«Ми відповідальні за тих, кого приручили»

«Ми відповідальні за тих, кого приручили»

Україна, Дніпропетровська область, м. Дніпро, парк імені Лазаря Глоби, пр. Дмитра Яворницького, 95

Маленький Принц, найвідоміший герой творів Антуана де Сент-Екзюпері, постає перед нами – він сидить на рідній планеті, замріяний і трохи сумний.

Парк імені Лазаря Глоби у Дніпрі – одне з найулюбленіших місць відпочинку жителів міста та його гостей. І не дивно – бо ж у парку можна знайти розвагу для будь-якого віку. Діти із задоволенням готові перевірити на міцність всі гойдалки та атракціони, а їхні батьки ладні гуляти навколо головного озера міста як влітку, так і взимку. Але якщо вони зазирнуть за літній театр «Мушля», то зможуть побачити статую Маленького Принца, який сидить на земній кулі. Раніше на його місці височіла постать біблійного героя Самсона. Він привертав увагу всіх туристів і ставав головним об’єктом для фотографувань. Фонтан «Самсон» був прикрасою парку з 1950 по 1970-і роки, але після початку будівництва літнього театру, «Самсон» зник. Місце його перебування досі є таємницею для всіх містян. 

Майже 30 років минуло, і на місці зниклої скульптурної композиції з’явилась нова, більш романтична та піднесена постать Маленького Принца. Її скульптор Володимир Наконечний (автор пам’ятника Дмитру Яворницькому та меморіалу на місці зруйнованого будинку на вул. Мандриківській). Робота виконана як подарунок місту від комерційного банку, прикрасила парк у 2002 році. 

Маленький Принц, найвідоміший герой творів Антуана де Сент-Екзюпері, постає перед нами у своєму звичайному образі – він сидить на рідній планеті, замріяний і трохи сумний. Біля нього лежить його улюблена троянда, єдина в усьому світі. Він – її захисник і опікун, глядач її вистав і слухач нескінченних розмов. Їхня планета – це окремий світ, недосяжний багатьом людям. Їхні стосунки зворушують і розчулюють навіть жорстких критиків. Навколо цієї пари розсіяні маленькі квітки, які прикрашають всю кулю. 

Зі спогадів автора скульптури Володимира Наконечного перед нами постає одна цікава історія: 

«...З вагомих скульптур у мене є композиція «Маленький Принц» в парку Лазаря Глоби. Я називаю його «хлопчик на кулі». До речі, зі скульптурою Маленького Принца була пов’язана майже скандальна історія. Планету я вже виліпив у бронзі на заводі ім. Леніна, а хлопчика я ліпив у своїй майстерні. Коли ми зрозуміли, що не встигаємо його відлити в бронзі, вирішили залишити в гіпсі, пофарбувати під бронзу і поставити зверху на планету. Так офіційно і відкрили. А коли ми через день її зняли, щоб замінити, – поповзли чутки, що її вкрали».

З художньою композицією пов’язана ще одна історія крадіжки. Раніше Маленький Принц тримав в своїх руках чудову троянду. Але в 2009 році вона зникла. Як і в історії з «Самсоном», її місцезнаходження встановити не вдалося. 

Декілька років тому на сайті мерії з'явився проект рішення сесії міськради про надання КП «Гідроспоруди» дозволу на списання з балансу двох фонтанів із обладнанням. На захист фонтану «Маленький Принц» стали мешканці міста і колишній директор парку ім. Лазаря Глоби. На їхню думку, скульптура не є частиною фонтану, і все, що необхідно зробити, – це почистити її, як це робили багато років поспіль. Комунальні ж служби наполягають на тому, що фонтан не працює декілька років, і єдиний спосіб вирішення – це демонтаж усієї композиції. Відновлення фонтану неможливе. 

Але всі відвідувачі парку і досі можуть бачити Маленького Принца і його улюблену троянду на їхньому звичному місці. І для того, щоб ця пара мала такий же гарний вигляд, як і на початку свого «життя», потрібна людська зацікавленість та ті ж якості, якими володів літературний герой. 

***

Не треба було слухати її, – довірливо мовив він мені якось. – Ніколи не треба слухати квітів. Треба просто милуватися ними і дихати їхніми пахощами. Моя квітка напоїла пахощами всю мою планету, а я не умів нею тішитися. Оті балачки про тигрячі пазурі... вони б мали зворушити мене, а я розгнівався... 

А ще він признавався: 

– Тоді я ще нічого не розумів! Треба було зважати не на слова, а на діла. Вона  впоювала мене своїм ароматом, ряхтіла, як сонце. То чом би я мав від неї тікати? Адже за тими її нелукавими хитрощами я мав би вгадати ніжність. Квіти-бо такі свавільні! Але я був занадто молодим, щоб уміти любити.

Антуан де Сент-Екзюпері, «Маленький Принц»

Олександра Залогіна
Бібліографія:

Фоменко О. Прощай, маленький принц... // Горожанин.– 2016.– № 39 (29.09–5.10).– С. 13.
Фоменко О. «Принц»-переселенец // Горожанин.– 2016.– № 40 (6–12.10).– С. 7.
Шруб К. Памятники, которые мы потеряли // Днепр вечерний.– 2014.– № 17 (7.02).– С. 8: фот.
Шруб К. Самые необычные памятники Днепропетровска // Днепр вечерний.– 2012.– № 51 (20.04).– С. 24.
Юдина О. Фонтаниссимо! // Горожанин.– 2011.– № 12.– С. 17.
***
Прощай, Маленький принц…[Текст]. – Режим доступа: http://gazeta.dp.ua/17916/%D0%BF%D1%80%D0%BE%D1%89%D0%B0%D0%B9-%D0%BC%D0%B0%D0%BB%D0%B5%D0%BD%D1%8C%D0%BA%D0%B8%D0%B9-%D0%BF%D1%80%D0%B8%D0%BD%D1%86
Узнай, куда исчез Маленький принц из парка Глобы.– Режим доступа: https://dnepr.comments.ua/news/2016/10/19/170738.html
Створено: 27.06.2018
Редакція від 08.09.2020