Сергій Горбань: "золоті" руки гончара

Сергій Горбань: "золоті" руки гончара

Україна, Дніпропетровська область

Гончар-самоук, займається гончарством зі студентських років. Сьогодні його майстерня вважається чи не найбільшою в м. Дніпро.

Придніпров’я славетне не тільки духовним спадком, а й «золотими» руками наших мешканців. Так, недалеко від центру міста розташувалася гончарна майстерня Сергія Горбаня, нині досить популярна в місті.

Сергій Горбань народився у м. Дніпро, 8 листопада 1972 року. Він гончар-самоук. Про себе каже, що багато чого запозичив із книг та Інтернету, а «живого» гончара вперше побачив у селі Опішня на Полтавщині. Першу глину йому подарував знайомий, який раніше почав займатися керамікою і ліпив у гіпсовій Чарівне гончарне колоформі, а не за гончарним колом. Сергій завжди хотів працювати саме на колі.

Займатися гончарством Сергій почав з 20-ти років, коли навчався в хіміко-технологічному університеті. Як сам він каже:

«Вже тоді я розумів, що хіміком я навряд чи буду, тож паралельно з навчанням шукав для себе цікаве заняття».

Батьки підтримували бажання хлопця. Перше гончарне коло йому допоміг зібрати батько. Деякі деталі купив у магазині «Юний технік», а дещо вирізав сам Сергій. Він гадав, що сяде за коло і відразу все вийде. Але все виявилося не так просто! І тоді у батьківській бібліотеці Сергій знайшов книгу про народні промисли, де дуже детально, на ілюстраціях, було показано, як працювати з глиною. І тоді він став пробувати.

 

Вази, чайники і ванни

«Больше керамики, хорошей и разной!»

Юлиана Кокошко

Досвід з’явився з практикою. Вивчивши кілька азів гончарного ремесла, він став працювати далі, дослухаючись Вазони майстрадо свого відчуття. Першу майстерню Сергій Горбань влаштував у куточку глинобитного будиночка у 1992 р., а перша піч для випалювання була розміром з мікрохвильову пічку. Незабаром чутка про експерименти молодого майстра стала поширюватися по місту: вже в 25 років він зміг відкрити персональну виставку в Дніпропетровському художньому музеї, причому працівники музею самі це запропонували. Тоді в експозиції були представлені декоративні об’єкти, використовувати які в побуті було неможливо: вони лише нагадували вази, пляшки, чайники. Це сталося через те, що в арсеналі Сергія ще не було багато чого потрібного для виробництва висококласної кераміки, узятися до роботи з якісною глиною та справжніми печами він зміг тільки років за десять. Пізніше гончар став купувати добру глину на керамічному заводі в Слов’янську, потім з’явилася можливість придбати імпортні глазурі.

Сьогодні майстерня Сергія Горбаня вважається чи не найбільшою в Дніпрі, а найменувань виробленої тут продукції так багато, що всього і не перерахуєш: вивіски для магазинів і кав’ярень, умивальники, ванни, вазони і, звичайно, посуд. Його захоплення підтримує сім`я: дружина Емілія, донька Соня та син Арсеній.

Незапатентований винахід

– Чи є у вас патент на виготовлення унікальної

дров’яної печі для обпалювання виробів?

– А навіщо?

Зі спілкування з майстром.

Дров'яна піч для обпалювання виробів

А ще протягом останніх п’яти років у майстерні кераміки Сергія Горбаня діє гончарна школа, де любителі цього стародавнього мистецтва вивчають основи майстерності. Великою популярністю користуються також майстер-класи, які часто проводяться тут у межах святкування днів народження, корпоративів і просто дружніх вечірок для дорослих і дітей. Їх учасники із задоволенням приходять сюди, щоб у форматі арт-паті навчитися працювати на гончарному колі. А потім, днів через десять, після відповідної обробки, забрати виготовлені власними руками вироби.

