Межівська центральна публічна бібліотека – центр творчої активності громади

Межівська центральна публічна бібліотека – центр творчої активності громади

Україна, Дніпропетровська область

Межівська бібліотека забезпечує право вільного доступу до інформації.

Від початку до сьогодення

У невеличкому мальовничому селищі Межова є багато затишних привабливих місць для відпочинку. Одне з них – це публічна бібліотека, розташована в центрі селища і добре знайома не одному поколінню його мешканців. 

У 1935 році в райцентрі смт Межова звели Районний будинок культури, в якому відкрили бібліотеку. Першою її завідувачкою стала Тетяна Шкураток. Під час фашистської окупації заклади культури зазнали значної шкоди, особливо РБК. У районі залишилася лише одна бібліотека  – районна. Завідувала бібліотекою тоді Катерина Іванівна Анашкіна. 

У 1950 році, після відбудови РБК, у районній бібліотеці відкрито абонемент, яким завідувала Діна Семенівна Нагорна і читальний зал – завідувачка Марія Марківна Сазонтова. З 17 вересня того ж року при районному будинку культури почала працювати районна дитяча бібліотека. Першими завідувачками районних бібліотек – для дорослих і дитячої – були випускниці Дніпропетровського технікуму підготовки культосвітніх працівників Людмила Кандело й Ольга Явтухівна Хархан. У ті роки розвивається мережа масових бібліотек, покращується їхній книжковий фонд. У 1951 році до району прибуває перший фахівець із вищою освітою – Людмила Ларіонівна Жежула, яка стала завідувачкою районною бібліотекою. 

Наприкінці 1960-х років за рахунок колгоспів споруджено Будинки культури: Новопавлівський, Слов’янський, Преображенський, Богданівський, Володимирівський, Вознесенський, Новогригорівський, в яких розмістили і сільські бібліотеки. В районній бібліотеці теж відбуваються зміни. Завідувачкою бібліотеки стала Любов Іванівна Яцура, повністю змінився штат за рахунок молодих спеціалістів – випускників ДКОУ.

З 1 серпня 1977 року 25 сільських, 2 селищні, районну дитячу та районну бібліотеку для дорослих об’єднано в єдину централізовану систему бібліотек на базі бібліотеки для дорослих із єдиним книжковим фондом і керівництвом. Директором ЦБС було призначено завідувачку бібліотеки для дорослих Любов Іванівну Яцуру. Бібліотеки ЦБС стали глибше вивчати і повніше задовольняти запити читачів. За цей період 14 сільських бібліотек одержали почесне звання «Бібліотека відмінної роботи».

У 1992 році директором ЦБС стала С.А. Данилова, яка раніше завідувала юнацьким абонементом. Фонди відділу обслуговування та юнацького абонементу об’єднали. При відділі обслуговування створили кафедру обслуговування юнацтва.

Сьогодення бібліотеки

Чим є бібліотека у ХХІ столітті? Місцем для самореалізації, де всі охочі можуть прочитати лекцію? Простором для навчання і розвитку, де відбуваються тренінги з підвищення кваліфікації або освітні курси? Чи просто будівлею, де можна скористатися безкоштовним Інтернетом, без необхідності замовляти чергову чашку кави? Робота бібліотек Межівщини сьогодні відповідає новим стандартам і вимогам, які ставить перед ними час і громада. Протягом останнього десятиріччя в бібліотеці відбулися великі зміни. 

У лютому 2001 року директором  Межівської ЦБС призначено Лідію Григорівну Давиденко. А 2002 рік можна вважати початком нового періоду розвитку Межівської районної бібліотеки та поступового перетворення її на установу культури нового типу. Збільшення обсягу інформації, зростання та ускладнення запитів користувачів вимагають оперативності бібліографічного пошуку, удосконалення довідково-бібліографічного обслуговування.  

26 вересня 2011 року в Межівській районній бібліотеці відкрили інформаційний центр із доступом до Всесвітньої Мережі. Створення Інтернет-центру в 4-х бібліотеках і в інших бібліотеках, підключених до мережі, дозволило значно розширити коло наших читачів. 

13 вересня 2013 року Межівщина відзначила дві знаменні події: 90-річчя утворення Межівського району та 70-річчя визволення його від німецько-фашистських загарбників. До ювілейних дат у житті району вийшли друком книга «Межівщина»: історія та сьогодення. Історія окремих населених пунктів Межівського району» й інформаційний буклет «Територіальні громади Межівського району: Історія успіху». До видань увійшли повідомлення з історії сіл району, розповіді про його видатних людей. Упорядниками книги були Л.Г. Давиденко, С.А. Данилова, інші працівники Межівської районної бібліотеки.

