
Поліський Юрій Давидович
Україна, Дніпропетровська область
- 23 серпня 1938 |
- Місце народження: м. Дніпропетровськ |
- вчений, винахідник, письменник, громадський діяч
Юрій Поліський не тільки відомий винахідник, але й людина з поетичною душею.
Любезен городу,
Полезен для науки,
Обласкан музами,
С известностью «на ты»,
А голова анфас и в профиль
Несет мыслителя черты.
И при известности такой,
Он человек открытый и простой.Юлія Прокоф'ева
Юрій Давидович Поліський – дивовижна людина! Поет, прозаїк, перекладач, вчений, громадський діяч, член Регіональної спілки письменників Придніпров’я, організації «Русское собрание», Міжрегіональної спілки письменників України, Конгресу літераторів України. Людина, що має багато звань і нагород за свій талант, працьовитість і громадянську позицію. Він справжній інтелігент, останній романтик ХХ століття. Юрій Давидович – ввічлива, багатогранна особистість. Він залишає по собі «шлейф» цікавих думок.
Особистість Юрія Давидовича складаєтеся із багатьох протиріч. Його сміливо можна назвати винахідником з душею поета, тому хотілося б хоч трохи доторкнутися до розкриття всіх його граней.
«Я родился и вырос в старом доме одного из старых кварталов Днепропетровска на улице Ленина. Как утверждали старожилы, дом этот принадлежал австрийскому графу Оберметру. Большинство жителей этого дома жили в «коммуналках». И потому жизнь каждой семьи была как на ладони». «Ищу вчерашний день!
Народився Юрій Давидович 23 серпня 1938 р. у м. Дніпропетровську. Батько Давид Аронович був інженером, мати Рахіль Елівна – лікаркою.
Юрій Поліський завжди добре навчався і в 1960 року закінчив з відзнакою Дніпропетровський металургійний інститут, але не завершив навчання. Так, 1969 року він закінчив факультет підвищення кваліфікації дипломованих інженерів при Московському інституті радіотехніки, електроніки і автоматики (МІРЕА). А вже 1973 року закінчив аспірантуру МІРЕА під керівництвом М.А. Гаврилова і там у листопаді цього ж року захистив дисертацію. В науковому ступені кандидата технічних наук ВАК СРСР його затверджено вже в грудні 1973 року. До того ж все навчання в МІРЕА відбувалося без відриву від виробництва.
Як вчений він пропрацював у галузі автоматизації технічної й економічної кібернетики та інформаційних технологій. Наукова діяльність Юрія Поліського пов’язана з Дніпропетровським НДІ автоматизації чорної металургії, де він пропрацював майже 40 років. На своєму шляху в НДІ «піднявся» від інженера 3-ї категорії до завідуючого науково-дослідного відділу. Його розробки та винаходи поліпшили роботу не тільки на багатьох металургійних підприємствах України, а й в Росії та Білорусі. Тому, за великий особистий внесок в укріплення науково-технічного та виробничого потенціалу України, багаторічну плідну винахідницьку та раціоналізаторську діяльність Указом Президента України в 1999 р. Юрію Давидовичу присвоєно почесне звання «Заслужений винахідник України».
Його науково-технічний творчий потенціал і активну винахідницьку діяльність характеризують 63 винаходи, 3 монографії, 69 науково-технічних публікацій, пов’язані з вирішенням теоретичних і практичних питань автоматизованого управління підприємствами і технологічними процесами.
Проте в душі Юрія Давидовича Поліського завжди було місце мистецтву та літературі. В його творчому доробку є книги поезії та прози: «Каждая женщина – это событие»
Каждая женщина – это явление
Жизни будущей благословение,
Связь поколений во все времена,
Женщина миру в награду дана«Женщина»
Не забуває Юрій Поліський і про маленьких читачів. У збірнику віршів для дітей «Вокруг меня от А до Я» в живій і доступній формі розказано про абетку російської мови. На кожну літеру автор склав два рядки римованого, дуже професійного тексту, який, безсумнівно, допоможе малятам набагато краще запам'ятати всі літери.
А льпинисты – вся семья.
А кробатом – стану я.
