Лідія Давиденко: через знання – до самовдосконалення

Давиденко Лідія Григорівна
Лідія Давиденко: через знання – до самовдосконалення

Україна, Дніпропетровська область

  • 3 січня 1963 |
  • Місце народження: c. Новопавлівка Межівського району Дніпропетровської області. |
  • Колишній директор РКЗК «Межівська центральна публічна бібліотека» (2001-2017)

Колишній директор РКЗК «Межівська центральна публічна бібліотека», талановитий, високопрофесійний, щиро відданий бібліотечній справі керівник

Лідія Григорівна народилася 3 січня 1963 року в селі Новопавлівка Межівського району Дніпропетровської області. Фахова освіта – вища, закінчила Київський державний інститут культури за спеціальністю «Бібліотекознавство та бібліографія». 

Давиденко Л.Г. свою трудову діяльність розпочала у вересні 1980 року на посаді бібліотекаря Центральної районної бібліотеки Межівського району Дніпропетровської області. З 1982 року працювала завідувачкою відділу обслуговування Межівської ЦБС. У 2001 році була переведена на посаду директора Межівської централізованої бібліотечної системи, яку виконувала до 2017 року. Завдяки особистим організаторським здібностям Лідії Григорівни, активному запровадженню інновацій на всіх ділянках роботи за ці роки Межівська ЦБС за рівнем роботи стала одним із провідних бібліотечних закладів області.

За час роботи Л.Г. Давиденко проявила себе як працьовита, щиро віддана бібліотечній справі особистість, яка є високопрофесійним спеціалістом, має різнобічні глибокі знання, креативне мислення, вміє швидко приймати рішення, чітко ставити перед колективом завдання і створювати умови для їх виконання.

Лідія Григорівна є ініціатором написання програми «Бібліоміст» у межах конкурсу «Організації нових бібліотечних послуг із використанням вільного доступу до Інтернету».

Під керівництвом Л.Г. Давиденко в бібліотеках району створено сучасні інформаційні центри, метою яких є забезпечення всебічного та рівного доступу до інформації всіх жителів селища, підтримка та розвиток культури читання, виконання місії просвітництва і формування культурного середовища місцевої громади. За її підтримки сільські бібліотеки розробляють та впроваджують у практику роботи власні інноваційні проекти, цільові комплексні програми, які дають змогу підвищити імідж бібліотеки, довести її значущість, розвинути партнерські стосунки та наблизити бібліотеку до потреб громади.

Лідія Григорівна завжди мала свій власний погляд на сьогодення бібліотеки. На її думку, бібліотека має бути сучасною, комп’ютеризованою, забезпеченою новими надходженнями літератури, особливо українською мовою. Вважала, що в бібліотеках повинен працювати висококваліфікований персонал з належною оплатою праці, а найголовнішим завданням для себе вважала створення належних умов для щоденної роботи та ліквідацію неповних посадових окладів. 

Л.Г. Давиденко підвищувала свою професійну кваліфікацію на тренінгу за тематикою «Моніторинг та оцінка діяльності сучасної бібліотеки». Вона брала участь у Міжрегіональному ярмарку бібліотечних інновацій «Бібліотечні інновації для громад: створюємо майбутнє». Під час цього заходу було продемонстровано бібліотечний проект «Межівська бібліотека – центр творчої активності громади». Пройшла навчання за курсом «Організація та управління змінами у публічній бібліотеці в умовах інформації та соціально-економічних перетворень» в Дніпропетровському тренінговому центрі.

