бондіани» відбувся в культурно-діловому центрі Менора в 2015 році за підтримки обласної адміністрації, участі Дніпропетровської обласної молодіжної ради під гаслом «Допомога онкохворим студентам», гості та студенти зробили внески для бійців АТО. Крім офіційної частини були конкурси, розважальні номери, танці: пристрасне танго, романтичний вальс, запальне ча-ча-ча.

У 2016 році до Міжнародного Дня студентів у культурно-діловому центрі Meнoрa відбувся студентський благодійний бал, тематика якого була за романом французького письменника Фредеріка Стендаля «Червоне та чорне». На балу діяло правило обов’язкового дрес-коду: для чоловіків – смокінги або ділові костюми, а для прекрасних дам – довгі сукні. Вбрання мало бути в двох кольорах: червоному та чорному.

Губернський бал 2013 року відбувався в концерт-холі «Опера» в стилі «Великого Гетсбі» за твором Ф.С. Фіцджеральда, в стилі епохи 20-х років. Для участі було відібрано 100 танцювальних пар, запрошено 350 гостей. Танцювали відповідно до епохи танго, фокстрот і чарльстон, а також віденський вальс.

П’ятий благодійний студентський бал в стилі «Епоха бондіани», 2015. Фото https://vi.ill.in.ua/m/950x0/1033486.jpg?t=635857698698726970  Студенський бал «Червоне і чорне», 2016. Фото https://dp.informator.ua/wp-content/uploads/2016/11/IMG_2121.jpg

Віденський бал – шляхетна справа, що єднає світ

Наступит вечер, бледная взойдет луна,
На Бал все съедутся, согласно этикета,
Чтоб танцевать и веселиться до утра,
Флиртуя с дамами, кружиться до рассвета..

Геннадий Коган

Перший Благодійний Віденський Бал у 2015 році зародив високу бальну традицію проведення таких неординарних і світських подій у містах Новомосковську та Дніпрі.

Формат Віденського Балу передбачає феєричне і захоплююче за своєю красою дійство – перший вихід у світ дебютантів Балу. Підготовка до цієї події включає в себе багато аспектів освітнього характеру для цих молодих людей (етика, естетика, етикет, історія, танцювальна підготовка, участь у благодійних програмах).

Кредо Балу – благодійність. Зібрані кошти спрямовуються хворим дітям, які потребують дорогого лікування. Віденський Бал відкритий для всіх містян і гостей міста, любителів танцю та вдячного глядача, всіх, кому виповнилося 16 років, для політичних і бізнес-еліт.

Три перші Благодійні Віденські Бали відбулися в Новомосковську в 2015, 2016, 2017 роках, потім у 2018 році – в Дніпрі, і повернувся до Новомосковська, де 2 березня 2019 року відбувся п’ятий бал.

Перший Віденський Бал у Дніпрі відбувся 17 лютого 2018 року. Захід організували за міжнародним форматом Віденських балів, він мав благодійну місію, зібрані кошти перерахували на лікування хворої дитини. Музичний акомпанемент балу – Новомосковський військовий оркестр, який входить в трійку кращих військових оркестрів світу.

Згідно канонам – суворий дрес-код White Tie: вечірня довга сукня для жінок, макіяж, для чоловіків – фрак, смокінг, костюм темного кольору, парадний воєнний стрій, білий метелик. Чіткий протокол: урочистий вихід дебютантів, танцювальна програма: полонез, вальс, кадриль, танго, румба, сальса, вишуканий фуршет, благодійний аукціон і бальна лотерея, танцювальні майстер-класи для гостей, концертна програма – класична та сучасна жива музика.

У березні 2019 року відбувся п’ятий благодійний Віденський бал у Новомосковську. За традицією його відкрили дебютанти – 11 пар, які  більше трьох місяців вивчали хореографію.

Також у програмі заходу – оперні арії, виступ військового оркестру і чотири майстер-класи. Для проведення останніх запросили танцмейстера з Харкова.

Перший Віденський бал в Новомосковську, 2015. Фото https://leroband.files.wordpress.com/2015/02/pkxe_zygaok1.jpg   Перший Віденський бал в Дніпрі, 2018. Фото http://dgu.com.ua/wp-content/uploads/2018/03/31/IMG_9427.jpg

Дитячі бали

Танцюють діти – серце завмирає.
Вирує в танці радість запальна.
Нічого кращого у світі не буває,
Як юний танець й чарівна весна.

Надія Красоткіна

 

Щорічно в Дніпрі відбуваються тематичні дитячі бали. Вік дебютантів від 4 до 14 років. У 2015, 2017 роках проводилися «Казкові бали» в бальній залі КДЦ «Менора» та Ball-room концерт-холу «LeGrand». Організаторами балу стали Дитячий центр Кандибура, Міжнародне PR-агентство «Фаберже-Медіа», магазини дитячого одягу, партнерами – агентства і компанії, дитячі бізнес-школи, студії та театри танцю.

