Ольга Іванівна Шарабура: серце, віддане книзі та дітям

Шарабура Ольга Іванівна
Ольга Іванівна Шарабура: серце, віддане книзі та дітям

Україна, Дніпропетровська область

  • 29 травня 1961 - 8 лютого 2017 |
  • Місце народження: село Ліпляве, Канівського району, Черкаської області |
  • Директор Дніпропетровської обласної бібліотеки для дітей (1996-2017)

Справжній професіонал бібліотечної справи, талановитий організатор, керівник, ініціатор багатьох нововведень у роботі дитячих бібліотек.

Ольга Іванівна Шарабура народилася 29 травня 1961 року в с. Ліпляве Канівського району Черкаської області. У 1986 році закінчила Київський інститут культури, де здобула вищу освіту, після чого приїхала на Дніпропетровщину.

Ользі Іванівні були притаманні такі чудові людські якості як щедрість душі та справжня захопленість своєю справою, тому зовсім не випадково у грудні 1996 року її призначають на посаду директора обласної бібліотеки для дітей. Саме тоді повною мірою розкрився її талант керівника та організатора, справжнього фахівця бібліотечної справи. Найважливішими досягненнями в трудовій діяльності вона вважала отримання гранту Міжнародного фонду «Відродження», комп’ютеризацію бібліотеки, покращення її матеріально-технічної бази.

Колектив бібліотеки отримав нагороди від Видавничої
агенції «Календарі України» та Рекламної агенції
«Сінергія», журналів «Барвінок» і «Пізнайко»

За час керівництва Ольги Іванівни відбулося багато позитивних змін. Саме завдяки її діловій, активній позиції в області діє мережа дитячих бібліотек. Вагому допомогу отримували і працівники освітянських бібліотек. За активну участь у підготовці до видання посібників із української літератури для середніх навчальних закладів колектив Дніпропетровської обласної бібліотеки для дітей під керівництвом директора О.І. Шарабури був нагороджений Почесною грамотою Видавничої агенції «Календарі України» та Рекламної агенції «Сінергія», дипломом журналу «Барвінок» за прагнення нових знань, набуття навичок здорового способу життя, дипломом Дитячого міжнародного журналу «Пізнайко» за активну довгорічну співпрацю.

Своїм авторитетом директор привертала увагу до дитячих бібліотек керівників державних і громадських установ, співпрацювала з органами місцевого самоврядування, які неодноразово ставали співорганізаторами та спонсорами численних заходів, що проводилися в бібліотеці.

Під керівництвом Ольги Іванівни трудовий колектив отримав:

– у 2014 році Подяку від Благодійного фонду для біженців «Допомога Дніпра» за небайдужість і сприяння організації та проведенню благодійного свята для дітей із зони АТО;

– у 2015 році Почесну грамоту Координаційної ради молодих юристів при Головному територіальному управлінні юстиції у Дніпропетровській області за формування позитивного образу права як державного інституту розвинення морально-етичних якостей дітей, сприяння їх самореалізації та творчому розвитку;

– 2012–2016 роки – Подяки за активну участь у проведенні презентації-бенефісу «Бібліотеки Дніпропетровщини запрошують на побачення».

Професійна, проектна та творча діяльність

Значну увагу О.І. Шарабура приділяла висвітленню роботи дитячих бібліотек у засобах масової інформації. Багато публікацій у фаховій періодиці: «Бібліотечна планета», «Світ дитячих бібліотек», «Вестник Библиотечной Ассоциации Европы», її статті також публікувалися в місцевій пресі. Ольга Іванівна неодноразово брала участь у передачах обласного ТБ та обласного радіо.

За ініціативою Ольги Іванівни проводились обласні акції «Книгу – в дарунок дитячій бібліотеці», «Улюблені книжки дитинства»… 

Під її керівництвом дитячі бібліотеки області успішно працювали за програмами «Діти України», «Обдаровані діти» та ставали переможцями Всеукраїнських конкурсів «Моя мала Батьківщина», «Хочу читати!», а також були активними учасниками Всеукраїнського конкурсу «Найкращий читач року». Великою популярністю і зараз серед дітей користується створений за її ініціативи ляльковий театр «Кольорове диво». Завжди цікаво проводяться бібліотечні масові заходи, турніри ерудитів, ігри-конкурси, розважальні програми з використанням комп’ютерних технологій.

