Олена Стовба: прагнення і здійснення

Стовба Олена Василівна
Олена Стовба: прагнення і здійснення

Україна, Дніпропетровська область

  • 15 листопада 1967 |
  • Місце народження: м. Павлодар, Казахстан |
  • Директорка КЗ "Нікопольська міська централізована бібліотечна система"

Олена Стовба – директорка нової формації з невичерпним професійним потенціалом і вагомим досвідом у бібліотечній галузі.

Біографія

Олена Василівна Стовба, директорка КЗ «Нікопольська міська ЦБС», народилась 15 листопада 1967 року в м. Павлодарі в Казахстані. Там у 1985 році закінчила середню школу та переїхала в Україну, вступивши до Харківського Державного інституту культури. Закінчила ХДІК у 1989 році за спеціальністю «Бібліотекознавство та бібліографія». У тому ж році розпочала свій професійний шлях як бібліотекарка юнацького абонементу Центральної міської бібліотеки Нікопольської ЦБС. Пізніше була переведена на посаду бібліографа  ЦБ, а через два роки очолила бібліотеку-філію №9 Нікопольської ЦБС. У 1999–2014 роках працювала методистом та завідуючою методичним відділом. А з 2014 року очолює КЗ «Нікопольська міська централізована бібліотечна система».

Крок за кроком набувала практичного бібліотечного досвіду молодий фахівець Олена Стовба. І саме цей досвід дозволив виявити такі риси як компетентність, вимогливість, енергійність, небайдужість до дорученої справи. Тому адміністрація ЦБС довірила молодому спеціалісту очолити щойно відкриту бібліотеку-філію №9 у новому мікрорайоні Нікополя. І розпочалась робота із залучення читачів, розстановки книжкового фонду та організації каталогів. Найголовнішим завданням для задоволення читацького попиту стало формування комерційного фонду бібліотеки, з яким молода завідувачка впоралася на відмінно. Олену Василівну як професіонала високого рівня у 1999 році було призначено методистом, а згодом – завідуючою методичним відділом Нікопольської ЦБС.

Креативність та вміння адаптувати передовий досвід до бібліотечної практики допомагали їй втілювати інноваційні форми роботи, писати програми та проєкти, організовувати конкурси й акції. Такими стали: «Гордість за минуле – думаємо про майбутнє» (1999 р.); служба «Бібліосервіс» (2006 р.); «Хай славиться рід, сім’я і народ» (2007 р.); «Жива душа народу» (2009 р.); цикл «Бібліотеками зарубіжжя» (2009 р.); «Читає світ – читаємо ми» (2009 р.); «Європа у моєму місті» (2010 р.); програма методичної служби «Бібліо WORK» (2010 р.) та інші. 

У 2006 році методичний відділ Нікопольської ЦБС, один із перших в обласній бібліотечній спільноті, започаткував випуск щоквартального видання «Бібліотечна орбіта Нікопольщини», в якому висвітлюються найцікавіші бібліотечні події та досвід, методичні рекомендації, анонси і поетична творчість бібліотечних працівників.

  

Бібліотека в житті громади

Улітку 2012 року бібліотечні підрозділи Нікопольської міської ЦБС провели низку заходів із підготовки та організації громадських обговорень «Бібліотека нашої громади: сучасне і майбутнє», які мали визначити ставлення нікопольчан до роботи публічних бібліотек міста. Бібліотекарі активно проводили опитування містян, у кожній бібліотеці ЦБС організували скриньки пропозицій «Я раджу бібліотеці», працювали «Майданчики для спілкування», а дитячі бібліотеки оголосили конкурс малюнків «Майбутнє моєї бібліотеки». 

