Зоя Сербул: методист за життєвим призначенням

Сербул Зоя Іванівна
Зоя Сербул: методист за життєвим призначенням

Україна, Дніпропетровська область

  • 2 серпня 1959 |
  • Місце народження: с. Кочанівка РФ |
  • бібліотекар

Зоя Іванівна Сербул – одна з найдосвідченіших і найкращих працівників бібліотечної галузі Дніпропетровщини. Її життєве кредо – «Горіти і запалювати інших».

43 роки свого життя віддала бібліотечній галузі, улюбленій справі, професії Сербул Зоя Іванівна. Вона народилася у 1959 році в РФ у роботящій родині. З юності мешкає у Жовтих Водах, місті, яке стало рідним. Саме тут закінчила школу, обрала життєвий шлях, зустріла свою долю. З 1979 по 2022 рік Зоя Іванівна працювала у КЗК «Жовтоводська ЦБС». Починала старшим бібліотекарем у дитячій бібліотеці й у відділі організації та використання  єдиного фонду центральної бібліотеки. З 1995 року призначена методистом, а з 2010 року завідувачкою методико-бібліографічного відділу Центральної бібліотеки. Саме вона направляла, надавала методичну і практичну допомогу не лише бібліотекам ЦБС, а й бібліотекам Територіального бібліотечного об’єднання. Тендітна працелюбна жінка, талановита улюблениця бібліотечної спільноти, мудра порадниця, добра господиня, мати і бабуся – саме такі якості притаманні їй.

Зоя Іванівна завжди була відкрита до змін та інновацій, плідно працювала над впровадженням сучасних форм і методів роботи в діяльність бібліотек. Вона – авторка методичних матеріалів, краєзнавчих покажчиків. Бібліотечним фахівцям надовго запам’яталися семінари та практикуми, які організовувала Зоя Іванівна. Упродовж десятиліть укладала «Хроніку подій Жовтоводської ЦБС», узагальнювала соціологічні дослідження, була автором багатьох цікавих проєктів. Один із останніх, запроваджених в життя – «Онлайнери 60+». За свою довгу трудову діяльність методиста була учасницею обласних і Всеукраїнських конференцій, семінарів з питань бібліотечно-бібліографічної діяльності. Завжди переймала найкраще і з успіхом запроваджувала у діяльність закладу культури, в якому працювала. 

Протягом багатьох років Зоя Іванівна була головою профспілкового комітету працівників культури, головою комісії із соціального страхування. За вагомий внесок у розвиток культури та бібліотечної справи у місті Жовті Води методист Жовтоводської ЦБС нагороджена Грамотою Верховної Ради України, Міністерства культури та туризму, обласного управління культури, обласного профспілкового комітету працівників культури, Жовтоводського відділу культури, цінними подарунками. «Горіти і запалювати інших» – таким є кредо Зої Іванівни. У жовтні 2022 року вона вирішила піти на заслужений відпочинок, завершити бібліотечну діяльність. А серед напрацювань методико-бібліографічного відділу КЗК «Жовтоводська ЦБС» залишилося інтерв’ю з нею. Саме його пропонуємо вашій увазі. Це – інтерв’ю з однією з найдосвідченіших і найкращих працівників бібліотечної галузі Дніпропетровщини Сербул Зоєю Іванівною.

  

– Як ви можете охарактеризувати професію бібліотекаря взагалі?
– Професія сама по собі дуже цікава і не така проста, як здається на перший погляд. В уявленні багатьох – бібліотекар – це людина яка цілий день читає і видає літературу користувачам. Тому дуже часто дивуються, що бібліотечна професія потребує знань, умінь і професійної підготовки. Бібліотекарі це – висококваліфіковані консультанти, фахівці з універсальними знаннями, навичками і компетенціями, які мають здатність слухати і чути користувачів, розділяти їхні турботи, задовольняти читацькі запити та інтереси, надавати інформацію в зручному для них вигляді.

– Що можете згадати про роки свого навчання? Як ви обирали професію?
– Я не мріяла з дитинства бути бібліотекарем, хоча завжди відвідувала бібліотеки, тому що любила читати. Проте в професію прийшла за волею випадку, як тепер розумію, що він був доленосним. «Путівку» в світ бібліотечної професії мені надала Н.В. Москвітина, заступниця директора ЦБС по роботі з дітьми, запропонувавши вільну вакансію в дитячий бібліотеці, і ось вже більше 40 років свого життя я присвятила професії, яку дуже люблю. Це не просто слова. Коли вкладаєш багато сили в якусь справу, душею прикипаєш до цього. Якби моя професія мені не подобалася, думаю, що я зробила б інший вибір. Коли зрозуміла що мені це цікаво, я вирішила вдосконалюватися, освіту здобувала заочно.

