Підземний Дніпро: історія річки під центром міста

Підземний Дніпро: історія річки під центром міста

Україна, Дніпропетровська область, м. Дніпро

У центрі міста Дніпра на глибині декількох метрів несе свої води старовинна річка Жабокряч.

Я впевнений, що тисячі жителів Дніпра, кожен день перебуваючи у центрі міста, навіть не здогадуються, що під ними, на глибині декількох метрів, несе свої води старовинна річка під назвою Жабокряч. Історія цієї річки починається ще з часів Катеринослава! Під час будівництва міста через цю річку в деяких місцях будували мости, а згодом мости об’єднали товстими цегляними склепіннями та повністю закрили її в тунель. 

Тече річка Жабокряч по дні Довгої балки (у минулому – Жандармська) з сучасного парку імені Юрія Гагаріна та впадає у Дніпро біля собору Іоанна Хрестителя на набережній. Саме під вулицею Святослава Хороброго починається старовинний арочний колектор Далі річка тече під землею по тунелях, які ближче до набережної переходять в бетонний короб, побудований вже за радянських часів.

Початок підземної частини річки Жабокряч. Автор: Артем Костюк // https://artkostyuk.com/photo/polovitsa/IMG_0884-sm.jpg  Приблизна мапа підземної річки. Автор: Артем Костюк //  https://artkostyuk.com/photo/polovitsa/IMG_0884-sm.jpg

Деякі джерела називають цю річку Половицею, що є хибною думкою. Насправді, Половиця – це зовсім інша річка, що колись текла неподалік майже вздовж лінії берега Дніпра та впадала в нього. А річка Жабокряч з Жандармської балки та ще один струмок з Кленового Байраку були її притоками. Ця система підземних річок не є каналізацією, як запевняють деякі ЗМІ! Цей водяний колектор збирає стічні води по місту та несе їх у Дніпро.

Старовинна карта річок. Автор: Олександр Волок // https://flic.kr/p/24BBsxW

Декілька років тому у підземну частину річки ще водили екскурсії, відеозаписи яких можна знайти в інтернеті. Але зараз, на превеликий жаль, територію, де раніше був вхід у підземелля, почали забудовувати під підземний паркінг нового будинку. Скоріш за все, ми більше не побачимо цей цегляний портал у старовинний колектор... Проте, по місту ще залишилися місця, з яких можна потрапити у підземелля Дніпра та доторкнутися до історії, яку застали стіни катеринославського колектора.

Забудова головного входу до старовинного цегляного колектора. Автор: Артем  Костюк // https://dnpr.com.ua/storage/media/publishing-media/2021/08/24/1629804653-8f0jr/conversions/photo-2021-08-24-13-06-05-amp.jpg


Титульне фото: Сучасний бетонний короб колектора. Автор:
Артем Костюк // https://artkostyuk.com/photo/polovitsa/IMG_0946-sm.jpg

 

Кирило Величко
Створено: 23.11.2023
Редакція від 23.11.2023