Методичний відділ узагальнив всю зібрану інформацію і провів круглий стіл «Бібліотека – центр громади», де розглянули громадську думку, досягнення та проблеми публічних бібліотек міста. Висновки громадських обговорень стали основою доповіді «Бібліотеки – духовно-інформаційні центри міста», з якою завідувачка методичним відділом Олена Стовба виступила на засіданні громадської ради при Нікопольському міському голові у листопаді 2012 року. В доповіді, зокрема, було зазначено: «Сьогодні КЗ «Нікопольска міська ЦБС» є тією установою, яка може консолідувати громадськість щодо вирішення соціально значущих проблем. Вона є культурною установою, що орієнтується на запити та потреби користувачів, має незаперечний вплив на процеси навчання та формування активної громадянської позиції, надає рівний доступ до культурних та інформаційних надбань України і світу». 

Інноваційність у бібліотечній роботі

За ініціативи Олени Василівни в структурних підрозділах Нікопольської ЦБС відкрито центри, які ведуть свою роботу за визначеними напрямками: 

– Центральна бібліотека, на базі якої функціонують: Центр сприяння національно-культурному відродженню «Нація – Українець», Молодіжний Інформаційний Центр (цілеспрямовано працює з молоддю, головний акцент програми – поширювати культуру читання серед молодого покоління відвідувачів), КіноБукЦентр (працює у межах абонемента та має за мету популяризувати читання через найкращі зразки кіномистецтва);
– Центр родинного читання та дозвілля «Дивосвіт» (Центральна дитяча бібліотека) працює для розвитку взаємин між дітьми та батьками через активне культурне дозвілля, організацію корисного родинного дозвілля; 
– Національно-патріотичний центр «Явір» (філія №2) має метою сформувати у молоді патріотичні цінності, розвинути розуміння та виховати повагу до культурного та історичного минулого України;
– Центр народно-ужиткового мистецтва «Майстри Нікополя» (філія №3) приділяє велику увагу неформальній освіті дорослих завдяки майстер-класам, спілкуванню з майстрами, організовує виставки робіт нікопольських майстрів;
– Центр естетичного розвитку і виховання дітей «Літературно-мистецька галерея» (філія №4) проводить роботу щодо етично-естетичного виховання дітей і підлітків, популяризацію читання;
– Бібліотечно-інформаційний центр «Слово» (філія №6). У І кварталі 2018 року відбулась оптимізація бібліотек КЗ «НМЦБС», в процесі якої відбулось злиття філії №1 для дорослих і дитячої філії №6, внаслідок чого сформовано бібліотеку сімейного читання №6 – бібліотечно-інформаційний центр «Слово». Бібліотека провадить роботу з популяризації дитячого читання, краєзнавчих знань; підтримує місцевих літераторів і творчих дітей та молодь; сприяє розвитку туризму на Нікопольщині; 
– Бібліотечний інформаційно-консультаційний центр «Долоні» (філія №9) працює на допомогу розвитку мікрорайону та підтримку внутрішньо переміщених осіб. Бібліотека має тісний зв’язок з ними, оскільки розташована у безпосередній близькості до модульного містечка ВПО.

Молодіжний інформаційний центр завоював перше місце у конкурсі на кращий молодіжний інформаційний центр області, який проводила обласна бібліотека для молоді ім. М. Свєтлова у 2006 році. 

 

Керівна посада – новий професійний досвід

Своїм умінням працювати з колективом, аналізувати та оцінювати його роботу, бачити професійні здібності кожного Олена Василівна заслужила великий авторитет і глибоку довіру серед бібліотечної спільноти та громади міста. І тому у серпні 2014 року наказом відділу культури Нікопольської міської ради її було призначено директором комунального закладу «Нікопольська міська ЦБС». Компетентна, вимоглива, в міру сувора директорка розпочала свою керівну діяльність з укріплення матеріально-технічної бази ввірених бібліотек: проведено реконструкцію системи опалення у трьох філіях, капітально відремонтовано дах однієї з бібліотек, закуплено нову оргтехніку, поповнюються бібліотечні фонди тощо. 

