Ганна Бовдуй – талановитий майстер бібліотечної справи

Бовдуй Ганна Петрівна
Ганна Бовдуй – талановитий майстер бібліотечної справи

Україна, Дніпропетровська область

  • 16 травня 1952 |
  • Місце народження: с. Хоружівка, Роменського району Сумської області |
  • Завідувачка бібліотеки-філіалу №10 КЗК «Міська бібліотека для дорослих» Криворізької міської ради

Завідувачка Десятої бібліотеки – творча натура, відома та шанована в Кривому Розі особа.

Загальний стаж роботи Ганни Петрівни Бовдуй – 46 років. Розпочала свою професійну діяльність в 1981 році на посаді бібліотекаря рудоуправління імені Кірова, в 1999 році переведена на посаду провідного бібліотекаря в Палац культури ім. Артема, а вже з 2001 року обіймає посаду завідувачки бібліотеки-філіалу № 10 КЗК «Міська бібліотека для дорослих» КМР, де і працює по теперішній час. 

«…немає нічого складнішого, ніж упорядкувати бібліотеку. Складніше хіба що впорядкувати світ». 
Жан-Клод Карр’єр

Народилась Бовдуй Ганна Петрівна 16 травня 1952 року в багатодітній родині в селі Хорунжівка Недригайлівського району (зараз – Роменський район) Сумської області, на одній сумській землі з екс-Президентом України Віктором Ющенком. Навчалася в Хорунжівській середній школі. З дитинства любила природу, захоплювалася її красою, обожнювала читання. В 1969 році Ганна Петрівна вступила до Криворізького державного педагогічного університету на природничий факультет. Її вчителем з біології був Іван Андрійович Добровольський – український вчений, доктор біологічних наук, видатний дослідник рослинності Криворіжжя. Після успішного завершення навчання за спеціальністю «Викладач хімії та біології» Г. Бовдуй працювала вихователем в дитячому садку № 237 Кривого Рогу.

Не одразу, але Кривий Ріг підкорив її серце – тут вона сформувалася як особистість і  професіонал, тут зустріла свою долю – майбутнього чоловіка, тут з’явилася на світ улюблена донечка.

З 1981 року починає працювати в бібліотеці-філіалі № 10 КЗК «Міська бібліотека для дорослих» КМР. Спеціальність бібліотекар стала справжнім покликанням у її житті. З 2001 року вона обіймає посаду завідувача бібліотеки-філіалу № 10. Саме на цій посаді розкрився талант Ганни Бовдуй змінювати розуміння суті роботи бібліотекаря. Не «сіра мишка» і «класичний» документознавець, а мультикультурна особистість, що реально модерує та змінює простір і здатна організовувати потоки інформації. Бібліотека під її керівництвом стала однією з  найкращих у місті. 

Кожна бібліотека, на думку Ганни Петрівни Бовдуй, повинна мати свої колорит і відмінність, свій неповторний запах. Це місце де кожен знаходить для себе щось цікаве, значуще, тут генеруються нові ідеї, співзвучні потребами суспільства. Вона віддано любить свою роботу і вважає, що в бібліотеці можна знайти все, що вам потрібно, а головне, знає, де це «потрібне» знаходиться.

«Бібліотека – ніби планета Земля, а, можливо, навіть неосяжний Всесвіт. На планеті живуть люди різних національностей, а бібліотеку заповнила мудрість цих народів. На бібліотечних полицях мирно живуть книги з різних куточків Землі, спілкуються між собою різними мовами, обговорюють спільні нагальні проблеми, сперечаються – і завжди, що найголовніше, знаходять компроміс». 
Ганна Бовдуй

  

Ганну Петрівну Бовдуй можна без перебільшення назвати бібліотечним подвижником Кривого Рогу. Професійна, доброзичлива, комунікабельна, великий фанат своєї справи, вона вміє все: бути дипломатом і психологом – в спілкуванні, піар-технологом – у комунікації зі ЗМІ, літератором і коректором – під час підготовки до заходів, дизайнером і економістом – при оздобленні бібліотеки, дослідником – в процесі пошуку літератури. Поєднати відчайдушну мрію із ретельним плануванням, організувати творчу зустріч, створити інсталяцію, зацікавити будь-яку аудиторію бібліотеки, – здається, якщо потрібно, Ганна Петрівна може «звернути гори». 

