Музей «Громадянський подвиг Дніпропетровщини в подіях АТО»

Музей «Громадянський подвиг Дніпропетровщини в подіях АТО»

Україна, Дніпропетровська область, Дніпро, проспект Дмитра Яворницького, 16, 18

Історія створення і зміст вуличної та внутрішньої експозицій музею «Громадянський подвиг Дніпропетровщини в подіях АТО».

Заснований у січні 2016 року. Складається з внутрішньої (розміщується в приміщенні Діорами «Битва за Дніпро») та вуличної експозиції «Шляхами Донбасу». Вуличну експозиція відкрито 25 травня 2016 року, внутрішню – 23 січня 2017.
Історія та зміст вуличної експозиції
Війна – це завжди страшно, а коли вона 
калічить дитинство – це страшно подвійно
У березні-травні 2016 року між будівлями Історичного музею та Обласної наукової бібліотеки змонтовано вуличну експозицію музею «Шляхами Донбасу», відкриту для відвідувачів 25 травня 2016 року. Вона налічує 400 експонатів сучасної військової зброї та техніки: бойова машина БМП-2, башта танка Т-64, полковий міномет ПМ-43, інші зразки озброєння, карета швидкої допомоги (УАЗ-452), макет блокпосту з бетонних блоків, також дорога, навколо якої встановлені вказівні знаки з назвами міст Донецької та Луганської областей. За броньованою машиною піхоти встановлено велику металеву конструкцію, що зображує понівечені залишки Донецького аеропорту, і є своєрідним монументом «кіборгам», які обороняли летовисько протягом 242 днів.  
У центрі експозиції просто неба скульптурна композиція «Солдат і дівчинка» з латуні. Харківський скульптор Володимир Райченко зобразив у ній реальну історію українського бійця-«кіборга», 35-річного Івана Погорєлого, який уже важкопораненим урятував з-під обстрілів п’ятирічну дівчинку. Дитина подякувала солдатові за порятунок і подарувала йому яблуко. Цю скульптуру ще називають «Вдячність». Восени невідомі вандали вкрали латунне яблуко. Але без дитячої подяки скульптурний солдат не залишився – дніпряни щодня приносили йому свіжі яблука. 
 
Історія та зміст внутрішньої експозиції
Змусити глядачів думати, відчувати, співпереживати
Внутрішня експозиція складається з трьох залів. Перший зал присвячений подвигу дніпрян, які допомагали захищати незалежність України всім, чим могли. 
Експозиція, розташована на 600 квадратних метрах першого поверху Діорами «Битва за Дніпро», займає вестибюль, відео-зал (колишній кіно-лекційний) та зал пам’яті (колишній накопичувальний зал зі стіною героїв форсування Дніпра). Її урочисте відкриття відбулося 23 січня 2017 року. Серед 2 000 експонатів музею: документи, фотографії, нагороди, особисті речі учасників АТО, зразки зброї та медичні інструменти, дитячі малюнки, шеврони добровольців. 
У вестибюлі (195,3 кв. м) експозиція розташована на металевих конструкціях, які символізують зруйнований внаслідок бойового протистояння Донецький аеропорт. Стіни затягнуті маскувальною сіткою. На стендах у семи великих комплексах і на шести відео-екранах представлено матеріали, які розповідають про громадянський подвиг Дніпропетровщини в подіях АТО. 
Другий зал – «Зал пам’яті» загиблих в зоні АТО (128,2 кв. м). Представлено більш ніж 500 фотопортретів загиблих воїнів Українських Збройних Сил і військових формувань, які народилися, мешкали, навчались, працювали та призивались до лав армії з Дніпропетровщини. Експонуються комплекси особистих 
матеріалів майже 50 загиблих (нагороди, документи, книги, елементи військової форми, спорядження, деякі зі слідами потрапляння смертельних куль і уламків снарядів, рештки озброєння, ікони, запальнички, 
годинники, шахи, речі, що свідчать про захоплення, професійну діяльність загиблих бійців тощо). За датами і місцями загибелі наших воїнів простежуються всі трагічні події від 2014 року: загибель Іл-76, події під Іловайськом, бої за Піскі та Дебальцеве.

Аудіо гід "Шляхами Донбасу"

Третій зал внутрішньої експозиції – мультимедійний, кінолекційний. У ньому обладнано кінопроекційний зал, який створює ефект присутності глядачів, бо зображення демонструють одразу на чотири стіни. Відео-ефект та гучний звук переносять відвідувачів музею в епіцентр подій. І транслюють тут панорамні документальні стрічки, які розповідають про війну на Донбасі. Кінолекційний зал створено за зразком сучасних європейських музеїв.
Екскурсію для перших відвідувачів провів координатор створення Музею АТО Юрій Фанигін.

Нові сервіси музею
Для прослуховування потрібно лише смартфон та навушники
У Музеї АТО з’явився новий сервіс – кожен бажаючий тепер зможе безкоштовно прослухати аудіо-екскурсію вуличної музейної експозиції «Шляхами Донбасу». Її розробили волонтери команди Wayme-city virtyal guide. Спеціальна афіша с QR-кодом розташована біля блокпосту. Ця аудіо-екскурсія повністю відрізняється від інших подібних. Її зроблено абсолютно асиметрично від класичних музейних експозицій. Акцент – на емоції та почуття людей, яким довелося пережити це на собі. Кожен буквально переноситься на поля бою, в шпиталі, машини швидкої допомоги і прифронтові зони. У цьому допомагають спецефекти.
 
Фото з архівів Дніпропетровського національного історичного музею імені Дмитра Яворницького.
Браславська І. М.
Бібліографія:

Література
Біловецька Н. Вдячні за подвиг // Урядовий кур’єр.– 2017.– №17.– С. 5.
Василенко С. Музей АТО в Дніпрі // Культура і життя.– 2017.– №3/4.– С. 4.
Илатьева К. Метаморфоза яблока // Зоря.– 2016.– № 89.– С. 5.
Кокошко Ю. Войну в музей //Днепр вечерний.– 2016.– № 38.– С. 1, 15.
Кокошко Ю. Солдат и девочка // Днепр вечерний.– 2016.– № 4.– С. 12.
Рижков В. Дві тисячі свідчень війни // День.– 2017.– № 13/14.– С. 8.
Створено: 12.06.2017
Редакція від 26.09.2017