Володимир Патращук: «Все моє життя – в піснях»

Патращук Володимир Федорович
Володимир Патращук: «Все моє життя – в піснях»

Україна, Дніпропетровська область

  • 3 квітня 1941 |
  • Місце народження: с. Перешпа Волинської області |
  • художній керівник вокально-хорового колективу народної пісні «Червона калина» та ансамблю «Ветеран»

Незважаючи на свій поважний вік Володимир Патращук продовжує популяризувати національну музичну культуру серед мешканців міста Тернівка.

Володимир Федорович Патращук – музикант, співак, композитор, керівник відомого в Тернівці хорового колективу народної пісні «Червона калина» і ансамблю «Ветеран», а також колишній учасник відомого шахтарського тріо «Фаетон». Незважаючи на свій поважний вік (Володимирові Федоровичу 78 років), він продовжує популяризувати національну музичну культуру не тільки серед мешканців міста Тернівка, але й за межами області. Харизматичний баяніст з душею романтика, він не поступається багатьом молодим виконавцям і всім своїм життям доводить любов до України і фольклорної музики.

Біографія

Народився Володимир Федорович у Волинській області в селі Перешпа 3 квітня 1941 року. Батько – Федір Патращук на той час був головою сільради, мати – Феодосія Лазарівна – дояркою. В сім’ї вже росло двоє дівчаток – Ольга і Надія. В 1941 році на початку війни загинув батько Володимира. Мати вдруге вийшла заміж, і в 1947 році народився молодший брат Федора Микола. В 1951 році у зв’язку з освоєнням земель сім’ю Володимира, як і багатьох інших, перевезли до Дніпропетровської області в село Веселе. 

   

Від самого дитинства Володимир любив співати. В школі був активістом, брав участь у художній самодіяльності. Після закінчення десяти класів він вступив до Дніпропетровського технікуму з підготовки культурно-освітніх працівників, де вчився за спеціальністю організатор-методист клубної роботи. Закінчивши технікум в 1960 році, був направлений до смт. Солоного в районний палац культури, в якому три роки пропрацював баяністом. У 1963 році Володимир Федорович вступив до Брянського музичного училища, де вчився на диригента. Після закінчення працював три роки директором Гордіївської музичної школи в Брянській області. В січні 1968 року він знайомиться з майбутньою дружиною. Одружившись, в 1971 році вони виїжджають в Україну, в місто Тернівка, де жили рідні Володимира. Володимир Федорович влаштовується працювати в Тернівську музичну школу викладачем по класу баяна та акордеона, а його дружина, Наталія Григорівна, вчителем англійської мови в середню школу №4, а згодом – в середню школу №5.

Відпрацювавши в музичній школі 25 років і вийшовши на пенсію, у 1996 році Володимир Федорович влаштовується на шахту «Західно-Донбаська», на дільницю ВШТ гірником. Він бере активну участь у художній самодіяльності, а саме, у вокальному тріо «Фаетон» разом із Михайлом Мясоутовим і Павлом Савенком, які також працювали на шахті. Володимир веде активну творчу діяльність. Крім участі у тріо «Фаетон», він стає акомпаніатором вокально-хорового колективу народної пісні «Червона калина», який був створений у 1981 році керівництвом Тернівського управління житлово-комунального господарства. З 1996 року і до сьогодення Володимир Федорович – керівник вокально-хорового колективу народної пісні «Червона калина».

Володимир Федорович має двох синів – Володимира і Дмитра. Не дивно, що старший син Володимир також вибрав для себе музику, він має вищу музичну освіту і працює викладачем по класу труби і саксофону у місті Павлограді. Молодший син закінчив Дніпропетровський гірничий інститут і працює у вугільній промисловості. Відчуваючи постійну підтримку близьких людей, Володимир Федорович успішно і надалі розвиває свої творчі досягнення. 

