Надія Тітова: життя в професії

Тітова Надія Миколаївна
Надія Тітова: життя в професії

Україна, Дніпропетровська область

  • 15 вересня 1954 |
  • Місце народження: с. Іларіонове, Синельниківський район |
  • директор КЗК "ДОУНБ"

Професіонал, подвижниця бібліотечної справи, мудра наставниця і просто хороша людина – директор Дніпропетровської обласної універсальної наукової бібліотеки.

Успішний розвиток і репутація кожної установи залежать від умілого та мудрого керівника-професіонала, який має бездоганний авторитет і здатен спрямовувати колектив на виконання поставлених завдань.

Таким керівником є директорка Дніпропетровської обласної універсальної наукової бібліотеки ім. Первоучителів слов’янських Кирила і Мефодія Надія Миколаївна Тітова. Понад сорок років свого життя вона присвятила професії, яку вважає найпотрібнішою та найцікавішою з усіх професій. Бібліотека – це не просто місце її роботи, а й розрада для душі, сенс життя. Справжній професіонал, подвижниця бібліотечної справи, мудра наставниця і просто хороша людина… Саме такі гарні слова можна сказати про Надію Миколаївну. 

Зі шкільних років вона захоплювалася рідним словом, його багатющими барвами, була завзятою читачкою бібліотеки свого рідного робітничого селища Іларіонове. Саме тоді народилася мрія стати бібліотекаркою, запам’яталися мудрі слова її першого бібліотекаря Георгія Георгійовича Могущого: «Надю, це чудова робота для жінки, ти завжди будеш в оточенні мудрих книг і розумних людей»… Тому після закінчення школи вступила до Харківського державного інституту культури. Після його закінчення у 1975 році за направленням повернулася на рідну Дніпропетровщину в обласну універсальну наукову бібліотеку, де пройшла шлях від бібліографа до директорки.
Надія Миколаївна з тієї плеяди вітчизняної інтелігенції, яка не просто працює у сфері культури, а творить її щоденно.

А почала вона свій трудовий шлях у довідково-бібліографічному відділі, де віддалася улюбленій зі студентства справі – бібліографії. У 1984 році вона очолила відділ обслуговування працівників сільського господарства. Під керівництвом Надії Миколаївни відділ забезпечував інформацією фахівців сільськогосподарської галузі області, організовував перегляди літератури в провідних сільськогосподарських закладах. Саме в цьому відділі вона набула досвіду створення читацьких клубів. Першим з’явився клуб «Садівник», заняття в якому для читачів проводили викладачі інституту сільського господарства. Як бібліограф Надія Миколаївна професійно працювала над створенням «Зведеного систематичного каталогу з питань сільського господарства», учасниками якого були провідні спеціалізовані бібліотеки області.  

У 1989 році на базі краєзнавчого сектору довідково-бібліографічного відділу створюється відділ краєзнавчої літератури та бібліографії, завідувачкою якого призначено Надію Миколаївну. За короткий час очолюваний нею колектив раціонально розміщує краєзнавчий фонд, удосконалює довідково-бібліографічний апарат, формує постійний читацький актив, ініціює відкриття краєзнавчого клубу «Ріднокрай», який працює і донині. Його «клубівці» – відомі вчені-історики, краєзнавці – згодом взяли участь у започаткуванні краєзнавчого альманаху «Січеславщина», вони ж допомагають і в підготовці краєзнавчих посібників. 

Велика працездатність, відданість справі, бажання передати свою зацікавленість іншим не лишилися непоміченими. У 1994 році Надію Миколаївну було призначено на посаду директора головної книгозбірні регіону. У серпні 2019 року виповнилося чверть століття як вона прийняла естафету керівництва найбільшою бібліотекою краю, достойно продовжила справу своїх попередників. Саме вона в цей непростий час змінила акценти на впровадження нових інформаційних технологій, застосування маркетингу для створення позитивного іміджу бібліотечної установи. 

За ініціативи та безпосередньої участі Надії Тітової бібліотека неодноразово ставала учасницею конкурсів на отримання ґрантів від різних благодійних фондів і активно їх реалізовувала. Як переможець міжнародних конкурсів бібліотека тільки на  комп'ютеризацію отримала близько 150 тисяч доларів позабюджетних коштів.

За своїми інформаційними ресурсами, розвитком бібліотечних сервісів, рівнем комплектування бібліотечного фонду та впровадженням у практику роботи нових інформаційних технологій бібліотека є однією з провідних в Україні. Тут створена та розвивається корпоративна автоматизована інформаційна мережа, яка об’єднує 177 комп'ютерів у чотирьох приміщеннях, впроваджена повна система автоматизації бібліотечних процесів: комплектування фондів, електронний каталог, у тому числі на весь ретроспективний книжковий фонд, також електронні книговидача, читацький формуляр, система звірки фондів. У травні 2019 року до 185-річного ювілею бібліотеки у неї з’явилося нове віртуальне обличчя: змінився дизайн вебсайту (www.libr.dp.ua). На ньому користувач може знайти всі відомості про бібліотеку, переглянути електронний каталог і замовити необхідні видання, записатися до бібліотеки, перевірити свій читацький формуляр, попрацювати з повнотекстовими бібліотеками «Краєзнавство» та «Колекції», в яких розміщено електронні версії близько 700  документів (на 01.08.2019).  

