Віра Данилівна Палій: шлях до досконалості

Палій Віра Данилівна
Віра Данилівна Палій: шлях до досконалості

Україна, Дніпропетровська область

  • 18 січня 1947 - 29 вересня 2017 |
  • Місце народження: смт Царичанка, Дніпропетровської області |
  • Директор Жовтоводської ЦБС (1978-2016)

Ініціатор та організатор Територіального Бібліотечного Об’єднання в місті Жовті Води.

Виступ на сесії Жовтоводської міської ради у 2012 році  Віра Данилівна Палій, до вересня 2016 року була директором КЗК «Жовтоводська ЦБС», Заслужений працівник культури УРСР, ініціатор та організатор ТБО (Територіального Бібліотечного Об’єднання) в місті Жовті Води,

Народилася Віра Данилівна 18 січня 1947 року у смт Царичанка Дніпропетровської області.

Фахова освіта – вища. У 1969 році закінчила Харківський інститут культури.

Загальний стаж роботи – близько 50 років, близько 40 з них очолювала Жовтоводську ЦБС. 

9 років (1969–1978 рр.) працювала завідуючою дитячою бібліотекою в м. Жовті Води.

Восени 1978 року відкривається нова сторінка в історії бібліотечної справи міста. З метою поліпшення обслуговування читачів різних категорій, координації інформаційно-бібліографічного обслуговування, комплектування бібліотечних фондів в місті Жовті Води було створено Централізовану бібліотечну систему державних масових бібліотек із єдиними штатами та спільним кошторисом. Директором ЦБС було призначено Віру Данилівну Палій, яка очолювала колектив з дня створення ЦБС до середини серпня 2016 року.

Найбільш вагоме досягнення Віри Данилівни за довгі роки її діяльності – створення міської ЦБС в 1977 році. За час її керівництва п’ять бібліотек отримали нове приміщення.

Сучасну бібліотеку вона бачила оснащеною відмінною технікою, висококваліфікованими кадрами з вищою освітою та психолого-педагогічними навичками. Майбутнє бібліотек зразу ж почала пов’язувати з комп’ютерізацією всіх бібліотек міста, створенням Інтернет-центрів та єдиного багатогалузевого інформаційно-бібліотечного центру.

Коли мова заходить про Віру Данилівну Палій, на обличчях співрозмовників з’являється доброзичлива посмішка.

Невідступно слідувала головному принципу
і навчала своїх послідовників, що людський
фактор найважливіший

Головне кредо в багатогранній діяльності її, як директора, було намагання націлити колектив йти у житті попереду, впроваджуючи в роботу новітнє, прогресивне, не зупиняючись на досягнутому.

Під її керівництвом Жовтоводська ЦБС зарекомендувала себе як один із кращих культурних закладів міста. Свою завзятість, наполегливість Віра Данилівна передала всьому колективу, до всіх без винятку працівників вона знайшла «ключик», щоб сповна використати творчі здібності кожного, для неї кожна дрібниця мала велике значення, її думки постійно зайняті турботою про інших.

Невідступно слідувала сама головному принципу і навчала своїх послідовників, що людський фактор найважливіший.

Ця миловидна жінка зробила чимало благородних справ, її поважають за чуйність, щирість та доброту душі. Усі, хто працював і спілкується з Вірою Данилівною, завжди цінують її порядність, широкий світогляд, чесність і принциповість, повагу до колег, самовідданість у роботі. Вона має величезний авторитет серед бібліотечних працівників. Її поважають не тільки всі бібліотекарі ТБО (Територіального Бібліотечного Об’єднання) міста Жовті Води. До неї, як до людини компетентної, справедливої, чуйної, зверталися за професійними консультаціями колеги не тільки з нашого регіону, але й директори з інших міст країни. Незважаючи на велику завантаженість Віра Данилівна завжди знаходила час, щоб уважно вислухати кожного, хто звертався до неї, навіть за життєвою порадою. Головна мета у її житті була завжди – залишити централізовану бібліотечну систему для молодого покоління у відмінному стані.

