КЗ «Магдалинівська районна бібліотека»

КЗ «Магдалинівська районна бібліотека»

Україна, Дніпропетровська область, смт Магдалинівка, Магдалинівський район

Бібліотека – центр життя громади, довідковий, інформаційний та освітній центр, співпраця з громадськими організаціями.

Відкриття книгозбірні в селі Магдалинівка при земській школі у 1912 році стало важливою подією у поширенні знань серед селян. Комплектуванням книжкового фонду займався голова Новомосковської земської управи І.П. Магденко. До свого села він надсилав різні художні книги російських, зарубіжних класиків і, навіть, твори українських авторів, зокрема «Кобзар2 Т.Г. Шевченка, який швидко завоював популярність серед бідняків.

Талановита вчителька Любов Костянтинівна Шапошникова була першою бібліотекаркою с. Магдалинівка, брала активну участь у культурному житті села, співала й виступала в спектаклях, у бібліотеці видавала книги читачам. Також при книгозбірні влаштовувались сільськогосподарські курси, лекції, тощо.

Поширювались серед освічених селян видання книг із сільського господарства. При бібліотеці був невеличкий читальний зал, де зимовими вечорами можна було побачити багато літніх людей і молоді. Вибір книжок був чималий: майже вся російська класика, багато перекладної літератури – твори Жуля Верна, Шекспіра, Конан Дойла, Вальтера Скотта, Жорж Санд, інших, журнали та газети. 

 

Районна бібліотека відродила свою діяльність у післявоєнний період у 1945 р. Завідуючою була Коломієць Ніна Пилипівна. Бібліотека розміщувалась у тісному приміщенні (12 кв.м), книжковий фонд складався зі 131 примірника. З цього часу книжковий фонд збільшувався. Березень 1953 р. приніс певні зміни у життя країни та селища. У липні цього ж року керівником районної бібліотеки стала Приймак Ганна Аврамівна, в 1957 р. на цю посаду призначено Гавриленко Ніну Пилипівну. У 1965 р. завідуючим працював Мироненко Пилип Петрович. У липні 1972 р. завідуючою призначено Кийдан Тамару Григорівну.

29 вересня 1978 року створено Магдалинівську районну централізовану бібліотечну систему, а в 1980 році директоркою призначили Гавриленко Ніну Пилипівну, в 1987 році її змінила Баранник Леся Іванівна. 

У приміщенні було зроблено капітальний ремонт, проведено газ, воду. Бібліотека бере активну участь у культурному житті селища, проводить зустрічі з письменниками рідного краю, вікторини, конкурси. У 2003 році за бюджетні кошти розпочато роботи з капітального ремонту приміщення районної бібліотеки.

Магдалинівська районна бібліотека, яку очолювала Баранник Леся Іванівна, була одночасно адміністративним і методичним центром централізованої бібліотечної системи з мережею в кількості 30 сільських філій і штатом у 41 чоловік.

Цікавою подією 2007 року стала участь в обласному краєзнавчому конкурсі «Дніпропетровщина моя – перлина України», були оформлені змістовні дослідження історії своїх сіл, розповіді про видатних людей, ветеранів війни, поетів-земляків, талановитих дітей. Була створена цільова програма «Край Магдалинівський». Отриманий подарунок – музичний центр – додав усім бібліотечним працівникам творчих сил і віри в свої можливості.

 

У жовтні 2014 року на посаду директора Магдалинівської районної централізованої бібліотечної системи було призначено Ковальчук Тетяну Григорівну. Під її керівництвом у бібліотеці створено сучасний інформаційний центр, метою якого є забезпечення всебічного та рівного доступу до інформації всіх жителів селища, підтримка та розвиток культури читання, виконання місії просвітництва й формування культурного середовища. 

Магдалинівська районна бібліотека розвиває бібліотечне краєзнавство, плідно співпрацює з місцевими краєзнавцями, творчими людьми  та надає їм інформаційну допомогу в підготовці до випуску книг краєзнавчого змісту.

