Дмитро Каднай: музика, що дає свободу

Каднай Дмитро Михайлович
Дмитро Каднай: музика, що дає свободу

Україна, Дніпропетровська область

  • 23 листопада 1989 |
  • Місце народження: м. Дніпро |
  • Український музикант, учасник гурту «Kadnay».

Фронтмен української інді-електро-поп групи «KADNAY», автор і композитор, грає на фортепіано, акустичній та електрогітарі.

Український народ завжди був із піснею. Так склалося історично, що під час будь-яких протистоянь разом зі зброєю як засіб захисту та протидії ворогові народ мав ще й пісню, яка підтримувала моральний і бойовий дух. Саме музика вела у бій та допомагала впоратися з емоціями. Недарма на таких картинах як «Козак Мамай» героя зображено саме з музичним інструментом. Так і наразі під час війни музика також є нашою зброєю. Зараз пісні дають наснаги для опору, надихають і водночас закарбовують у собі все те, що відбувається. З початку повномасштабної війни український інді-поп гурт «Kadnay» виступає на благодійних концертах, збираючи кошти для України, та підтримує свій народ, який бореться з російськими загарбниками, своєю творчістю.

Лідер гурту Дмитро Каднай народився та виріс у місті Дніпрі. Батько хлопця професійний музикант, акордеоніст із раннього віку вчив його грати на гітарі та піаніно. Дмитро на відмінно закінчив музичну школу по класу фортепіано, але далі в цьому напрямку вчитися не захотів. Після дев'ятого класу пішов здобувати освіту програміста у місцевий технікум ракетно-космічного машинобудування. З перших днів навчання брав активну участь у концертах студентського театру естрадних мініатюр, і, можливо, саме тоді Дмитро почав серйозніше думати про співочу кар’єру. Влітку наприкінці першого курсу під враженням гуртів «Арія» та «Король і Блазень» разом із друзями-хлопцями вирішив створити свою рок-групу в стилі хеві-метал «Креоген». Звісно, ​​грошей на професійні інструменти не було, тож усі хлопці почали шукати роботу, адже треба було ще знімати й репетиційну базу. Нарешті після довгих репетицій у гаражі гурт «Креоген» дав свій перший очікуваний концерт у рідному технікумі, а згодом група виступила на всеукраїнському молодіжному фестивалі сучасної пісні та популярної музики «Червона рута».

На третьому курсі рідні та друзі надихнули Дмитра поїхати до Києва та взяти участь у грі народних співаків «Караоке на майдані». Для хлопця це була чудова нагода відвідати столицю та цікаво провести час. Маючи зріст 1,91 см, співак не довго простояв у натовпі учасників музичного шоу, ведучий швидко помітив високого гостя та запросив виступити у черговому турі. Після виконання пісні Фредді Мерк'юрі «Show must go on» хлопець потрапив до фіналу популярної програми та здобув перемогу. До речи, виграв він у змаганні з Миколою Бортником, сьогодні відомим українським співаком під псевдонімом Макс Барський. Як переможець проєкту Дмитро автоматично став учасником іншої телепередачі – «Шанс», де протягом одного дня над ним працювали найкращі стилісти, візажисти, дизайнери та тренери-продюсери. У фіналі для телеглядачів він натхненно виконав пісню Кузьми Скрябіна «Спи собі само» та виступив на одній сцені з Наталкою Могилевською та хореографом Дмитром Коляденком. Такий досвід роботи з талановитими представниками шоу-бізнесу мотивував хлопця після закінчення навчання у технікумі вступити до естрадно-циркової академії на спеціальність «естрадний вокал».

Під час запису чергового випуску соціокультурного патріотичного проєкту «Як звучить світ... Україна», Дмитро Каднай відверто поділився спогадами про рідне місто:

«Почну з дитинства. Я добре пам'ятаю, як гарно звучить Озерка. Бо ми з батьками завжди перед школою та технікумом приїздили туди вибирати речі. Пам'ятаю, що тоді щойно з'явились рвані джинси. Ми купили їх, наступного дня я одягнув їх на навчання і був розчарований, адже  точно в таких джинсах були всі мої однолітки. Пам'ятаю, як звучить трамвайчик, на якому ми їхали з ринку додому. Дуже добре пам'ятаю 31 школу, бо я там навчався та багато грав в баскетбол. Пам'ятаю стукіт доміно на кухні вдома, бо ми з сім'єю багато грали у настолки. А ще свою першу базу для репетицій. Ми заснували її в гаражі. Саме у Дніпрі я навчився вірити в себе і шукати мотивацію у своїй творчій реалізації. Це знадобилось мені у житті. Якось мені поставили виклик: написати пісню за три дні. А я до цього не мав такого досвіду і взагалі не розумів, як це робиться. Тільки через підтримку близьких і віру у мене я подолав усі перешкоди».

