Лідія Федорівна Чорнойван: служіння книзі та читачеві

Чорнойван Лідія Федорівна
Лідія Федорівна Чорнойван: служіння книзі та читачеві

Україна, Дніпропетровська область

  • 10 лютого 1941 року |
  • Місце народження: смт. Царичанка Дніпропетровської області |
  • директор Верхньодніпровської ЦБС (1982-2005)

Заслужений працівник культури УРСР, організатор першого в області об’єднання масових бібліотек в єдину бібліотечну систему.

Лідія Федорівна Чорнойван, директор Верхньодніпровської ЦБС, Заслужений працівник культури УРСР, організатор першого в області  об’єднання масових бібліотек в єдину бібліотечну систему.

Лідія Федорівна Чорнойван народилася 10 лютого 1941 року в смт. Царичанка Дніпропетровської області.  Навчалася у Дніпропетровському культурно-освітньому училищі і в 1960 році за призначенням опинилася у Верхньодніпровському районі. Починала з посади завідуючої Першотравенської сільської бібліотеки. Потім запросили в районну бібліотеку. Там пройшла усі сходинки: методист, завідуюча методичним відділом, заступник директора, а з 1982 року по 2005 рік – директор Верхньодніпровської ЦБС. Заочно закінчила Харківський інститут культури. 

Професійна діяльність

Лідія Федорівна Чорнойван пройшла великий трудовий шлях – 45 років пропрацювала в бібліотечній системі,  досягла найвищого рівня професіоналізму, зробила вагомий внесок у розвиток бібліотечної справи району, забезпечила високий рівень роботи Верхньодніпровської ЦБС, перетворила бібліотеки системи в культурно-просвітницькі та інформаційні центри громад. 

Новаторський характер Лідії Федорівни сприяв прогресивним змінам в роботі бібліотек: наш район у 1975 році першим в області  об’єднав 39 масових бібліотеки Міністерства культури в централізовану бібліотечну систему з  єдиним керівництвом, єдиним фондом, єдиним штатом на чолі з методичним центром – центральною районною бібліотекою. Пізніше, у 1991 році,  в районі була створена територіальна бібліотечна система, яка об’єднала 71 спеціальні і спеціалізовані бібліотеки інших систем і відомств на базі центральної районної бібліотеки. 20 років на базі Верхньодніпровської центральної бібліотечної системи працювала обласна школа передового досвіду для методистів   і 12 років для директорів ЦБС. За досягнення високих показників в роботі центральна районна бібліотека була  навіть нагороджена дипломом ВНДГ СРСР (1970 р.).Колектив бібліотеки, 2000 р.

Лідія Федорівна була делегатом Всеукраїнського конгресу бібліотечних працівників у Києві  у 1992 р. Вона також була  нагороджена Почесною Грамотою Президії  Верховної Ради України, і у 2003 р. отримала звання «Заслужений працівник  культури». 
 
В той час переживали бібліотеки району  і важкі часи. В 90-х роках відбулося велике скорочення штату ЦБС.  Далекоглядність, мудрість, людяність директора зіграли не останню роль в збереженні комфортного психологічного клімату в колективі бібліотечних працівників. Властивий їй ентузіазм, велике бажання працювати в ім’я читача і для читача запалювали колег і допомагали долати тимчасові труднощі, не знижуючи темпів роботи. Верхньодніпровська центральна районна бібліотека  випускала «Хроніку бібліотечних подій», біографічно-бібліографічний покажчик «Наші поетичні земляки», інформаційні буклети «Верхньодніпровська центральна районна бібліотека» до 120-річчя та 125-річчя від дня її заснування, бібліографічний покажчик статей до 30-річчя ЦБС «Верхньодніпровська ЦБС: роки, події, люди…».
 
В бібліотеці діяли клуби  для любителів поезії «Зелена лампа», з популяризації української літератури «Кобза», для молоді «Дівчинка. Дівчина. Жінка» та «Бібліознавець», для літніх людей «Золотий вік», професійний клуб «Зачаровані книгою», працювали любительські об’єднання читачів і  в бібліотеках-філіалах; проводилися районні конкурси для фахівців на творчу індивідуальність.
 