Скільки радості було в очах Ольги Іванівни, коли 2004 року на обласному семінарі вона повідомила присутнім про те, що в обласній дитячій бібліотеці провели Інтернет; у 2013 відкривається перший Інтернет-центр, продовжується успішний розвиток технологій, освоєння нових програмних засобів, зростає парк електронної техніки.

Книгозбірня під керівництвом Ольги Іванівни стала одним із головних інформаційних і культурних центрів області. Колектив бібліотеки брав участь у сучасних конкурсних проектах від програми «Бібліоміст». Бібліотека є членом Корпорації бібліотек України для дітей з аналітичного розпису періодичних видань.

Завдяки діяльності Ольги Шарабури побачили світ
п’ять збірок творів юних авторів «Ластів’ята»

Неодноразово Ольга Іванівна була учасником Всеукраїнських науково-практичних конференцій директорів обласних бібліотек для дітей:

– 2006 рік – «Сучасна бібліотека для дітей – центр інформації, духовного розвитку та організації дозвілля» (м. Донецьк), виступ «Дитяча бібліотека – духовна скарбниця для дітей»;

– 2007 рік – «Культура. Бібліотека. Діти: формування і збереження духовної спадщини в інформаційному суспільстві» (м. Ужгород), виступ «Паростки духовності в творчості авторів-початківців збірки «Ластів’ята»;

– 2008 рік – «Дитяча бібліотека як соціально-культурна система: проблеми, інновації та шляхи розвитку» (м. Миколаїв), виступ «Від теорії до практики, або психолог в дитячій бібліотеці»;

– 2009 рік – «Дитячі бібліотеки України: співзвучність сучасному, відкритість майбутньому» (м.–Херсон), виступ «Книга об’єднує родину: творчі знахідки в роботі бібліотеки з сім’єю».

Щорічно виступала на курсах підвищення кваліфікації працівників культури та працівників шкільних бібліотек з виступами: «Дитяча бібліотека як соціально-культурна система», «Дитяча бібліотека на потребу громади», «Трансформація функцій дитячої бібліотеки», «Бібліотечна політика України», «Законодавчо – нормативна база бібліотек для дітей України».

Ольга Іванівна багато років опікувалась творчо обдарованими дітьми-користувачами бібліотек Дніпропетровщини. Завдяки її енергійній діяльності побачили світ п’ять збірок творів юних авторів «Ластів’ята».
У Ваших лагідних руках
Зростили крила «Ластів’ята»,
І читачам відкрили шлях
До успіху всі Ваші свята
 
М. Чугуєва
Та найбільше пишалися Ольга Іванівна і колектив бібліотеки виданням чудової збірки «Краю мій, барвисте Придніпров’я» (2016), куди увійшли поетичні твори та малюнки фіналістів обласного конкурсу патріотичного спрямування. Ольга Іванівна вважала, що своїм словом і яскравими барвами діти розповідають нам про те, якою хочуть бачити нашу державу, визначають пріоритети, підказують нам, дорослим, як краще облаштувати Україну.

Надовго запам’ятаються дітям зустрічі з письменниками краю та України: Зінаїдою Грієвою, Еліною Заржицькою, Павлом Кашаєвим, Наталією Дев’ятко, Юрієм Лигуном, Ілоною Волинською, Андрієм Бачинським, Тарасом Прохаськом, Христиною Лукащук та іншими.
 
Визнання і відзнаки
 
За вагомий внесок у розвиток бібліотечної справи  О.І. Шарабуру було відзначено: 
 
–  Подякою Міністерства культури і мистецтв України і Центрального комітету профспілки працівників культури України (1998 р.);
–  Грамотою голови обласної ради (2005 р.);
–  Подякою голови обласної державної адміністрації (2006 р.);
–  Відзнакою голови облдержадміністрації «За розвиток регіону» (2008 р.);
–  У 2009 році О.І. Шарабурі присвоєно почесне звання «Заслужений працівник культури України».
 
Передчасно і раптово обірвалось життя Ольги Іванівни. Вона пішла від нас 8 лютого 2017 року. Світла їй пам’ять…
 
Немає забуття всім гарним людям,
Їх справам, їх натхненню і словам,
Бо завдяки їх мріям і думкам
Є в нас і сьогодення, і майбутнє.
 
