Павлоградська центральна міська бібліотека ім. Г.П. Світличної

Павлоградська центральна міська бібліотека ім. Г.П. Світличної

Україна, Дніпропетровська область, м. Павлоград

Міська бібліотека для мешканців Павлограда - не тільки книги, але й багато цікавого.

Ніякі реєстраційні документи, які б точно засвідчили дату відкриття Павлоградської центральної  міської  бібліотеки, на жаль, не збереглися.  По інших документах установити цю дату також не можливо.
Згідно з наказом № 1 по Павлоградській міській бібліотекі від 5 січня 1945 року цього дня на роботу була зарахована завідуючою Анциферова Фатіма Тимофіївна, яка пропрацювала на цій посаді до 1975 року.

За спогадами самої Фатіми Тимофіївни і бібліотекаря з 50 річним стажем Михайловської Антоніни Сергіївни, в місті працювала міська бібліотека і до Великої Вітчизняної війни. Перед приходом німців її фонд був схований у підвальному приміщенні бібліотеки (по вул. Леніна). Нині на цьому місці розташований центральний готель. Та і в роки війни, після вигнання з Павлограду німців, тобто в 1943 році, теж була відкрита міська бібліотека. Чи була бібліотека, завідуючою якої призначили Анциферова Ф. Т., наступницею попереднім, чи заново зареєстрованою, сказати важко. Та можливо, дата народження  бібліотеки набагато раніша? Адже існують документи, які стверджують, що училищно-публічна бібліотека була відкрита в Павлограді 17 лютого 1861 р., а бібліотека Ліпського А.П. заснована в 1876 році. Тобто над виявленням справжньої дати заснування центральної міської бібліотеки треба ще серйозно працювати. Починаючи з 50 х років при бібліотеці працювали позастаціонарні форми обслуговування читачів (філіали, пересувки, бібліотечні пункти). 

У 1952 році бібліотека мала 18 пересувок і один пункт видачі книг в селі Городище. Читачі користувались послугами МБА з 1953 року. Книги одержували з Дніпропетровська і Харкова. У 70-80 роки до 10 найбільших бібліотек Радянського Союзу виконували замовлення павлоградських читачів. Це бібліотеки Москви, Ленінграда, Києва, Харкова, Одеси, Дніпропетровська та інші.
З 1 серпня 1959 року міська бібліотека стала методичним центром і для сільських бібліотек.
У 1960 році з допомогою обласної бібліотеки і відділу культури організовано міжвідомчу бібліотечну раду.
У 1964 році при бібліотеці працював міський літературний лекторій. 
У 1964 році почалось будівництво самостійної двоповерхової будівлі для міської бібліотеки по вул. К. Маркса, 94а. До цього бібліотека знаходилась у пристосованому приміщенні по вул. Леніна, 111.

В 1968 році бібліотека стала власником нового двоповерхового приміщення, побудованого за типовим проектом, загалькою площею 550 м2. Це було величезне свято. Приміщення світле, просторе. Придбано нові меблі, штори, доріжки і т. д. З’явився новий структурний підрозділ – юнацький абонемент. Дві кімнати займав абонемент для дорослих читачів. Вражав своїми розмірами читальний зал. Одержав окрему кімнату методичний відділ. У 1970 році бібліотеці обласним управлінням культури присвоєно звання “Бібліотека відмінної роботи”, яке потім підтверджувалось щорічно успішною діяльністю книгозбірні. У Цнентральній міській бібліотеці знаходиться зведений довідковий апарат на фонд всіх бібліотек системи. 

У 1983 році Центральна міська бібліотека одержала нове приміщення по вул. Центральній (К. Маркса, 67), загальною площею 1901,2 м2. 
Знаменною подією у 1996 році стало присвоєння ЦМБ імені павлоградської поетеси Г. П. Світличної, як один із заходів по увічненню в місті її пам’яті.
В кінці жовтня 2012 р. в м. Павлограді відбулась знакова подія. У чотирьох бібліотеках міста  - Центральній міській бібліотеці ім.. Г.П. Світличної, Центральній дитячій бібліотеці, бібліотеці – філії №2 та бібліотеці – філії №6 були відкриті Інтернет – центри завдяки перемозі у гранті  проекту програми «Бібліоміст», після чого вони отримали комплекти комп’ютерного обладнання.
В 2013 році Центральна міська бібліотека ім. Г.П. Світличної взяла участь у проекті «English 123 в бібліотеці»  та одержала безкоштовний доступ до електронного курсу на порталі English 123. com.ua.
 У всі роки робота Центральної міської бібліотеки постійно висвітлюється на сторінках місцевих газет: “Західний Донбас”, “Вестник шахтера”, “ТН Экспресс”, “Рідний край”, на екранах місцевих телеканалів: Павлоградський телецентр, Незалежне Павлоградське телебачення, Факт-інфо.

Колектив Павлоградської центральної міської бібліотеки ім. Г.П. Світличної  неодноразово отримував сертифікат “Найкраща бібліотека  року” за креативність та ініціативність.
А 12 грудня 2013 р. на  юнацькому абонементі Центральної міської бібліотеки відбулося відкриття  території вільного спілкування  “посиДЕЛОчки” (бібліотечний коворкінг).
На сьогоднішній день бібліотечний фонд бібліотеки налічує 68 379  тисяч примірників. Нині невпізнаними і комфортними для відвідувачів став абонемент ЦМБ. З`явилися територія для малят «Книголюбчики», для молоді «101 книга до 30», і звичайно, куточок для сімейного читання та перегляду улюбленого кіно «Сімейний кіносеанс». 

У 2016 році Павлоградська централізована бібліотечна система зазнала певних змін. Були об’єднані бібліотека – філія №2 і бібліотека – філія №6 у Всевікову бібліотеку – філію №2 сімейного читання «Дім».
Але Центральна міська бібліотека ім.. Г.П. Світличної залишилається методичним і координаційним центром бібліотек всіх систем і відомств регіону. 

Тетяна Борисенко
Бібліографія:

Література:
Теселько М.П. Павлоград: ист. – краевед. очерк – Днепропетровск, Промінь ,1983
* * *
Библиотека бере «під крило» журналістів: [Відкриття молодіжного медіацентру «ЗМІ» в юнацькому відділі центральної міської бібліотеки] [Текст] // Західний Донбас.– 2015.– 11лют.- С.4
«Генерація У» в міській бібліотеці: [Молодіжний фьюжн в ЦМБ] [Текст] // Західний Донбас. – 2014.– 3 груд. - С.6
Похиленко Н. Даешь антикафе для павлоградской молодежи!: [Перспективы юношеского абонемента Павлоградской городской библиотеки] [Текст] // Популярные ведомости: Всеукр. газета.– Павлоград; ООО Изд – во «Популярные ведомости, 2013. - №39. – С.12.
Бондаренко Л. Центр «слов’янського духу» в бібліотеці: [Про відкриття Центру слов’янської писемності і культури в центральній бібліотеці ім. Г.П. Світличноїв м. Павлограді] [Текст] / Л. Бондаренко // ВісникДніпропетровської бібліотечної асоціації: інформ. бюл.– Дніпропетровськ,2013.– № 2.– С. 9.
Комашко Л. Интернет – шаг в будуще [Открытие Интернет – центров по проекту «Библиомост» в Павлоградской городской библиотеке] [Текст] // Західний Донбас.– 2015.– №45.- С.3
Створено: 25.07.2017
Редакція від 08.09.2020