П'ятихатська центральна бібліотека КЗ «ЦБС П’ятихатського району»

П'ятихатська центральна бібліотека КЗ «ЦБС П’ятихатського району»

Україна, Дніпропетровська область, м. П’ятихатки

Бібліотека – центр громадського життя, центр інноваційного розвитку громади, інформаційний осередок, куди люди приходять і спілкуються.

Історичне минуле бібліотеки

Історія бібліотечної справи у П’ятихатках бере свій початок з 1909 року, коли при самодіяльному драматичному гуртку робітники залізничного вузла зібрали свою маленьку бібліотеку.Грізні події 1914–1917 років зруйнували перші паростки культури. Але знайшлися люди, які відродили добру справу. Це – вчитель Володимир Гагарін. На гроші школи він зібрав для робітників бібліотеку. В серпні 1918 року його було страчено. Вдячні земляки назвали ім’ям учителя вулицю міста. 

Бібліотека збереглася. І почин залізничників у 1931 році підхопили жителі міста. Вона розташовувалася в центрі міста П’ятихатки в невеличкому цегляному будиночку. Завідуючою була Олександра ОлексіївнаГоловіна, разом із нею працювала бібліотекарка Ольга Шинкаренко. У 1941 році чорним крилом вкрила нашу землю війна. В 1942 році підпільна організація міста активізувала свої дії. Місцеві жителі ціною власного життя переховували військовополонених і партизан. Серед них була і бібліотекарка Ольга Шинкаренко. Її разом із ріднимиокупанти вивезлидо Кривого Рогу і стратили як сім’ю підпільника.

Після Другої світової війни бібліотека відновила роботу завдяки читачам, які зберегли книжковий фонд. У 1951 році він складав 7000 примірників, як згадувала одна з перших директорок П’ятихатської центральної бібліотеки. В 1954 році бібліотека одержала диплом ІІІ ступеня від Міністерства культури за участь в республіканському конкурсі з пропаганди науково-популярної літератури. Один із семінарів був присвячений темі «Відкритий доступ до книжкових фондів у бібліотеках». Передовий досвід П’ятихатської центральної бібліотекибув висвітлений в журналі «Бібліотекар». Двічі бібліотеку нагороджували грамотами Міністерства культури.

У 60-х роках бібліотека набирає сили, поповнюється фонд. І вже в 1966 році він складає 60 000 примірників. Завідує бібліотекою в той час Людмила Єфимівна Курило. Разом зі своїми колегами Галиною Василівною Фастовецькою та Світланою Григорівною Швець щоденно відкривали перед читачами вікно у світ знань. У 1967 році бібліотека переходить у нове приміщення, в якому розташовується і сьогодні: у приміщенні Районного будинку культури на 2-му поверсі.

 

У 1970 році відбулася зустріч з письменниками-земляками Ігорем Пуппо та Миколою Чханом.

3 лютого 1975 року виконком Дніпропетровської обласної Ради депутатів вирішив затвердити перспективний план переведення державних масових бібліотек області на централізовану систему обслуговування населення. Згідно цього плану 36 бібліотек П'ятихатського району мали об'єднатися у централізовану бібліотечну систему. 1 вересня 1978 року ЦБС утворилася. Першим директором ЦБС стала Ніна Спиридонівна Потьомкіна. До складу ЦБС увійшли: центральна бібліотека, бібліотека для дітей, 2 селищні та 32 сільських бібліотеки. З утворенням ЦБС покращилася методична робота. Бібліотекарі почали централізовано одержувати методичну та практичну допомогу, проводили багато семінарів як на базі центральної бібліотеки, так і виїзних. 

Сьогодення бібліотеки

З 1994 року завідуючою відділом обслуговування стала Наталя Миколаївна Хузмієва, яка відразу ж показала своє організаційне вміння об'єднати колектив, доводити до кінця розпочату справу. Бібліотеку почали відвідувати більше користувачів, стала меншою заборгованість. Наталя Миколаївна ставила перед колективом реальні плани, які виконувалися, хочадовгий час бібліотека майже не опалювалася.

90-ті роки, початок 2000-хстали для бібліотеки переломними. Вона взяла на себе відповідальну місію – зробити життя мешканців міста багатогранним. Тому її партнерами є владні структури, міські соціальні служби, освітянські установи, громадські організації. Бібліотека відкрита для партнерства, корпоративних рішень і співпраці на користь своїх користувачів. Ця почесна місія спонукає колектив до глибоких культурологічних розвідок і аналізу потреб читачів і ролі бібліотеки у місцевій громаді.