Популярність до Дмитра Кадная прийшла після участі у телевізійних проєктах «Фабрика зірок-1» та «Фабрика. Суперфінал». Ці реаліті-шоу були створені для підтримки молодих українських виконавців, допомагали їм знайти продюсерів і завоювати прихильність глядачів. Для Дмитра участь у такому конкурсі – важливий досвід, тут його навчили працювати в прямому ефірі, відчувати камеру. Крім того, там співак познайомився з багатьма професіоналами, навчився нового і, почав займатися хореографією. Проте в реаліті-шоу існують і певні мінуси. Наприклад, кожного ефіру перед учасниками ставилася задача чимось дивувати, завойовувати глядача. І робити це потрібно не своєю музикою, а переспівуванням треків інших артистів. Це було складно для музикантів, які вже писали  пісні та мали свій репертуар.

Участь у шоу стала поворотним моментом у житті перспективного співака. У вересні 2010 року у концерт-холі «Freedom» відбувся перший сольний концерт Дмитра Кадная з програмою «Музика з тобою, музика зі мною». А через місяць був презентований його перший кліп на авторську пісню «Мовчи». По суті, пісня стала «саундтреком» до невеликого короткометражного фільму про кохання, знятого одним із кліпмейкерів України Віктором Скуратовським. Головну чоловічу роль у цьому фільмі зіграв сам Дмитро, а його партнеркою стала професійна фігуристка Злата Шимук. Кліп отримав дуже багато позитивних відгуків і довгий час утримував лідируючі позиції у хіт-параді CoolBaba.cc. З того часу співак регулярно дає сольні концерти, а також є постійним учасником різноманітних телевізійних програм і гостем фестивалів: «Пісні моря», фіналу української частини «Дитячого Євробачення», марафону «Битва за майбутнє» та інших.

У 2012 році Дмитро Каднай і Пилип Коляденко створюють інді-поп гурт «Kadnay». У інтерв'ю 2018 року Дмитро сказав, що назва «досі залишається таємницею, яку ніхто не може розгадати». Перший студійний альбом «Kadnay» було презентовано в Києві 16 грудня 2014 року, після чого гурт вирушив у тур Україною. На рахунку гурту виступи на відомих фестивалях України та Європи (Atlas Weekend, Sziget, Імпульс, MRPL Fest, Файне Місто тощо), численні номінації та визнання, включаючи перемоги престижних музичних премій. Вони брали участь у національному відборі «Євробачення-2017» із синглом «Freedom In My Mind» та стали фіналістами відбору 2018-го року з піснею «Beat of the Universe». У 2017-му році гурт отримав номінацію премії YUNA в категорії «Найкращий попгурт», у наступних роках здобули перемогу в категорії «Інді» і номінацію «Нові імена» премії Золота Жар-птиця. У 2019 році вийшов запальний сингл гурту під назвою «Disco Girl», який отримав нагороду як «Краща пісня 2019 року» за версією «Музична платформа» телеканалу «Україна». В наступному році для шанувальників творчості була презентована неймовірна енергійна новинка – «Santiago», на підтримку якого було запущено флешмоб #SANTIAGODANCE.

З моменту свого заснування гурт «Kadnay» став справжнім відкриттям для музичного світу. Його унікальне звучання поєднує в собі нотки інді, поп та української душі, створюючи музику, яка розповість вам історії про життя, кохання та пригоди. Вони гордо несуть звук української музики у світ. З кожною композицією група переносить слухачів у нову реальність, де пристрасть і меланхолія переплітаються в неповторний вихор, до якого неможливо залишитися байдужим. Основна особливість колективу – якісне звучання, ритмічні мелодії й особливий танцювальний настрій пісень. Пісні гурту «Kadnay» про палкі поцілунки, молодість та кохання. Виступи заповнюють зали і захоплюють в полон шаленою енергією. Унікальною і відмінною рисою колективу є його Live-виступи, сповнені пристрастю та драйвом. Концерти гурту – це унікальний музичний досвід, зустріч зі справжньою музичною магією, яка надовго залишить слід у серці кожного глядача

