Новомосковська центральна міська бібліотека

Новомосковська центральна міська бібліотека

Україна, Дніпропетровська область, м. Новомосковськ

Центральна книгозбірня міста Новомосковська: нова бібліотека, нові можливості.

Історія Центральної міської бібліотеки м. Новомосковська розпочалась в листопаді 1943 року, коли з Москви із державного фонду надійшло декілька посилок з книгами і журналами, що й поклало початок створення бібліотеки.

Рішенням міської ради в 1943 р. прийнято постанову про відкриття міської бібліотеки. Їй було надано приміщення по вул. Виконкомівській, 14 (нині вул. М. Головка). Згодом, при бібліотеці відкрили дитячий відділ, а в 1946 р. – дитячу бібліотеку, яка розташовувалась у приміщенні двокімнатної квартири по вул. Радянській, 31. Того ж 1952 р. центральна бібліотека також одержала інше приміщення на розі вулиць Радянської та Шевченка.

У 1966 р. центральна бібліотека знову змінила адресу і перебралась у напівпідвальне приміщення на пл. Леніна,1, де перебувала до 1985 р. У цей же час було організовано юнацький відділ. У 1978 р. рішенням міськвиконкому від 18.08.1978р. за № 14/551 у місті створено централізовану міську бібліотечну систему, що дало можливість вдосконалити бібліотечно-бібліографічне та інформаційне обслуговування користувачів. До її складу увійшли: центральна бібліотека, центральна дитяча бібліотека, і чотири бібліотеки-філії. У 1980 році при центральній міській бібліотеці було створено відділ літератури з мистецтва. 
У 1985 р. з напівпідвального приміщення центральна бібліотека перебралась у нове приміщення по вул. Радянській, 37. У 1989 році юнацький відділ та відділ мистецтв ЦБ відокремлено у нове приміщення по вул. Радянській, 41-А, де вони перебувають і зараз. З цього року по 2014 рік тут проводяться обласні школи професійної майстерності.

У 2009 році при центральній бібліотеці створено літературне об’єднання «Самарь» за участю голови обласної Національної спілки письменників України Лесі Степовички.

У лютому 2012 року бібліотечна система офіційно оголошена переможницею конкурсу «Організація нових бібліотечних послуг з використанням вільного доступу Інтернету» програми «Бібліоміст». За цією програмою центральна міська бібліотека, юнацький відділ центральної міської бібліотеки, центральна дитяча бібліотека та бібліотека-філія № 2 отримали 12 сучасних комп’ютерів, оснащених веб-камерами, навушниками з мікрофонами, ліцензованим програмним забезпеченням, 4 комплекти офісної техніки.

За ініціативою міського голови В.І. Літвіщенка у 2008 році побудована нова споруда центральної міської бібліотеки – результат інвестиційного проекту. З 19 грудня 2008 року центральна міська бібліотека обслуговує користувачів у новому, просторому приміщенні за адресою вул. Паланочна,17-Б.

Сучасне двоповерхове приміщення бібліотеки розташоване в центрі міста. Загальна площа бібліотеки – 942, 9 м2. Проект бібліотеки належить архітектору «Укрінвестпроекту» Віктору Андрійовичу Білику, який запропонував для нової споруди мінімалістичний стиль. Її каркас утворюють залізобетонні монолітні колони, фасад облицьовано пінопластом. Вхід підкреслюють вітражі зі склопакетів. З появою нового приміщення з’явилися і нові можливості для розширення та забезпечення належного зберігання фондів і, найголовніше, –нові можливості для обслуговування читачів.

Бібліотечний фонд складає 88 437 тисяч примірників. Робочі місця бібліотекарів обладнані сучасними меблями. Третя частина фонду розташована на відкритому доступі, що дає можливість користувачам підбирати літературу самостійно. Для шанувальників книги обладнано куточок, де користувачі мають можливість відпочити, ознайомитися з новинками літератури та обмінятися думками і враженнями про прочитане.

На другому поверсі знаходяться читальна зала на 30 місць і конференц-зал, де проводяться літературні вечори, зустрічі та інші масові заходи. До послуг користувачів читальної зали 20 тис. книг, 37  назв періодичних видань та понад 200 електронних підручників. Також користувачі можуть скористатися послугами Інтернету.

Конференц-зал обладнано аудіо відеотехнікою та сучасними меблями. Відведено місце для інформаційно-бібліографічного обслуговування користувачів. Тут зібрано головний довідково-бібліографічний апарат бібліотеки: каталоги, картотеки, бібліографію, що дають повне уявлення про фонд бібліотеки i дозволяють користувачам з допомогою бібліографа підібрати потрібну інформацію, мають можливість користуватися головними каталогами: алфавітним, систематичним та картотекою статей. Також до послуг користувачів оформлено виставку бібліографічних посібників і довідників.

Інформаційно-бібліографічна діяльність спрямована на оперативне задоволення інформаційних запитів користувачів і їх попередження. Систематично аналізується тематика довідок, проводяться міні-опитування серед користувачів бібліотек і органів місцевого самоврядування для виявлення абонентів групової та індивідуальної інформації.

Ірина Пігур
Бібліографія:

Література
Увага! Книжкові виставки у бібліотеці: [Про роботу Новомосковської міської бібліотеки]
[Текст] // Новомосковськ сьогодні. – 2014. - №3. – 12 лютого. – С. 6.
* * *
З книгою – до вершин знань і мудрості: [Новомосковська Центральна міська бібліотека відзначила ювілей – 70 років утворення ЦБ і 35-річчя ЦБС] [Текст] // Новомосковська правда: Сусп. – політ. газета – Новомосковська друкарня. – 2013. - №77. – С. 1.
Буркевич Л. Нова бібліотека – нові послуги: [Про роботу центру вільного доступу до Інтернет Новомосковської центральної бібліотеки] [Текст] / Л. Буркевич // Новомосковська правда: Сусп. – політ. газета – Новомосковськ. – Новомосковська друкарня, 2013. - № 16. – С. 2.
В библиотеке не только читают: [На базеюношеского отдела Новомосковской городской библиотеки работает клуб английского языка] [Текст] // Новомосковська правда: Сусп. – політ. газета – Новомосковська друкарня. – 2012. - № 85. – 13 октября. - С. 4.
Поздравляем с днем библиотек…[О библиотечной системе, которой руководит В.Н. Ковнир] [Текст] //Новомосковська правда: Сусп. – політ. газета. - Новомосковськ. – Новомосковська друкарня, 2009. - №73. – 19 вересня. - С. 2.
Новая центральная городская библиотека – таков подарок власти городской получили новомосковцы к новому 2009 году [Текст] // День Новомосковска.– Днепропетровск: Изд – во «Зоря», 2009.– № 51. – 26 декабря. - С. 1.
Біловоденко Н. Живуть тут мудрість і добро: …[Центр. міська б – ка м. Новомосковська: Історія і сьогодення] [Текст] /Н. Біловоденко //Новомосковська правда. – 2003. – 1 жовтня
Новая центральная городская библиотека – таков подарок власти городской получили новомосковцы к новому 2009 году[Текст] //День Новомосковска. – Изд – во «Зоря», 2008. - №51. – 26 декабря. - С. 1.
Створено: 29.06.2017
Редакція від 09.09.2020