За два роки Центральна бібліотека завдяки переформатуванню простору стала  більше відповідати статусу головної бібліотеки міста. А у квітні 2016 року на три дні стала локацією обласної квітневої школи методистів, представивши бібліотечним фахівцям Дніпропетровської області інноваційну роботу бібліотек Нікополя. За організацію локації, культурної програми та представлений досвід роботи Олену Василівну нагороджено подякою від Обласної наукової бібліотеки. 

У 2016 році за новим законодавством на посаду директорів закладів культури обирались кандидатури на конкурсній основі. Олена Василівна Стовба представила на конкурс «Стратегію розвитку бібліотечної системи міста Нікополя на період до 2020 року» і була затверджена на посаді директора КЗ «НМЦБС».

Здобутки

Під керівництвом Олени Стовби в ЦБС відбулося чимало позитивних змін. Одним із пріоритетних напрямів у роботі стала співпраця та партнерство з міжнародними фондами.

Нікопольські бібліотекарі першими серед колег Дніпропетровської, Запорізької та Харківської областей запропонували свої послуги з психологічної підтримки, адаптації на новому місці та соціалізації внутрішньо переміщених осіб із Луганської, Донецької областей та Криму в програмі підтримки східної України Федеративною Республікою Німеччина «Ініціативи інфраструктурної програми для України». Проєкти в цій програмі виконує в Україні Німецька федеральна компанія «Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH», чиїм експертам було представлено проєкт «Бібліотека як міст інтеграції ВПО та центр розвитку громади зсередини». На його реалізацію уряд Німеччини надав технічну допомогу.

Майже чотири роки (2016–2019 рр.) плідної співпраці КЗ «Нікопольська міська ЦБС» із GIZ в реалізації проєкту мали свої плоди – в трьох бібліотеках з’явилися нові меблі, сучасна комп’ютерна та мультимедійна техніка. Налагоджено співпрацю з психологами, юристами, закладами освіти, громадськими організаціями та благодійними фондами. Персонал бібліотек отримав нові знання, відвідуючи тренінги та воркшопи від GIZ. Мав можливість познайомитись із досвідом бібліотек Львова та Латвії завдяки навчальним поїздкам.

На базі Центру «Майстри Нікополя» (філія №3) була організована філія «Центру освіти дорослих» у партнерському проєкті ЦБС і міської школи мистецтв «Музика змін». Тут проводилися майстер-класи та психологічні тренінги в межах проєкту «Громада, що навчається: трансформація конфліктів в Україні та Молдові через активну громадську участь» за фінансової підтримки Міністерства закордонних справ Німеччини, Інституту міжнародного співробітництва Німецької асоціації народних університетів (DVVInternational) та громадської організації «Інформаційно-дослідний центр «Інтеграція та розвиток» (2017 р.)

 

У проєкті «NikoLаnd: Разом ми можемо більше» (2018 р.) в програмі «Сприяння відбудові та сталому розв'язанню проблем ВПО і постраждалого від конфлікту населення в Україні» за підтримки представництва Міжнародної організації з міграції (МОМ) бібліотеки Нікопольської ЦБС виступили партнерами та запропонували низку соціально-реабілітаційних заходів для ВПО та дітей із сімей воїнів АТО.

На базі бібліотек Нікопольської ЦБС у співпраці з Українським фондом «Благополуччя  дітей» (2018 р.) і за фінансової підтримки Міністерства закордонних справ Німеччини проведено низку тренінгів для підлітків та їхніх батьків щодо безпеки життєдіяльності, профорієнтації та працевлаштування, психологічного клімату в сім'ї тощо.

Проєкт «Посилення гуманітарної відповіді на потреби найбільш вразливих категорій жінок та дівчат-підлітків в умовах збройного конфлікту на Сході України: зміцнення міжвідомчої системи попередження і подолання гендерно обумовленого насильства та забезпечення доступу до послуг репродуктивного здоров’я» від Фонду народонаселення ООН (ФН ООН) знайшов підтримку бібліотек ЦБС в організації зустрічей для жінок, які потерпають від домашнього насильства (2018–2019 рр.).