«Люблю свою професію за загадковість і неповторність кожного дня, за людей, які приходять до бібліотеки і несуть свої почуття після прочитаних книг, роздуми від отриманої інформації, діляться думками про життя. Атмосфера сучасної бібліотеки – це запашний букет дійсності... Але більшість бібліотечних днів пахнуть свіжим подихом нового дня, переплетеним коштовними перлинами історії…» 
Ганна Бовдуй

Для неї не існує «широкого загалу користувачів», кожний із них є «особливим випадком» – зі своїми бажаннями, потребами, проблемами. Для Ганни Бовдуй справді  важливо, щоб читачі не виходили за межі бібліотеки з почуттям розчарування, не отримавши необхідних документів. Тож сьогодення ставить нові завдання, а Ганна Петрівна робить все можливе, щоб користувачі могли знайти правильні відповіді. Відповідаючи великому духу просвітництва, Ганна Петрівна заохочує людей користуватися бібліотеками, читати книги,  правильно споживати інформацію; вона об’єднує криворізьку спільноту в клуби за інтересами, залучає до бібліотеки творчих особистостей.

У чому сенс її життя? В любові до рідного краю, служінні літературі, історичній істині. Її кращі друзі – книги і читачі, до неї тягнеться обдарована молодь. Ганна Петрівна допомагає їм реалізовувати творчі здібності, розширяти «інтелектуальні горизонти». Вона багато читає, цінує твори майстрів сучасної української прози і поезії, класику, а про історію рідного краю може розповідати годинами.

«Творчість і бібліотека – що сказати, чудово! Ось скажіть, чи можлива бібліотека без творчості? Думаю, що не я одна дам відповідь – «Ні!» А краще скажу так – «Бібліотека + Творчість = Сучасна бібліотека» 
Ганна Бовдуй

На думку Г.П. Бовдуй професія бібліотекаря найнеобхідніша і найкраща: «Ми бібліотекарі! Найпрестижніші! Найінтелектуальніші! Найекстравагантніші!». Ганна Петрівна вважає, що професії «бібліотекар» не існує без поновлення бібліотечних знань, без постійного руху у життєвому просторі, без креативного підходу до вимог часу. Тиша та спокійне життя не притаманні  Десятій бібліотеці, а творча активність завідувачки є своєрідним генератором усіх бібліотечних інновацій. В усі часи, що Ганна Бовдуй  працює у Десятій бібліотеці, вона віддає багато сил і енергії перетворенню книгозбірні на сучасний інформаційно-культурний центр. У бібліотеці-філіалі № 10 відбуваються цікаві зустрічі, презентації нових книг, літературники, проводяться майстер-класи та тренінги. Багато хто називає Десяту бібліотеку своєю «другою домівкою», до неї поспішають, тут з користю проводять час, відпочивають, готуються до занять, скориставшись комп’ютером чи безкоштовним Wі-Fі.

 

За ініціативою Ганни Петрівни у бібліотеці створено творчий літературно-мистецький центр «Штрих до слова», в межах роботи якого відбуваються зустрічі творчої еліти міста, працює авторська школа молодого журналіста «На крило», проводяться засідання клубу здоров`я «Шлях до себе». Літературно-творча студія «Культурний простір на творчій кухні» створена, аби допомогти обдарованим людям, перш за все, – молоді, знайти та виявити таланти, запросити в країну творчих знахідок, де кожен має можливість відкрити себе повною мірою, отримати схвалення та допомогу, пораду, збагатитися знаннями. 

З 2012 року Ганна Бовдуй налагодила плідну співпрацю з Територіальним центром соціального обслуговування (надання соціальних послуг) у Саксаганському районі, який  працює з людьми, що потребують особливої допомоги. Бібліотека-філіал №10 має тісні партнерські стосунки з громадами національних меншин. Адже Кривий Ріг місто багатонаціональне, місто добрих і працелюбних людей. 

Її приваблює робота з книжковим фондом, тому вона може дати фору будь-кому в царині криворізького краєзнавства; завжди перша дізнається про новини у світі бібліотечної справи і жоден значущий краєзнавчий захід в місті не відбудеться без завідуючої Десятої бібліотеки. З 2013 року щорічно в одній з найбільших і найстаріших бібліотек міста Кривий Ріг, якою є бібліотека-філіал № 10 КЗК «Міська бібліотека для дорослих» КМР (у вересні 2022 року виповнилося 100 років), проводяться краєзнавчі читання, присвячені пам’яті заслуженої журналістки, історика, почесного громадянина Кривого Рогу Тетяни Петрівни Воронової. На ці щорічні заходи Ганна Бовдуй збирає в бібліотеці істориків, краєзнавців, обдаровану молодь Кривого Рогу, що сприяє розвитку краєзнавчої справи в місті. 

Вона вкладає серце і душу у свою справу, тому заходи в бібліотеці-філіалі № 10 завжди креативні, атмосферні та приваблюють літераторів, журналістів, письменників, музикантів. Десята бібліотека – особлива – так визначає кожен, хто побував тут хоч раз. 

