Кулєшова Яна: в її руках – таланту сила…

Кулєшова Яна Олександрівна
Кулєшова Яна: в її руках – таланту сила…

Україна, Дніпропетровська область

  • 23 жовтня 1987 |
  • Місце народження: м. Нікополь Дніпропетровської обл. |
  • майстриня вишивки, володарка сертифікату Національного Реєстру Рекордів України «Найбільша колекція картин з 3D-ефектом, створених за допомогою вишивки на авторських фотографіях», авторка проекту та переможець конкурсу «Бюджет участі-2017»

Хобі Яни Кулєшової перетворилося на популяризацію вишивки і увійшло до книги Рекордів України.

Багатогранність особистості

Сучасна історія України має особливі сторінки, варті вшанування та успіхів. Цю історію творимо ми, і нам є чим пишатися. Кожен із нас, українців, любить щось своє, особисте, але є речі, які об’єднують усіх нас. Землю змушують обертатися мрійники, диваки та романтики. Ті, хто зрозумів: щоби жити по-справжньому, мало не спати, треба скинути з себе сонливість, лінь, інерцію та розворушити хоча б одну здібність. Це блискуче вдалося нашій землячці – Яні Кулєшовій, яка створила найбільшу колекцію картин з 3D-ефектом, створених у техніці вишивки за авторською фотографією.

Народилась Яна Олександрівна Кулєшова 23 жовтня 1987 р. у мальовничому і славному місті Нікополі, навчалась у школах № 20 та №2. У 2005 році закінчила Дніпровське відділення Малої академії наук України за спеціалізацією «Біотехнолог» і одразу вступила навчатися до Міжрегіональної академії управління персоналом за спеціальністю «Фінансист». Після закінчення пішла працювати управляючим у зв’язках із громадськими організаціями в спортивний комплекс «Електрометалург», де їй вдалося реалізувати свої мистецькі здібності та використати ділові якості, але для закріплення знань, отриманих в академії, прийнявши присягу державного службовця, з 2013 р. пішла працювати  у податкову  інспекцію. А у вільний час багато та успішно починає займатися фото та вишивкою, стає організатором українських виставок «Легіт», «Ніка» і «Талан».

Вишивка – поезія душі і оберіг

Українське мистецтво вишивання має давнє походження, витоки якого сягають епохи неоліту. Ще костюми скіфів, що мешкали на території Нікопольщини, були рясно орнаментовані золотими нашивками із зображеннями грифонів, левів, оленів, різноманітною аплікацією з кольорової шкіри, декоративними швами. На основі розкопок кургану Товста Могила було реконструйовано одяг, в якому рукава, комір прикрашені золотими нашивками із зображеннями грифона та лева, який роздирає лань.

Вишивка – це символ українського народу, рідного краю, батьківської оселі, тепла материнських рук, вона поєднала в собі кохання і страждання, радість і смуток, життя і смерть. Це своєрідний літопис життя. Кожен колір має своє значення, кожний орнамент у вишивці має свою ауру та свою енергетику. Вишивка є своєрідним оберегом від усього поганого, це не тільки майстерне творіння золотих рук майстринь, а й скарбниця звичаїв, вірувань обрядів, які передані нам у спадок від пращурів.

Мабуть, саме тому Яна Олександрівна, йдучи за покликом серця, присвятила свій вільний час цьому виду мистецтва. Перші роботи були, як зазвичай, рушники, серветки, вишиті хрестиком. Та маючи творчі здібності, душа майстрині жадала чогось нового. Маючі гарні фото рідного міста, зроблені самою Яною, хотілося перенести відображення якимось незвичайним способом. Саме тоді і виникла ідея переносити фото на полотно, пізніше схотілося зробити зображення більш живим і об’ємним, як то кажуть, у форматі 3D. Яна змогла першою поєднати у своїх роботах фотографію з вишивкою.

Захоплення перетворилось у популяризацію вишивки. Молода майстриня виступила організатором циклу виставок під чарівною назвою «Легіт»: перша відбулась у вересні 2017 р. у місті Нікополі на базі Нікопольського культурно-дозвіллєвого центру. Легкий вітерець (легіт) приніс поціновувачам вишивки неймовірні враження від творчості майстринь-вишивальниць, де вперше були представлені картини з ефектом 3D-вишивки. «Основна мета створення картин – підтримка та популяризація українського мистецтва. Адже українське мистецтво вишивання має давнє походження. Його витоки сягають епохи неоліту. Стародавнє поширення вишивки на території України засвідчують зображення на творах декоративно-ужиткового мистецтва скіфської доби. Своїм мистецтвом я підтримую традиції вишивання та популяризую цей вид задля його збереження» – пише на своїй сторінці у «Фейсбук» авторка рекорду.

Друга виставка відбулась у м. Кривий Ріг, а слідом за тим – у Нікопольському палаці урочистих подій відбулася ІІІ Українська виставка «Легіт». 

