Книжковий фестиваль «Book Space»: місце інтелектуальної дискусії

Книжковий фестиваль «Book Space»: місце інтелектуальної дискусії

Україна, Дніпропетровська область, м. Дніпро

Літературне свято – це урочистий настрій, сяючі усмішки, плідне спілкування і, звичайно, цікаві книги... Море книг!!!

Книжковий форум: через прекрасне – до людяності

Література вимагає не тільки талановитого письменника,
а й талановитого читача.

Йоганн Вольфґанґ фон Ґете

Якщо Ви любите літературу, бажаєте придбати найкращі книжки, наповнити себе позитивними емоціями та знаннями, обов’язково завітайте на міжнародний книжковий фестиваль у Дніпрі «Book Space». Адже саме сюди приїжджають українські видавництва, письменники та критики аби презентувати літературні новинки та поспілкуватися з читачами. Це місце інтелектуальної дискусії, де ставляться не тільки літературні, а й соціальні питання. Заходи в межах фестивалю знайомлять містян із сучасними тенденціями в книговиданні, книжковій ілюстрації, книжковому дизайні та сприяють розвитку креативних індустрій у місті Дніпрі.

Дніпро економічно успішне, сучасне, розвинене європейське місто, а ще його називають «космічною столицею», тож не випадково книжковий фестиваль має таку символічну назву. Арт-директор фестивалю наголошує, що Космос є уособленням всього інноваційного та прогресивного, а книжковий світ — це своєрідний інтелектуальний всесвіт. Це місце, де збирається інтелектуальна еліта як України, так і зарубіжних країн. Фестиваль, організований в рамках програми «Культурна столиця», став інноваційним майданчиком для книг, які йдуть на крок попереду сучасних технологій, середовищем, в якому обговорюються нові підходи до книговидання. 

Книжковий фестиваль уперше відбувся 28-30 вересня 2018 року та передбачав проведення паралельних подій одразу на кількох майданчиках: павільйон дорослої та дитячої літератури. На площі біля будівлі обласної державної адміністрації виросло справжнє марсіанське «космічне поселення», яке щоденно наповнювалося освіченими, небайдужими, допитливими, відкритими людьми. Центральною темою фестивалю було вибрано актуальну тему «Трансформація». Через дискусії, розмови з авторами, лекції відвідувачі мали змогу простежити, як змінюється навколишній світ та сучасна Україна, як трансформується сучасна книга і літературний текст. 

В межах фестивалю «Book Space» пройшов книжковий ярмарок, в якому взяли участь 60 видавців і 80 відомих авторів. Вони презентували літературу для читачів різного віку, від наймолодших і до зовсім зрілих. На ярмарку були представлені сотні нових книг, цікаві зустрічі з українськими і зарубіжними авторами. Інформаційні локації були спрямовані на розвиток у різних сферах. Зокрема, заходи розділялися на певні кластери: історія, наука, бізнес, освіта, поезія, музика, дитяча література.

Запам’яталися відвідувачам видавничий майданчик, де презентували книги циклу Ігоря Родіонова про архітектурне обличчя Дніпра, допитливих читачів зібрали технічні та математичні майстер-класи від студії «2х2», а малеча залюбки слухала авторське читання казок Сашка Лірника. Найбільш насиченим у плані навчання став кластер «Освіта». Він зацікавив педагогів, учнів, студентів, батьків. На зустрічах говорили про реформування освіти, сучасні навчальні практики, виклики, які стоять перед українською освітою сьогодні. Автор багатьох шкільних підручників Олена Бурлака разом з вчителями і дітьми жваво провела обговорення підручника історії нового покоління.

Інформативно та яскраво був організований День космонавтики, на якому гості фестивалю дізналися про наукові та фантастичні шляхи до космосу. Діти з батьками мали змогу відвідати лекції про космос, ознайомитися з науково-популярними книгами та фантастичною літературою, взяти участь у майстер-класі з технічної творчості, придбати космічно цікаві книжки та скуштувати космічний пломбір. Родзинкою фестивалю стали відомі письменниці Оксана Забужко, Ірена Карпа, а також письменник Гарік Корогодський і поет-сатирик Орлуша. Під час фестивалю відвідувачі поспілкувалися з журналістами та істориками, зокрема, з США, Німеччини, Франції, Польщі. Завітали мешканці міста й на поетичні перфоманси, покази фільмів, концерти від Qarpa, DZOB, дніпровського гурту джазового проекту Мар’яни Савки «В саду». 