За ініціативи Ганни Петрівни було створено сторінку бібліотеки в соціальній мережі «Фейсбук» (https://www.facebook.com/10library1922), яка дає можливість отримати інформацію про наявність у фонді необхідних видань, підібрати тематичний список літератури й отримати інші види бібліотечних послуг, що надаються всім бажаючим, незалежно від їх місцезнаходження.

У 2018 році Ганна Бовдуй ввійшла до десятки кращих популяризаторів української мови у Кривому Розі.

«Коли після дощу спалахує веселка – небо світиться безліччю кольорів»

Протягом 2020–2021 років пройшла навчання з цифрової грамотності на Національній онлайн-платформі «Дія. Цифрова освіта». Ганна Бовдуй завжди навчається, а тому з нею і працювати завжди цікаво і комфортно.

Завдяки активності Бовдуй Г.П. у бібліотеці-філіалі № 10 у 2021 році було успішно реалізовано проєкт місцевого розвитку «Бібліотечний інформаційний тандем» у межах конкурсу «Громадський бюджет». Під час реалізації проєкту було придбано телевізор SMART-TV, ноутбуки, сучасні меблі, що дозволило  зробити бібліотеку комфортнішою та привабливішою для користувачів і значно покращити можливості комп’ютерної грамотності для мешканців міста.

Віддай людині крихітку себе.
За це душа наповнюється світлом.
Ліна Костенко

 

На початку квітня 2022 року Ганна Петрівна організувала діяльність бібліотеки-філіалу № 10 офлайн, а до цього забезпечувала віртуальні інформаційні довідки, надавала великої уваги спілкуванню з громадами, колегами і користувачами, долучалася до волонтерської роботи.

Ганна Бовдуй відповідає за організацію роботи безкоштовного розмовного клубу «Спілкуймося українською», який діє на базі бібліотеки-філіалу № 10 з липня 2022 року. Залучає до співпраці поетів, прозаїків, філологів. 

Тісний взаємозв’язок бібліотеки з членами Національної спілки письменників України, членами Національної спілки журналістів України, Центром краєзнавства і туризму Саксаганського району, Криворізьким міським історико-краєзнавчим музеєм, редакцією альманаху «Саксагань» допомагає духовно збагатити мешканців міста. 

За ініціативність і старанність, вагомий внесок у розвиток бібліотечної справи в місті Бовдуй Ганну Петрівну було неодноразово нагороджено: Грамотою виконкому Криворізької міської ради (2013), Почесною грамотою Міністерства культури України (2015), Почесною грамотою виконкому Криворізької міської ради (2016), нагрудним знаком «За заслуги перед містом» ІІІ ступеню (2022). Організаційні здібності, майстерність Ганни Бовдуй в 2022 році відзначено Подякою Міністерства культури і мистецтв України, почесними грамотами Дніпропетровської облдержадміністрації, обласного управління культури. Відзнака 2022 року від криворізької громадської організації «АртКультура».

Такі люди як Ганна Петрівна Бовдуй – окраса і гордість бібліотечної спільноти, колективу, Кривого Рогу, України.

Лариса Данилюк
Бібліографія:

Бовдуй А. 100 років бібліотеці-філіалу № 10 // Криворожский коллекционер. – 2022.– № 1. – С. 5–7.
Бовдуй А. Нашей библиотеке скоро 100 лет, приходите с поздравлениями и подарками! // Домашняя газета.– 2021.– № 16 (21 апреля).– С. 8.
Крамаренко М. Десятка кращих пропагандистів української мови у Кривому Розі // Домашняя газета.– 2018.– № 4 (24 января).– С. 6.
Бовдуй А. Пісня «Кривой Рог – Главный» // Саксагань .– 2017.– №2.– С. 23.
Бовдуй А. Театр живої літератури: «Культурная середа» на Творчій кухні // Саксагань.–2017.– №2.– С. 24.
Бовдуй А. Перше спільне повноліття, або Вісімнадцять літ творчого життя // Саксагань.–2017.– №2.– С. 32–34.
Бовдуй Г. Новий день, переплетений з історією // Саксагань.– 2015.– №2.– С. 42–44.
Бовдуй Г.П. Бібліотека крізь віки // Звезда-4.- 2012.– №103 (декабрь).– С. 30.
Бовдуй А. Бібліотека. Район. Місто // Звезда-4.– 2010.– 16 нояб.– С. 2.
Бовдуй А.П. Бібліотека: із століття в століття // Звезда-4.– 2007.– №80(4 октября).– С. 54.
Бовдуй А.П. Встреча поколений // Звезда-4.– 2007.– №37.– С. 19.
Створено: 26.10.2023
Редакція від 30.10.2023