Надія Миколаївна вміє надихнути колектив на цікаві ініціативи, активно підтримує талановитих співробітників і допомагає втілювати в життя неймовірні проекти. Наприклад, цільова бібліотечна програма «Бібліотека – центр неформальної освіти» діє з 2012 року, вона постійно розвивається, впроваджуються нові форми роботи, залучаютьcя нові цільові групи та партнерські організації. Саме за реалізацію цієї програми Президія Української бібліотечної асоціації присвоїла Дніпропетровській ОУНБ почесне звання «Бібліотека року-2013». Прикладом, як об’єднати бібліотеки області для популяризації краєзнавчої літератури, став регіональний проєкт «Читаємо разом». У 2017 році започатковано новий просвітницький проєкт, присвячений культурі Дніпропетровського регіону – «Портал «ДніпроКультура» (www.dnipro.libr.dp.ua), де розміщуються матеріали про цікаві культурно-мистецькі події нашого краю, видатних діячів творчих професій, нариси  з історії  міст і сіл області, розповіді про пам’ятники культури та пам’ятки природи, театри, музеї, бібліотеки, інформація про  розвиток народних традицій і обрядів, огляди мистецького та літературного життя регіону.  

Під керівництвом Надії Миколаївни зміцнилася роль бібліотеки як обласного  науково-методичного центру. Реформи місцевого самоврядування та децентралізації внесли значні корективи в розвиток бібліотечної галузі Дніпропетровщини. Розроблені «Програма розвитку ДОУНБ на період 2020 року» та «Концепція розвитку публічних бібліотек області (на період 2017–2020 рр.)», сформовані основні напрямки і конкретні заходи для реформування та подальшого розвитку бібліотечної справи в регіоні, розроблені «Критерії якості роботи публічної бібліотеки», розпочата робота з реалізації проєкту зі створення Регіонального електронного каталогу на книжкові фонди публічних бібліотек області з метою їхнього використання локально та в мережі Інтернет. 

Надія Миколаївна – авторка багатьох фахових публікацій із проблем бібліотечної справи, різних аспектів і напрямків функціонування ДОУНБ та бібліотек області в науково-виробничих журналах України «Бібліотечна планета», «Бібліотечний Форум України», наукових збірках, всеукраїнській і обласній пресі. Всі вони нестандартні, цікаві, розкривають широкий діапазон фахових питань. Вони вирізняються авторським стилем, власним поглядом, оригінальною думкою. 

Надія Миколаївна також і громадська діячка: вісім років очолювала секцію директорів обласних універсальних наукових бібліотек України при Українській бібліотечній асоціації (2010–2018 рр). Уже багато років очолює Дніпропетровську бібліотечну асоціацію. Є головною редакторкою щорічного інформаційного бюлетеню «Вісник Дніпропетровської бібліотечної асоціації» та інформаційно-методичного збірника «Бібліотечна Дніпропетровщина». За її ініціативи щорічно у вересні під час святкування Дня міста Дніпра та напередодні святкування Всеукраїнського дня бібліотек у міському парку ім. Лазаря Глоби реалізується масштабний піар-проєкт – регіональна інформаційно-рекламна кампанія «Бібліотеки Дніпропетровщини запрошують на побачення». У його межах бібліотеки різних систем і відомств міста й області представляють широкій громадськості сучасні можливості своїх бібліотек, унікальні фонди, інноваційні послуги, які надають місцевим громадам, досвід використання Інтернету та інформаційних технологій.

Нелегко сьогодні керувати великим «бібліотечним господарством», розташованим у п’яти приміщеннях у різних кінцях міста. Відсутність єдиного приміщення бібліотеки – це безліч технологічних проблем, які ускладнюють роботу як співробітників, так і читачів. Але саме ділові якості сучасного менеджера, директорки Надії Миколаївни Тітової роблять можливим і вчасний ремонт бібліотеки, і закупівлю нових меблів, і комп'ютеризацію бібліотечних процесів, і поліпшення внутрішнього та зовнішнього дизайну, і налагодження партнерських стосунків із наявними та потенційними друзями бібліотеки.

Її робота високо оцінена державою – присвоєно звання «Заслужений працівник культури України», вона нагороджена орденом «Княгині Ольги» ІІІ ступеню, має багато інших нагород і відзнак, серед яких є унікальна – Лауреатка премії ім. Дмитра Нитченка за кращу популяризацію української книги. 

І водночас ця сучасна ділова жінка залишається дбайливою дружиною, лагідною мамою двох доньок і бабусею маленьких онуків. На все у неї вистачає сил. Людина відверта, інтелігентна та доброзичлива, Надія Миколаївна завжди користується повагою колег. Широка бібліотечна спільнота добре знає її і поважає як талановитого керівника, природжену організаторку, сучасного менеджера, творчу особистість, вимогливого до себе і до людей професіонала.

Ірина Луньова
Створено: 17.09.2019
Редакція від 05.10.2020