У 2011 році Пятихатську централізовану бібліотечну систему очолила Хузмієва Наталія Миколаївна, енергійна, творча, професіонал своєї справи. В цьому ж році у бібліотеці з’явилася перша комп’ютерна техніка. Визначною подією 2013 року в житті бібліотеки стала перемога в конкурсі «Організація  нових бібліотечних послуг з використанням вільного доступу до Інтернету» за програмою «Бібліоміст». Тепер бібліотека поповнила Інтернет-сім’ю бібліотек України і  стала на новий рівень надання послуг своїй громаді. 5 листопада 2013 року засвітилися монітори в Інтернет-центрі. Тепер для кожного п’ятихатця відкрито вікно у безмежний простір інформації. 

З 2016 року Пятихатська центральна бібліотека долучилася до реалізації регіонального корпоративного бібліотечного проєкту «Електронний каталог» та «Електронний краєзнавчий корпоративний каталог «Дніпропетровщина».

Взяли участь в регіональній науково-практичній конференції «Публічні бібліотеки Дніпропетровщини в системі збереження історичної пам’яті, вивчення та розвитку місцевої культури» з презентацією «Краєзнавча мозаїка П’ятихатщини – джерело збагачення духовної культури краю». В 2016 році на базі центральної бібліотеки відбулася проблемно-творча лабораторія «Сільська бібліотека, як комунікативний майданчик інтелектуального розвитку і культурного дозвілля громади».

 

З 2013 року і по цей день Пятихатська центральна бібліотека бере участь у регіональному проекті бібліотек Дніпропетровщини «Читаємо разом». Яскравою подією в культурному  житті району та області стала участь в презентації-бенефісі «Бібліотеки Дніпропетровщини запрошують на побачення.

22 вересня 2018 року П´ятихатська центральна бібліотека та бібліотекарі П´ятихатської ЦБС  взяли участь у святкуванні дня народження міста П´ятихатки. Бібліотека представила ART-вітальню, завітавши до якої можна було, зручно вмостившись в кріслі-груші, переглянути нові книги, зустрітися з улюбленими літературними героями. Перейшовши до наступної зони, наші гості «мандрували» в минуле свого міста. Багатьох зацікавив стенд «Мандрівка в минуле м. П´ятихатки». Шанувальники творчості Павла Загребельного мали можливість побути в ролі Роксолани, відвідавши фото-зону. Викликали захоплення авторські роботи наших читачів Надії Бабець і Тамари Пушкаревської.

У співпраці з П´ятихатським центром зайнятості 25 червня 2018 року працівники відділу обслуговування центральної бібліотеки здійснили візит до літнього табору «Орлятко», де представляли професію художника-оформлювача. Бібліотекарки провели майстер клас із виготовлення орігамі. Діти власними вмілими руками складали з паперу метеликів, квіти тощо. Всі отримали задоволення. 

Активна читачка відділу обслуговування П´ятихатської центральної бібліотеки Діана Брагіна у 2019 році взяла участь в обласному турі Всеукраїнського літературно-мистецького конкурсу «Щоб далі йти дорогою одною», присвяченому поетесі Олені Телізі. Отримала Подяку та книгу.

Сьогодні Пятихатська центральна бібліотека змінюється, розвивається, надає користувачам широкий спектр послуг, працює так, щоб бути потрібною своїй громаді та стати справжнім інформаційним, соціокультурним центром у П’ятихатках.

 

 

Раїса Рибалова
Бібліографія:

Рибалова Р.Г. Мова – Берегиня// Злагода.– 2018.– 17берез.– С. 4.
Рибалова Р.Г. Книжковий подарунок// Злагода.–2018.– 11 лип.– С. 2.
Рибалова Р.Г. Сучасна бібліотека – сучасні послуги// Злагода.–2017.– 26 лип.–С.3.
Рибалова Р.Г. Юні таланти П’ятихатщини// Злагода.– 2017.– 2 серп.
Рибалова Р.Г. Мудрістю людською поділися// Злагода.– 2017.– 16 груд.– С.4.
Створено: 17.12.2019
Редакція від 05.10.2020