Дизайнерське чудо Дніпра

Дизайнерське чудо Дніпра

Україна, Дніпропетровська область, бульвар Короленка, м. Дніпро

Проєкт освітлення бульвару мистецтв у Дніпрі став переможцем у конкурсі світлового дизайну «LIT Awards».

2020 року сталася знакова мистецька подія не лише для нашого міста, а й для усієї країни. Проєкт освітлення бульвару мистецтв на вулиці Короленка став переможцем у щорічному конкурсі світлового дизайну «LIT Awards» – глобальній премії інноваційних проєктів у галузі світлового дизайну.

Реконструкція

Успіху передували велика творча робота зі створення проєкту і капітальна реконструкція однієї зі старовинних вулиць Дніпра – імені В. Короленка (названа на честь відомого українського письменника В.Г. Короленка (1853–1921). Точніше, лише її частини, від проспекту Дмитра Яворницького до вулиці Семена Челюскіна. Над проєктом оновленої вулиці працював головний архітектор міста Дмитро Волик із командою на базі Головного архітектурно-планувального управління.

За мету ставили вирішення таких задач: «отримати сучасний простір, який добре виглядав би на контрасті з історичною забудовою вулиці, знайти архітектурні та дизайнерські рішення, які б показали городянам, що колишня проїжджа частина передається їм для соціальної активності та творчих проявів».

2019-го роботи розпочалися. Спершу на ділянці замінили і переуклали застарілі комунікації: мережі водопостачання, водовідведення, газопровід, електричні мережі та мережі зв’язку. Для цього довелося прибрати старі та пошкоджені дерева, за що міській владі дісталось чимало критичних зауважень від громадськості. Потужні роботи тривали майже рік, на них із бюджету міста виділено сто млн. гривень. Ось що побачили дніпряни восени 2020 року. Сучасний бульвар – вільна пішохідна зона з новим покриттям, фонтанами, місцями для відпочинку, новим освітленням, облаштованими велодоріжками. Бульвар прикрасили 33 платани (замовлені у «зеленому» розпліднику Німеччини), велика кількість декоративних кущів.

Родзинкою бульвару стала система вечірнього підсвічування «Світлові хвилі Дніпра».

Світловий дизайн

Освітлення вулиці Короленка дійсно унікальне – воно змінюється залежно від пори року або святкових днів. У своєму проєкті автори максимально розкрили креативність простору світловими прийомами: об'єднали каустичні світлові хвилі, що заповнюють весь бульвар, тематичні світлові крафтові світильники з кортами, в яких зашифровані символи різних творчих професій. Таких піктограм – більше 20, і розкидані вони по всій території арт-бульвару.

Головна пам’ятка – інтерактивний медіаекран PixelWall (висота конструкції – 5 м, вага складає 1,5 тонни). Одна зі сторін екрану – це вільний простір для кожного, де можна цілком легально і без шкоди для комунального майна реалізувати свою фантазію та поділитися власним творінням з оточуючими. Стіна складається з 1200 призм, які обертаються. Кожна з них складається із трьох граней контрастних кольорів – рожевого, чорного, блакитного. «Пірамідки» можна крутити у різних напрямках і викладати будь-які фігури та слова. Завдяки цьому, на pixelwall можна написати та намалювати все, що душі завгодно. До слова, «Піксельна стіна» на Короленка у 2020 році отримала  Грані-прі австрійської премії у галузі архітектури від Fundermax. Гран-прі на конкурсі «Арт-проект року». «Хочу обійняти всю мою команду, яка копіткою працею та талантом реалізувала всю інженерну та художню частину стіни! Дякую нашим друзям – команді мегаталановитих та професійних хлопців, яка реалізувала металеву частину конструкції!» – написав у соціальних мережах архітектор, автор проєкту Максим Гольдін.

Друга сторона – проєкційний екран для трансляції унікального інтерактивного контенту. Інтерактивні інсталяції – це сучасний вид мистецтва. Будь-яка людина може стикнутися з арт-об'єктом, а також стати його частиною. Інтерактивні датчики виявляють рух людини і перетворюють його на проєкцію. Отже, художники «малюють» цифровою фарбою. Скульптори використовують свої рухи для створення скульптури з цифрового матеріалу. Тепер кожен може намалювати цифрову картину, зліпити об'ємну діджитал-форму, зіграти музику на цифрових струнах, станцювати і навіть створити (світлові) фрізлайт-малюнки. І ці витвори щоразу унікальні та неповторні!

