Патріотичні мурали Дніпра

Патріотичні мурали Дніпра

  • Роки життя |
  • Місце народження: |

Ознакою часу для багатьох великих міст світу є жанр монументального мистецтва – стінопис. Не виняток і Дніпро, в якому все більше з’являється патріотичних муралів.

Мистецтво здатне впливати на самосвідомість людини, піднімати її дух, вести на звершення. Сьогодні мистецтво твориться не тільки у тиші студій, а й на площах та вулицях. Ознакою часу для багатьох великих міст світу є жанр монументального мистецтва – стінопис. Стінопис відображає сучасні, соціально-значущі тенденції. Місто Дніпро також має безліч стінописів. Багато з них виконані у патріотичному дусі.

Новий стінопис з’явився у центрі нашого міста – на проспекті Олександра Поля, 16. Мурал заввишки 5 метрів довжиною у 50 метрів виконаний у національних синьо-жовтих тонах. Знизу малюнка художники зобразили пшеничне поле, зверху – синє безкрайнє українське небо. На графіті загалом відтворено декілька постатей.

На першому малюнку митці відтворили образ Т.Г. Шевченка. На тлі національних символів Тарас Григорович зображений не у своєму класичному образі, а у сучасній військовій уніформі, у бойових обладунках. Поряд із Кобзарем стилізованим шрифтом відтворено уривок із його поеми «Кавказ» із життєствердними рядками:

І вам слава, сині гори,
Кригою окуті.
І вам, рицарі великі,
Богом не забуті.
Борітеся – поборете!
Вам Бог помагає!
За вас, правда, за вас слава,
І воля святая.

На іншому графіті зображений козак у його різних історичних проявах: сучасному і минулому. Малюнок виконаний у двох кольорах – синьому та жовтому. Поруч із постаттю відтворений козацький вислів: «козацькому роду нема переводу».  

Друге зображення постаті козака також поєднує реалії двох світів сучасного та минулого, де козак – уособлення давнього лицарства, а поруч з ним його нащадки – сучасні воїни, що захищають країну сьогодні. На обладунках козака відтворено давній український символ – тризуб. Сучасні воїни зображені біля розбитої російської техніки в українських степах із символом нашої держави – українським прапором. Поруч із козацтвом зображено жінку в національному одязі, яка уособлює українське жіноцтво, його сміливість і відвагу. Рішучий вираз обличчя,  бронежилет, автомат в руках, національний стрій, вінок і прапор України як елемент одягу створює образ жінки-захисниці одночасно жіночної та мужньої. Широкі лани та безкрайня блакить неба складають мальовниче тло стінопису, уособлюють красу і силу нашої України.

Фото автора

Створено: 23.05.2023.
Редакція від 30.05.2023.
Віра Піскун