Б убен весел, бубен рад:
Б арабану бубен-брат«Вокруг меня от А до Я»
«Приемлю и шипы, и розы», книги перекладів з української: віршів М. Миколаєнка «Чарка сонця», публікації в міжнародних літературних журналах «AVE», «Ренесанс» і «Современный Ренесанс». Також його роботи можна зустріти і в всеукраїнських літературно-художніх альманахах «Провинция», «От сердца к сердцу», «Свой вариант», «Юрьев день», «POLUS-Крым»; в літературно-художніх виданнях «Отражение», «Всемирные одесские новости», «Южный город», «Звезды южного города»; в колективних збірках – «Творцам Победы!», «Созвучие муз», «Город молодой и вечный», «Мы помним ваши голоса!», «Лицом к лицу»; в літературно-художніх журналах «Крылья», «Дядя Федор» та інших. На його вірші композиторами написано понад 30 пісень. До того ж на літературному «поприщі» у Юрія Давидовича нагород не менше ніж у науці. Він є лауреатом літературних премій ім. «Молодой гвардии» (2003) та ім. Л. Вишеславського (з 2003-го по 2007 р. включно), першого міжнародного Єсенінського фестивалю, лауреат літературних конкурсів, присвячених ювілею Дніпра, а також лауреат міжвузівських конкурсів у номінації «Художньо-публіцистичні видання».
Незважаючи на таке визнання як в науці, так і в літературі, Юрій Поліський також активно займається громадською діяльністю. Він є одним із виконавчих директорів Фонду соціального захисту вчених України та членів їхніх родин. Юрій Поліський завжди піклувався про розвиток не тільки української, а й єврейської культури. Тому 2006 року він удостоївся звання «Почесний діяч Єврейської ради України».
Варто не оминути увагою таку подію як презентація Фонду вчених 26 грудня 1977 р. Тоді Поліський написав:
Здесь цвет культуры и науки
Здесь физик есть и лирик есть
Поэзии высокой звуки
И музыки благая весть.
Саме Фонд вчених сприяв розквіту творчості поета. Жодна подія, що стосувалась науки чи вчених не залишалася без уваги. Всі знакові події також відображалися у творчості поета.
Скільки граней відкривається в людині, який спадок вона залишає по собі... Та навіть на пенсії Юрій Давидович не сумує і не сидить без діла. В нього новий проєкт: інтелектуальна гра «Інтелект-ринг». Цю гру він створив і розробив самостійно й активно проводить її в культурно-діловому центрі «Менора» та в в патентно-технічному відділі Дніпропетровської обласної універсальної наукової бібліотеки. Наші бібліотекарі як добрі друзі поета намагаються не пропустити жодної з них. У нас навіть є власна команда – «Бібліопані» на чолі з завідуючою патентно-технічного відділу Тетяною Миколаївною Мищенко.
І, нарешті, хочеться подякувати Юрію Давидовичу за те, що він продовжує творити і з кожним кроком все більше прославляє наш рідний край.
Місто моє сонячне в променях купається.
І серпанки виткані над Дніпром встають.
Ранками прозорими сонцю посміхається
Рідний мій Дніпропетровськ, що завжди в строю.«Дніпропетровськ»
Юрій Давидович Поліський нагороджений медалями «Непокоренные» і «За заслуги перед городом».
Від усього серця бажаємо йому довгих літ життя, міцного здоров'я, натхнення на нові книги, вірші на радість всім шанувальникам літератури.
Редакція від 02.10.2020
Поліський Ю. Шукаю вчорашній день.– Дніпропетровськ: Свідлер А.Л., 2011.– 208 с.
Поліський, Ю. Д. Каждая женщина – это событие: [стихи, проза].– Днепропетровск: ЧП Свидлер, 2002.– 195 с.
Поліський Ю. Д. Никому завидовать не надо // Юрьев день.– К.: ООО ЮГ, 2007.– Вып. №5.– С. 223–224.
***
Долина Л. Ф. Жизнь в творчестве // Юрій Поліський: Вчений. Поет. Романтик.– Днепропетровск: ДОУНБ, 2008.– С. 8–18.