Заслуговує на високу оцінку внесок Межівської ЦБС у реалізацію регіонального проекту з підвищення професійної компетентності бібліотечного персоналу області – організації та успішного проведення в 2013 році на базі бібліотеки обласної квітневої школи для методистів. Л.Г. Давиденко також активно сприяє підвищенню кваліфікації своїх працівників шляхом: навчання на курсах підвищення кваліфікації, створення системи творчих поїздок працівників ЦБС до бібліотек області з метою обміну досвідом, відвідування та виступів на обласних семінарах і професійних зустрічах. У 2001 році була нагороджена згідно розпорядження районного голови ювілейною медаллю з нагоди 10-ї річниці Незалежності України. Дніпропетровська обласна універсальна наукова бібліотека ім. Первоучителів слов'янських Кирила і Мефодія знає колектив РКЗК «Межівська ЦБС» як талановитий, згуртований, високопрофесійний, щиро відданий своїй непростій справі. І все це завдяки невгомонному, рухливому, працездатному і творчому директору. Під керівництвом Л.Г. Давиденко колектив бібліотеки у 2014 році був нагороджений Почесною грамотою Дніпропетровської обласної універсальної наукової бібліотеки ім. Первоучителів слов’янських Кирила і Мефодія, дипломом Дніпропетровської бібліотечної асоціації та Дніпропетровської обласної універсальної наукової бібліотеки ім. Первоучителів слов’янських Кирила і Мефодія за активну роботу з популяризації творчості Т.Г.Шевченка, впровадження інноваційних форм інформаційно-просвітницької роботи серед громади селища Межова у межах Шевченківського літературного фестивалю «От де, люде, наша слава, слава України!». В 2016 році – Подякою за активну участь у проведенні презентації-бенефісу «Бібліотеки Дніпропетровщини запрошують на побачення. Зустріч 5-а. Рік 2016-ий». 

Давиденко Лідія Григорівна вміло передавала свій досвід колегам на обласних і районних семінарах і днях спеціаліста. На них Лідія Григорівна виступала з доповідями, аналізуючи процеси, що відбуваються в роботі бібліотек району та накреслюючи перспективи, завдання і стратегію їхнього розвитку. Вона щоденно надавала методичні консультації і практичну допомогу бібліотекарям району, вчила кожного колегу бути сучасним бібліотекарем-просвітянином, який повинен мати великий авторитет у бібліотечних колах.

Зараз мешкає у м. Нью-Йорку(США).

Літературна, проектна та творча діяльність

З 1977 року Лідія Григорівна постійно публікувалась в місцевій газеті «Межівський меридіан», де орієнтувала межівську громаду на необхідність глибокого усвідомлення ролі бібліотек як важливої ланки гуманітарної сфери, інформаційних закладів району.

До найцікавіших сторінок своєї професійної діяльності відносить створення літопису бібліотечного життя району, вечори, зустрічі та інші творчі заходи.

Лідія  Григорівна – автор книг «Межівщина: історія та сьогодення» (про історію окремих населених пунктів Межівського району) та «Свідки голодомору. Межівщина на зламі історії: 1932–1933 рр.» (де зібрані свідчення очевидців голоду). 

З 2007 року під керівництвом Л.Г. Давиденко у бібліотеках Межівської  ЦБС пишуться цільові бібліотечні програми і проекти, відкриваються кінозали. В останні роки колектив широко практикує проведення масових заходів біля бібліотек, у скверах, на площі та центральних вулицях селища.

Завдяки директору Межівської ЦБС 26 вересня 2011 року Межівська  ЦБС виграла конкурс проектів програми «Бібліоміст», отримала 12 комп’ютерів. Зараз у бібліотеках  ЦБС втілюються в практику роботи сучасні технології з організації ресурсних фондів, вільного безкоштовного доступу межівчан до Інтернету.

За активної участі директора ЦБС у 2013 році в центральній районній бібліотеці був відкритий Центр слов’янської писемності та культури.

Брала активну участь у громадському житті: працювала в комісії з правової освіти молоді та комісії з питань соціального захисту і підтримки сім’ї райдержадміністрації

Як людина ділова і мудра, Лідія Григорівна добре розуміла значення партнерства, тісних зв'язків із органами місцевого самоврядування, установами, організаціями та громадськістю селища, з поетами, прозаїками, художниками, журналістами, особливу увагу приділяла творчо обдарованій молоді. Тому постійно писала сценарії і проводила авторські вечори поетів, презентації книг місцевих авторів, області і краю, входила до складу багатьох оргкомітетів із проведення районних творчих заходів.

Життєве кредо – через знання до самовдосконалення

Мета у житті – не зупинятися на досягнутому. А для досягнення мети необхідні сила волі, терпіння, старанність, а головне – непереборне прагнення йти вперед.

Визнання і відзнаки

Протягом 37 років директора Межівської районної ЦБС Л.Г.  Давиденко знають у районі та області як бібліотекаря з великої літери, завжди вимогливу до себе і своїх колег, яка все своє життя віддала єдиній обраній професії – служінню людям, розвитку читання в Межівському районі. 

