Раїса Петрівна Бокова – життя, як спалах...

Бокова Раїса Петрівна
Раїса Петрівна Бокова – життя, як спалах...

Україна, Дніпропетровська область

  • 5 вересня 1962 - 4 лютого 2017 |
  • Місце народження: с. Новоолексіївка Красноармійського району Донецької області. |
  • Директор Тернівської міської централізованої бібліотечної системи (2010-2017)

Директор Тернівської міської ЦБС, яка бачила бібліотеку сучасним інформаційний центром для сприяння розвитку національної культури.

Раїса Петрівна Бокова народилася 5 вересня 1962 року на Донеччині у с. Новоолексіївка Красноармійського району Донецької області. Після закінчення Донецького культурно-освітнього училища в 1980 році пов’язала своє життя з бібліотекою, яка заволоділа її помислами, наповнила життя змістом і допомогла розкритися як особистості. 

Раїса Петрівна була справжнім фахівцем в обраній професії, пройшовши всі щаблі професійного зросту. Спочатку працювала в міській бібліотеці №2 м. Тернівка. З 2003 року  Раїса Петрівна – завідуюча Тернівської бібліотеки для дорослих, а в 2010 році очолює Тернівську міську ЦБС. Головним кредо у своїй багатогранній діяльності вважала можливість націлити колектив йти в ногу з життям і доклала багато зусиль, щоб бібліотека мала імідж професійної, і в той же час демократичної, доступної рядовому читачеві установи, здатної відгукнутися на суспільні запити та потреби міста. Під її керівництвом Тернівська міська ЦБС зарекомендувала себе як один із кращих культурних закладів міста. Свою впертість і наполегливість Раїса Петрівна передає всьому колективу, який кожного дня будує свою роботу в творчому пошуку, з «родзинкою», віддаючи себе до кінця, при цьому активно запроваджуючи все нове, сучасне, інноваційне.

Професійна, творча та проектна діяльність

Бібліотека під керівництвом Раїси Бокової стала не лише тим місцем, де можна взяти і прочитати книгу, а й відпочити, долучитися до високого мистецтва, загальнолюдських цінностей на вечорах та інших заходах, які мають як естетичне, так і виховне значення. Тому кожна представлена тут виставка – подія, результат пошуків і роздумів, а кожен масовий захід – виплеканий твір мистецтва, результат творчості спеціалістів.

У бібліотеці працюють достойні та незвичайні люди – безкорисливі служителі Розуму та Добра, справжні психологи і просто мудрі жінки, які віддають тепло своїх сердець читачам. Вони просто роблять усе можливе, щоб привести все нових користувачів до її Величності  Книги.

Велику увагу Раїса Бокова приділяла висвітленню роботи ЦБС у засобах масової інформації. Основними джерелами відображення стало місцеве телебачення та міська газета «Вести Терновки». Раїса Петрівна була ініціатором створення щоквартального бюлетеня «Бібліотечна Тернівка», в якому висвітлюється робота бібліотеки, її успіхи та досягнення. Вона плідно співпрацювала з органами місцевого самоврядування, брала активну участь у заходах, організованих відділом культури. До сфери професійних інтересів відносила також розвиток платних послуг.

Під час керівництва Раїси Петрівни розпочав свою роботу творчий клуб «Фенікс», до нього увійшли місцеві поети, творчість яких має велике значення і вплив на розвиток культури міста. З 1999 року працює літературний клуб «Зодіак» під керівництвом місцевого поета Володимира Теплова, котрий було створено з метою залучення обдарованих дітей та молоді. Кожен рік у лютому бібліотека відзначає день народження «Фенікса». Це велике свято духовності, творчості та любові… любові до рідної природи, землі, людства. 

