Інтерпайп Сталь – перше десятиліття: краєзнавча екскурсія

Інтерпайп Сталь – перше десятиліття: краєзнавча екскурсія

Україна, Дніпропетровська область, м. Дніпро

Екскурсії на «Інтерпайп Сталь» – звичайна норма від 2011 року. Студенти Національної металургійної академії України є активними учасниками подібних заходів.

Працюючи понад двадцять років у вищій школі, авторові доводиться постійно контактувати з представниками промислових підприємств. Про одне з них – металургійне й піде далі мова. 
Форма подачі інформації в чомусь незвична – більшою мірою візуальна у вигляді фоторепортажу. Принагідно зазначу, що світлини виконані студентами очної форми навчання на мобільні гаджети та професійні фотоапарати під час екскурсій на підприємство у різні роки.

Коли починається розмова про металургію, одразу в уяві виникають якісь сірі споруди, сморід і бруд. Та чи так це насправді? У місті Дніпро розташовано підприємство, яке має назву електросталеплавильний завод Інтерпайп Сталь. Підприємство було побудовано «з нуля» на початку 2000-х років. Зокрема, контракт на будівництво цього промислового об’єкту з італійською компанією Danieli було укладено у 2007 році, а першу сталь отримано у жовтні 2012 року. 

Реалізація такого масштабного промислового проєкту дозволила знизити валові викиди забруднюючих речовин до атмосфери м. Дніпра у 2,5 рази завдяки переходу на електросталеплавильний спосіб виробництва. Також варто зазначити, що собівартість тони сталі зменшилась, а споживання природного газу в процесі її виробництва скоротилось у вісім разів. Окрім того, на новому заводі від самого початку запроваджено замкнутий цикл системи водопостачання, встановлені новітні системи газовидалення та газоочищення. 

Екскурсії на підприємстві – звичайна норма від 2011 року, яким завжди передує інструктаж із техніки безпеки. Так, зокрема, студенти Національної металургійної академії України (НМетАУ) від початку 2010-х років є активними учасниками подібних публічних заходів.

Щоб потрапити на завод не на транспортному засобі, необхідно пройти через прохідну, виконану у формі тунелю часу, який символізує поєднання сучасного і майбутнього, а кахлі на її підлозі стилізований під окислений сірувато-коричневий метал.

Оглядові майданчики у електросталеплавильному цеху розташовані на висоті сімнадцяти метрів. Із них чудово видно всі основні агрегати підприємства, можна спостерігати за технологічним процесом у реальному часі.

Отриманий в електропечі метал потрапляє на позапічну обробку та у подальшому на машини безперервного лиття зливків радіального типу.

Трубна заготовка вистигає на спеціальних рольгангах-холодильниках після чого передається на подальшу переробку. 

Будівництво електросталеплавильного підприємства на Придніпров’ї тривало понад п’ять років із 2007 по 2012 роки. У підсумку було виведено з експлуатації мартенівський цех, в якому відбувалося виробництво сталі раніше. Це дозволило у декілька разів скоротити кількість працівників, перекваліфікувавши залишених на роботи в умовах електросталеплавильного виробництва. Відповідно продуктивність праці на одного працівника зросла більш ніж пропорційно завдяки переходу підприємства від самого початку на новітні методи управління виробництвом. Зокрема, в умовах металургійного підприємства Інтерпайп Сталь перманентно реалізуються заходи, спрямовані на вдосконалення виробничої системи, зокрема інструменти концепції ощадливого виробництва продукції (англ. Lean Production). 

Особлива гордість металургів – організація умов праці та побуту на підприємстві. У адміністративно-побутовому комплексі передбачені приміщення для їдальні та сучасні роздягальні з усіма зручностями для більш ніж п’ятиста працівників. 

Окремо варто зауважити наповненість території металургійного підприємства арт-об’єктами авторства датсько-ісландського митця Олафура Еліассона. Це і штучне сонце, яке можна спостерігати з будь-якої точки нашого міста, і дзеркальний коридор, у якому людина ніби опиняється в якомусь потойбіччі, і промислові будівлі підприємства, прикрашені химерними геометричними стилізаціями, що символізують собою красу розплавленого металу… 

Розвиток індустрії гостинності у нашому місті можливий шляхом активної популяризації об’єктів промислового туризму. І підприємства на кшталт Інтерпайп Сталь якнайкраще відповідають такому формату презентації Придніпров’я для усіх охочих до подорожей та знайомства з чимось абсолютно новим.

Титульне фото: Автор на фоні однієї з інсталяцій О. Еліассона 
Фото надані автором

Микола Мироненко
Бібліографія:

Мироненко Н.А., Лысенко Т.И. Энергоэффективность как ключ к повышению конкурентоспособности металлургии Приднепровья начала ХХI века // Матеріали Всеукраїнської наук.-техн. конференції «Актуальні проблеми розвитку металургійної науки та освіти», присвяченої 100-річчю з дня народження Георгія Григоровича Єфіменка (м. Дніпро, 4–5 квітня 2017 р.). – Дніпропетровськ: Літограф, 2017.– С. 300–304.
Интерпайп Нижнеднепровский трубный завод: 1891–2021.– Днепропетровск: Арт-пресс, 2011. – 112 с.
Створено: 22.03.2022
Редакція від 22.03.2022