Природні перлини Новомосковщини. Балка Бандурка

Природні перлини Новомосковщини. Балка Бандурка

Україна, Дніпропетровська область, Новомосковський район

Балка Бандурка – унікальний ботанічний заказник загальнодержавного значення на Новомосковщині має наукову та рекреаційно-пізнавальну цінність.

Піду у луг, втоплюсь в траві шовковій,
Аж захлинусь від чистої роси.
І по мені розіллється, мов повінь,
Життєва сила рідної краси.

Віктор Геращенко

Дійсно, безцінний дар піднесла природа мешканцям Новомосковщини, створивши тут зелену оазу посеред безкраїх степів. Район заслужено став здравницею всієї Дніпропетровської області. Для збереження природи тут створено ландшафтні, ботанічні, геологічні заказники та заповідники, що охороняються законом. Тут можна знайти істино унікальні місця для любителів екологічного туризму.Балка Бандурка

Одним із таких місць є урочище Балка Бандурка – унікальний ботанічний заказник загальнодержавного значення, котрий має наукову та рекреаційно-пізнавальну цінність. Розташований він на захід від села Івано-Михайлівки Новомосковського району Дніпропетровської області на правому, порізаному ярами і балками, березі річки Самари. Створений він у 1974 році і має за мету охороняти рідкісну для степової частини України ділянку дубового лісу площею 125 га.

Ліс тисячоліттями стоїть на сторожі степу, оберігаючи його від суховіїв та пом’якшуючи температурні контрасти. Він захищає воду і ґрунти, збільшує урожайність сусідніх полів, а коріння дерев і рослин не дає поширюватися ярам, зберігає землю від водної ерозії.

Варто приїхати до Бандурки, щоб насолодитися красою незайманого куточка природи. Вас зустрінуть мальовничі краєвиди, пахощі духмяних трав, співи птахів і стрекотіння комах.

Різноманіття дерев і рослин вражає. Це єдине в області місце поширення реліктового хвоща великого. Ця рослина – живе викопне, що збереглося з останньої міжльодовикової епохи. Тут ростуть також акація біла, берест, гледичія, клен польовий, липа серцелиста, вільха та інші. У трав'яному покриві трапляються чабрець, звіробій, материнка, копитняк, конвалія, тонконіг, осока волосиста. Лось, сарна, борсук, дика свиня, дика коза, заєць-русак, лисиця, куниця, борсук, тушканчик – цих тварин ви можете зустріти під час прогулянки заказником.

Через струмок, який тече днищем балки і поглиблював її тисячоліттями, перекинуті стовбури дерев, які впали від старості або підмитіструмком під час весняної повені. Дно струмка вистилає цілюща глина, що використовується для лікування суглобів.

На стрімких схилах балки можна побачити безліч борсучих нір. Тварин не турбують люди, тому вони вільно почуваються у заказнику.

Бандурка – частина Присамарського природного комплексу, одного з найвідоміших природних об’єктів Степового Придніпров’я, – зарезервована для створення національного природного парку «Самарський бір».

Чудова тиша густого лісу, напоєне ароматом трав «смачне» повітря, безкраї простори квітучого степу… Якщо ви стомилися від галасливого міста з його шаленим темпом життя, то прямуйте до Бандурки та заряджайтеся цілющою силою природи. Природа заказника чудова будь-якої пори року – і тоді, коли природа тільки прокидається, і в чудову пору літнього цвітіння, і барвистої осінньої днини, і в зимові місяці.

 

Тетяна Сівач
Бібліографія:

Природно-заповедный фонд Днепропетровщины: Реестр природно-заповедного фонда области.– Днепропетровск, 1993.
Заповідна природа Дніпропетровщини: Метод.-довідковий посібник.– Дніпропетровськ, 2000.
Географічна енциклопедія України: у 3-х томах / редколегія: О.М. Маринич (відпов. ред.) та ін.– К.: Українська радянська енциклопедія ім. М. П. Бажана, 1989.
***
Гарбуз П. Тайга посеред степу // Зоря.– 1997.– 17 лип.
Долгаева А. Заповедные уголки Днепропетровщины: библиотечка "ДВ", вып. №12 (150) // Днепр вечерний.– 2014.– № 71 (6.06).– С. 7-8, 21-22.
Куюн М. Эта чудесная Бандурка // Днепровская правда.– 1979.– № 97 (23.05).– С. 4.
Створено: 08.08.2018
Редакція від 18.09.2020