На рахунку Олени Василівни та її колег призові місця в регіональних конкурсах, плідна краєзнавча робота, організація та проведення креативних соціокультурних заходів.

Дбає Олена Василівна не тільки про високий рівень роботи бібліотек ЦБС, а й про відпочинок співробітників. Стали вже традиційними поїздки працівників історико-культурними місцями регіону у Всеукраїнський день бібліотек.

Директорка Нікопольської ЦБС нагороджена медаллю Дніпропетровської обласної держадміністрації за особисті заслуги та значний внесок у розбудову Дніпропетровської області та грамотою Міністерства культури України за особистий внесок у розвиток бібліотечної справи, багаторічну сумлінну працю, високий професіоналізм (2016). 

Прекрасний творчий керівник, якому радість приносить не тільки робота, Олена Василівна – красива жінка, кохана дружина, турботлива мати та любляча бабуся двох онуків.

Олена Каракуша
Бібліографія:

Стовба О. Край п’яти Січей, або Бібліотеки на допомогу розвитку туризму на Нікопольщині // Публічні бібліотеки Дніпропетровщини в системі збереження історичної пам’яті громади, вивчення і розвитку місцевої культури: матеріали міжвідомчої науково-практичної конференції, 29 листопада 2016 р. / упоряд. Т.О. Абраїмова. – Дніпро: ДОУНБ, 2017. С. 88–90.
Стовба О. Краєзнавча робота бібліотек як чинник розвитку туризму на Нікопольщині // Бібліотека ХХІ століття: сучасні аспекти та трансформаційні процеси в умовах побудови інформаційного суспільства: матеріали міжвідом. наук.-практ. конф., 2 груд.2014 р. – Дніпропетровськ: ДОУНБ, 2015. – С. 113–117.
Стовба О. Екологічна освіта – основа третього тисячоліття // Бібліотечна Дніпропетровщина: регіональний інформ.-метод. збірник. Вип. 6 – 2006. – Дніпропетровськ: ДОУНБ, 2006. – С. 55.
Стовба О. Краєзнавча робота бібліотек Нікопольської міської ЦБС // Бібліотечна Дніпропетровщина: регіон. інформ.-метод. збірник. Вип. 5 – 2006. – Дніпропетровськ: ДОУНБ, 2006. – с. 55.
Стовба О. Робота з молоддю – шлях до подолання кризи читання // Бібліотечна планета. – 2015. – №1. – С.14–15.
Стовба Е. Наградили лучших чтецов // Репортер. – 2019. – 28 мая (№40). – С. 5: фото.
Стовба Е. Как пройти в библиотеку? // Репортер. – 2015. – 6 октября (№76). – С. 6.
Стовба О. Мислитель і майстер: до 120 річчя Олександра Довженка // ВизитВенал. – 2014. – 1 сентября (№37). – С. 4.
Стовба Е. Кинорежиссер А. Довженко: мыслитель и мастер // Репортер. – 2104. – 9 сентября (№71). – С. 11.
СтовбаО. Нікопольські бібліотеки провели ряд заходів, присвячених 69-й річниці Великої Перемоги // Нікопольська правда. – 2014. – 13 травня (№48). – С. 2.
Стовба О. Дозвілля по-європейські в Нікополі (До Дня Європи в Україні) // Нікопольська правда. – 2014. – 22 травня (№52-53). – С. 2: фото.
Стовба О. Малі осередки культурного життя (Робота філій 7, 8, 9) // Нікопольська правда. – 2008. - 30 вересня. – С. 4.
Стовба Е. Единственное место, где есть очередь (О работе городских библиотек) // Визит Венал. – 2001. – 8–15 февраля (№6). – С. 9
Стовба Е. У нас нет запасной планеты // Никопольские известия. – 2000. – 29 июня (№51). – С. 3.
Створено: 07.04.2020
Редакція від 01.10.2020