Творча діяльність

З раннього дитинства у Володимира був потяг до музики і співу, який супроводжує його протягом усього життя. Віддаючи всього себе улюбленій справі, Володимир і зараз має сили і творчу наснагу, присвячуючи все своє життя музиці. 

З появою на шахті «Західно-Донбаська» тріо «Фаетон», його незмінні учасники Володимир Патращук, Михайло Мясоутов і Павло Савенко протягом двох десятиліть радували слухачів піснями шахтарськими та в стилі ретро. Влітку 1996 року троє талановитих друзів уперше вирушили з концертами по шахтарських базах відпочинку на Азовському морі. В тому ж році вони об’їздили шахти, міста та села і провели 73 концерти. У 1999 році колектив став лауреатом Першого Всеукраїнського фестивалю народної творчості, саме, в цьому році учасники тріо встановили своєрідний рекорд для самодіяльних колективів – за рік дали 112 концертів. У 2000 році за активну концертну діяльність, популяризацію шахтарської пісні та пісень минулих років колективу присвоєно звання «Народний». «Фаетон» продовжував свою бурхливу концертну діяльність, даючи кожного року до 100 концертів. У 2007 році колектив провів 145 концертів і став переможцем у міському конкурсі «Творче досягнення року». Географія концертів щороку поширювалася. Тричі запрошувало Донецьке телебачення, Дніпропетровськ, Київ, Кривий Ріг, Краматорськ, Слов’янськ, Святогорськ та інші. З багатьма концертами виступав «Фаетон» у селах Павлоградського, Петропавлівського, Юр’ївського, Синельниківського районів. 

  

Довгі роки репетицій і дружніх стосунків пов’язують його з учасниками хору «Червона калина». За час своєї творчої діяльності цей колектив народної пісні брав і продовжує брати участь у культурно-масових заходах міста, району й області, концертах до Дня Перемоги, Дня Незалежності, Дня шахтаря та багатьох інших свят. Артисти виступають у профілакторіях «Самара» і «Сонячний». Хоровий колектив можна побачити по Тернівському, Павлоградському і Дніпропетровському телебаченню. «Червона калина» є лауреатом районних, обласних фестивалів і конкурсів народної творчості. З 2006 по 2009 рік він утримував звання «Народний аматорський колектив України», має дипломи учасників і переможців обласного фестивалю «Козацькі пісні Дніпропетровщини». Щороку колектив бере участь у відкритому фестивалі шахтарської авторської та популярної пісні «Мелодії шахтарської душі» у місті Павлограді.

Але на цьому творчі досягнення Володимира Патращука не закінчуються. 30 березня 2009 року на прохання ветеранів і дітей війни був організований вокальний ансамбль «Ветеран», керівником якого став митець. Кожного року ансамбль «Ветеран» бере участь у фестивалі ветеранської пісні, присвяченому Дню міста Павлограда. 

Володимир Патращук є не тільки виконавцем пісень, але і композитором. Багато пісень написав на слова тернівських поетів: В. Теплова, В. Пєскова, Н. Кабанчук, А. Кравченко, Н. Максименко. 

Репертуар Володимира Федоровича складається із ретро-пісень, пісень, присвячених перемозі у Другій світовій війні, про шахтарів і українських пісень, в яких, на його думку, відображається все життя українського народу. Володимир Патращук живе піснями, вони його надихають, додають сил і подовжують життя. Дуже приємно усвідомлювати, що в невеликому місті Тернівка живуть такі талановиті, творчі і чудові люди, як Володимир Федорович Патращук.

 

Олена Бєлгородцева
Бібліографія:

Бабина Е. 50 лет в культуре «бессменный руководитель» // Вести Терновки.– 2011.– 31марта.– (№13).– С. 2.
Шевченко А. Владимир Патращук: «Вся жизнь моя – в песне» // Вести Терновки.– 2017.– 27 июля.– (№29).– С. 5.
Створено: 12.08.2019
Редакція від 02.10.2020