Професійна та творча діяльність

Наприкінці 1980-х років Віра Данилівна стала ініціатором створення ТБО (Територіального Бібліотечного Об’єднання), до якого увійшли бібліотеки всіх систем і відомств. Результат виявився вдалим і став одним із перших подібних досвідів не тільки в Україні, але і за її межами. Розповсюджуючи його, Віра Данилівна побувала в багатьох містах на семінарах, конференціях. Вивчати досвід роботи бібліотек приїжджали в Жовті Води не тільки з міст Дніпропетровської області, але і з інших регіонів країни.

В.Д. Палій була заступником голови координаційної Ради з культурного будівництва, заступником голови жіночої Ради міста, народним засідателем, постійним членом журі багатьох оглядів, конкурсів, що проходять у місті.

Її життєве кредо – бути неординарною
в роботі і ніколи не зупинятись на досягнутому

Віра Данилівна має багато публікацій на сторінках місцевої преси, в журналах «Бібліотечна планета», «Библиотека», в газеті «Культура і життя».Перемога в проекті "Бібліомедіацентр" - 2015 рік

Найбільш цікавими сторінками професійної діяльності вважає відрядження з обміну досвідом щодо створення територіального бібліотечного об’єднання у м. Свердловськ і м. Санкт-Петербург (Ленінград), спілкування з колегами з Киргизстану, Вільнюса, Москви, Києва, які приїздили в м. Жовті Води.

У своїх спогадах про діяльність на бібліотечній ниві, Віра Данилівна написала «…І незважаючи на те, що понад 40 років я служила її величності бібліотеці і практично віддані всі сили та знання, але здається, що ще багато чого не зроблено, багато над чим треба було замислитись. І як історія України, так і історія ЦБС має свої часи і епохи, так і моє життя було розділене на роки становлення бібліотечної справи в місті. І мої зусилля не минули даремно. Сьогодні бібліотеки ТБО – це високо інтелектуальні, інформаційно-бібліографічні центри в місті, без яких не можна уявити історію розвитку підприємств і самого міста.

Можу з упевненістю сказати, що я дуже щаслива людина. Що на мою долю випала прекрасна, улюблена справа; маю благополучну сім’ю, поважаю всіх. І думаю, що якби моя трудова діяльність розпочалася знову, я її прожила б таким же чином».

Визнання і відзнаки

Плідна праця Віри Данилівни знайшла гідну оцінку в суспільстві. За сумлінну працю її багаторазово нагороджували Грамотами, подяками, дипломами обласного управління культури, виконавчого комітету Жовтоводської міської ради, відділу культури виконавчого комітету Жовтоводської міської ради.

У 1990 році її нагороджено знаком «За відмінну роботу». За самовіддану працю у 1991 році їй присвоєно звання «Заслужений працівник культури УРСР», та почесну грамоту Президії Верховної Ради, грамоти Міністерства культури України. У 2008 році її нагородили відзнакою голови облдержадміністрації, а у 2010 році Віра Данилівна визнана переможцем конкурсу «Світоч Жовтих Вод-2010» в номінації «Кращий діяч культури».

Віри Данилівни пішла з життя 29 вересня 2017 року (70 років). Світла їй пам'ять...

Зоя Сербул
Бібліографія:

Література:
Публікації В.Д. Палій
Аптека для душі: [про діяльність КЗК Жовтоводська ЦБС] // Жовтоводські вісті.– 2010.– 1 жовт.– С. 3.
Бібліотека – наше покликання: [нарада-колоквіум «Бібліотека-наше покликання» 20 січ. 2005 р. в ЦБ] // Жовтоводські вісті.– 2005.– 4 лют.– С. 2.
Бібліотеки про мову: Шевченківські читання у Жовтих Водах // Зоря.–1989.– 26 квіт.– С. 1.
Бібліотечна Україніка // Жовтоводські вісті.– 1992.– 8 груд.– С. 2.
Бібліотечне об’єднання // Робітнича трибуна.– 1990.– 20 січ.– С. 2.
Бібліотечні уроки // Жовтоводські вісті.– 1992.– 7 берез.– С. 3.
«В сім’ї вольній, новій…»: [в міській ЦБС в межах міжнар. Шевченківського свята відбулася зустріч з письменниками Д. Османовим та В. Портяком] // Жовтоводські вісті.– 2008.– 6 черв.– С. 2.
Душевна щедрість: [про зав. відділом обслуговування центр. б-ки М.А. Сливку] // Жовтоводські вісті.– 1993.– № 67.– С. 4.
Є чим пишатися: [нарада з підведення підсумків роботи міської ЦБС] // Жовтоводські вісті.– 2008.– 15 лют.– С. 6.
Життя віддане свої улюбленій справі: [до 50-річчя методиста Жовтовод. ЦБС З.І. Сербул] // Жовтоводські вісті.– 2009.– 31 лип.– С. 1.
Жовті води – читаюче місто: [про міську ЦБС] //Жовтоводські вісті.– 2007.– 28 верес.– С. 2, 8.
З ювілеєм Вас, пані Маріє!: [до 55-річчя зав. відділом обслуговування міськ. центр. б-ки М.А. Сливки] // Жовтоводські вісті.– 1998.– 4 груд.– С. 2.
З ювілеєм!: [до 40-річчя методиста ЦБС З.І. Сербул] // Жовтоводські вісті.– 1999.– 30 лип.– С. 4.
И все же наша жизнь была богатой…: [презент. книг Е.И. Пригожина в ЦБ] // Трудовая слава.– 2001.– 24 марта.– С. 1.
І грім, і тиша, і дивовижне слово…»: [міський святковий вечір, присвяч. 186-річчю з дня народження Т.Г. Шевченка] // Жовтоводські вісті.– 2000.– 17 берез.– С. 1.
К читателям библиотек: о ТБО // Трудовая слава. – 1989.– 24 марта.– С. 4.
Книгозбірні – духовний скарб міста: [про бібліотеки КЗК «Жовтоводська ЦБС»] / В. Палій //
Жовтоводські вісті.–2012.–28верес.–С.2.
Концепція успіху – у творчому пошуку: [у КЗК «Жовтоводська ЦБС» підведено підсумки роботи за 2014 рік] // Жовтоводські вісті.– 2015.– 30 січ.– С. 7.
Люди і долі: [Л. Радамовська, зав. молодіж. бібліотекою. До 50- річного ювілею] // Жовтоводські вісті.– 2007.– 30 листоп.– С. 4.
Меценатство – це від щедрості душі: [бібліотека-філія №1 отримала нове приміщення] // Жовтоводські вісті.– 2008.– 4 квіт.– С. 3.
Мій народе, вклонимось героїчним своїм ветеранам: [комплекс заходів до 60-річчя Перемоги] // Жовтоводські вісті.– 20005.– 25 лют.– С. 5.
Нам Україну хранімо: [заходи, проведені міськими культ.–просвіт. закладами, до Дня Конституції і Дня Молоді] // Жовтоводські вісті.– 2002.– 5 лип.– С. 4.
Нові українські видання в бібліотеках міста // Жовтоводські вісті.– 1999.– 14 трав.– С. 4.
Очаг культурного просвещения: к 50-летию проф. библиотеки //Трудовая слава.– 1999.– 11 дек.– С. 2.
Права дитини та їх реалізація в бібліотеках Централізованої бібліотечної системи // Жовтоводські вісті.– 2007.– 14 верес.– С. 9.
