Тест «Пам’ятають кручі, Славутич-ріка славнії діла отамана Сірка»

Сірко Іван Дмитрович
Тест «Пам’ятають кручі, Славутич-ріка славнії діла отамана Сірка»

Україна, Дніпропетровська область

  • 1605 (1610)–1680 |
  • Місце народження: Східне Поділля |
  • український полководець, кошовий отаман Запорозької Січі й усього Війська Запорозького Низового.

Тест про легендарного кошового отамана Запорозької Січі Івана Сірка

Ще за життя його ім’я було оспіване в думах та
піснях, увійшло в легенди, стало символом не
тільки запорозького козацтва, а й усього
волелюбного духу українського народу.

Юрій Мицик

 

 

 

 

 

Кошовий отаман Запорозької Січі, славетний козацький ватажок Іван Сірко, напевно, належить до найулюбленіших історичних персонажів українського минулого. Його називали «справжнім запорожцем» (Дмитро Яворницький), «Іллею Муромцем козаччини» (Микола Костомаров), «надзвичайною, дивовижною, унікальною особистістю того часу» (Олена Апанович), «одним із найбільших патріотів рідної землі, одним із найславетніших її звитяжців» (О. Гриценко). «Він вимахував своєю шаблею на усі чотири боки, немов казковий богатир, захищаючи лицарську честь, православну віру і повну незалежність, діючи проти всіх, хто виступав ворогом свободи, і за всіх, хто прагнув її, – наголошував Дмитро Яворницький. – …У цьому немає ні вірності будь-кому, ні зради, а є лише пристрасне бажання зберегти політичну незалежність українського і запорозького народу». Іван Сірко брав участь у війнах Богдана Хмельницького з Річчю Посполитою, але найбільше й успішно воював проти Османської імперії та її васалів.

Ще за життя постать Івана Сірка була оточена ореолом леґенд, переказів і вигадок, як мало кого з діячів козацьких часів. Сірко був частиною народної пам’яті, що відображалася в думах, оповідях, піснях, де герой знову ж набував більше казкових рис, аніж реальної історичної особи. «Він не був ані татарином, ані московитом, ані поляком – і, відповідно, не виявляв чіткої лояльності до жодної з цих сил, – на думку сучасного дніпровського історика

Олега Репана.– Він був козаком, людиною прикордоння. Його ідеал – козацькі вольності, а свої – ота буйна запорозька громада, в інтересах якої він діяв, змінюючи орієнтації та союзників».

Цікаві факти про легендарного кошового отамана допоможе пригадати тест.

 

Титульне фото. Кошовий отаман Іван Сірко. Худ. Наталія Павлусенко
 https://spadok.org.ua/ukrayinske-kozatstvo/mogyla-ivana-sirka-istoriya-mify-doslidzhennya 

 

 

Тетяна Глоба
Створено: 29.09.2023
Редакція від 02.10.2023