Лариса Смислова: інформаційний та культурний розвиток громади

Смислова Лариса Миколаївна
Лариса Смислова: інформаційний та культурний розвиток громади

Україна, Дніпропетровська область

  • 3 липня 1966 |
  • Місце народження: сел. Гвардійське, Сімферопольського р-ну, АР Крим |
  • Директорка КЗ «Централізована бібліотечна система Покровської міської ради Дніпропетровської області»

Бібліотеку не можна любити тільки за книги. А ще й за можливість спілкування і вміння орієнтуватися в інформаційному просторі у будь-якій сфері знань.

Бібліотекар – розпорядник долі книг.
Бібліотекар – провідник, який допомагає
зайти дорогу до серця читача.
                                                            Ю. Яковлев

Лариса Миколаївна Смислова прийшла працювати в Орджонікідзевську ЦБС (нині КЗ «Централізована бібліотечна система Покровської міської ради Дніпропетровської області») у 2005 році й відразу вразила всіх своїм зовнішнім виглядом: зі смаком одягнена, бездоганна зачіска, манікюр. Усі насторожилися: якщо гарненька, то, мабуть, зарозуміла, пихата. Та життя показало, що краса і розум сумісні, що так буває і має бути. Далеко не всі представники нашої професії мають такий вигляд зараз, та і, що гріха таїти, завжди. У людей склався стереотип: бібліотекарка – така собі середніх літ жіночка, розумна, начитана, скромно вдягнена, гладенько зачесана…

Лариса Миколаївна народилась у 1966 році в сім’ї військового офіцера Стаднічука Миколи Максимовича та його дружини Галини Данилівни. Дитинство і юність, проведені в батьківській родині, де доводилося часто міняти місце проживання, навчили витримці, а головне, здатності знаходити себе в будь-яких умовах, часто не досить комфортних для повсякденного життя.

Професію обрала до душі, і, як виявилось, на все життя. Бібліотечної справи навчалась у Херсонському культурно-освітньому училищі та Східно-Сибірському державному інституті культури.

Життєва дорога поєднала долю з військовослужбовцем Смисловим Дмитром Геннадійовичем. Подальшу географію й умови трудової діяльності їй диктувала військова служба чоловіка. За ним Ларисі Миколаївні довелося чимало помандрувати колишнім Радянським Союзом і за кордоном. Але всі складнощі в роботі та в житті тільки гартували її, розширювали світогляд, давали можливість порівнювати, виділяючи найбільш прогресивне. Лариса Миколаївна освоїла премудрості роботи у військовій бібліотеці, потім стала сержантом запасу, спробувала себе в ролі екскурсовода в Кяхтинскому краєзнавчому музеї імені академіка В.А. Обручева (республіка Бурятія). Останнім місцем служби чоловіка був Кіровоград. Саме там їй випала щаслива можливість попрацювати в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Д.І. Чижевського.

У 2005 році Лариса Миколаївна обійняла посаду провідного бібліотекаря бібліотеки-філії №2 Орджонікідзевської ЦБС. Вона з ентузіазмом узялася до роботи: покращила інтер’єр бібліотеки, зробила його привабливим і затишним, привела до ладу документацію, налагодила продуктивні зв’язки з середньою загальноосвітньою школою № 9, розташованою в районі обслуговування філії; успішно проводила масові заходи з різними категоріями користувачів, гостинно приймала працівників усієї ЦБС на засіданнях родинного клубу, вкладаючи в його роботу, та і в усю роботу бібліотеки душу, знання, уміння й навички.

На початку 2000-х років у роботу бібліотек стрімко почали входити комп’ютерні технології. Лариса Миколаївна першою в Орджонікідзевській ЦБС опанувала їх та почала використовувати у роботі. На домашньому комп’ютері роздруковувала для всієї ЦБС рекламну продукцію, плани, звіти, таблиці. Розуміючи, що бібліотечна справа потребує перевтілень, сучасного технічного оснащення, наполегливо сприяла придбанню комп’ютерної та копіювальної техніки для бібліотеки. Сама ж і навчала працівників ЦБС працювати з нею без зайвого пафосу і зверхності, терпляче та щиро.