Бібліотека розробляє та впроваджує в роботу різноманітні інноваційні проєкти і заходи, цільові комплексні програми, розвиває співпрацю з громадою та громадськими організаціями.

Магдалинівська районна бібліотека тісно співпрацює з Магдалинівським осередком Громадської організації «Дніпропетровське обласне відділення Української спілки в'язнів – жертв нацизму», в проєкті «Діяльність районного центру для спілкування людей різних вікових категорій з людьми, що пережили нацистську навалу в атмосфері взаєморозуміння і толерантності».

У читальному залі районної бібліотеки за підтримки німецького фонду «Пам'ять, відповідальність та майбутнє» (EVZ) в межах програми «Місце зустрічі – діалог» проводяться тематичні зустрічі, мета яких – поліпшити якість життя людей похилого віку за рахунок підтримки і розвитку більш відкритої взаємодії зі зовнішнім оточенням і виховання відповідальності у молоді за історію сьогодення через усвідомлення досвіду покоління, яке пережило наслідки Другої світової війни та повоєнне лихоліття. У Магдалинівській громаді багато людей похилого віку, для яких ці питання важливі. При бібліотеці вони організували клуб дозвілля і спілкування «Джерело». За підтримки фонду «Пам'ять, відповідальність та майбутнє» і районної бібліотеки учасники клубу вивчають історію рідного краю шляхом екскурсій до «Музею-садиби Олександра Бондаренка» у с. Ковпаківка, музею «Пам’ять єврейського народу та Холокост в Україні» в м. Дніпро, музеїв Полтави, Запоріжжя, історико-краєзнавчого музею ім. Д.Т. Кулакова в смт. Магдалинівка, Котовського історичного музею, «Козацького хутору» в с. Галушківка. У читальному залі бібліотеки вони проводять виставки власних виробів, а також дуже полюбляють відвідувати фестиваль «Петриківський дивоцвіт».

 

16 травня 2017 року Магдалинівська районна бібліотека відсвяткувала 85-ту річницю від дня створення. З жовтня 2017 року книгозбірня долучилася до реалізації регіонального корпоративного бібліотечного проєкту «Електронний каталог» і «Електронний краєзнавчий корпоративний каталог «Дніпропетровщина».

Бібліотечні працівники активно беруть участь у  підвищенні кваліфікації  шляхом навчання на курсах підвищення кваліфікації, створення системи творчих поїздок працівників до бібліотек області з метою обміну досвідом, відвідування та виступів на обласних семінарах і професійних зустрічах.

У 2017 році на базі Магдалинівської районної бібліотеки та Почино-Софіївської сільської бібліотеки-філії проведена обласна виїзна проблемно-творча лабораторія: «Сільська бібліотека і місцева громада: простір успіху, взаємодія і партнерство». У 2018 році співробітники бібліотеки взяли дієву участь у регіональній кампанії «Читаємо разом»: «Павло Загребельний – письменник, якого читають»,  за що отримали подяку і подарунок. 17 травня  2019 року в Магдалинівській районній бібліотеці проведено семінар для сільських бібліотекарів із переведення книжкових фондів з таблиць ББК на УДК. У липні 2019 року на базі Магдалинівської районної бібліотеки проведено обласний семінар-тренінг: «Регіональний корпоративний бібліотечний проєкт ”ДніпроКультура”: підготовка матеріалів та наповнення контенту», для бібліотечних працівників Новомосковського, Петриківського, Царичанського, Магдалинівського та Дніпровського районів.

 

За професійну майстерність, інноваційність і творчий внесок у роботу бібліотек колектив бібліотеки неодноразово отримував нагороди від Магдалинівської районної ради, керівництва обласної наукової бібліотеки (ДОУНБ).