30 квітня цього ж року на базі Межівської районної бібліотеки проведено обласну квітневу школу методистів «Адвокація бібліотечних інновацій: методичні аспекти». В червні 2016 року Межівська бібліотека долучилася до роботи з реалізації регіонального проєкту «Електронний каталог». 

У липні 2017 року директором СКЗК «Межівська ЦПБ» призначено Аліну Миколаївну Чистик. Цей рік є плідним на роботу і цікавим на події. Зріс авторитет бібліотеки серед громадськості, жителів селища. Бібліотеки тісно співпрацюють із місцевими органами влади, з будинком культури, з ветеранською організацією, педагогами та учнями шкіл району, школою мистецтв, Будинком творчості школяра і ПТУ. Бібліотека є головною в районі. На сільські бібліотеки-філії повноваження ЦПБ розповсюджуються в частині організаційно-методичного керівництва та звітності.

 

7 грудня 2017 року Межівська районна бібліотека увійшла до складу Межівської об’єднаної територіальної громади. На території Межівської ОТГ працює 11 публічних бібліотек. На балансі Новопавлівської територіальної громади 4 бібліотеки. Бібліотеки, які залишились поза межами територіальних громад – СКЗК «Слов’янська бібліотека» та СКЗК «Зорянська бібліотека».

До нашої бібліотеки сьогодні прийшло нове покоління читачів, разом із тим роль бібліотекаря як консультанта, інформаційного посередника, набула пріоритетного значення. 

Працівники Межівської центральної публічної бібліотеки взяли участь у конкурсі «Жінка, як символ життя у творах Павла Загребельного» і представили фотороботу, яка серед 76 інших зайняла II місце.

25–26 жовтня 2018 року на базі СКЗК «Межівська центральна публічна бібліотека» проведена Обласна виїзна проблемно-творча лабораторія «Сільська бібліотека – місце колективного спілкування,розвитку та реалізації творчих здібностей користувачів місцевої громади». А 22–23 листопада директорка районної бібліотеки Аліна Чистик і бібліотекарка І категорії бібліотеки для дітей Анна Грицай взяли участь у звітно-практичній конференції Української бібліотечної асоціації та у другому етапі конкурсу «Творчий злет: молодий бібліотекар року» в м. Києві. У грудні цього ж таки року директорка КЗК «Новопідгороднянська бібліотека МСР» І.В. Туєва виграла обласний конкурс проєктів місцевого самоврядування «Створення нового сільського простору. Від спілкування до порозуміння та згуртування громади з метою її сталого розвитку». 23 березня 2019 року в Межівській об’єднаній територіальній громаді відбулася визначна подія – І Молодіжний форум «Наше місце». Працівники Межівської центральної публічної бібліотеки також взяли активну участь у цьому заході.

19 березня 2019 року в Межівській бібліотеці для дорослих створено історико-літературне об’єднання «Літературне слово Межівщини».

У бібліотеці для дітей з жовтня місяця 2017 року кожної середи проводяться заняття гуртка «We Love English», де діти вивчають англійську мову, в ігровій формі закріплюють знання англійської, вивчають лексику з різних тем, переглядали відео та мультфільми. Щомісяця відбуваються засідання клубів і об’єднань, літературні вечори та зустрічі з цікавими людьми, письменниками краю, поетами-початківцями, відкриваються книжково-ілюстративні виставки, експозиції робіт майстрів народної творчості. Навіть перелічити всі ці заходи неможливо, оскільки кожний із них заслуговує на особливу увагу. 

Колектив працівників Межівської бібліотеки постійно перебуває у творчому пошуку, прагне створити умови для самореалізації користувачів, їхнього спілкування, поповнення інформаційних знань повноцінного проведення дозвілля.

Людмила Коваленко
Бібліографія:

Межівщина: історія та сьогодення. Історія окремих населених пунктів Межівського району.– Донецьк: «Каштан», 2013.– 244 с.: іл.
Історія міст і сіл Української РСР.– Дніпропетровська область.– К.: Гол. ред. УРЕ АН УРСР, 1969.– 416 с.
Давиденко Л.Г. Бібліотека – світ нових можливостей // Межівський меридіан.– 2016.– № 72 (28.09).– С.2.
Коваленко Л.В. Відкрий для себе сучасну бібліотеку // Межівський меридіан.– 2018.– № 80 (7.11).– С. 2.
Чистик А.М. Бібліотеки Межівщини: сучасне бачення якісного обслуговування громади.– Межівський меридіан.– 2017.– №71 (30.09).– С. 2.
Чистик А.М. Бібліотеки в умовах децентралізації // Межівський меридіан.– 2018.– № 70 (29.09).– С. 2.
Створено: 29.10.2019
Редакція від 14.11.2019