 

У 2006 році очолила відділ комплектування і обробки літератури. З нього починається шлях книги по ЦБС. Треба бути зосередженим і уважним, адже робота пов’язана з обліковими документами (новими книгами, періодикою, прайсами видань, інвентарними та сумарними книгами, списанням застарілих і зношених документів тощо). Цей відділ ЦБС раніше був занедбаним через відсутність постійного кваліфікованого працівника, багато років роботу проводили тимчасові люди. Лариса Миколаївна розпочала з елементарного косметичного ремонту, прибрала, причепурила, пристосувала, наповнила затишком, квітами. Згодом перемістила до більшого приміщення, де здійснювала функції поточного комплектування бібліотечного фонду, систематизацію, класифікацію, індексування, опис та технічну обробку документів і у 2013 році передала в надійні руки відповідальній та точній до дрібниць, працівниці – Мільченко Наталії Олександрівні.

Кар’єрними сходами Лариса Миколаївна піднімалася поступово, не ставлячи цього собі за мету, а доводячи свою компетентність справами. У січні 2013 року очолила відділ обслуговування користувачів ЦМБ. Особиста працелюбність і професіоналізм, прагнення зробити все якомога краще ніколи її не підводили.

Перше враження про будь-який заклад складається з його зовнішнього вигляду, він має приваблювати комфортними умовами, увагою персоналу, а бібліотека – тим більше. Знову Лариса Миколаївна ініціювала ремонт у читальному залі ЦМБ, безпосередньо брала в ньому участь: залучала свою родину, шкребла, мила, фарбувала, надихаючи своїм прикладом весь колектив бібліотеки. До привабливого естетичного вигляду було приведено всі приміщення Центральної міської бібліотеки. Без зайвого поспіху і метушні, повільно, але впевнено і наполегливо під її ненав’язливим впливом бібліотека перетворювалась на затишний заклад культури.

Директоркою ЦБС Лариса Миколаївна стала на початку 2015 року. Вона постійно у пошуку, її турбує питання осучаснення бібліотеки, нові форми роботи з усіма категоріями користувачів. Проводячи моніторинг соціальних мереж, знайомлячись із досвідом роботи бібліотек світу, «захворіла» ідеєю створити у бібліотеці коворкінговий простір. У ЦМБ для дорослих розробили проєкт «Коворкінговий простір у бібліотеці». Доклавши значних зусиль, за підтримки начальника відділу культури Тетяни Миколаївни Сударєвої, працівників ЦМБ і волонтерів у 2016 році, здавалося б, безнадійно занедбане приміщення книгосховища ЦМБ, вдалося перетворити на затишний простір для всіх. Його урочисте відкриття відбулося 30 вересня 2016 року і було приурочене до Всеукраїнського дня бібліотек. Для роботи молодіжного арт-центру розробили цільову бібліотечну програму «Живи яскраво! Твори натхненно!», метою якої є організація безкоштовного змістовного дозвілля юнацтва та молоді міста, популяризація читання.

На оснащення коворкінгового простору у бібліотеці новітньою технікою і обладнанням у 2017 році Лариса Миколаївна розробила проєкт «Коворкінговий простір бібліотеки – сучасний інформаційний центр розвитку громади», поданий до участі у міській цільовій програмі «Партиципаторне бюджетування (бюджет участі) у м. Покров на 2017 рік». Серед 12 учасників проєкт ЦБС не став переможцем, однак за кількістю голосів посів друге місце.

 

У 2018 році директорка ЦБС взяла участь і перемогла у міжнародному Конкурсі  проєктів «Ініціативи із застосування принципів універсального дизайну та доступності» в межах другого етапу Програми «Сприяння інтеграційній політиці та послугам для людей з інвалідністю в Україні». 

