Клавдія Безрукава – життя, присвячене  книзі

Безрукава Клавдія Володимирівна
Клавдія Безрукава – життя, присвячене книзі

Україна, Дніпропетровська область

  • 29 листопада 1935 - 8 лютого 2017 |
  • Місце народження: с. Гнатівка Перещепинського району Дніпропетровської області |
  • Директор Петропавлівської районної ЦБС (1961-2006)

Під її керівництвом було проведено основну роботу по перебудові організаційної структури бібліотечної мережі району.

 Справжній подвижник бібліотечної справи 

Безрукава Клавдія Володимирівна, директор Петропавлівської районної централізованої бібліотечної системи, яка  очолювала її з 1961 року по 2006 рік, народилася  21 листопада 1935 року. Дитинство та юність її пройшли в невеличкому мальовничому селі в с. Гнатівка  Перещепинського району Дніпропетровської області. У Петропавлівку Клава Пономаренко прибула після закінчення  Дніпропетровського училища культури в 1953 році.   

Трудову діяльність  розпочала інспектором відділу культури, після чого через деякий час вступила до Харківського інституту культури. А після закінчення вишу вона була переведена  на роботу в дитячу бібліотеку завідуючою. 

З 1961 року Клавдія Володимирівна очолила Петропавлівську районну бібліотеку,  і зразу ж почала інтенсивну роботу по впровадженню кращого бібліотечного досвіду в роботу своєї бібліотеки. Перші результати були вже незабаром.

Так у 1966 році виїзна комісія Міністерства культури УРСР, на чолі з начальником управління бібліотек Міністерства З.А. Печенізькою,  перевіривши стан бібліотечної справи в районі, порушила клопотання про присвоєння Петропавлівській районній бібліотеці звання «Бібліотека відмінної роботи», яке було присвоєно в цьому ж році.

На плечі директора лягли проблеми, які вирішувати було важко. Доводилося відстоювати необхідність приміщення для бібліотеки, опікуватися поповненням книжкових фондів, її матеріальним забезпеченням, дбати про належні умови праці бібліотекарів.

Клавдія Володимирівна проявила себе бібліотечним працівником нового покоління, мала авторитет у професійних колах, була умілим організатором. Під її керівництвом велася інтенсивна робота по формуванню фонду бібліотеки, удосконаленню системи каталогів і картотек, вперше було запроваджено відкритий доступ до книжкових фондів. В цей час були розроблені наукові принципи комплектування, розширилася тематика книжкових і періодичних видань, закінчився процес створення оптимальної структури фондів, формування єдиного довідково-бібліографічного апарату бібліотеки.

У 1976 році  Клавдія Володимирівна  здійснила основну роботу по перебудові організаційної структури бібліотечної мережі району на принципах централізації. А  28 вересня 1976 року районна бібліотека стає центральною районною бібліотекою на чолі Петропавлівської районної централізованої бібліотечної системи

Під керівництвом Клавдії Володимирівни було проведено основну роботу по перебудові організаційної структури бібліотечної мережі району на принципах централізації. З цього часу почався новий відлік у діяльності центральної бібліотеки, з новим штатом, новими кадрами, новими структурними підрозділами. К. Безрукава багато уваги приділяла не тільки  своїй бібліотеці, а й сільським книгозбірням,так як вона стала відповідати за стан бібліотечного обслуговування населення району.

У районній бібліотеці Клавдія Володимирівна згуртувала навколо себе колектив бібліотекарів-однодумців з великим бажанням працювати, досягати разом професійних висот. Разом із фахівцями бібліотеки вона  навчала і навчалася, вдосконалюючись у своїй професії.

Клавдія Володимирівна також  працювала  по упорядкуванню мережі бібліотек. Розроблявся і діяв Єдиний міжвідомчий план бібліотечного обслуговування населення району. Це вимагало від директора глибоких знань, твердої волі, великих зусиль.

Рішенням районної ради народних депутатів від 20 березня 1976 року  було виділено кошти в сумі 70 тисяч на добудову районної бібліотеки, яка  розпочалася  в 1977 році. Багато сил та енергії віддавала Клавдія Володимирівна будівництву  нового приміщення та його облаштуванню, яке  було закінчено  у 1978 році. Після чого вона поринула в численні клопоти, зокрема, зайнялася організацією роботи колективу в новій будівлі.

Закохана в книгу, в професію, Клавдія Володимирівна прищеплювала ці почуття й своїм колегам. Саме в цій роботі вона знайшла своє покликання. Нею жила. Робота для неї стала і захопленням, і  відпочинком, і справою усього життя. 45 років вона очолювала Петропавлівську районну централізовану бібліотечну систему, під керівництвом якої бібліотека стала провідним закладом області. Її робота завжди відзначалася творчими підходами до вирішення проблем, високий професіоналізм, багаторічна самовіддана, послідовна та наполеглива праця якої забезпечили беззаперечний авторитет серед колег і однодумців. 

Визнання і відзнаки

За сумлінну, багаторічну працю, професійну майстерність її неодноразово було нагороджено грамотами союзного, республіканського та обласного значення.

За  активну участь бібліотек району у Всесоюзному огляді бібліотек, який проходив у 1967 році, колектив бібліотеки було нагороджено Почесною Грамотою обласного управління культури та обкому профспілки.

Її було неодноразово нагороджено багатьма відзнаками місцевих органів влади, Міністерства культури України.

Клавдія Володимирівна була вірним другом, авторитетним наставником, чудовою людиною і фахівцем, який присвятив себе всій справі свого життя – служінню книзі.

Померла  Клавдія Володимирівна 9 травня 2014 р.
Світла їй пам’ять…

Валентина Ляхімець
Бібліографія:

Життя, присвячене книзі: [ 70 років від дня народження К.В. Безрукавої]/ Колектив бібліотеки// Степова зоря. –2005. – 22 лист. - С. 4
Світла пам’ять [ Клавдія Володимирівна Безрукава]/ Колектив бібліотеки //Степова зоря. – 2014. – 28 липня. - С. 4
Безрукава К..Ярослав, наречений мудрим/ К. Безрукава// Степова зоря. – 2004. – 30 бер. – С.4
Безрукава К. Завжди з народом: Шевченківські дні в районі / К. Безрукава// Степова зоря. – 1992. – 14 бер.– С. 2
Безрукава К. Жінко-воїне! Розкажи про свій подвиг / К. Безрукава// Степова зоря. – 1975. – 8 травня.– С. 3
Безрукава К. Твоє місце, бібліотекаре, твоя роль.- / К. Безрукава// Степова зоря. – 1968. – 20 квітня.– С. 3
Створено: 03.04.2018
Редакція від 18.09.2020