Міжнародний книжковий фестиваль «Book Space» – це завжди незвичайні проекти, найкращі локації та безліч сюрпризів. Протягом Другого фестивалю організатори спробували відкрити для відвідувачів нові форми життя в найрізноманітніших сферах. Розкрити тему «Нові форми життя» допомогли фахівці в галузі економіки, інженерії, соціології, медіа, комп’ютерних ігор, освіти, які розказали про нові технології в їхніх сферах. На Фестивальному причалі гостей чекали цікаві розмови під відкритим небом, чудовий краєвид та багато свіжого повітря. У великих білих павільйонах, все було розбито за тематикою, щоб кожному було зручно і цікаво підібрати книгу. Представники видавництв розповідали про історію України, її цінності, культуру і традиції, пропонували гостям прочитати нові книги актуальної проблематики. Видавництво «Музей» для гостей фестивалю організувало інсталяцію зі старовинною друкарською машинкою, на якій всі охочі мали змогу спробувати набрати уривок зі своєї улюбленої книги.

Крім центральної програми, фестиваль «Book Space» запропонував аудиторії ще кілька спеціальних програм. Кураторська частина дитячої програми фестивалю оберталася довкола питання інноваційного підходу в галузі освіті та вихованні. Наприклад, у повній залі слухачів відбулася креативна лекція «Дитяче мистецтво проти стереотипів: 10 уроків від студії «Aza Nizi Maza». Запам’яталася гостям виставка малюнків учасників художньої студії «200 рочків Гоголю». В межах програми авторських читань «Майбутні книжки» українські та зарубіжні автори поділилися з читачами неопублікованим, а можливо, ще навіть і недописаним матеріалом.

Спонукає фестиваль не лише до читання, а й до творчості. У межах «Book Space» започаткована нагорода «Книжка майбутнього» – за найкращий інноваційний видавничий продукт. Куратори конкурсу розглядають взаємодію видавничої сфери з новими технологіями та інноваційними прогнозами в книжкової індустрії. До уваги читачів презентуються інтерактивні електронні видання, паперові видання з використанням іншого медійного продукту, комп’ютерні ігри, серійні он-лайн романи, трансмедійні сторітелінги тощо. Переможців розділяють за трьома місцями у кількох номінаціях: «Експеримент у папері», «Експеримент у цифрі» і «Експеримент у папері та технологіях». 

Книжковий фестиваль встановлює та зміцнює культурні зв'язки, як всередині країни так і між Україною і Європою. Організатори заходу створюють простір для професійного діалогу фахівців літературної і видавничої сфери, для появи нових творчих ідей. Спеціальна програма під назвою «Тандеми» розрахована на співпрацю та комунікацію творчих людей між собою. За допомогою публічних діалогів відомі люди зі своїми не менш відомими  друзями мають змогу розкритися для читача з невідомого боку.

Із року в рік фестиваль стає все популярнішим – сотні запрошених гостей, безліч події та океан якісної української літератури привертають увагу книгоманів, літераторів та критиків з України та цілого світу. Кожен з радісною посмішкою на обличчі та з неприхованим очікуванням чогось надзвичайного поспішає до інформаційних локацій. Книжковий фестиваль мав чим вразити своїх відвідувачів: крім купівлі улюблених книг, він дав можливість побачити грандіозне дійство, відвідати концерти популярних гуртів, поспілкуватися з улюбленим автором, отримати бажаний автограф, а головне він залишив на згадку масу позитивних вражень і незабутніх спогадів.

Оксана Шевченко
Бібліографія:

Книжный фестиваль переезжает на причал// Наше місто. - 2019. - № 23 (6.06). - С. 15
Кокошко Ю. «Book Space» в Днепре: полет нормальный! // Наше місто. - 2018. - № 40 (4.10). - С. 32
Мирошниченко Д. Книжкове містечко над водою // Вісті Придніпров'я. - 2019. - № 47 (25.06). - С. 2
Моторина А. Большая литературная тусовка «BOOK SPACE» // Горожанин. - 2018. - № 39 (4-10.10). - С. 19
Тимощук Я. Book Space у Дніпрі: література просто неба під час сієсти: [Електронний ресурс] //Режим доступу: http://www.chytomo.com/book-space-u-dnipri-literatura-prosto-neba-pid-chas-siiesty
Створено: 25.04.2020
Редакція від 05.10.2020