Каштану цвіт на Дніпропетровщині

Каштану цвіт на Дніпропетровщині

Україна, Дніпропетровська область, м. Дніпро

Ці дерева популярні у озеленителів і ландшафтних дизайнерів, бо завжди зберігають стрункість стовбура і милують око чудовими білими свічками.

Ось і заквітли каштани! Так, ці дерева більше асоціюються зі столицею нашої країни – Києвом, але це не означає, що вони ростуть тільки там. Ви легко знайдете їх і на Дніпропетровщині.

Загалом каштанові дерева росли на нашій планеті ще в доісторичні часи. Перші згадки про рослину датовані 378 роком до нашої ери. Стародавні римляни вирощували дерева каштана їстівного, збирали горіхи і перемелювали їх на борошно, з якого готували хліб. Колись плоди цієї рослини називали «рис, який росте на дереві». Більшість видів цієї рослини можуть рости понад 500 років і постійно плодоносити. Правда, люди знищують дерева набагато раніше.

Саме дерево зазвичай 30–36 м заввишки з гарною густою кроною і товстим гіллям. Старе гілля брунатно-сіре, молоді товсті пагони – світло-бурі, голі. На старих деревах зовнішні гілки часто відвислі з кучерявим закінченням. Бруньки до 2,5 см завдовжки, яйцеподібні, темно-бурі, клейкі, покриті шкірястою лускою. Листки пальчасті, складаються з 5–7 сидячих листочків клиноподібно-оберненояйцеподібної форми, зморшкуватих, по краю нерівних, знизу світліших, вздовж жилок пухнастих від м'яких, рудих волосків. Суцвіття – прямостояча, пірамідальна волоть, 10–30 см заввишки, складається з 20–50 квіток. Плід – зелена коробочка, 6 см завдовжки, з м'якими короткими шипами. Всередині неї міститься 1 (рідше 2–3) коричнева насінина. Зазвичай на одному суцвітті дозріває 3–5 плодів. Квітне в травні-червні протягом 15 діб, плоди дозрівають у вересні-жовтні.

Ця рослина була завезена в Європу з Туреччини. Спочатку її використовували як корм для коней. Згодом на основі плодів стали готувати засіб від кашлю у тварин. Саме тому рослина отримало назву кінський каштан. Сьогодні є близько 30 різновидів каштанів. При цьому не всі вони годяться в їжу, а також використовуються в медицині. Ряд різновидів не приносять людині ніякої користі. У медицині широке поширення отримали препарати з кінського каштану. Плоди кінського каштану мають широкий спектр дії в народній медицині. Найголовніша властивість – здатність підвищувати стійкість кровоносних судин, розсмоктувати тромби (і запобігати їхній появі), знижувати згущуваність крові, артеріальний тиск. Добре зарекомендував себе каштан в лікуванні варикозного розширення вен, тромбофлебіту, геморою, ревматизму, подагри, цукрового діабету, захворювань жіночої сечостатевої системи, невралгії. У всіх частинах рослини (кора, суцвіття, насіння) містяться флавоноїди різних груп, жирні олії та вітаміни, тому для відварів й інших лікувальних розчинів використовують дерево повністю. Чим різноманітніший рецепт, тим сильніша буде отримана суміш.

Рецепти з квітів застосовуються зовнішньо для розтирань, щоб зняти запальний процес, листя слід використовувати для ліків, що застосовуються зовнішньо як знеболюючий і протизапальний засіб. Плоди використовують для приготування засобів зовнішнього та внутрішнього застосування. Кору часто використовують як потужний протизапальний і жарознижуючий засіб. Лікувальні властивості каштану використовують і при виготовленні препаратів в домашній косметології. Це пов’язано з цілющим впливом на шкіру обличчя та голови. Для зняття запалень на шкірі обличчя, для відбілювання та видалення пігментних плям використовують мазі домашнього приготування. Волосся споліскують корисними відварами на базі квіток і плодів, що сприяє зміцненню волосяної цибулини, знімає роздратування і свербіння на шкірі голови. Позитивний вплив на циркуляцію крові застосовують для профілактики і зняття симптомів целюліту. Для цього наносять крем або мазь під поліетиленову плівку. Це один із варіантів домашнього обгортання.

Плоди кінського каштана, хоч і отруйні для людини та багатьох тварин, але безперешкодно перетравлюються свиньми. Подекуди практикується відгодівля свиней каштанами, за якістю цей корм наближається до жолудів. Деякі види каштану добрі медоноси. За сприятливої погоди одна квітка дає 1,7–2,1 мг нектару. Якщо враховувати велику кількість квіток у суцвітті, то загальна медопродуктивність 1 га гіркокаштанових насаджень може сягати 50–60 кг меду. Крім нектару бджоли збирають з цього дерева темно-червоний пилок і клей, з якого виробляють прополіс.

Деревина каштану використовується на фанеру, паркетну клепку, в меблевому виробництві. Діжки та барила з деревини каштану використовують для настоювання та зберігання вин, коньяку, віскі, рому та бренді. Деревина, кора та листя містять від 6 до 14 % танінів; ними користуються для отримання екстракту при дубленні шкір.

