Тест Нестор Махно: «Я за правду, за вас воював»

Махно Нестор Іванович
Тест Нестор Махно: «Я за правду, за вас воював»

Україна, Дніпропетровська область

  • 26 жовтня 1888 – 6 липня 1934 |
  • Місце народження: с. Гуляйполе Олександрівського пов. Катеринославської губ. |
  • український політичний і військовий діяч, командувач Революційної повстанської армії України у 1918–1921 рр.

Тест про деякі факти з біографії командарма, анархіста, легендарного «батька Махна».

Він був однією з найяскравіших постатей тієї доби, і очолюваний ним рух чинив дуже великий вплив на перебіг
подій. Діяльність Махна виходить за межі Української революції – він був своєрідною проміжною ланкою між українською національно-визвольною боротьбою і російською
громадянською війною. У значній мірі саме Махно двічі, в 1919-му і в 1920 роках, зумовив поразку російського білогвардійського руху.

Дмитро Шурхало

 

 

 

 

 

 

 

В Україні, мабуть, немає жодної людини, яка взагалі нічого не чула б про Нестора Махна. Під час хрещення малюка у священика спалахнула ряса. Про це розповіла в 1960-ті роки Олена Махно, дочка Нестора. «Горіла вона вогнем бездимним, блідо-рожевим, нешкідливим. Батюшка без зволікання передрік: «Се дитятко, змужнівши, по землі вогнем пройде». Так і сталося.

У буремні роки Української революції 1917–1921 років армія Махна була єдиною реальною альтернативою більшовикам на теренах південно-східної України. Якщо в 1917-му загін анархістів Гуляйполя налічував близько 50 осіб, то у вересні 1919-го під орудою Махна була 80-тисячна армія, основу котрої складали українські селяни. Разом із ними у повстанській армії воювали також загони кубанських і донських козаків, сибірських партизанів, німецькі колоністи, греки, євреї, естонці… Це була грізна та потужна сила, за своєю суттю дуже органічна для українських теренів. Армія добровольців Махна нагадувала козацьке військо, яке господарювало в українському степу двома століттями раніше. Вони «вірили в щасливу зорю свого ватажка, як не кожний чернець у Бога» (Юрій Горліс-Горський) «З усіх ризикованих ситуацій він особисто виводить свої війська… не замислюючись, кидає на терези військового протистояння останній резерв, – самого себе», – захоплено писав про звички Нестора Івановича його військовий супротивник, червоний командир Павло Ашахманов.

Махно воював із усіма владами, режимами й інтервентами. Його постать досі залишається однією з найзагадковіших в історії Української революції 1917–1921 років. Можновладці називали його бандитом, а прості люди створювали про нього легенди. Він був чи не єдиним серед лідерів революційного та контрреволюційного рухів тих часів вихідцем із бідної селянської родини. Командувач, який не тільки не мав військової освіти, а навіть жодного дня не служив в армії. Проте, брав активну участь у боях, «під кулями ходив, наче під дощем», був поранений 12 разів. Анархіст до останнього подиху, який був не проти влади взагалі, а за владу трудового народу. На офіційному рівні він більше негативний персонаж. Але історики визнають, що ніхто з білих генералів, червоних командирів і отаманів не користувався такою популярністю, повагою і навіть любов’ю своїх підлеглих як Махно.

Наскільки відомі вам деталі біографії вождя селянської революції, головнокомандувача українських повстанців Нестора Івановича Махна, покаже цей тест.

 

Титульне фото. Батько Махно і махновці // https://book-ye.com.ua/calendar/zaporizhzhya/do-
100-richchya-ukrayinskoyi-revolyutsiyi-lektsiya-volodymyra-chopa-nestor-makhno-chorna-zirka-revol/

Тетяна Глоба
Створено: 25.10.2023
Редакція від 27.10.2023