Центр народної творчості культури і дозвілля ДП «СхідГЗК» у м. Жовті Води

Центр народної творчості культури і дозвілля ДП «СхідГЗК» у м. Жовті Води

Україна, Дніпропетровська область, Україна, Дніпропетровська обл. м. Жовті Води, Площа Миру, 4

Він неперевершена архітектурна окраса міста, ним захоплюються туристи. Він залишається у пам’яті, а на зустріч з ним йдуть, як на свято.

 

Історія будівництва

Історія будівництва Палацу культури, саме так його називають жовтоводці, тісно пов’язана з історією розбудови міста та створенням гірничо-збагачувального комбінату. На 1 лютого 1952 року в селищі Жовта Ріка нараховувалося 1015 будівель, у тому числі відомчих. 243 одно і двоповерхових житловою площею 27 тис. кв. м., 772 приватних будинків житловою площею 15.4 тис. кв. м. На західній околиці селища стояла двоповерхова лікарня, а далі — безкраї лани. І саме серед цих ланів у 1955 році було розпочато будівництво Палацу культури, яке завершилось у листопаді 1957 року. З огляду на унікальність будівлі в 1985 році палац було занесено до переліку архітектурних пам’яток Дніпропетровщини. Автор проекту Олександров А.М. — професор, заслужений архітектор РСФСР, лауреат Державної премії СРСР. Побудований у рекордні терміни завдяки завзятій праці архітекторів, будівельників, художників під керівництвом Б.М. Чиркова, який на той момент керував гірничо-збагачувальним комбінатом. Старожили кажуть, що до будівництва Палацу культури були залучені ув’язнені. З огляду на історичний момент, скоріш за все, так і було. У будь-якому випадку, Палац культури витвір рук людських, які доля з’єднала в середині ХХ сторіччя для того щоби був побудований унікальний архітектурний об’єкт. А зараз у ньому відбувається справжнє диво, тому що тут живе мистецтво.

Творці мистецьких чудес

Діяльність Центру народної творчості культури й дозвілля надзвичайно багатогранна. За роки його творчості проведено тисячі мистецьких заходів. Це — тематичні вечори, масові гуляння, концерти, вистави, конкурси. Сотні дітей та дорослих побували членами художньої самодіяльності. У Палаці культури завжди кипить життя. Формат заходів змінюється з часом і завжди відповідає передусім запитам глядачів. Розквіт Палацу культури прийшовся на період 60–80 років ХХ сторіччя. У той час директором була М.В. Єгер. У палаці працювали десятки колективів художньої самодіяльності, клубів та об’єднань, які гастролювали з концертами та виставами, навіть, за кордоном. Вогник творчості вони передали сучасникам, які підтримують його й намагаються привнести щось нове та цікаве в його роботу Палацу культури.

Як і раніше будівля доглянута, має гарний вигляд і досить потужну матеріальну базу. Керує колективом Л.М. Козішкурт. І сьогодні в Палаці культури займаються чудові художні колективи художньої самодіяльності: народний хор «Веселка», яким керує вже 18 років талановитий професіонал, хормейстер, прекрасний організатор, невгамовна, завжди в пошуку нових форм роботи Т. Михайлюк. Не здає своїх позицій і народний ансамблю танцю «Світанок» на чолі з керівником О. Гонзою. Ансамбль завжди радує глядачів видовищними, захоплюючими постановками, яскравими костюмами, енергією й натиском. Усе так само популярний народний фольклорний ансамбль «Горлиці». Його засновник і керівник — ентузіаст своєї справи, людина невгамовної енергії, фольклорист М. Кузнєцов. Активності цього колективу можуть позаздрити молоді: вік учасників за 60, 70, а то і 80 років. Є в Палаці культури колективи до складу яких приходять нові керівники та талановита молодь на зміну ветеранам-культпрацівникам. Так, керівника народного цирку «Юність», заслуженого працівника культури України Ю.Я. Костильова, змінила його учениця Н. Тертична, а потім його учень, артист цирку Ю. Аксенов. Зараз цю естафету підхопив теж вихованець циркового колективу, випускник Київського циркового училища, професійний цирковий артист Р. Ікальчик. І тепер «Юність» знову на новому витку розвитку. У народному духовому оркестрі на зміну його керівнику Б.М. Швиданенку прийшов його учень — чудовий музикант, аранжувальник, диригент І. Ройко. Й оркестр зазвучав по новому, став сучасним, креативним, живим. Справжні фахівці своєї справи працювали в різні роки в театральній студії, у студії вокального естрадного співу, академічному камерному хорі.

