«Романо Кхам», що означає «Циганське Сонце»

«Романо Кхам», що означає «Циганське Сонце»

Україна, Дніпропетровська область

Дніпропетровське національно-культурне товариство «Романо Кхам» засноване для збереження культури, традицій, мови, формування національної свідомості ромів.

Важко знайти найбільш поширену та, водночас, найбільш загадкову народність ніж цигани, або роми. Вийшли вони з Індії понад 1000 років тому і за кілька століть розселилися по всьому світові. Зараз їх налічується до 10 мільйонів. На українські землі роми прийшли приблизно в XV столітті. За даними останнього перепису, в Україні мешкають майже 48 тисяч ромів (менше 1% від усього населення), але самі ж лідери циганських громад називають цифри від 200 до 400 тисяч. Переважно представники ромської національності мешкають на Закарпатті, в Одеській та Донецькій областях і в Криму. На території Дніпропетровській області їх трохи більше 4000.

8 квітня 1971 року в Лондоні відбувся Перший конгрес циган. З цього дня вся Європа святкує Міжнародний день циган. На тому ж конгресі були прийняті прапор і гімн циган.

Прапор ромів, прийнятий 8 квітня 1971 р. в Лондоні //https://uk.wikipedia.org/wiki/%D0%A6%D0%B8%D0%B3%D0%B0%D0%BD%D0%B8#/media/ %D0%A4%D0%B0%D0%B9%D0%BB:Flag_of_the_Romani_people.svg

Для збереження національної культури, традицій, мови, формування національної свідомості виникла ідея заснувати Дніпропетровське національно-культурне товариство циган «Романо кхам», що означає «Циганське сонце». Товариство створене як національно-культурна громадська організація для захисту культурних, економічних і соціальних інтересів ромів, що проживають на Дніпропетровщині. Головний напрямок діяльності – робота з молоддю, популяризація здорового способу життя, залучення молоді до занять спортом з метою ефективного заповнення часу їхнього дозвілля, відволікання від впливу вулиці, куріння, алкоголю та наркоманії.

Ідея заснувати товариство належить Любові Анатоліївні Власовій, яка є однією з найвідоміших представниць ромської інтелігенціі незалежної України, веде активну творчу та громадську діяльність для підвищення соціально-духовного рівня громадян України, заощадження і розвитку самобутньої ромської культури і традицій.

Товариство «Романо кхам» ініціювало проведення в листопаді 2019 року форуму «Інтелігенція ромів» і фестивалю ромської культури «Гордість ромів», де зібрались роми з різних регіонів України, аби розвіяти стереотипи у сприйнятті народу, щоб презентувати досягнення відомих і успішних людей ромської національності, показати перспективи інтеграції ромів і ромської молоді в сучасне українське суспільство, розповісти широкому загалу про їхні здобутки та відзнаки, родини ромів, їхній побут, культуру, звичаї та традиції.

Фото: https://dniprorada.gov.ua/uk/articles/item/35517/

 

Олександра Прокоф’єва
Бібліографія:

Третяк А. У Павлограді створена циганська громада [громадська організація ромів «Амаро Кхер» («Наш дім»)] // Сільські новини.– 2013.– № 10 (7.03).– С. 5.
Пам’ятник ромам: [Мітинг-реквієм жертвам ромського голокосту] // Вісті Придніпров’я.– 2016.– № 61 (16.08).– С. 3.
Моторная А. Табор ушел в Украину: [круглый стол «Защита и интеграция ромов» в Днепре] // Горожанин.– 2019.– № 14 (11–17.04).– С. 15.
Створено: 10.12.2020
Редакція від 14.12.2020