Колектив бібліотеки під керівництвом Л.Ф. Чорнойван брав участь в обласних конкурсах, заходах, акціях. З особливо піднесеним настроєм готувався щорічний конкурс сімей-ерудитів «Від роду до народу», який неодмінно збирав чисельну кількість глядачів. Бібліотекарями району була запроваджена акція для читачів «Подаруй бібліотеці книгу», яка діє й достепер; урочисто і цікаво почали святкувати День бібліотек. В 2000-му році в приміщені Верхньодніпровської районної адміністрації був відкритий бібліотечний пункт для обслуговування працівників адміністрації  та районної ради, після чого почалася плідна співпраця бібліотек  з органами місцевого самоврядування. За часів керівництва Лідії Федорівни бібліотеки району набули статусу осередків культурного відпочинку населення.

Визнання і відзнаки

За багаторічну сумлінну працю, високу професійну майстерність, плідну громадсько-просвітницьку діяльність Лідія Федорівна Чорнойван була відзначена  і нагороджена:
- медаллю «За доблестный труд» (1970 р.);
- дипломом виставки ДНГ УРСР третього ступеня (1977 р.);
- почесним званням «Заслужений житель району» (1987 р.);
- Грамотою і значком Міністерства культури СРСР «За отличную работу» (1989 р.);
- Почесною Грамотою Президії Верховної Ради Української РСР  (1991 р.);
- була делегатом Всеукраїнського конгресу бібліотекарів у Києві  (1992 р.);
- Подяками районного відділу культури (1966 р., 1992 р., 1996 р.)
- Подякою Міністерства культури і мистецтв України (1998 р.);
- Подякою голови обласної державної адміністрації ( 2001 р.);
- Почесним званням «Заслужений працівник культури України» (2003 р.).

В грудні 2004 року  Лідія Федорівна Чорнойван  прийняла рішення піти на заслужений відпочинок.

Колектив ЦРБ згадує Лідію Федорівну,  як людину широкої і щедрої душі, оптиміста з тонким почуттям гумору, невтомного працівника, прекрасного організатора, енергійного, компетентного спеціаліста, талановитого керівника, віртуоза в своїй професії

Олена Матросова
Бібліографія:

Тітова Н. Лідер бібліотечної справи //Придніпровський комунар. – 2005. – 9 лютого.
Чорнойван Л. Центральна районна бібліотека: історія, сучасність // Придніпровський комунар. – 2004. - 26 травня.
Чорнойван Л. Конкурс молодих обдарувань //Придніпровський комунар. – 2004. – 21 квітня.
Чорнойван Л. Зберегти історико-культурну спадщину // Придніпровський комунар. – 2003. – 2 липня.
Чорнойван Л. Служити книзі і читачеві // Придніпровський комунар. – 2003. – 21 вересня.
Чорнойван Л. Прийдіть на зустріч з книгою // Придніпровський комунар. – 2003. – 25 червня.
Чорнойван Л. Берегині храмів // Придніпровський комунар. – 2001. – 29 вересня.
Чорнойван Л. Многії вам літа // Придніпровський комунар. – 2001. – 4 липня.
Чорнойван Л. Пізнавати і вчитися // Придніпровський комунар. - 2001. – 25 квітня.
Чорнойван Л. Завітайте до бібліотеки // Придніпровський комунар. – 2000. – 28 червня.
Чорнойван Л. Підмурок духовності // Придніпровський комунар. – 1999.- 29 вересня.
Чорнойван Л. З просвітницькою місією // Придніпровський комунар. – 1998. – 30 вересня.
Чорнойван Л. Районній бібліотеці – 120 років // Придніпровський комунар. – 1995. – 4 березня.
Чорнойван Л.Ф. На державний рівень // Придніпровський комунар. – 1992. – 11 липня.
Чорнойван Л. Фундамент культури // Придніпровський комунар. – 1991. – 14 листопада.
Чорнойван Л. Наше духовне багатство // Придніпровський комунар. – 1988. – 9 червня.
Чорнойван Л.Ф. Бібліотека відмінної роботи // Придніпровський комунар. – 1982. – 27 липня.
Чорнойван Л.Ф. Мудрий порадник, вірний друг // Придніпровський комунар. – 1982. – № 110.
Чорнойван Л.Ф. Наше високе покликання // Придніпровський комунар. – 1981. – 16 червня.
Створено: 24.07.2017
Редакція від 18.09.2020