Новий рекордсмен України

У грудні 2017 р. керівником Національного Реєстру Рекордів України – Ланою Вєтровою у Палаці урочистих подій зафіксовано встановлення Яною Олександрівною національного рекорду України «Найбільша колекція картин з 3D-ефектом, створених за допомогою вишивки на авторських фотографіях» в категорії «Мистецтво». А трохи пізніше відбулось отримання патенту на винахід «Спосіб виготовлення картини». На питання про шлях до рекорду і, чи була мета прославитися, майстриня відповідає: «Ніякої слави я не шукала. Мене самі знайшли і запропонували зробити заявку на рекорд, оскільки в Україні у подібному форматі цим ніхто не займається…»

Організатор виставок

Здавалось, ось визнання і слава. Та вже навесні 2018 року майстриня організує виставку авторської вишивки «Ніка» в обласному художньому музеї у місті Кропивницький. Три самобутні майстрині вишивки – Мая Грицуля, Людмила Марамзіна та Яна Кулєшова представили на розсуд глядачів 40 робіт, виконаних у різноманітних техніках вишивки: хрестом, бісером, гладдю, а також у авторській техніці (сучасне створення картин за новітньою технікою), яка поєднує кольорове фото на полотні та вишивку. Сюжети вишитих робіт – пейзажі, портрети, натюрморти та авторські картини із зображенням архітектурних пейзажів рідного міста Нікополя полонили відвідувачів музею. А картина «Парк Перемоги. Січ» залишилась назавжди у Кіровоградському обласному художньому музеї.

Влітку 2018 року проведена персональна виставка майстрині «Талан» у Вінницькому обласному художньому музеї. На ній були представлені роботи, виконані в авторській техніці у яких відображена історія рідного неповторного Нікополя і більшість із яких зареєстрована у Національному Рекорді України. 

Крім картин Яна Олександрівна привезла ладанки-обереги, оздоблені вишитим гербом Нікополя, наповнені різнотрав’ям: листям базиліку, м’яти, лавру, гвоздикою та закладки для книжок з вишитими п’ятьма трояндами і назвою міста. Ці мили сувеніри припали до душі всім відвідувачам виставки.

Під час відкриття майстриня зробила подарунок музею. Картина «Берег Каховського водосховища біля Лисої гори» оселилась серед більш ніж семи тисяч експонатів, поряд із видатними майстрами Марчело Бачареллі, Олександром Росліним, Яном Засідателем та іншими видатними митцями.

Активна життєва позиція

Вона встигає багато. Не тільки організовує виставки, займається волонтерством, а й бере участь у міській програмі «Бюджет участі-2017» і перемагає у конкурсі. Результат цієї перемоги – арт-об’єкт «Рушниковий вказівник», що вказує мешканцям та гостям міста на цікаві і пам’ятні місця Нікополя. На сьогодні він став візитівкою міста та має вигляд рушників, де використано орнаменти, притаманні нашому регіону. 

Активності майстрині вистачає не тільки на створення картин, а й на підтримку багатопрофільного навчально-реабілітаційного центру «Перлина» та майстрині, яка потребує реабілітації після багатьох операцій.

Здавалося би, з таким темпом життя більше не встигнути! Та не забуває Яна Олександрівна і про дітей. Будучи мамою, часто виступає організатором різних майстер-класів. На базі бібліотеки-філії №9 Нікопольської міської централізованої бібліотечної системи та у співпраці з бібліотекарями організовуються та відбуваються майстер-класи, на яких майстриня ділиться з дітьми навичками та секретами виготовлення різноманітних виробів і оберегів.

24 серпня 2018 року відбувся перший Арт-фест "Щастя жити" у Нікопольському краєзнавчому музеї. Його учасниками стали 17 нікопольців, які представили свої творчі досягнення у різних категоріях – "Література", "Живопис", "Музика", "Декоративно-прикладне мистецтво", "Фотомистецтво", "Краєзнавство". Серед них і наша майстриня отримала диплом лауреата. 

Кожен із нас народжений мріяти, але не кожен здатен злітати в своїх мріях і захопленнях в захмарні далі. Щасливий той, хто реалізує на практиці найсміливіші, незвичайні свої проекти. Таких часто називають диваками та фантазерами, але визнають, що саме такі мрійники обертають планету і рухають вперед прогрес людства, як це робить Яна Кулєшова! На питання: «А що далі? Які плани?» Яна лише загадково посміхається… Та знаючи її непосидючий характер і прагнення до всього нового, впевнені – наша неймовірна землячка ще не раз засяє на мистецькому небосхилі!

 

Фотографії надані Я.О. Кулєшовою

 

Людмила Малиш
Бібліографія:

Мастерицы представляют свои работы в Кривом Роге // Репортер.– 2018.– 6 марта (№17).– С. 4: фото.
Картина – вышивка никопольчанки – в Кировоградском музее // Репортер.– 2018.– 26 апреля (№31).– С. 8: фото.
«Легіт». Что это такое? // Репортер.– 2018.– 9 октября (№75).– С. 8: фото
Евдокимова Э. Выставка вышитых работ «Легіт» // Репортер.– 2017.– 10 октября (№78).– С. 5: фото.
Слабких Э. «Трехмерные» вышивки никопольчанки Яны Кулешовой попали в украинскую «Книгу рекордов»! // Репортер.– 2017.– 14 декабря (№97).– С. 1, 9: фото.
Створено: 20.12.2018
Редакція від 11.09.2020