Старовинний інтер’єр бальної зали, класична музика у виконанні оркестру, вихід дебютантів під керівництвом церемоніймейстера, бальні забави, мазурка, вальс дебютантів і старовинна бальна гра «Джерельце», театральні мініатюри, парад казкових героїв та різні шоу історичних реконструкцій епохи, майстер-класи, пошта, вишукані частування від Леді-Фуршет, фотосесія – все це в програмі дитячого балу.

«Обов’язково бездоганний дрес-код, витриманий дебютантами та їхніми батьками (довгі сукні, діадеми, віяла, сумочки, зачіски з локонами для леді, та чорні костюми, метелики для джентльменів».

  Афіша дитячого балу. Фото http://karuselfest.com.ua/sites/karuselfest.com.ua/files/styles/news_full/public/news/plakat_kazkoviy_bal_2017_a3_s_logo.jpg?itok=vV5s5E_j  Юні учасники балу. Фото з власного архіву автора  Афіша сімейного балу. Фото https://gorod.dp.ua/image1.php?event_id=42583

Душа танцює – тіло підкорюється

І знову з’єднались в одну оману
О, дивне танго, – і сум і пристрасть.

Олена Теліга «Танго»

Танцювальна терапія – це відомий спосіб реабілітації. Музика, нескладні кроки та обійми – все це врівноважує емоції, заспокоює. Для учасників АТО бал – це нагода провести час із рідними та побратимами, відволіктися від нагальних проблем, адаптуватись до мирного життя, для рідних – втілення мрії тих, хто загинув. Три благодійних Різдвяних і два весняних «Бузкових» бали для бійців АТО і волонтерів відбулися в обласному Театрі опери і балету Дніпра. Перший – наприкінці 2016 року.

Ініціативу підхопили інші міста Дніпропетровщини, зокрема в Павлограді у квітні 2019 року відбувся «Бузковий» бал за підтримки Центру допомоги учасників АТО при Дніпропетровській обладміністрації.

У 2017 році для бійців АТО, волонтерів, рідних і їхніх сімей відбувся різдвяний бал «Танок пам’яті», в грудні 2018 року – бал «Мужність і грація», на якому вальс, танго, ча-ча-ча, квік-степ, самбу, джайв, навіть східні танці об’єднали 20 пар учасників. Для всіх гостей відбувся сольний концерт, конкурсна програма, майстер-класи з танців, діяла фотозона. Акомпанував військовий оркестр. Благодійні Різдвяні бали для бійців АТО – не тільки збір коштів на лікування поранених бійців але й формат реабілітації, душевної рівноваги та психологічного комфорту.

Сьогодні по всій Україні впроваджуються інклюзивні бали для осіб із інвалідністю, це спроба звернути увагу суспільства на людей, які навіть прикуті до візка не перестають любити прекрасне. 8 лютого 2019 року в нашому місті відбувся бал «Час сяяти». Дніпро» для людей із обмеженими можливостями. Бал «Night to Shine Ukraine» організовано у США під меценатством фонду видатного футболіста Тіма Тібоу. Він проходить 5 років поспіль у 20 країнах світу. У Дніпрі такий захід відбувся вже вдруге.

З 2009 року в Дніпрі для дітей із інвалідністю щорічно проводяться благодійні бали «Я маю мрію», в організації яких допомагають волонтери з різних громадських організацій.

Сьогодні бал – це висококультурна соціальна подія, яка об'єднує в собі різні можливості: знайти нових друзів, завести ділові контакти і створити між бізнес-партнерами атмосферу довіри, реалізувати свої мрії та можливості, зустріти свою долю. Бал – це елемент сучасного фандрейзингу для багатьох доброчинних і громадських організацій, а для багатьох ще – й реабілітаційний елемент.

 

Світлана Сухіна
Додаткові ресурси:

Архив событий и мероприятий Днепропетровска и Украины
Городской Днепровский бал 2018
Екатерининский Бал, Днепровский городской Бал ХIII
Там, где живет история: в Днепре во Дворце Потемкина прошел студенческий бал в честь 100-летия ДНУ
У Дніпрі пройшов грандіозний студентський бал
В Днепре отгремел студенческий бал, посвященный столетию ДНУ, фоторепортаж
В Днепре прошел студенческий бал «Стиляги»
Венский бал в Днепре – первый, благотворительный
V Благотворительный Венский Бал
«Танец памяти» станет изюминкой рождественского бала
На седьмой студенческий бал в Днепр приехали почти полтысячи участников со всей области (фоторепортаж)
В Днепропетровске 15 сентября 2008 года в культурном центре «Опера» был проведен 3-й Благотворительный Екатерининский Бал
Пятый Благотворительный Венский Бал в Днепре
Первый Благотворительный Венский бал в Новомосковске
Благотворительный Венский бал вернулся в Новомосковск
Пятый Благотворительный студенческий бал в стиле «бондиана» 2015 г.
Відео інклюзивний бал «Время Сиять Днепр» (Night to Shine Ukraine)
Афіша Дитячого балу
Афіша дитячого балу 2018 р.
Створено: 28.05.2019
Редакція від 10.09.2020