Українська народна пісня гріє душу

Українська народна пісня гріє душу

Україна, Дніпропетровська область

Коли чуєш спів гурту «Калина» з Кам’янського, захоплює дух.

Українська народна пісня гріє душу

А пісня – це душа. З усіх потреб потреба.
Лиш пісня в серці ширить межі неба. 
На крилах сонце сяйво їй лиша. 
Чим глибша пісня, тим ясніш душа.
                                                                       І. Драч

Фольклорно-етнографічному гурту «Калина» міста Кам’янське майже 15 років, проте народна пісня супроводжує кожну з учасниць колективу протягом всього життя.

У репертуарі «Калини» понад 150 пісень, переважна більшість з яких це – народні українські пісні, проте є й сучасні. Колядки, щедрівки, веснянки, тематичні пісні про маму, про калину, козацькі та старовинні народні.

«Колись у дитинстві у моїх батьків був приймач «Рекорд» – згадує керівниця гурту пані Олена Косенко. – Я часто слухала по радіо українські пісні. І одного разу почула пісню «Поза лугом зелененьким» у виконанні чоловічого хору з української діаспори в Канаді. Мене дуже вразило це виконання і сама пісня. Тому не дивно, що ми включили цю пісню в наш репертуар. Її дуже добре сприймає публіка, а на Всеукраїнському фестивалі народної творчості в Кривому Розі ми з нею зайняли ІІІ місце.»

Усі свої пісні учасниці гурту «Калина» виконують акапельно – без музичного супроводу. І коли чуєш цей спів, навіть не віриться, що жодна учасниця ансамблю не має музичної освіти, адже від їхнього співу захоплює дух.

Як все починалось

Історія гурту почалася задовго до 2007 року, який вважається роком заснування «Калини». Жінок із різних місцевих колективів згуртували Костянтин Писаренко і Зінаїда Колтонюк. Жителі Кам’янського, приятелі й сусіди знають цю тендітну 90-річну жінку як добру й гостинну господиню, маму двох доньок, бабусю десятьох онуків і правнуків, голосисту співачку, що кохається в українській пісні та є засновницею місцевого фольклорного хору «Калина». Однак далеко не всім відомо, які важкі та буремні роки за спиною у Зінаїди Колтонюк, – жінки-політв’язня, учасниці Норильського повстання. 

Уродженка села Кам’янка на Волині зовсім юною була заарештована за зв’язки з УПА. Як і багато молодих дівчат, носила їжу, зібрану селянами, до лісу українським партизанам. Однак тоді, майже дитиною, на допиті «в органах» так і не зізналась. Те слідство закарбувалося не тільки в пам’яті: на тілі літньої жінки шрами від побоїв. Потім був суд і вирок – 15 років ув’язнення.

«Тривалий час ми проводили репетиції просто вдома у пані Зінаїди, куди вона нас гостинно запрошувала, не дивлячись на свій поважний вік», – згадує пані Олена. Проте учасниці гурту не хотіли завдавати незручностей власниці житла, тому вирішили шукати окреме місце для репетицій. «Ми змінили кілька місць, проводили репетиції у приміщенні по вулиці Широкій, потім у підвальному приміщенні на вул. Спортивній, а коли було тепло – співали просто на парапеті у Центральному парку. Проте нам пощастило – Центральна міська бібліотека взяла наш гурт під опіку, де ми і співаємо вже майже шість років», – розповідає керівник гурту Костянтин Писаренко.

Жодний бібліотечний захід не обходиться без цього колективу: разом співають, колядують, щедрують, відвідують фестивалі, беруть участь в усіх міських заходах. Саме бібліотека разом із фольклорним гуртом «Калина» започаткувала традицію святкування Дня вишиванки у місті.

Перший виступ гурту «Калина» на сцені відбувся у Музеї історії міста в грудні 2009 року під час святкування дня народження поета Володимира Сіренка. «Але новий поштовх у житті нашого колективу дала Людмила Артемівна Тума, – розповідає пані Олена. – Вона була членом дніпровського осередку ім. Олени Теліги і запропонувала нам виступити на святкуванні дня народження відомої поетеси у м. Дніпрі».

 

Творчість гурту «Калина»

Так про «Калину» дізналися у Дніпрі, після чого почали запрошувати колектив на різні святкові заходи. Виступи в музеї ім. Д. Яворницького, в Дніпровському Палаці творчості дітей та юнацтва, в церкві Антонія і Феодосія на лівобережжі Дніпра – публіці були до вподоби колоритні виступи «Калини».

Творчість наших землячок оцінили не лише у області, а й по всій Україні. Жінки брали участь у телевізійному проекті «Надвечір’я» на «Першому національному телеканалі» у 2012 році. Далі «Калина» вирушила на Другий Всеукраїнський фестиваль патріотичної творчості, який проводився в Рівненській області. Там зібралась чимала кількість творчих колективів із усієї України, проте наша «Калина» своїм співом торкнулася сердець членів журі. Заспівавши пісні «Гора за горою» і «Молитва Калнишевського», колектив зайняв третє місце у номінації «Фольклорна пісня» і отримав Диплом Лауреата конкурсу. Виступи гурту «Калина» слухачі сприймають всім серцем і щиро дякують жінкам за їхню творчість. 

«Пісня для нас – це наснага в житті, це бальзам для душі, – зазначає наймолодша учасниця гурту Надія Скубицька. – І наші слухачі це відчувають».

Однією з улюблених пісень гурту «Калина» є «Молитва Калнишевського». Ця пісня вважається народною, проте слова і музику для неї написав український поет і композитор Микола Шапошник. А деяким пісням з репертуару колективу вже понад 80 років.

Фольклорний гурт «Калина» – лауреат Всеукраїнського фестивалю-конкурсу «Червона калина» м. Кривий Ріг (3-є місце), лауреат Всеукраїнського фольклорного фестивалю Наддніпрянські джерела» (2-є місце), лауреат Всеукраїнського фестивалю-конкурсу патріотичної творчості «Червона калина» (3-е місце), постійний учасник Всеукраїнського фестивалю духовних піснеспівів «Від Різдва до Різдва», Всеукраїнського фестивалю «Наддніпрянські пасхальні піснеспіви», Всеукраїнського культурологічного фестивалю «Мамай-фест», міського фестивалю-конкурсу патріотичної творчості.

Фольклорний гурт «Калина» охоче виступає в робочих колективах міста, на святах і в закладах міста: музеї історії міста, бібліотеці, навчальних закладах, міському парку культури та відпочинку.

Українська народна пісня – це невичерпне джерело мудрості та наснаги, любові й гумору. Пісня підносить настрій, дарує енергію, гріє душу. І творчість фольклорного гурту «Калина» тому підтвердження.

Тетяна Герасюта
Бібліографія:

Давиденко Ю. Сценічний дебют фольклорного гурту «Калина» // Знамя Дзержинки.– 2005.– 1 січ.– С. 6.
Дороніна Т. Дарувати радість: фольклорний гурт «Калина» // Знамя Дзержинки.– 26 февр.– С. 9.
Кіба К. Українська пісня гріє душу // Событие.–2018.–19 груд.– С. 8.
Ярошенко И. «Калина»: Поки в душі лунає музика // Місто. – 2017.– 20 груд.– С. 6, 7.
Створено: 23.12.2019
Редакція від 17.09.2020