За професійну майстерність, інноваційність і творчий внесок у роботу бібліотек Л.Г. Давиденко неодноразово нагороджували грамотами голови обласної ради, начальника управління культури, національностей та релігій Дніпропетровської облдержадміністрації, директора Дніпропетровської обласної універсальної наукової бібліотеки імені Первоучителів слов’янських Кирила та Мефодія.

За багаторічну працю вона як директор Межівської ЦБС нагороджена: 
- Грамотою Дніпропетровської обласної ради за багаторічну сумлінну працю, високий професіоналізм;
- Грамотою Межівської райдержадміністрації та районної ради за високу професійну майстерність,  значний внесок у розвиток бібліотечної справи Межівщини; 
- Подякою Голови Дніпропетровської обласної державної адміністрації і Голови Дніпропетровської обласної ради за сумлінну працю, високий професіоналізм, вагомий внесок у розвиток Дніпропетровщини.

 

Людмила Коваленко
Бібліографія:

Давиденко Л.Г. Межівщина: історія та сьогодення. Історія окремих населених пунктів Межівського району.– Донецьк: «Каштан», 2013.– 244 с.: іл.
Свідки голодомору. Межівщина на зламі історії: 1932–1933 рр. Вип. 1 / Упорядник Л. Давиденко, Л. Коваленко, С. Данилова.– Межова: РКЗК «Межівська ЦБС», 2008.– 26 с.
* * *
Давиденко Л.Г. Покликання – бібліотекар // Червона зірка.– 2002.– 25 вересня.– С. 1.
Давиденко Л.Г. Вшануємо їх самовіддану працю // Червона зірка.– 2002.– 28 вересня.– С. 1.
Давиденко Л.Г. Щира вдячність за меценатство. Вікно виконавчої влади // Червона зірка.– 2004.– 3 березня.– С. 2.
Давиденко Л.Г. Історія бібліотеки – історія краю // Червона зірка.– 2005.– 9 лютого.– С. 2, 4.
Давиденко Л.Г. Книга – мудрість віків // Червона зірка.– 2005.– 28 вересня.– С. 1.
Давиденко Л.Г. Налаштовані на плідну працю: 15 грудня районна бібліотека відзначила 70-річний ювілей // Червона зірка.– 2005.– 17 грудня.– С. 2.
Давиденко Л.Г. Наш курс – на вдосконалення роботи // Червона зірка.– 2006.– 27 вересня.– С. 3.
Давиденко Л.Г. Бібліотечне краєзнавство: проблеми і перспективи // Червона зірка.– 2006.– 11 листопада.– С. 3.
Давиденко Л.Г. Вони дбають про духовність нації // Червона зірка.– 2007.– 26 вересня.– №73.– С. 2.
Давиденко Л.Г. Кожен спеціаліст повинен займатись своєю справою // Червона зірка.– 2007.– 24 жовтня.– №81.– С. 4.
Давиденко Л.Г. «В сім’ї вольній, новій» // Червона зірка.– 2008.– 28 травня. №39.– С. 2.
Давиденко Л.Г. Презентовано нову книгу // Червона зірка.– 2008.– 25 червня. № 47.– С. 4.
Давиденко Л.Г. Історія, традиції, перспективи розвитку // Червона зірка.– 2010.– 25 червня. № 68 (18.09).– С. 2.
Давиденко Л.Г. Ми працюємо для людей. // Червона зірка.– 2009.– 30 верес.– № 70.– С. 1.
Давиденко Л.Г. Бібліотеки Межівщини: новий облік, нові пріоритети // Червона зірка.– 2011.– № 73 (28.09).– С. 2.
Давиденко Л.Г. Бібліотеки Межівщини у соціокультурному просторі місцевої громади // Червона зірка.– 2012.– № 73 (3.10).– С. 3.
Давиденко Л.Г. Новації, творчість, ініціатива – запорука успішної роботи бібліотек Межівського району // Червона зірка.– 2014.– № 69 (27.09).– С. 4.
Давиденко Л.Г. Межівська районна бібліотека: шлях довжиною у 80 років // Червона зірка.– 2015.– № 65 (16.09).– С. 2.
Давиденко Л.Г. Бібліотека – світ нових можливостей // Межівський меридіан.– 2016.– № 72 (28.09).– С. 2.
Створено: 17.09.2018
Редакція від 23.09.2020