Раїса Бокова бачила бібліотеку як сучасний інформаційний центр із сучасним комп’ютерним обладнанням. Як чудовий організатор, вона вміла згуртувати й надихнути людей на плідну працю, вміла розвивати здорові амбіції, підтримувати різноманітні вектори бібліотечної професії, заохочувала і сама брала активну участь у всіляких проектах і конкурсах.

У 2012–2013 роках отримала подяки за активну участь у проведенні презентації-бенефісу «Бібліотеки Дніпропетровщини запрошують на побачення». В 2016 році за участь у проекті «Громада своїми руками» бібліотека отримала грант, який дав можливість перебудувати вхідний ґанок у бібліотеці для дітей. У 2017 році за участь у конкурсі «Відкрий серце новорічним дивам» в номінації «Внутрішні інтер’єр приміщення», нагороджена дипломом за І місце. За багаторічну сумлінну працю та досягнуті успіхи, Раїса Петрівна Бокова нагороджена грамотами обласного управління культури та місцевих органів влади.

Улюбленій справі вона віддала 28 років свого життя, а для себе життєвим кредо завжди вважала чесність, порядність і відповідальність. Метою в житті бачила підвищення авторитету бібліотечної професії, сприяння розвитку національної культури.

Любов і постійну турботу відчували на собі рідні та близькі люди Раїси Петрівни. Вона була чудовою дружиною, матір’ю, бабусею. Але так передчасно пішла з життя Раїса Петрівна у 2017 році.

Сильною, веселою, яскравою жінкою назавжди збережеться в нашій пам’яті Раїса Петрівна Бокова. Серед тих, хто сумує сьогодні з приводу такої неочікуваної страшної втрати є люди, які були її друзями за різних  обставин, і вона ніколи не зрадила жодного. Саме вони і присвятили їй ці поетичні рядки.

Ушла от нас Петровна Рая…
Господь встречал её дождём,
Ушла, наказы оставляя,
А нам не верится – мы ждём,
Ушла в страну с названьем «Вечность»,
Оставив нам свои дела,
Её девиз был: «человечность»
И от всех нас того ждала.
Её читатели ждут, книги,
В цветах – уютный кабинет,
Мы шли за ней, как в море бриги!
Но Раи с нами больше нет…
Нет! Есть она! Хоть сердце плачет –
Нетленна память о таких!
Ведь в краю сердца все иначе:
Всегда ты среди нас живых!

С. Трофимов, керівник творчого клубу «Фенікс»

Наталія Шашмурина
Бібліографія:

Бокова Р. А слово голубить, і карає//Вести Терновки. - 2016.- 3 марта. - С.5
Бокова Р. Побачила світ нова книга тернівського поета Миколи Литвиненка//Вести Терновки. – 2015. – 10 дек. – С.3
Бокова Р. День сім’ї в бібліотеці//Вести Терновки. – 2016. – 19 мая. – С.3
Бокова Р. 23 квітня – Міжнародний день книги та авторського права//Вести Терновки. – 2016. – 5 мая. – С.4
Бокова Р. В Тернівці пройшли заходи до 71 річниці перемоги над нацизмом// Вести Терновки. – 2016. – 12 мая. – С.4
Бокова Р. Святковий тиждень з літературно-музичної композиції//Вести Терновки. – 2016. – 30 июня. – С.4
Бокова Р. День української писемності та мови//Вести Терновки. – 2016. – 17 ноября. – С.4
Бокова Р. Бібліотеки сьогодні – це активні учасники життя міста//Вести Терновки. – 2015. – 8 октября. – С.7
Хвиля А. Сюда всегда приходят люди//Вести Терновки. – 2005. – 21 июля. – С.4
Теплов В. Божественное слово [посвящение Раисе Боковой]//Серебрянные строки: стихи и поэмы разных лет. – Д.:Січ, 2008. – С.32
Теплов В. Сад мудрости [посвящение Раисе Боковой]//Гравитация любви: стихи разных лет. – Д.: Пороги, 2013. – С.114
Створено: 25.06.2018
Редакція від 01.10.2020