Усі ці колективи мають стабільний склад учасників, багатожанрові концертні програми, їх вирізняє висока майстерність, творче горіння та ентузіазм, організованість та висока самовіддача. У кожному їхньому витворі є частина душі і вони готові радувати глядачів талановитим виконанням, дарувати незабутні хвилини зустрічі з мистецтвом. Двері Центру народної творчості культури й дозвілля ДП «СхідГЗК» у м. Жовті Води відкриті та готові приймати ще багато поколінь мешканців, які знайдуть тут собі заняття по душі, активний відпочинок і цікаве спілкування. Жовтоводцям пощастило, що в них є такий Палац культури!


Фото титула:https://www.mnenie.dp.ua/

Створено: 14.06.2018
Редакція від 28.08.2018
Тетяна Демиденко
Бібліографія:

Жовті Води — місто нашої долі: Історичні нариси. — Жовті Води, 2012. — С.181–182.
Жовтим Водам — 100: Іст. нариси/ Ю. Пригожин. — Дніпропетровськ: Січ, 1985. — С. 73, 96–97.
Місто наших мрій і сподівань: Історико-економічний нарис. — Жовті Води, 2007. — С. 221–223.
***
Годун Л. «Веселка» на «Калиновому співі»: [Про участь народного хору «Веселка» ЦНТКіД ДП СхідГЗК у Всеукраїнському фестивалі хорових колективів]/Л. Годун // Жовтоводські вісті. — 2012. — 22 черв. — С.7.
Дворец культуры летом // Трудовая слава. — 1986.- 8 августа. — С.3.
Долгова О. За лаштунками: [Центру народної творчості культури і дозвілляAnchor ДП «СхідГЗК» — 60 років] / О. О. Долгова // Жовтоводські вісті. — 2017. -10 листоп. -С.7.
Долгова О. Палац культури — гордість Жовтих Вод: До 40 річчя Палацу культури ім. Леніна/ О. Долгова // Жовтоводські вісті. — 1997. — 14 листоп. — С. 2.
Искусство должно служить людям: О работе Дворца культуры // Трудовая слава. — 1985. — 18 октября.
Кубарева Е. Концерт эстрадно-духового оркестра подарил прекрасное настроение / Е. Кубарева // Трудовая слава. — 2015. — 14 марта. — С. 6.
Кубарева Е. Народний ансамбль танца «Світанок» победил на Международном фестивале / Е. Кубарева // Трудовая слава. — 2013. — 6 апреля. — С. 6.
Кубарева Е. Народний хор «Веселка» — обладатель Гран-при! / Е. Кубарева // Трудовая слава. — 2015. — 11 июля. — С. 6.
Палац культури завжди відкритий для творчих особистостей і глядачів: [Про творчі колективи палацу культури ДП СхідГЗК] // Жовтоводські вісті. — 2014. -14 листоп. — С. 2: фот.
Палац культури — перлина Жовтих Вод: [Про діяльність колективів Центру народної творчості культури та дозвілля ДП «Схід ГЗК»] // Жовтоводські вісті. -2012. — 2 листоп. — С. 2.
Пісня лине до сердець: [В Центрі народної творчості культури та дозвілля ДП «Схід ГЗК» відбувся фестиваль української пісні] // Жовтоводські вісті. -2015. — 30 січня. — С. 1.
Пригожин Е. Дворец нашей мечты: К 40-летию ДК им. В. Ленина // Трудовая слава. -1997. — 6 дек. — С. 3.
Прудченко В. Чорнобильські мотиви: [Хор «Веселка» ЦНТКіД ДП СхідГЗК визнано кращим музичним колективом на фестивалі Чорнобильські мотиви у м. Дніпропетровськ] / В. Прудченко // Зоря. — 2011. — 15 груд. — С. 3.
Ройк І. «Відроджуємо українську оркестрову музику»: [Відбувся звітний концерт естрадно-духового народного оркестру ЦНТКіД]: Інтерв’ю провела М.Богданова // Жовтоводські вісті. — 2016. — 11 берез. — С. 1.
Харчук В. Было и есть!: [О работе ДК им. Ленина г. Желтые Воды к 40-летию деятельности] / В. Харчук // Трудовая слава. — 1997. — 11 окт. — С. 3.