Ну, звісно, ці дерева популярні у спеціалістів з озеленення і ландшафтних дизайнерів, оскільки в процесі росту завжди зберігають стрункість стовбура, через що його часто використовують для створення алей, обсадження доріг. Серед інших переваг цієї рослини слід зазначити невибагливість, стійкість до газопилового забруднення, привабливу форму листя і квіток, щільну крону, яка влітку створює глибокий затінок, дарує прохолоду і добре затримує потоки забрудненого повітря. Серед недоліків цієї культури слід зазначити схильність до ураження каштановою мінуючою міллю.

У Дніпрі й області ви знайдете велику кількість таких аллей уздовж проспектів, наприклад на проспекті Д. Яворницького та на Січеславській набережній нашого міста. Також у деяких населених пунктах Дніпропетровщни можна знайти і назви вулиць, що присвячені цій рослині.

Звісно, не обійшли ці дерева мистецтво та література. У відомих поетів світу, країни та нашого краю знайдуться вірші й оповідання, присвячені каштанам.

Весільна

Каштан-жених і вишня наречена...
Дзвенить в повітрі синьому бджола.
Розлога гілка дідугана-клена
Злегка торкнулася мого чола...

Григорій Іващенко

Освідчення Дніпропетровську

Серед степу білий пароплав,
Над яким каштани і раїни –
Мій Дніпропетровськ, мій Січеслав,
Рідкісна перлина України.

Олександр Тараненко

***

Зацвіли каштани
Зацвіли каштани,
Білі, пелюсткові,
А над ними лине
Пісня солов`я,
Ожила природа
В теплі дні ранкові,
Де Полтава-місто,
Молодість моя.
Все у ній казкове:
Усміхи природи,
Друзі по навчанню,
Вранішня зоря,
Тихо плине Ворскла
У Дніпрові води,
Це моє минуле,
Молодість моя!
Зацвіли каштани,
Білі, пелюсткові,
Голосом привітним,
Пісне задзвени,
Розлились навколо
Запахи медові,
Як ті квіти й трави
З настанням весни.

Анатолій Сулим

Як і кожна рослина, каштан має власне значення. Багато квітучих дерев каштанів є символом апофеозу весни, повної перемоги тепла над холодом. Каштан уособлює собою торжество. Білі ароматні свічки його квітів асоціюються зі святом, балом чи парадом. У християнській традиції каштан символізує доблесть і цнотливість. Це – символ перемоги над будь-якою спокусою, над усіма спокусами тіла. Таку символіку каштан отримав завдяки горіхам-плодам, укладеним у товсту шкірку з шипами. На тлі цього символізму існують в нашому краї легенди та народні казки.

Одна з таких розказує про каштанчика, який якось впав на землю поперед своїх братів і не зрозумів, чому інші не поспішають додолу. Засмутився, злякався, і вирішив шукати когось зі своєї сімʼї далі по дорозі. Всі, кого він зустрічав, не хотіли навіть говорити з ним через його колючки. Та він знайшов сімʼю їжачків, які любʼязно прийняли незнайомця до себе. З того часу минуло багато років. Родина їжаків стала ще більшою. Ім було де жити і ховатися від негоди, адже на місці, де вони жили, виріс каштан. Велике дерево, розкинувши свої гілки, сховало багато їжакових родин від негоди. Каштан пам’ятав, що колись йому, малому, їжаки не відмовили в притулку і врятували від самотності. І через роки віддячив їжаковій родині, подарувавши їм новий дім.

Анна Клиба
Бібліографія:

В Днепре цветут каштаны // Горожанин. – 2020. – № 39 (1-7.10). – С. 20.
Разумный А. Растения в городе // Днепр вечерний. – 2018. – № 46(5.07).
***
Весенняя эстафета: в Днепре наконец-то зацвели каштаны.– Режим доступу:https://dp.informator.ua/2021/05/14/vesennyaya-estafeta-v-dnepre-nakonets-to-zatsveli-kashtany/
Гіркокаштан звичайний.– Режим доступу: https://uk.wikipedia.org/wiki/%D0%93%D1%96%D1%80%D0%BA%D0%BE%D0%BA%D0%B0%D1%88%D1%82%D0%B0%D0%BD_%D0%B7%D0%B2%D0%B8%D1%87%D0%B0%D0%B9%D0%BD%D0%B8%D0%B9
Кінський каштан. Лікувальні властивості, рецепти для суглобів, схуднення. Настоянка і екстракт. Протипоказання.– Режим доступу: https://cbo.org.ua/kinskij-kashtan-likuvalni-vlastivosti-recepti-dlya-suglobiv-sxudnennya-nastoyanka-i-ekstrakt-protipokazannya/
Моє Придніпровʼя. – Режим доступу: https://textarchive.ru/c-1117201-pall.html
Цікаві факти про каштан. – Режим доступу: https://flexi.com.ua/?p=11765
Створено: 01.06.2022
Редакція від 01.06.2022