«Петриківський дивоцвіт» причаровує світ

«Петриківський дивоцвіт» причаровує світ

Україна, Дніпропетровська область, смт. Петриківка

Етно-фестиваль «Петриківський дивоцвіт» – найяскравіший і найколоритніший серед усіх фестивалів Дніпропетровщини.

Наша область багата святами та фестивалями, але найяскравіший і найколоритніший серед усіх, мабуть, «Петриківський дивоцвіт», який щоразу дивує багатством барв, творчих знахідок, креативних цікавинок, зрештою, душевністю та суто українським гумором. Ось і нині – 15 вересня у легендарній Петриківці вчергове відбувся фестиваль-ярмарок народної творчості «Петриківський дивоцвіт-2018», уже одинадцятий за ліком.  

В Україні та в багатьох країнах Дніпропетровську область впізнають за нашим унікальним брендом, яким є саме «Петриківка» – петриківський розпис. Тому важливим завданням є збереження культурної спадщини наших пращурів та її розвиток, надання їй сучасного й актуального звучання. Сьогодні у світі зростає цікавість до традиційних технологій і речей, зроблених руками, в одному примірнику, на противагу продукції масового виробництва, стандартній і безликій. І тому така велика увага приділяється організації та проведенню фестивалю-ярмарку в Петриківці.

  

Фестиваль «Петриківський дивоцвіт» започатковано в 2008 році з метою популяризації українського народного мистецтва та зеленого туризму в Україні. Також він покликаний виявляти та підтримувати майстрів народних промислів і аматорів народного мистецтва, обдарованих і творчих людей області, допомагати встановленню дружніх стосунків між районами, містами, селами Дніпропетровщини, окремими громадами та майстрами. Ідея заснування цього свята належить Центру народної творчості «Дивокрай» Дніпропетровської облради, а засновниками й організаторами стали Дніпропетровська обласна та Петриківська районна ради, Петриківська райдержадміністрація.  

  

З тих пір – це щорічний етнографічно-фольклорний фестиваль, який проводиться на початку вересня в селищі Петриківка. Правда, були й винятки, в 2013 і 2014 роках він відбувався в Дніпрі. Починався як етнографічний ярмарок за зразком знаменитого Сорочинського на Полтавщині, але за кілька років отримав статус фестивалю-ярмарку, а з минулого, 2017 року став етно-фестивалем. Сьогодні культурологи вважають, що «Петриківський дивоцвіт» складає серйозну конкуренцію навіть «Сорочинському ярмарку».

В етно-фестивалі беруть участь майстри національного петриківського розпису, художники, ткачі, гончарі та інші діячі мистецтв і майстри народних промислів з усіх куточків Дніпропетровщини. Приїжджають і гості з інших областей: Полтавської, Луганської, Запорізької, Кіровоградської. У фестивалі беруть участь професійні та аматорські вокальні, танцювальні, фольклорні гурти області, професійні виконавці української народної пісні, театри мод. Наприклад, у 2015 році учасником фестивалю в Петриківці була популярна українська група «Друга Ріка», минулого, 2017 року – гурт ТІК, а нині гостей свята «запалювала» відома й улюблена багатьма співачка Ірина Федишин. 

 Щороку «Петриківський дивоцвіт» збирає все більше й більше учасників, та й гостей прибуває. Якщо, скажімо, на фестивалі 2014 року йшлося про майже п’ять тисяч відвідувачів, то в минулому і нинішньому роках побувало по тридцять тисяч, та навіть і більше! 

 

Минулорічне свято запам’яталося встановленням своєрідного рекорду – протягом семи годин 185 майстрів із 23 районів і 15 міст області розписували найдовший рушник, довжина якого склала 50 метрів, 46 см. А цьогорічний етно-фестиваль, напевно, найбільше припав до душі дітям, бо ж саме для них був відкритий дитячий розважальний простір, рухливі та інтелектуальні ігри на свіжому повітрі, а серед них пізнавальна розвага «Діти крокують Європою», відтворені студентами коледжів давні дитячі розваги «Від діда до онука».

Гостей свята дивували й радували етновиставкові галявини з численними виставками декоративно-вжиткового мистецтва, художні платформи, майданчики для спортивних ігор і козацьких забав, тематичні фото-зони, а в містечку майстрів – безліч майстер-класів петриківського розпису та гончарства, художнього різьблення по овочах і фруктах, вишивання, плетіння з соломки, а ще – цікавих конкурсів 

Для поціновувачів української кухні були відкриті цілі алеї з національною їжею. І чого ж тут тільки не було! Справжні «галявини» вареників, сала, пирогів, варення, меду, раків, солінь. І – звісно ж – гори гарбузів, кавунів і динь; рожевощоких яблук і груш; соковитого винограду та червоних, як жар, кетягів калини… Можна було і чарочку хильнути – медовухи, домашньої наливки чи горілочки з перцем.

Кожен район і громада на фестивалі були представлені яскравими і неповторними інсталяціями, презентували себе піснями, віршами, творчими здобутками, смаколиками, щоразу вражаючи своєю самобутністю.

Петриківка – гостинний край. Гостей тут люблять і шанують, в чому могли переконатися усі, хто побував на святі. До речі, вже не один рік сюди організовують виїзди туристичні агенції.

 

Навіть прохолодна погода та дощ не зіпсували фестивалю, який закінчився пізно увечері дискотекою просто неба! А роз’їжджалися учасники та гості «Петриківського дивоцвіту» не тільки з неповторними враженнями, чудовими сувенірами, а й з усмішкою на вустах і теплом у душі. Бо «Петриківський дивоцвіт», як сказав Голова обласної ради Гліб Пригунов: «Це відтворення справжнього українського духу і характеру! Весь цей фестиваль –  нагадування нам самим, які ми є, якими були наші предки – веселими, щирими, сильними!»

 

Фото Катерини Сохромової

 

Ірина Голуб
Створено: 20.09.2018
Редакція від 27.10.2020