З початком повномасштабної війни гурт «Kadnay» активно займається волонтерською діяльністю та долучається до благодійних концертів і заходів в різних містах України. Разом з іншими українськими артистами хлопці взяли участь у масштабному благодійному ТВ-марафоні #SaveUkraine, мета якого збір коштів на вирішення гуманітарних проблем, спричинених вторгненням рф. Відіграли на концерті «Concert for UA» у Києві на підтримку фонду Art Save life, який збирав донати для виконання гуманітарної місії. Також музиканти взяли участь у благодійному артпікніку, який проводився на підтримку 207-го батальйону мінометної батареї, та організували свій сольний концерт, зібравши 40 000 грн на потреби ЗСУ. Гурт доєднався до великого концерту від порталу Muzvar, де збирали гроші на закупівлю генератора для першої окремої танкової сіверської бригади та талонів на пальне для волонтерів з «Camera catering». Дмитро Каднай багаторазово брав участь у благодійних баскетбольних турнірах, серед яких «Грай заради Перемоги», кошти з якого пішли на закупівлю авто для 122-ї бригади ТРО та благодійний матч в Естонії, де було зібрано 1 000 000 гривень на відновлення спорткомплексу «Авангард», зруйновного під час війни ворожими ракетами. А під час проведення баскетбольного матчу «Баскетбол заради перемоги» навіть його ігрова майка пішла з аукціону. Загалом спортсменам вдалося зібрати 600 000 грн на потреби нашим захисникам.

Коли музиканти грали благодійні концерти, спілкувалися з цивільними людьми, з військовими, почали відчувати, що музика надихає людей жити далі, дає сили долати перешкоди, дає свободу та допомагає вистояти. Від початку повномасштабної війни колектив випустив кілька синглів, кожен з яких має особливий настрій. Наприклад, зворушливий трек «Вірою. Правдою» про мужність і подвиги захисників і розплату, яка чекає на окупантів за скоєні ними звірства. У новій пісні музиканти співають про тих, хто під «Градами», біжить не озираючись, хто більше ніколи не знайде дверей до власного дому, хто зніме жилет, щоб прикрити дитину, і про українських героїв, які, віддавши життя за свободу, наповнили крила нашого дому. На створення композиції музикантів надихнув «Заповіт» Тараса Шевченка. Пісня була проілюстрована артами київських ілюстраторів і моторошними фотографіями війни: розбомблені житлові будинки, розбиті машини швидкої допомоги, діти на тлі руїн, воїни в окопах.

Немає жалю і навіть натяку втоми
У тих, хто країну від сук цих боронить.
За кожне зруйноване ними життя
Бог забере одне або навіть два, – лунає у пісні.

Ліричний сингл «Забери мене» розповідає історію людей, розділених війною, про їхні надії та спогади. В інтерв’ю Дмитро Каднай розповів про швидкість створення пісні та магію, яка відчувалася під час її написання:

«Пісню я написав достатньо швидко. У мене була гітарна партія, яку я досить довго награвав. Коли з'явилася мелодія, з'явилися рядки «Забери мене, обійми мене». І я вже розумів концепцію, настрій, в якому хочу працювати. Текст був написаний досить швидко, і аранжування ми також зробили достатньо швидко. І вокальний тейк був записаний за одну спробу. І ти розумієш, що коли пісня складається так швидко, в ній є та сама необхідна магія. І вона надзвичайно близька мені…». 

Особливу пісню «Тобі» музикант присвятив своєму батькові, якого вже немає. Дмитро сподівається, що сингл принесе слухачеві приємні спогади, мрії, надії, сподівання та нагадає, що дуже важливо цінувати час, який ми маємо, і людей, які поруч прямо зараз.

Я заспіваю мелодію серця
Що нотами б’ється в мені
До тебе несеться
Звуками
Словами простими
Тебе нагадає мені
І знов поєднаються
Душі, – лунає у пісні.

Українська музика лунає і пробивається в серця людей навіть під час обстрілів, це говорить про силу і незламність українського народу. Музика є потужним інструментом, який може рятувати, надихати й об’єднувати людей. Українська музична сцена стала яскравим прикладом стійкості та незламності українського народу. Музика України має шанс стати світовим феноменом і символом перемоги над темрявою.

Оксана Шевченко
Створено: 13.05.2024
Редакція від 14.05.2024