С верой в будущее: [ТБО в г. Желтые Воды] //Трудовая слава.– 1997.– 29 нояб.– С. 2.
Світ чаруючої професії: [про бібліотекаря Жовтовод. ЦБС Л.Г. Ізмоденову] // Жовтоводські вісті.– 2009.– 27 лют.– С. 2.
Серцем чиста людина: [методист Жовтовод ЦБС З.І. Сербул] // Жовтоводські вісті.– 2006.– 29 верес.– С. 2.
Соціологічні дослідження в бібліотеках // Жовтоводські вісті.– 2007.– 23 лют.– С. 6.
Тиждень дитячої книги: [в библіотеках Жовтовод. ЦБС] //Жовтоводські вісті.– 2002.– 19 квіт.–С. 2.
30 вересня – Всеукраїнський день бібліотек: [бібліотеки жовтовод. ТБО] // Жовтоводські вісті.–2005.–30 верес.–С.1.
30-річчю присвячується: [до 30-річчя Жовтовод. ЦБС] // Жовтоводські вісті.– 2008.– 26 верес.– С. 1, 3.
Тримаємось. І навіть примножуємо: [допомога читачів у передплаті період. видань для бібліотеки] // Жовтоводські вісті.– 1997.– 14 лют.
Хай щастить!: [до 55 річчя зав. філією ЦБС О.І. Безносенко] //Жовтоводські вісті.– 1999.– 5 берез.– С. 4.
Централізованій бібліотечній системі – 25 // Жовтоводські вісті.– 2003.– 10 жовт.– С. 5.
Центральна бібліотека розпочинає роботу у новому приміщенні: [відкриття оновленої Центральної бібліотеки КЗК «ЖЦБС»] // Жовтоводські вісті.– 2012.– 11 трав.– С. 1.
Читачі не залишаться без новинок: [про комплектування ЦБС. До 50-річчя Н.В. Парфенової] // Жовтоводські вісті.– 2009.– 20 лют.– С. 7.
Шляхи і долі: [про Н.І. Ширяєву, М.А. Сливку] // Жовтоводські вісті.– 2004.– 5 листоп.– С. 5.
Щастя і любові: [про Н.В. Москвітіну, заст. дир. бібліотечної системи] // Жовтоводські вісті.–1999.– 29 січ.– С. 2.
Публікації про В.Д. Палій
Жовті Води – місто нашої долі [Текст] / Вступ. сл. міського гол. Кузьменка А.В.; Фото М. Степанян, Н. Кобиляк, Я. Степанян.– Жовті Води: Норма, 2012.– 256 с.: ил.– (в пер.).
Желтым Водам – 100: Ист., очерк. / [Пригожин Е.И., Калюжный Н.И., Кривоносов Ю.М., Меркушев Н.А.].– Дніпропетровськ: Січ, 1995.–117с.
* * *
УССР. Верховный совет. Президиум. Палий В.Д.: Присвоено звание «Заслуженный работник культуры Украинской ССР» // Днепровская панорама.– 1991.– 23 апр.– С. 4.
* * *
Безмежна відданість улюбленій справі // Жовтоводські вісті.– 2016.– 12 серп.– С. 3.
Бібліотека – це ланцюжок між міською владою та громадою: [інтерв’ю з дир. Жовтовод. ЦБС / провела М. Богданова] // Жовтоводські вісті.– 2009.– 18 груд.– С. 2.
Добра людина, справжній керівник: [до 30-річчя трудової діяльності директора ЦБС В.Д. Палій] // Жовтоводські вісті.– 1999.– 1 жовт.– С. 4.
Ми віддані справі свого життя та впевнені в незворотності успіху!»: [інтерв’ю] / В. Палій; провела Н. Сіра // Жовтоводські вісті.– 2015.– 25 верес.– С. 2.
Неделяєва І. Наш керівник // Жовтоводські вісті.– 2007.– 19 січ.– С. 5.
Сербул З. Вітаємо з нагородою!: [Палій В.Д. нагороджена у проекті «Краща жінка Придніпров’я»] // Жовтоводські вісті.– 2013.– 6 листоп.– С. 1.
Сербул З. Доля в бібліотеці. Бібліотека в долі: [про 40-річний ювілей трудової діяльності В.Д. Палій] // Жовтоводські вісті.– 2005.– 30 верес.– С. 2.
Створено: 31.05.2017
Редакція від 17.09.2020