Розробником світлового дизайну став Микола Каблука – дизайнер, засновник і артдиректор компанії «Експолайт», яка займалася проєктуванням освітлення. У реалізації творчого задуму брали участь понад 50 осіб. Молода команда детально пропрацювала над усіма складовими: від ідеї проєкту, написання сценаріїв інтерактивів, продумування та створення візуальної графіки до програмістської роботи, ув'язування всіх складових у єдину систему управління та технічної реалізації задуманого. Фахівці відзначають, що подібного постійно діючого, інтерактивного, живого, інтегрованого у відкритий громадський простір арт-об'єкту немає ні в Україні, ні в Європі. Микола Каблука в одному з інтерв’ю зазначив: «У світовому масштабі цінують унікальні речі. Це – світловий дизайн із глибоким розумінням архітектури. Тут дуже важлива синергія з авторами цього проєкту, адже архітектура надзвичайно цікава».

Нагорода

Проєкт освітлення бульвару мистецтв на вулиці Короленка став переможцем у щорічному конкурсі світлового дизайну «LIT Awards» у категорії Landscape Lighting (пейзажне освітлення) на рівні із, зокрема, Музеєм у Чанде, мостом Хебей Янча у Пекіні (Китай) та площею Wessels в Осло (Норвегія). Функціональне та естетичне – «живе» освітлення та інтерактивні інсталяції – саме це вразило незалежних експертів у проєкті дніпровських фахівців.

Довідка: Конкурс «LIT Awards» – глобальна премія інноваційних проєктів у галузі світлового дизайну. Організатор конкурсу – міжнародна незалежна кампанія The Farmani Group (штаб-квартира у м. Лос Анджелес (США) – проводbть цю премію з 2017 року. Це найпрестижніша  премія у своїй сфері, яка поєднує творчість та інновації. У журі – експерти з усього світу Переможці, обрані журі, отримують почесний трофей, грошову винагороду, публічне висвітлення своїх проєктів серед міжнародної аудиторії та інші заохочення.

Це – перше місце серед міського освітлення у світі (2020) і на той час, єдина така перемога для України. Дніпровські фахівці здобули почесний трофей серед конкурсантів із понад сорока країн-учасниць, якими було представлено 350 конкурсних робіт. Окрім вулиці Короленка, перші місця у різних номінаціях також посіли проєкти з Китаю, Норвегії та Росії.

«Ми пишаємося тим, що наша команда дизайнерів, проєктувальників, архітекторів здобула перше місце. Дякую всім, хто задумував і реалізовував цей проєкт», — прокоментував отримання престижного міжнародного кубка мер Дніпра Борис Філатов.

Казкова вулиця

Бульвар, створений у центрі міста, за короткий термін став одним із улюблених містянами. Затишна й естетична зона приваблює відпочивальників, унікальність і креативність притягує творчих особистостей і туристів. Тут часто можна бачити за роботою художників, чути міні-концерти вуличних музикантів. Та справжнє диво настає з вечірніми сутінками. Сірі будні неначе відступають і настає інший світ. Вулиця буквально «загоряється» усіма можливими барвами і… заворожує. Неймовірне освітлення створює атмосферу відпочинку, свята, піднесення. Сюди приходять цілими родинами, запрошують на побачення, відпочивають дружніми компаніями. Цікаво спостерігати за щирими емоціями людей, які намагаються відтворити «своє творче» на інтерактивній стіні. Приємно бачити водограї підсвічених фонтанів, світлові проєкції, дивні ліхтарики.

Мешканці Дніпра вдячні усім, хто створив казкову вулицю, пишаються здобутком рідного міста, яке поступово перетворюється на європейське. Та поділяють думку організаторів міжнародної премії – наші найкращі!

І – ретроспектива у часі:

Світлана Пономаренко
Бібліографія:

Кавун М. Улица Короленко через призму истории // Горожанин.– 2019.– № 24.– (20–26.06).– С. 15.
Клименко Ю. Королевский бульвар // Днепр вечерний.– 2020.– № 30.– (23.07).– С. 24.
Николай Каблука: «Архитектура проявляется светом»: Интервью / провел М. Сопильняк // Вісті Придніпров'я.– 2021.– № 1.– (14.01).– С. 1, 9.
Освітлення вулиці Короленка у Дніпрі стало переможцем на міжнародном конкурсі «LIT Awards» // Днепр вечерний.– 2021.– № 6.– (11.02).– С. 3.
***
https://11tv.dp.ua/news/20210209-osvitlennya-vulyczi-korolenka-u-dnipri-vidznachyly-na-mizhnarodnomu-konkursi.html
Додаткові ресурси:

Створено: 22.03.2022
Редакція від 22.03.2022