Роки навчання це пізнавальний шлях в лабіринти професії. Програма навчання передбачала вивчення спеціальних дисциплін: бібліотекознавства, бібліографії, організації бібліотечних фондів і каталогів, а також великий перелік творів з української, зарубіжної та дитячої літератур. Заняття були насиченими, теорія дуже швидко закріплювалася на практиці. 

– Як давно ви працюєте у Центральній бібліотеці? З ким працювали за цей час?
– У Центральній бібліотеці я працюю з 1984 року, спочатку була бібліотекарем відділу організації та використання єдиного фонду (ВОВЄФ), завдання якого було у допомозі бібліотечним працівникам задовольняти читацькі запити шляхом внутрішньосистемного обміну (ВСО) та міжбібліотечного абонементу (МБА). З 1995 року працювала у методико-бібліографічному відділі. За час роботи в Центральній бібліотеці багато з ким працювала. Протягом всього часу моєї роботи, до серпня 2016 року, очолювала колектив 

В.Д. Палій досвідчений керівник і професіонал, яка була небайдужою до всього, що діялося навколо, підтримувала новації, любила свою роботу, пишалася своїм колективом. Завідувачкою відділу обслуговування була М.А. Сливка, яка працювала ще в Центральній бібліотеці до централізації міських бібліотек, в читальному залі – О.І. Безносенко, у відділі комплектування в різні часи Т.В. Васильєва, Л.А. Буртова, Т.П. Цимбал, Н.В. Парфенова, методистом на той час працювала О.В. Попова.

Я вважаю, що мені дуже пощастило зростати та формуватися у професії з такими талановитими, творчими, сумлінними у своїй справі фахівцями, які допомогли мені засвоїти премудрості бібліотечної роботи.

Був час, коли у відділі обслуговування кадри змінювалися частіше ніж хотілося б, але зараз я розумію, що то були люди, які не зрозуміли нашої професії, її сенсу. Але як кажуть все змінюється, змінився і кадровий склад Центральної бібліотеки. Досвідчених мудрих змінили інші не менш активні розумні енергійні продовжувачі добрих справ. Саме завдяки їм багато зроблено у впровадженні сучасних інформаційних технологій для вдосконалення бібліотечно-бібліографічного обслуговування користувачів. Ініціативність, креативність думки, оперативність реагування на нові технологічні процеси в бібліотечній справі в більшій мірі належать теперішньому колективу. В його складі завідувачка відділу обслуговування Л.Г. Ізмоденова, бібліограф Т.І. Демиденко, бібліотекар ВКІО В.М. Дерій, провідний бібліотекар юнацької кафедри Н.О. Вішталь, бібліотекар читального залу та абонементу О.В. Кушнерук і бібліотекар з питань автоматизації, інформаційного забезпечення бібліотечних процесів та євроінтеграції А.Г. Стороженко. Багато років у одному відділі працювала з редактором К.М. Бєляковою, яка з часом стала успішним директором ЦБС. Зараз, у наш непростий час, очолює колектив директор – А.О. Воленко, людина професійна, цілеспрямована, яка постійно працює над можливостями збільшення інформаційних і матеріальних ресурсів, підвищенням якості та розширенням спектру інформаційних послуг для користувачів.

– Досвіду вам не займати. Розкажіть, які зміни відбулися у роботі Центральної бібліотеки за роки вашої діяльності.
– У роботі бібліотек зміни відбуваються постійно, тому що бібліотеки будують свою роботу відповідно до потреб суспільства. Багато позитивних змін відбулося в Центральній бібліотеці: зміна приміщення, оновлення інформаційного простору, наявність доступу до Інтернету, відкриття Бібліомедіацентру, введення новітніх комп’ютерних технологій у роботу, створення електронних баз даних, відповідно участі в регіональних проєктах «Електронний каталог», і Електронний корпоративний каталог «Дніпропетровщина», покращення технічного оснащення, в основному завдяки участі та перемогам у проєктах: «Все про Європу: читай, слухай, дізнавайся в пунктах європейської інформації в бібліотеках», «Library Hub: сучасний простір в Центральній бібліотеці КЗК «Жовтоводська ЦБС» за допомогою бюджету участі міських ініціатив міста Жовті Води, в конкурсі «Бібліотека як сучасний інформаційний центр» у межах проєкту «Жива сучасна бібліотека».

  

– Які професійні якості повинні бути у бібліотекаря, щоб працювати саме у Центральній бібліотеці?
– Я вважаю, що всі бібліотечні фахівці мають бути професіоналами своєї справи, повинні постійно прагнути вдосконалювати свої професійні вміння, розвивати особисті якості, етикет службових взаємин, дотримуватися стандартів корпоративної культури.