М. Чугуєв 
Любов Тараненко
Бібліографія:

Література
Про відзначення державними нагородами України працівників бібліотечної справи: Указ від 26 серпня 2009 року № 766/2009 // Урядовий кур’єр.– 2009.– 14 жовтня.– [Про присвоєння почесного звання «Заслужений працівник культури» Ользі Іванівні Шарабурі].)
* * *
Шарабура Ольга Іванівна: про професійний шлях директора Дніпропетровської обласної бібліотеки для дітей Шарабури О.І. // Дитячі бібліотекарі України. Сто кращих.– К., 2012.– С. 56–57.
Шарабура Ольга Іванівна // Високий статус обласної. Спогади. Роздуми. Документи.– Д.: Видавничо-творчий центр «Гамалія», 2006.– С. 18–20.
Краю мій, барвисте Придніпров’я: [зб. проз. і поетич. творів, малюнків читачів дит. Б-к області] / передм. та відп. за вип. О.І. Шарабура.– Д.: Грані, 2016.– 54 с.
Чугуева М. Серце, віддане книзі та дітям: Шарабурі О.І. присвячується… // Пусть не омрачает ничего в этом мире родственные души: стихи.– Д.: ЛИРА, 2012.– С. 51.
Чугуева М. Сторінка пам’яті: [вірш, присвяч. тим, хто працював в Дніпропетр. обл. бібліотеці для дітей в різні роки і вже пішов з життя…] // Пусть не омрачает ничего в этом мире родственные души: стихи.– Д.: ЛИРА, 2012.– С. 61.
Шарабура О. Неизвестные об известном: викторина «Вопрос-ответ) / О. Шарабура, М. Чугуева // Шкільна бібліотека.– 2015.– № 7.– С. 54–55.
Фоменко О. Книга – детям: что предпочитают читать дети в областной детской библиотеке, рассказывает директор библиотеки Шарабура О.И. / О.И. Шарабура, О. Фоменко // Горожанин.– 2014.– № 22 (29.05–4.06).– С. 17.
Шарабура О. Добробуту і процвітання, Дніпропетровщино моя! // Січеслав.– 2010.– № 1 (січень-лютий).– С. 105–107.
Шарабура О. Приоритет библиотеки – творчество // Вестник Библиотечной Ассамблеи Европы.– 2006.– № 4.– С. 69–72.
Шарабура О. Українська книга як феномен виховання загальнолюдських цінностей, інтелектуального розвитку та духовного зростання читачів – дітей: про заходи по залученню користувачів і виховання справжніх читачів, що проводить обласна бібліотека для дітей // Світ дитячих бібліотек.– 2005.– № 4.
Шарабура О. Хай наші діти ростуть розумними і творчими: завершився проект «Хочу читати!» Започаткований журналом «Пізнайко»: Національною бібліотекою України для дітей // Вісті Придніпров’я.– 2005.– 15 груд.
Шарабура О. Бібліотеки для дітей.– крізь роки: про роботу Дніпропетровської обласної бібліотеки для дітей / О. Шарабура, Л. Табріна // Бібліотечна планета.– 2003.– № 3.
Шарабура О. Подаруйте дітям книжку: обласні бібліотека для дітей започаткувала благодійну акцію «Книга в подарунок дитячій бібліотеці» // Зоря.– 1999.– 20 трав.
Шарабура О. Подаруйте книгу дітям: обласною бібліотекою для дітей започатковано акцію « Книгу – в подарунок дитячій бібліотеці» // Наше Місто.– 1999.– 31 берез.
Шарабура О. Буде книжка – буде громадянин: обласна бібліотека для дітей звертається до мешканців усіх міст і сіл Дніпропетровщини з закликом взяти участь у благодійній акції «Книжку – в подарунок дитячій бібліотеці» // Днепровская правда.– 1999.– 17 февр.
Рига Т. Світ бібліотеки сьогодні 29 вересня в приміщенні театру імені М. Горького обласного центру. Вперше відзначив Всеукраїнський день бібліотек. З нагоди свята були вручені подяки : О.І. Шарабурі – директору обласної дитячої бібліотеки та ін. // Джерело.– 1998.– № 19 (16 жовт.).
Шарабура О. Новий рік з дідухом: про книгу Віталія Климчука «Празники в гості»: про традиції, народні звичаї святкування Різдва, Івана Купала та ін. // Наше Місто.– 1994.– 20 груд.
Створено: 29.06.2017
Редакція від 07.09.2020