Співробітники Дніпропетровської обласної наукової бібліотеки теж побували в гостях у цієї дивовижної людини. І були зачаровані спілкуванням із цим майстром, його поглядом на життя, а, перш за все, вражені його скромністю і бажанням ділитися своїми вміннями з усіма. Сергій був приємно вражений, що бібліотека зацікавилась його особою, і охоче розповідав про свої здобутки, мрії.

Було цікаво дізнатися, чи є в нього патент на виготовлення унікальної дров’яної печі для обпалювання виробів. За словами Сергія, вона єдина така в Україні. Він скромно відповів: «А навіщо?». Але ж усі винахідники так роблять, це ж винахід! А він каже, що готовий поділитися своїми знаннями з усіма бажаючими, хто хоче зробити таку піч.

Екскурсія, яку він провів, була дуже цікавою і пізнавальною. Приємні враження від його робіт, його особистості, спілкування з такою талановитою людиною залишаться надовго.

 

Мищенко Тетяна
Бібліографія:

Чирич Л.М. Сучасні гончарі Дніпропетровщини: [стан розвитку нар. гончарства на Дніпропетровщині у 1990–2000 рр. і про відомих гончарів краю] // Придніпров'я: історико-краєзнавчі дослідження: зб. наук. праць.– Дніпропетровськ: ДНУ, 2007.– Вип. 4.– С. 306–311.
* * *
Бугулова С. От выставки к выставке: [выставка керамики С. Горбаня в худож. музее] // Собор.– 1997.– 25 дек.
Гончарный круг жизни // Зоря.– 2015.– 9 верес.– С. 6.
Гонченко Т. Изготовитель «днепропетровских Оскаров» // Газета по-днепровски.– 2010.– 11–17 листоп.– С. 14.
Горбань С. Ручна глина С. Горбаня // Експедиція XXI.– 2010.– № 9.– С. 16–17.
Дрюченко Н. Глиняные таблички как визитка города: [С. Горбань предлагает установить на дома глиняные адресные таблички] // Вісті Придніпров'я.– 2015. – 5 берез.– С. 7: фот.
Кокошко Ю. И боги горшки обжигають: [выставка С. Горбаня в Днепропетров. худож. музее] // Днепр вечерний.– 1997.– 5 дек.
Кокошко Ю. Отлежавшись, глина творит чудеса // Днепр вечерний.– 2016. – 7 июля.– С. 5.
Кузнецова И. Горшки // Апельсин.– 2001.– №1.– С. 32–35.
Писарев В. Гнездо гончара // Зоря.– 2012. – 15 черв.– С. 12: фот. кольор.
Плужник В. Путь Сергея Горбаня // Вісті Придніпров'я.– 2002.– 8 серп.– С. 8.
Разумный А. Лучший друг – гончарный круг: В Днепропетровском историческом музее продолжает работу персональная выставка керамики днепропетровского мастера Сергея Горбаня / А. Разумный // Днепр вечерний.– 2000.– 29 июля.
Скиданова М. Домам – глиняные указатели с картинками / М. Скиданова // Вести.– 2015. – 11 марта.– С. 7: фот.
Тихонов С. Гнездо гончара // Горожанин.– 2015. – 29 янв. – 4 февр.– С. 18.
Чабан М. Таємниця глиняного горщика: [У ДІМ відкрилась виставка робіт С. Горбаня] / М. Чабан // Зоря.– 2000.– 1 лип.– С. 6.
* * *
Школа-мастерская керамики Сергея Горбаня //https://ua.igotoworld.com/ru/poi_object/2002_the-pottery-of-sergiy-gorban.htm
Горбань С. О нас // http://gonchar.dp.ua/
Масленица в мастерской керамики Сергея Горбаня // http://gorod.dp.ua/afisha/event/42812
Космодемьянская Ю. Гончарный круг жизни Сергея Горбаня // http://web.gorod.dp.ua/news/102857

Створено: 20.02.2017
Редакція від 05.10.2020