Центральна бібліотека – це головний методичний центр для всіх бібліотек міста, згідно з законодавством, ми зобов’язані надавати методичну допомогу бібліотекам різних видів відповідної території, це є наш обов’язок і наш пріоритет, тому бібліотечні фахівці центральної бібліотеки повинні бути уважними не тільки до своїх користувачів задовольняючи їхні читацькі запити, а й до своїх колег з інших бібліотек, при необхідності надати їм кваліфіковану професійну допомогу.

Зараз дуже багато пишуть і говорять про професійні якості бібліотекаря. Вчені виділяють 15 головних. Я вже казала, що бібліотекарі висококваліфіковані консультанти, тому вони повинні бути ерудовані, креативні, компетентні, комунікабельні, толерантні, здатні до самоосвіти.

– Які шляхи та перспективи розвитку Центральної бібліотеки ви бачите?
Сьогодні Центральна бібліотека КЗК «Жовтоводська ЦБС», використовуючи широкий асортимент акцій, проєктів і заходів, сприяє підвищенню соціальної активності громадян, створює особливий суспільний мікроклімат свого впливу в місті. Основна увага приділяється задоволенню різнобічних інформаційних, освітніх, культурних, соціальних і дозвіллєвих потреб жителів міста. 

– Щоб підтримувати свій імідж і розвиватися на користь громаді, необхідно в межах  розробленої Стратегії розвитку КЗК «Жовтоводська ЦБС» на 2016–2025 роки запроваджувати нові послуги, вдосконалювати новітні технології, оновлювати фонд, без якого не може бути інформатизації, створювати нові інформаційні продукти. При фінансуванні, рівень якого не можна вважати задовільним, необхідно продовжувати проєктну діяльність, щоб мати фінансові можливості для розвитку бібліотеки. Звичайно ж, ще і підвищувати кваліфікацію бібліотечних працівників, стимулювати їхнє прагнення до самоосвіти та саморозвитку. 

Це дуже важливо зорієнтуватися в перспективі, знайти своє  місце в суспільстві, культурі, інтелектуальному житті мешканців територіальної громади міста, тому що стрімко змінюється все, на основі чого традиційно будується бібліотечна діяльність: виробництво, поширення інформації, інформаційні потреби і способи їх задоволення. Змінюються і самі споживачі інформації. Сучасні користувачі – не просто читачі, вони озброєні інформаційно-комунікаційними приладами. І їм найбільше подобається той, хто якнайкраще, найповніше, швидше здатен задовольняти їхні потреби. На таких користувачів бібліотекам необхідно орієнтуватися, бо вони становитимуть найбільшу частину тих, хто постійно працює з інформацією.

– Що можете побажати бібліотекарям, які розпочинають свою трудову діяльність? 
– Бажаю молодим колегам, щоб обрана ними дорога допомогла поринути у цікавий світ бібліотечної професії, у світ творчості. Вивчати досвід колег, ніколи не зупинятися у досягненнях, прагнути досконалості кожного дня. Робити саме з душею таку потрібну справу, як наша, без якої неможливо уявити сучасний світ і розвиток цивілізації взагалі. Ну і, звичайно, всім здоров’я, миру, щастя, усмішок від вдячних читачів.

 

Інтерв’ю взяла Тетяна Демиденко
Бібліографія:

Бібліотекар за покликанням //Жовті Води-місто нашої долі.– Жовті Води, 2012.– С. 181.
Світ культури //Місто наших мрій і сподівань.– Жовті Води, 2007.– С. 230.
***
Палій В.Д. Життя віддане своїй улюбленій справі // Жовтоводські вісті.– 2009.– 31 лип.– С. 1.
Сербул З.І. Краєзнавство в роботі бібліотек // Жовтоводські вісті.– 2006.– 14 квіт.– С. 2.
Сербул З.І. Їм вдячні бібліотеки і читачі // Жовтоводські вісті.– 2007.– 13 лип.– С. 7.
Сербул З.І. Найкращі читачі нашого міста // Жовтоводські вісті.– 2009.– 20 берез.– С. 3.
Сербул З.І. Кращий бібліотекар року // Жовтоводські вісті.– 2011.– 14 жовт.– С. 9.
Сербул З.І. Бібліотеки запрошують на побачення // Жовтоводські вісті.– 2013.– 20 верес.– С. 8.
Сербул З.І. Підтримаємо жовтоводських бібліотекарів на конкурсі буктрейлерів // Жовтоводські вісті.– 2014.– 27 черв.– С. 8.
Сербул З.І. Читаємо разом поетів Дніпропетровщини // Жовтоводські вісті.– 2017.– 3 лют.– С. 3.
Сербул З.І. Бібліотекар – професія майбутнього // Жовтоводські вісті.– 2018.– 28 верес.– С. 2.
Створено: 20.02.2023
Редакція від 23.02.2023