Магдалинівська районна бібліотека є найдоступнішим культурним закладом для місцевої громади і виконує чимало місій. Це – своєрідний довідковий, інформаційний та освітній центр, місце психологічної реабілітації для соціально-незахищених категорій населення, центр організації дозвілля, місце, де можна відпочити, спілкуватись, цікаво провести час.

Кожен, хто переступає поріг бібліотеки – поринає у чарівний світ книг. Затишне приміщення оснащене комп’ютерною технікою, прикрашене предметами декоративно-ужиткового мистецтва минувшини та нового часу, стенди, книжкові виставки, тематичні полички, книжкові інсталяції створюють неповторну атмосферу затишку та творчості.

Олена Шаня, Людмила Кушіль
Бібліографія:

Банник В. «І про добро пісні співати» // Наше життя.– 2018.– 4 січ.– (№ 1).– С. 4.
Банник В. Що означає «Соборність» – об’єднання // Наше життя.– 2018.– 30 січ.– (№ 7).– С. 3.
Банник В. «Довго-довго вдихати запах полину…» // Наше життя.– 2018.– 17 лют.– (№ 12).– С. 3.
Ситник Т. «Пізнаємо світ разом» // Наше життя.– 2018.– 17 лют.– (№ 12).– С. 3.
Банник В. Плекаєм чисте джерело з пісень // Наше життя.– 2018.– 10 берез.– (№ 18).– С. 3.
Банник В. Культурно-освітні заклади як центри дозвілля громади // Наше життя.– 2018.– 3 квіт.– (№ 25).– С. 2.
Банник В. «Не міліє пам’яті ріка» // Наше життя.– 2018.– 8 трав.– (№ 33).– С. 2.
Банник В. Берегиня роду людського // Наше життя.– 2018.– 26 трав.– (№ 38).– С. 3.
Шаня О. Вперше до бібліотеки // Наше життя.– 2018.– 26 трав.– (№ 38).– С. 3.
Золоторог В. Святкуємо річницю Магдалинівки // Наше життя.– 2018.– 16 черв.– (№ 43).– С. 2.
Свято України // Наше життя.– 2018.– 4 верес.– (№ 66).– С. 3.
Губська А. Магдалинівка – перлина степова // Наше життя.– 2018.– 11 груд.– (№ 93) .– С. 3.
Золоторог В. За покликанням – волонтери // Наше життя.– 2018.– 15 груд.– (№ 94).– С. 3.
Банник В. Перевесла долі // Наше життя.– 2019.– 2 лют.– (№ 8).– С. 3.
Шаня О., Кушіль Л. Із перших вуст // Наше життя.– 2019.– 19 лют.– (№ 13).– С. 1.
Золоторог В. Вечір пам’яті Небесної Сотні // Наше життя.– 2019.– 26 лют.– (№ 15).– С. 1.
Ананченко О. Наша мова солов’їна // Наше життя.– 2019.– 2 берез.– (№ 16).– С. 4.
Золоторог В. Пісня наближала перемогу // Наше життя.– 2019.– 14 трав.– (№ 36).– С. 2.
Кушіль Л. Губська А. Війною палала рідна земля // Наше життя.– 2019.– 14 трав.– (№ 36).–С. 2.
Банник В. Пам’ять. Відповідальність та Майбутнє // Наше життя.– 2019.– 14 трав.– (№ 36).– С. 2.
Банник В. Ти в цьому світі не один // Наше життя.– 2019.– 13 лип.– (№ 47).– С. 11.
Банник В. Бібліотека – інформаційний центр // Наше життя.– 2019.– 1 серп.– (№ 50).– С. 4.
Кравченко В. Зустріч із «Джерелом» // Наше життя.– 2019.– 13 серп.– (№ 53).– С. 1.
Кравченко В. Ви є перлиною рідного краю // Наше життя.– 2019.– 28 верес.– (№ 64).– С. 7.
Додаткові ресурси:

Бібліотеки Магдалинівщини
Створено: 15.09.2020
Редакція від 17.09.2020