Наполегливості Лариси Миколаївни у досягненні поставлених цілей можна позаздрити. У 2019 році вдосконалений проєкт «Бібліотечний коворкінг – інформаційний і дозвіллєвий центр розвитку громади» було подано до змагання у «Бюджеті участі 2019». Ця гонитва за перемогою була неймовірно складною, але того варта. Буквально у останні години голосування проєкт увійшов до п’ятірки лідерів-переможців. І, як результат, було освоєно кошти у розмірі 100 тисяч гривень на придбання комп’ютерної техніки, меблів, оснащення. Коворкінговий простір став сучасним, популярним і затребуваним центром у місті. Тут проводяться масові заходи ЦБС, майстер-класи, прем’єри фільмів, різноманітні виставки, презентації книг і творчості, поетичні зустрічі, вечори вшанування, тренінги.

Лариса Миколаївна Смислова за небайдужість до справи, яскраві професійні якості користується заслуженою повагою людей. Її починання та ініціативи завжди підтримує колектив ЦБС. Вона має подяки і нагороди від управління культури Кіровоградської обласної державної адміністрації, відділу культури виконавчого комітету Покровської міської ради, міського голови м. Покров (м. Орджонікідзе), Дніпропетровської обласної державної адміністрації.

Ларису Миколаївну надихає в роботі прагнення бачити бібліотеку центром розвитку громади, інформаційним простором для самореалізації та вільного спілкування. Бібліотека для цього повинна стати сучасною, інноваційною, привабливою та важливою для громади міста. Але це неможливо без участі її працівників, які крок за кроком роблять все можливе заради своєї справи. Саме професійні бібліотекарі, ерудовані фахівці, комунікабельні люди, творчі натури мотивують працювати задля досягнення головної мети.

«Я люблю свою роботу» – ці прості слова є підтвердженням усієї трудової діяльності Лариси Миколаївни Смислової. А ще в ній сконцентровані найкращі людські якості: вихована, уважна, красива, елегантна людина; професійна, грамотна, виважена, толерантна, творча керівниця, яка вміє підтримати, завжди допоможе, порадить, похвалить і коректно вкаже на недоліки. 

Надійним тилом є родина. Чоловік Дмитро – перший слухач, рецензент, критик, аналітик, порадник. Він не завжди поділяє і схвалює ентузіазм дружини, але завжди допомагає у вирішенні та втіленні її задумів у життя. Дорослі сини Євген і Сергій, невістка Ганна та чудові онуки Поля і Міша також є стимулом і підтримкою у всіх починаннях і задумах. 

Як директорка Лариса Миколаївна постійно слідкує за книжковими новинками, намагається охопити увагою, переглянути всі нові надходження до бібліотеки. Як читачка – не бачить нічого кращого на дозвіллі, як прочитати гарну художню книжку. Із задоволенням читає твори Ірен Роздобудько, Андрія Кокотюхи, Романа Іваничука та багатьох зарубіжних авторів.

Лариса Миколаївна – добра господиня, вправно готує вареники з усілякими начинками, мініатюрні голубчики, незрівнянного смаку випічку. І майстриня уміла – плетена гачком скатертина свого часу вразила всіх працівниць ЦБС – це шедевр! Разом із внучкою Поліною вона часто виготовляє сувеніри, креативні дрібнички. Полюбляє каву і добре знається на ній. Словом, є прикладом для наслідування, зразком у поведінці. Поруч із такою людиною хочеться і самому бути кращим.

Яна Селезньова, Тетяна Литвиненко
Бібліографія:

Смислова, Л. Бібліотеки – двері в майбутнє // Козацька вежа – 2019.– № 33.– С. 5.
Смислова Л. Підліткам про права та обов’язки [Спільний захід з кримінально-виконавчою інспекцією для дітей, які перебувають на обліку інспекції] // Козацька вежа.– 2013.– № 24.– С. 5.
Крівченко О. Твої люди, Орджонікідзе! // Козацька вежа.– 2007.– № 72.– С. 1.
***
Лариса Смыслова: «Нужно постоянно быть востребованными». Интервью https://novemisto.info/news/larisa-smyslova-nuzhno-postoyanno-byt-vostrebovannymi-intervyu-4773
Створено: 01.07.2020
Редакція від 01.10.2020