У Павлограді квітне «Першоцвіт» козацької пісні Дніпропетровщини

У Павлограді квітне «Першоцвіт» козацької пісні Дніпропетровщини

Україна, Дніпропетровська область

Село Кочережки Павлоградського району вшановує славу предків фестивалями, присвяченими козацькій культурній традиції краю.

Павлоградський район надзвичайно багатий на народні ансамблі, їх тут приблизно 14, і це не остаточна кількість. Саме тут народились ансамблі «Богуславочка» та «Першоцвіт», які славляться тим, що зберігають та розповсюджують традиції козацьких пісень Дніпропетровщини. 

Коли в листопаді 2016 року, після двох років кропіткої роботи зі збиранням матеріалів для подачі заявки на внесення козацьких пісень Дніпропетровщини до списку нематеріальної спадщини ЮНЕСКО це все ж таки здійснилось, то особливо як головні осередки збереження козацьких пісень, виділили три ансамблі козацької пісні – «Криницю», «Богуславочку» і «Першоцвіт».

30-річчя ансамблю «Першоцвіт»

У селі Кочережки Павлоградського району «квітне» народний аматорський фольклорний ансамбль «Першоцвіт». Село існує з 1750 року, і його назву пов’язують із легендарним козаком-запорожцем Іваном Кочергою, який, за однією з версій, і заснував тут поселення. Тож першими, хто жив тут, були козаки та переселенці з Полтавського полку. Їхнє життя, пригоди, побут, переживання і послугували підґрунтям для створення козацьких пісень, які нині співають виконавці ансамблю «Першоцвіт». Під керівництвом Володимира Кравченка ансамбль намагається зберегти самобутній характер козацьких пісень свого краю, стилю їх виконання. Ансамбль заснували в 1984 році, і його репертуар нараховує більше 20 оригінальних козацьких пісень. З 1994 року ансамбль «Першоцвіт» отримав звання «народний аматорський колектив».

Окрім того, що ансамбль виконує козацькі пісні, він також займається відтворенням старовинних обрядів за народними звичаями, таких як «Водіння Кози», «Меланка», Новорічно-Різдвяного календарного циклу, «Стрітення», «Заклинання та зустріч Весни» весняного циклу, «Обжинки», «Українське весілля», «Випікання короваю» літнього календарного циклу.

Учасникам колективу, як і водиться в ансамблях козацької пісні, більше 60 років, але це не зважає їм випромінювати енергію та бажання оберігати творчу спадщину краю від забуття. 

30-річчя ансамблю «Першоцвіт»

Ансамбль невтомно працює над збереженням традицій розспіву козацьких пісень з їхньою самобутньою манерою співу та, що особливо важливо, – унікальним місцевим діалектом, який зберігається в текстах козацьких пісень. Також учасники ансамблю займаються пошуковою робою, записом маловідомих пісень («Із-за гір, із-за високих»).

Козацькі пісні Дніпропетровщини є саме тією ниточкою, яка підтримує наш духовний зв’язок із героїчним минулим нашого краю, а ансамблі козацької пісні стають тими посередниками, які не дають пам’яті минулого згаснути безвісти. 

 

Анастасія Шевцова
Створено: 24.07.2019
Редакція від 02.10.2020